ONLINE: Velká cena Singapuru 2016

ONLINE: Velká cena Singapuru 2016

Živý komentář k Velké ceně Singapuru 2016. Pro načtení nejnovějšího komentáře opětovně načtete stránku.

Závod začíná ve 14:00

Sobotní kvalifikaci naprosto dominoval Nico Rosberg, ostatně jako po zbytek víkendu. I Lewis Hamilton se očividně trápí a za svým kolegou zaostává – buď dělá chyby, nebo prostě není na okruhu Marina Bay dostatečně rychlý.

I proto se do první řady po bok Rosberga postaví Daniel Ricciardo v Red Bullu. Hamilton bude startovat za zády Rosberga ze třetího místa. Vedle sebe bude mít druhý Red Bull Maxe Verstappena.

Kimi Räikkönen se postaví do páté řady, což je pro něj i pro tým zklamání – zvlášť poté, co Vettel vypadl už v Q1 kvůli zlomenému ramenu zadního zavěšení. Za šestého místa bude startovat Carlos Sainz, který v Toro Rossu předvedl výbornou kvalifikaci.

Zbytek TOP10 tvoří Daniil Kvyat, Nico Hülkenberg, Fernando Alonso a Sergio Perez.

Kompletní shrnutí kvalifikace naleznete zde, živý komentář zde.

Jak jde poznat z obrázku, trať v Singapuru je hodně klikatá, obsahuje nejvíce zatáček ze všech okruhů z letošního kalendáře F1. Velmi technická, hodně pravoúhlých zatáček. Klíčová je dobrá stabilita vozu a skvělá trakce. Netřeba říkat, že jde o první noční závod v historii Formule 1, v současnosti už ne jediný. Více info o okruhu naleznete zde.

Komentář

ZK – Zahřívací kolo nám začalo. Grosjean se neodlepil z místa, zkusí start z boxů.

ZK – Vozy už se řadí na startu.

1/61 – A je odstartováno! A ještě na rovince máme velkou nehodu! Nico Hülkenberg to zapíchnul do pitwall a končí! Rosberg si udržel vedení, za ním Ricciardo, za ním Hamilton, za ním Räikkönen. A máme Safety Car!

1/61 – Vypadá to, že Valterri Bottas má punkturu pneumatiky a velmi pomalu se dopravuje do boxů. A v boxech už máme několik vozů – Rosberg, Riccisrdo, Räikkönen i ostatní. Button v prvním kole přišel o polovinu předního křídla.

2/62 – Bottas byl při pitstopech poměrně nebezpečně vypuštěn do cesty zajíždějícímu Sebastianu Vettelovi, bylo to velmi těsné.

3/62 – Závod je restartován, Force Indie je odklizena. Rosberg zůstává ve vedení, za ním se toho také moc nemění. Jeden z maršálů očividně o restartu neslyšel, protože byl uprostřed vozovky těsně před vozy rychle se blížícímu k němu.

 

4/61 – Momentální pořadí: ROS, RIC, HAM, RAI, ALO, KVY, SAI, VES, MAS, MAG, ERI, GUT, PER…

5/61 – Kimi Räikkönen je velmi blízko za Hamiltonem. Mezitím se Vettel posouvá na 16 místo po předjetí Estebana Ocona.

6/61 – O kolo později ale Hamilton stanovuje nové nejrychlejší kolo závodu.

7/61 – Alonso na pátém místě za sebou začíná tvořit vláček vozů. Je za ním Kvyat, Sainz, Verstappen a Massa.

8/61 – Sainz zajíždí do boxů, tým má podezření na poškození vozu.

9/61 – Problémy v ráji? Nico Rosberg dostává zprávu o tom, že teplota jeho brzd je kritická, musí více zapracovat na práci s brzdami.

10/61  Pořadí: ROS, RIC, HAM, RAI, ALO, KVY, SAI, VES, MAS…

11/61 – Rozestupy na čele zatím nejsou příliš obrovské. Ricciardo ztrácí na prvního Rosberga asi čtyři a půl sekundy, Hamilton na něj další dvě a půl.

12/61 – Esteban Ocon nemá nejlepší závod – dostává pětisekundovou penalizaci za předjíždění za během Safety Caru. Mezitím Rosberg navzdory problémům s brzdami Němec ujíždí Ricciardovi daleko, náskok už přes pět sekund.

13/61 – Verstappen zajíždí do boxů z osmého místa, přezouvá na super-měkké pneumatiky. Pořadí je nyní ROS, RIC, HAM, RAI, ALO, KVY, MAS, MAG, GUT, PER, NAS, VET, WEH, OCO, VES, BOT, BUT, SAI, ERI, PAL.

14/61 – V boxech je nyní i Fernando Alonso z pátého místa, končí tak jeho vláček, na páté místo se posouvá Kvyat. Za sebou má Massu a Magnussena. Hamilton: „Můžete mě prosím informovat, netuším, co se na trati děje.“

15/61 – Z druhého místa v boxech mizí Ricciardo, za ním ze třetího místa zajíždí k přezutí i Hamilton. Kvyat také v boxech. Ricciardo se vrací na trať na čtvrté místo za Massu, Hamilton za něj. Rosberg a Räikkönen zůstávají na trati na prvním, respektive druhém místě. Hamilton: „No tak! Potřeboval jsem strategii, která by mě dostala před něj [Ricciarda]!“

16/61 – Rosberg je v boxech až nyní, Räikkönen zůstává na trati a ujímá se vedení. Rosberg se vrací na druhé místo na měkkých pneumatikách.

17/61 – Magnussen z pátého místa zajíždí do boxů, důležitější ale je to, že Räikkönen taktéž zajíždí do boxů, vrací se na čtvrtém místě.

18/61 – Momentální pořadí: ROS, RIC, HAM, RAI, GUT, PER, VET, ALO, KVY, VES, MAS, WEH, MAG, SAI, ERI, OCO, NAS, PAL, BOT, BUT.

18/61 – Souboj mezi Kvyatem Verstappen o osmé místo! Velmi těsné, několik zatáček to bylo bok po boku. Kvyat se ale usilovně brání a Verstappena před sebe nepouští! Verstappen dostává ochutnávat vlastní medicíny.

19/61 – Verstappen si stěžuje na Kvyata. Haha.

20/61 – Verstappen znovu útočí, ale Kvyat si parádně hlídá obrannou stopu a dává mu zabrat. Parádní závodění od Kvyata a i od Verstappena, který se zatím dokázal vyhnout většímu kontaktu.

22/61 – Räikkönen začíná dohánět čelo pole, je nyní 2,6 sekund za Hamiltonem a ztrátu neustále stahuje.

23/61 – Máme žluté vlajky ve třetím sektoru, ale pouze na chvilku. Sebastian Vettel má za sebou vynikající závod, minimálně do teď. Jede na šestém místě, už si polepšil o šestnáct míst oproti startu. Safety Car mu samozřejmě pomohl, ale i tak je to skvělý výkon.

24/61 – Mezitím dohání Daniel Ricciardo vedoucího Rosberga, vytrvale stahuje kolem půl sekundy na kolo. Hamilton urguje, aby tým vymyslel dobrou strategii, v posledním kole na něj Räikkönen stáhl přes sekundu! Fin létá.

25/61 – Sebastian Vettel v boxech, přezouvá na ultra-měkké pneumatiky. Vrací se na čtrnáctém místě, těsně za Ericssonem, ale ten ho moc nezdržuje a Vettel se posouvá na třinácté místo. Mezitím je Räikkönen už v dostřelu DRS na Hamiltona, to znamená méně než sekundu za ním.

26/61 – Alonso se dostává zpět na páté místo díky Perezovo pitstopu, další vláček? Perez se snažil pokrýt pitstop Vettela, ale vrací se na trať za něj.

27/61 – Ricciardo je neustále rychlejší než Rosberg, ztrátu stáhl na 3,7 sekundy. Räikkönen je nyní stále kolem sekundy za Hamiltonem. Souboj o desáté místo mezi Sainzem, Vettelem a Gutierrezem! Souboj mezi třemi piloty. Vettel nakonec vítězí a je na desátém místě.

29/61 – Max Verstappen v boxech, přezouvá na super-měkkou směs. Sainz míří do boxů o momentu později. Verstappen se vrací na třinácté místo. O desáté místo se nyní pere Gutierrez s Perezem. Perez útočí, Gutierrez se brání. Souboj Mexičanů. Max Verstappen se dostává před Felipeho Nasra na jedenácté místo.

30/61 – Oba piloti Mercedesu očividně mají problémy, Hamilton se ptá na to, jestli má Rosberg stejné problémy, Mercedes potvrzuje. Nejspíše se jedná o přehřívající se brzdy. Räikkönen dostal zprávu, že Hamilton stále diskutuje se svým týmem o nějakém problému, má tedy vyčkávat, co se bude dít dále. Räikkönen jede na super-měkké směsi staré dvanáct kol, Hamilton na měkké směsi staré čtrnáct kol.

31/61 – Verstappen se nyní připojí do souboje o deváté místo mezi Perezem a Gutierrezem.

32/61 – Perez potřeboval předjet Gutierreze, ale Verstappen toho využil a dostal se před něj a Perez ještě ztratil svou pozici. Rosberg dostává zprávu, aby nezapomněl pít a aby se dále staral o své brzdy.

33/61 – Ricciardo v boxech! Z druhého místa zajíždí do boxů, vrací se na čtvrtém místě za Räikkönenem. A Kimi Räikkönen útočí na Hamiltona a dostává se na druhé místo! Hamilton chyboval, zablokoval kola a Räikkönen toho využil!

34/61 – Ale okamžitě po tom Rosberg zajíždí do boxů a Räikkönen ho následuje. Hamilton se dostává do vedení. V boxech je mnoho dalších vozů. Bottas se v boxech zdržel o něco déle – vypadá to, že se mu povolil bezpečností pás a mechanik ho v boxech musel dotáhnout.

35/61 – O kolo později do boxů zajíždí i Lewis Hamilton z prvního místa, vrací se na čtvrté místo za Räikkönena. Vettel je mezitím na šestém místě a dojíždí Daniila Kvyata na pátém místě. Mezitím je v boxech z osmnáctého místa Jolyon Palmer v Renaultu.

36/61 – Räikkönen na třetím místě momentálně zajíždí rychlejší časy než lidé předním, ale za to za ním jede Hamilton, který má docela odstup, a ten momentálně zajel své osobní maximum.

37/61 – Valtteri Bottas končí! Zajíždí do boxů, mechanici ho zatlačili do garáže a v závodě je o jednoho Fina méně.

38/61 – Momentálně je nejrychlejším vozem Nico Rosberg, druhý Ricciardo je nyní pomalejší. Třetí Räikkönen zajíždí podobné časy jako Hamilton za ním.

39/61 – Hamilton dostává zprávu, že přepíná na plán B. Uvidíme, co konkrétně tím myslí, nicméně dostal pokyn, aby na to tlačil a dohnal Räikkönena. Nejspíše si udělá oproti pilotovi Ferrari o jednu zastávku navíc.

40/61 – Hamilton zřejmě přepnul motor do vyššího výkonu, zajel nové nejrychlejší kolo závodu a to o hodně, jeho stáhl devět desetin ze ztráty na Räikkönena. Nyní ztrácí něco přes čtyři sekundy. Räikkönen přitom není pomalý, zajíždí stejné časy jako Ricciardo a oba jsou rychlejší než první Rosberg.

42/61 – Hamilton i Räikkönen se dostali přes vozy o kolo zpět, Hamilton nyní má volnou cestu k Räikkönenovi, ztráta se zmenšila na 3,3 sekundy. Rosberg dostává zprávu: „Ricciardo je něco o tři sekundy…“ ale ten ji přerušuje s tím, že to nechce vědět.

43/61 – Sebastian Vettel zajíždí do boxů pro poslední pitstop. A objevila se zpráva o důvodu odstupu Valtteriho Bottase: když byl v boxech a zapínali mu pás, tak tam byl moc dlouho a motor se mu prakticky uvařil. Smůla. Räikkönen se mezitím probíjí provozem o kolo zpět, to mu trochu uleví od Hamiltona, který se ale kolem vozů dostává podobně rychle.

44/61 – Räikkönen dostává zprávu, že je rychlejší než Ricciardo, ztrácí na něj něco kolem pěti sekund. Räikkönena ale nejspíše zajímá více Hamilton, který je už 2,2 sekundy za ním. Massa v boxech, vrací se na desáté místo.

45/61 – Max Verstappen v boxech, to posouvá Vettela na páté místo, ten mimo to zajíždí nejrychlejší čas závodu na nových ultra-měkkých pneumatikách. Jenson Button v boxech. A v garáži. Odstupuje ze závodu. A na konci 45. kola zajíždí do boxů Lewis Hamilton! Přezouvá na super-měkkou směs!

46/61 – Räikkönen dostává zprávu, že Hamilton je v boxech a má na to tlačit! Räikkönen zřejmě také zajede do boxů, aby pokryl hrozbu novějších pneu na Hamiltonově voze. Räikkönen se ptá, jestli budou zajíždět do boxů, inženýr mu říká, že ještě neví, ale že má tlačit.

47/61 – A Räikkönen je nakonec v boxech. Přezouvá na super-měkkou směs. A Räikkönen se na trať vrací až za Hamiltona! Nyní je v boxech i Ricciardo z druhého místa.

48/61 – Ricciardo nemá co ztratit, nyní na to může tlačit. Hamilton a Räikkönen jedou blízko za sebou a nejsou příliš daleko od Ricciarda. Rosberg na to reaguje, tým mu říká, aby na to tlačil, zřejmě také zajede do boxů. Prozatím zůstává na trati.

49/61 – Verstappen a Kvyat jsou opět za sebou. Kvyat vepředu, Verstappen za ním. Zezadu na ně dohlíží z devátého místa. Nicméně souboj rychle skončil, Verstappen má mnohem novější pneumatiky a jde dopředu na sedmé místo. A Perez jede za ním a taktéž se dostává před Kvyata.

50/61 – Rosberg zůstává na trati, Ricciardo na druhém místě je rychlejší o 3,7 sekundy v posledním kole!

51/61 – Zpráva pro Ricciarda: Jestli pojedeš takto rychle, tak Rosberga doženeš za čtyři kola. Nicméně stále ztrácí 17 sekund. Moc jim to nevychází.

54/61 – Rosberg se ptá, jak jsou na tom jeho brzdy, tým mu odpovídá, že mu dají vědět. Mezitím ho Ricciardo dohání tempem kolem 2,5 sekund na kolo. Max Verstappen se dostává na šesté místo před Alonsa, ten se chtěl bránit, ale neměl na to rychlost.

55/61 – Ricciardo už je jenom 9 sekund za Rosbergem. Ten je nyní mezi vozy o kolo pozadu, předjel Massu a jede za Gutierrezem.

56/61 – Räikkönen je o sekundu a půl za Hamiltonem, poslední tři kola ho Fin dohání. Räikkönen dnes jede velmi hezký závod, dokáže držet krok s Mercedesem a dokonce Hamiltona i dohánět. Vettel v druhém voze také má skvělý závod, z 22. místa jede na 5.

58/61 – Ricciardo je 5 sekund za Rosbergem. Zvládne ho dohnat? Natož předjet?

60/61 – Poslední dvě kola, Ricciardo je stále přes 3 sekundy za Rosbergem. Ricciardo ale zkracuje ztrátu na 2,4 sekundy.

61/61 – Poslední kolo! Ricciardo 2 sekundy za Rosbergem. Rosberg drží…

KONEC ZÁVODU! NICO ROSBERG VYHRÁVÁ VELKOU CENU SINGAPURU 2016! Na druhém místě Daniel Ricciardo, na třetím Lewis Hamilton. Těsně za pódiem oba vozy Ferrari…

Kompletní pořadí: 1ROS, 2RIC, 3HAM, 4RAI, 5VET, 6VES, 7ALO, 8PER, 9KVY, 10MAG, 11GUT, 12MAS, 13NAS, 14SAI, 15PAL, 16WEH, 17ERI, 18OCO. Odstoupili Button, Bottas, Hülkenberg, Grosjean.

Tabulku a shrnutí připravujeme v dalším článku.

Sdílejte na:
Zavřít