V Malajsii nás čekají poslední dva závody, v roce 2018 končí

V Malajsii nás čekají poslední dva závody, v roce 2018 končí

Organizátoři Velké ceny Malajsie oznámili, že nemají zájem o prodloužení současné smlouvy na pořádání závodů Formule 1.

Toto rozhodnutí už naznačili před měsícem, kdy informovali veřejnost o tom, že zvažují odchod z Formule 1.

„Současná smlouva je od roku 2016 do roku 2018,“ uvedl malajský ministr turismu. „Až vyprší, další nebude. Sledovanost Formule 1 klesá a v současnosti je méně atraktivní. Investujeme do ní 54 milionů ročně.“

Malajsie potřebuje svého jezdce, aby ve zdejších podmínkách mělo cenu závod pořádat. To se podle slov ministra nestalo od roku 2002, kdy jednu sezonu ve Formuli 1 odjezdil malajský jezdec Alex Yoong v týmu Minardi. Na domácí závod se kvalifikoval na posledním místě a následný závod pro něj skončil ve 22. kole, kdy mu službu vypověděla převodovka.

Odchod Malajsie z kalendáře Formule 1 podpořil i ministr mládeže a sportu Khairy Jamaluddin. Vyzdvihuje populárnější závod MotoGP. „Když jsme poprvé hostovali závod Formule 1, byla to velká věc. První v Asii po Japonsku. Nyní jich je hodně. Nemáme výhodu. Nejsme novinkou.“

Faktem je, že závod v roce 2018 bude již dvacátý, který se na Sepangu bude konat. To dává Malajsii určitý ráz. Sice nepatří mezi klasické či tradiční závody, ale lidé už Sepang vnímají jinak. Malajsie pro Formuli 1 není dalším marketingovým výmyslem Ecclestona, je to místo s historii. O titul tu bojovali Häkkinen a Irvine, první pódium zde získali Jenson Button a Sergio Perez, první vítězství zde získal Kimi Räikkönen. Sepang byl také dějištěm slavné aféry Multi 21.

Dalším marketingovým důvodem pro nezrušení závodů v Malajsii je Petronas. Závod je domácím pro společnost, která je ve Formuli 1 dlouhou dobu a momentálně je sponzorem nejlepšího týmu v poli, Mercedesu.

Ale pořadatelé ještě argumentují neatraktivitou a předvídatelností Formule 1 způsobenou dominancí Mercedesu. S touto situací by mohla pomoci změna pravidel v příštím roce. Tudíž by rozhodnutí organizátorů ještě nemuselo být definitivní.

Sdílejte na:
Zavřít