Palmer: Víckrát jsem byl blízko smrti

Palmer: Víckrát jsem byl blízko smrti

Motorsport je nebezpečným povoláním a jezdcům někdy může jít i o holý život. Nováček Jolyon Palmer v povídání pro BBC odhaluje, jaké děsivé zkušenosti ho během závodění potkaly.

Britský závodník Jolyon Palmer se pro BBC rozpovídal o několika hrůzných zážitcích během své kariéry. V šampionátu Formule 1 přitom bude debutovat ani ne rok po tom, co svět zasáhla zpráva o tragickém úmrtí Julese Bianchiho. „Tenkrát to bylo docela vážné. Doktoři dokonce řekli mým rodičům, že se mají připravit na nejhorší,“ hovoří Palmer o první vážné nehodě.

Nováček z týmu Renault zažil hrůznou zkušenost, když mu bylo 16 a havaroval na čtyřkolce. Přišel o ledvinu, propíchl si plíci, poškodil játra a ztratil velké množství krve. „Byl jsem na tom opravdu špatně. S partou přátel jsme si byli zajezdit. Vyhrál jsem náš závod, ale při ohlédnutí se za sebe jsme ztratil rovnováhu a vrazil do stromu.“

Tři dny byl v bezvědomí a lékaři mu nedávali mnoho šancí na uzdravení. „Když jsem se vzbudil, neměl jsem ani tušení, v jakém nebezpečí jsem byl. První, na co jsem po probuzení myslel, bylo to, že nestihnu další závod,“ vzpomíná dnes už s úsměvem Palmer, kterého hrůzný zážitek od motorsportu neodradil. „Nedovedu si sám sebe představit třeba v kanceláři. Vždy jsem chtěl být venku v akci a dělat sportovně zaměřené aktivity,“ řekl dále.

Tragédie v Brands Hatch

Mnoho fanoušků formulových závodů má jistě v paměti tragickou nehodu v Brands Hatch během závodu šampionátu Formule 2. Kolo utržené od havarovaného vozu zasáhlo Henryho Surteese do hlavy a ten následkům incidentu podlehl. Tím samým místem přitom Jolyon Palmer projížděl jen o pár chvilek dříve.

„Já i Henry jsme věděli, že něco takového se prostě může stát. Ale když se to pak opravdu stalo, byl to obrovský šok,“ vzpomíná na nehodu z roku 2009 Brit. „Henry jel jen těsně za mnou a kdybych místem projížděl o půl sekundy později, možná jsem to místo něj mohl být já. V tu chvíli jsem si uvědomil, jak křehký lidský život je. Uvědomil jsem si nebezpečí motorsportu. Ale když závodíte, nesmíte na nic podobného myslet, ztratili byste totiž výhodu,“ uvedl závěrem Palmer.

Sdílejte na:
Zavřít