ONLINE: Velká cena Maďarska 2017

ONLINE: Velká cena Maďarska 2017

Živý komentář k Velké ceně Maďarska 2017.

ZÁVOD ZAČÍNÁ VE 14:00.

Včerejší kvalifikaci dominovaly rudé vozy Ferrari. Sebastian Vettel získal pole-position rekordním časem 1:16.276, Kimi Räikkönen byl o desetinu a půl pomalejší a pohodlně obsadil druhou pozici na startu. Až na třetím místě bude startovat nejrychlejší Mercedes Valtteriho Bottase, Lewis Hamilton je o pozici níže. Red Bully navzdory silnému začátku víkendu obsadily až třetí řadu, Max Verstappen bude startovat z pátého a Daniel Ricciardo ze šestého.

Ze zbytku světa byl nejrychlejší Nico Hülkenberg v Renaultu na sedmém místě, který ovšem kvůli penalizaci pěti míst klesne až na dvanácté místo. TOP 10 doplnily McLareny Fernanda Alonsa a Stoffela Vandoorna a Toro Rosso Carlose Sainze. Další změnou na startu oproti kvalifikaci bude Daniil Kvyat, který má penalizaci tří míst a posune se na šestnácté místo.

Shrnutí kvalifikace naleznete zde, online komentář zde.

Předjíždění na Hungaroringu není příliš jednoduché, neboť trať je velmi úzká a neustále se kroutí. Nejčastější předjíždění uvidíme v brzdné zóně první zatáčky a v druhé zatáčce. Většina pilotů zřejmě pojede strategii dvou zastávek v boxech, někteří se možná pokusí o strategii jedné zastávky.

START

Ještě před vyjetím na startovní rošt Ferrari řešilo problém na voze Sebastiana Vettela. Údajně se jednalo o problém s hydraulikou, který byl ale vyřešen a žádná penalizace z toho nebude.

Na startu poprvé od Velké ceny San Marina 1982 chybí Brazilec, Felipe Massa byl nucen dnešní závod vynechat kvůli zdraví, zaskakuje za něj Paul di Resta, který se v závodě objeví poprvé od roku 2013. V letošním voze jel poprvé ve včerejší kvalifikaci, která se mu docela povedla, jel bez chyb a neustále zrychloval, nakonec se kvalifikoval na 19. místě.

ZK – Zahřívací kolo právě začalo. Ze svých míst se odlepily všechny vozy. Lewis Hamilton při nájezdu na startovní rošt před zahřívacím kolem říkal, že si myslí, že mu rychle odejdou zadní pneumatiky, vůz je prý trošku přetáčivý. Vozy se řadí na startu.

1/70 – Máme odstartováno! Obě Ferrari velmi dobře odstartovala! Bottas se udržel na třetím místě! Red Bully se dostaly před Hamiltona, ale následně se dotkly ve druhé zatáčce a Daniel Ricciardo má punkturu pneumatiky a zůstává stát na trati! Verstappen se udržel na čtvrtém místě před Hamiltonem. A máme Safety Car!

2/70 – Na trati je Safety Car, za ním všechny vozy. Daniel Ricciardo sice odstavil vůz na kraji trati, ale máme tam úlomky z jeho vozu a není to ideální místo na odklizení vozu. Z opakovaného záběru jde vidět, že Verstappen zablokoval kola v druhé zatáčce a strefil Ricciarda, který musel vyjet mimo trať a při návratu na trať se roztočil se a to pro něj byl konec.

3/70 – Vůz Ricciarda je odvážen, maršálové uklízí trať. Z vozu Ricciarda unikal olej, nebo podobná tekutina, která se musí eliminovat.

4/70 – Trať vypadá připravena. Piloti se za Safety Carem snaží udržovat zahřáté pneumatiky. Vedení závodu vyšetřuje incident mezi oběma Red Bully a také mezi Hülkenbergem a Grosjeanem, kteří se dotkli v první zatáčce a Grosjean se na chvíli ocitl ve vzduchu, ale vypadá to, že to oba ustáli. Za Safety Carem v boxech byly oba Saubery – Ericsson a Wehrlein. Nyní jsou na konci pole.

5/70 – Safety Car zajede do boxů na konci tohoto kola a závod bude restartován.

6/70 – Závod je restartován! Hamilton je nalepený na Verstappena. Hamilton útočí po vnějšku na Verstappena, ten se ubránil. Alonso zaútočil na Sainze, ale skoro se kvůli tomu propadl za Pereze.

7/70 – Pořadí: VET, RAI, BOT, VER, HAM, SAI, ALO, PER, VAN, OCO, PAL, HUL, MAG, KVY, STR, GRO, DIR, ERI, WEH.

8/70 – Na čele pole se začínají tvořit rozestupy. Vettel na Räikkönena nahnal už přes sekundu a půl, Bottas stejně tak ztrácí na Räikkönena. Max Verstappen dostává penalizaci za vyřazení Ricciarda ze závodu. Dostává penalizaci 10 sekund, velmi přísná penalizace. Až zajede do boxů, mechanici budou muset čekat deset sekund, než ho budou moci obsloužit.

9/70 – Räikkönen na Vettela ztrácí téměř dvě a půl sekundy, stejně tak Bottas ztrácí na Räikkönena. Verstappen je pouze sekundu a půl za Bottasem a Hamilton je sekundu a půl za ním.

10/70 – Alonso je nyní vyšetřován za incident se Sainzem v první zatáčce po restartu. Ničeho vážnějšího jsme si ze záběrů nevšimli, ale uvidíme.

11/70 – Ferrari na trati létá, mezi Räikkönenem a Vettelem je rozestup kolem 2,7 sekundy, Bottas na Räikkönena ztrácí už téměř pět sekund.

16/70 – Rozestupy se nadále zvyšují. Hamilton ale začíná za Verstappenem zrychlovat. Räikkönen se stále drží do tří sekund za Vettelem, jezdí velmi podobně rychlé časy.

17/70 – Lewis Hamilton říká, že pneumatiky jsou v pořádku, ale nedokáže Verstappena předjet, na to nemá Mercedes na tomto okruhu takovou výhodu. Tým mu odpovídá, že musí být trpělivý, Verstappen bude odstraněn po pitstopech díky své penalizaci.

18/70 – Vedení závodu rozhodlo, že nebude trestat ani incident mezi Alonsem a Sainzem, ani mezi Hülkenbergem a Grosjeanem. Závodní incidenty. Mercedesy a Verstappen začali zrychlovat. Nyní jezdí skoro stejné časy jako Vettel s Räikkönenem.

19/70 – Ferrari vypadají obě vyrovnaně. Räikkönen s Vettelm zajíždí téměř stejné časy, jednou je rychlejší ten, podruhé zase onen. Nico Hülkenberg předjíždí Jolyona Palmera. Skoro to vypadalo, jako by ho Palmer pouštěl před sebe. A vskutku to je následně potvrzenou zprávou přes rádio. Hülkenberg je rychlejší než Palmer a tak je nechali prohodit pozice.

21/70 – Grosjean zajíždí do boxů, má pomalou punkturu levé přední pneumatiky. Grosjean přezouvá na měkké pneumatiky, nyní je na devatenáctém místě.

22/70 – Sebastin Vettel už není tak rychlý, Kimi Räikkönen ho začal stahovat. Grosjean zpomaluje! Tým zřejmě pokazil pitstop a některý ze šroubů upevňující kolo není nasazený pořádně. A nakonec odstupuje! Grosjean odstavuje svůj vůz ve druhém sektoru, kde nyní vlají žluté vlajky.

23/70 – Žluté vlajky jsou pryč. Räikkönen je pouze něco přes dvě sekundy za Vettelem. Bottas stále 6 a půl sekundy za Räikkönenem. Hülkenberg dohání Estebana Ocona na desátém místě. Boj o poslední bodovanou příčku se blíží.

25/70 – Räikkönen už je pod dvě sekundy za Vettelem. Bottas na Räikkönena začíná ztrácet trošku více. Vettel hlásí problém s volantem, když jede rovně, tak nemá vycentrovaný volant a táhne ho to doprava, prý se to zhoršuje.

29/70 – Räikkönen je sekundu a půl za Vettelem. Bottas nyní také trošku zrychlil, na Räikkönena ztrácí 6,4 sekundy. Hamilton je pouze sekundu a půl za Verstappenem ale nedokáže se kolem něj dostat.

30/70 – Räikkönen hlásí, že jeho vůz jede v pořádku, ale že ho nyní zpomaluje špinavý vzduch z vozu Vettela, který jede jenom trošku přes sekundu před ním, což na tomto okruhu může dělat velké problémy. Lance Stroll v boxech, zajíždí z patnáctého místa do boxů. Vrací se na šestnáctém místě.

31/70 – Bottas v boxech, přezouvá na měkkou směs, nebyla to nejrychlejší zastávka, 3,5 sekund. Vrací se na pátém místě o kus za Hamiltonem. Räikkönen už je pouze sekundu za Vettelem. Hamilton asi 1,2 sekundy za Verstappenem.

32/70 – Räikkönen zpomalil, drží si od Vettela odstup. Hamilton v boxech, přezouvá na měkkou směs, vrací se za Bottasem, ale byla to dobrá zastávka, Hamilton na té zastávce trochu vydělal, je k Bottasovi blíže. Magnussen v boxech.

33/70 – Sebastian Vettel v boxech, přezouvá na měkkou směs. Räikkönen se ujímá vedení závodu. Bottas zajel nejrychlejší kolo závodu na nové měkké směsi. Räikkönen není spokojený s Di Restou, který ho zdržel na trati.

34/70 – Räikkönen v boxech. Bezproblémová zastávka. Vettel se vrací pouze kousíček před Räikkönenem. Kimi nyní říká, že měl rychlost na to, aby zůstal venku před pitstopem déle.

35/70 – Verstappen je nyní ve vedení, ale za chvíli o něj přijde a ještě k tomu dostane penalizaci deseti sekund, určitě se propadne za oba Mercedesy.

36/70 – Sainz si stěžuje na velmi opotřebované pneumatiky na levé straně. Alonso se Sainzem v boxech, Alonso měl o něco rychlejší zastávku, ale nedostal se před Sainze, nyní je na něm Alonso nalepený. Alonso nyní udělal chybu a musel si zkrátit zatáčku.

37/70 – Hamilton je nyní nalepený na Bottasovi! Pouze půl sekundy mezi oběma Mercedesy na čtvrtém a pátém místě.

38/70 – Alonso se dokázal dostat před Sainze! Alonso to dokázal v ve druhé zatáčce po vnějšku! Velmi hezký souboj mezi oběma Španěly.

39/70 – Räikkönen si stěžuje, že Vettel je pomalý a zdržuje ho a Räikkönena dohání ostatní. A vskutku, Bottas už je jenom dvě sekundy za Räikkönenem.

40/70 – Räikkönen je jasně rychlejší, ale Ferrari ho nechce pustit před Vettela! Tím Ferrari ohrožuje vítězství v tomto závodě! Pro co se rozhodnou? Pokusit se bránit náskok Vettela v šampionátu, nebo získat vítězství s rychlejším Räikkönenem? Bottas už je za Räikkönenem stejně daleko, jako je Räikkönen za Vettelem.

41/70 – Räikkönen si stěžuje, že už je ohrožován Mercedesy, potřebuje pustit dopředu. Verstappen se zatím velmi hezky drží na prvním místě na velmi starých super-měkkých pneumatikách.

42/70 – Verstappen v boxech, odpykává si penalizaci a vrací se na pátém místě před Vandoornem.

43/70 – Pořadí: VET, RAI, BOT, HAM, VER, VAN, HUL, PAL, ALO, SAI, PER, OCO, MAG, KVY, STR, ERI, WEH, DIR.

44/70 – Mercedes se dnes potýká s problémy s technikou s rádiem a až nyní s po dlouhé době dokázali spojit s Hamiltonem, který říká, že má rychlost, ale nemůžeš na to šlápnout s Bottasem a Ferrari před sebou.

45/70 – Verstappen zajel nejrychlejší kolo závodu, na pátém místě mu to nyní jede.

46/70 – Mercedesy si prohodily pozice! Bottas dostal příkaz pustit dopředu Hamiltona, který je nyní na třetím místě.

47/70 – Hamilton okamžitě zajel nejrychlejší kolo, opravdu nějakou tu rychlost navíc má. Po puštění Bottasem před sebou nyní má nějaký prostor, ale až se dotáhne na Räikkönena zaseklého za Vettelem, bude mít stejný problém jako Bottas.

48/70 – Mezitím Verstappen velmi rychle stahuje Bottase. Hülkenberg měl velmi špatný pitstop, nedařilo se sundat pravé přední kolo a ze šestého místa se propadl až na dvanácté.

50/70 – Räikkönen si posteskl, že není v příliš příjemné situaci, zezadu ho dohání Hamilton, ale nemůže na to pořádně šlápnout, protože před ním je Vettel, efektivně týmová jednička. Dostalo se mu odpovědi, že Vettel dostal pokyn, aby zrychlil. Spíše ale slyšíme příkazy, aby Vettel nenajížděl na obrubníky, což ho moc nezrychlí.

51/70 – Mercedes pustil Hamiltona před Bottase se slibem, že pokud Hamilton nedokáže předjet Räikkönena, tak je prohodí nazpátek. Bottase je ale o tři a půl sekundy za Hamiltonem, takže to tak jednoduché nebude.

52/70 – Räikkönen je sekundu za Vettelem, Hamilton je trošku přes sekundu za Räikkönenem, rozhodně to nevypadá, že by Vettel zrychlil, naopak vozy za ním jsou mu blíže.

53/70 – Räikkönen má DRS na Vettela! Je velmi blízko, ale na rovince se mu to nedaří. Před druhou zatáčkou také ne, ale je velmi, velmi blízko! Hülkenberg velmi zapáleně bojuje s Magnussenem na jedenáctém místě.

54/70 – Vettel s Räikkönenem dohnali vozy o kolo pozadu! Teď to bude mít Vettel těžké! Nakonec se všichni klidili z cesty bez problémů.

57/70 – Úvodní trojice pilotů se snaží probojovat skrze vozy okolo pozadu a mezitím jsou rozdíly mezi Vettelem a Räikkönenem a Hamilton stále kolem jedné sekundy. Napínavé!

59/70 – Hamilton má DRS na Räikkönena! Ale nedokázal se dostatečně přiblížit. Räikkönen se drží Vettela velmi blízko už velmi dlouho, určitě to nebude mít na těch pneumatikách lehké. Hamilton udělal chybu a trošku se propadl. Ale stále jsou všichni tři velmi blízko u sebe. Verstappen už je blíže k Bottasovi, než je Bottas k Hamiltonovi.

61/70 – Posledních deset kol, Vettel trošku zrychlil, Räikkönen na něj ztrácí skoro dvě sekundy, Hamilton je na Räikkönenovi úplně nalepený. Magnussen nyní naprosto vytlačil Hülkenberga mimo trať ve druhé zatáčce.

62/70 – Di Resta dostává zprávu, že jeho Williams má poruchu a bude muset odstoupit. Smutný konec pro tento nečekaný comeback pro Paula Di Restu. Brit vypadal dost unaveně, musel si protahovat prsty. Tyto auta jsou fyzicky mnohem náročnější než ta, ve kterých kdysi závodil.

66/70 – Verstappen už dohnal Bottase! Je pouze něco přes sekundu za Bottasem! Mercedes už ztratil možnost znovu prohodit Bottase s Hamiltonem. Verstappen už je méně než sekundu za Bottasem!

67/70 – Čtyři kola do konce a Verstappen je nalepený za Bottasem.

69/70 – Poslední dvě kola! Vettel to vypadá se drží, Räikkönen 1,2 sekundy pozadu, Hamilton 1,8 sekundy za Räikkönenem. Nico Hülkenberg odstupuje ze závodu!

70/70 – Poslední kolo! Vettel na prvním místě, Räikkönen na druhém za ním, Hamilton trošku odpadl a už ztrácí dvě a půl sekundy na Räikkönena, Magnussen ještě dostává penalizaci za vytlačení Hülkenberga z trati. Hamilton zpomaluje a snaží se počkat na Bottase.

KONEC ZÁVODU! Sebastian Vettel vyhrává! Kimi Räikkönen je druhý a Valtteri Bottas dojíždí na třetím místě! Lewis Hamilton ho stihl pustit nazpátek a dojel do cíle na čtvrtém místě! Velmi sportovní přístup k věci, Hamilton zahodil tři body v šampionátu, aby před sebe pustil Bottase, který ho předtím pustil taktéž.

Sdílejte na:
Zavřít