Oliver Rowland vítězí při premiéře F2 v Monaku

Oliver Rowland vítězí při premiéře F2 v Monaku

Vítězem historicky prvního závodu Formule 2 v Monaku se stal po neuvěřitelné smůle domácího Charlese Leclerca britský pilot Oliver Rowland. Sobotní sprint vyhrál mladý Nizozemec Nyck de Vries.

Trénink a kvalifikace
„Vyrůstal jsem sice nedaleko trati, monacký okruh ovšem znám jen z oken autobusu, jenž mne denně vozil do školy“, popisoval zkušenosti se svou „domácí tratí“ lídr šampionátu F2, Charles Leclerc. Neznalost těžkého parkůru mu ovšem nebránila v tom, aby zajel s náskokem desetiny na mnohem zkušenějšího Canamasase a Rowlanda nejrychlejší čas dopoledního volného tréninku.
Stejně tak suverénně si letošní superstar-F2 vedl i v odpolední kvalifikaci. Byl nejrychlejším jezdcem skupiny A a na jeho čas byl i nejlepší ze skupiny B, Alexander Albon krátký. První řada pátečního závodu tedy patřila bývalým týmovým kolegům týmu ART GP3. Nováček Leclerc si tím zapsal třetí Pole-position ve třetím podniku sezony.
Druhou řadu vytvořili Rowland s Markelovem, třetí Macišita s Natem, čtvrtou King s Latifim a top10 na startu uzavírali Ghiotto a Malja.
 
Páteční hlavní závod
Galapředstavení „nového Chirona“ pokračovalo i startem do hlavního závodu v pátek odpoledne. V St. Devote se Leclerc těsně prosadil vůči Albonovi, za nimi se seřadili Rowland, Macušita a Markelov. 
Úvod závodu pak patřil výhradně oběma borcům na špičce. Leclerc se s Albonem přetahovali o rekordní kola a ostatním jasně ujeli. Všechna tato námaha jim ovšem byla k ničemu, když v tunelu zůstal stát Latifi a celé pole se opět „srazilo“ za Safety Carem. Albon této neutralizace využil k výměně pneumatik a na druhou pozici tak postoupil Rowland. Když se ovšem opět smělo jet naplno, předvedl Leclerc své „znalosti tratě ze školního autobusu“ a Rowlanda s ostatními znovu nechal daleko za sebou. Pak lídr zajel k předepsané výměně pneumatik do boxů. Stalo se tak těsně před srážkou Deletraze s Visiouem v Mirabeau, jenž vyvolala další neutralizaci. Byla to ohromná smůla, protože Rowland a spol měnili obutí  za neutralizace a dostali se tak před Leclerca. Ve vedení se najednou ocitl Rowland a Markelov se díky šikovnějším mechanikům dostal na druhé místo před Macušitu. Leclerc se propadl na 4. místo – i o to ale měl přijít: O kolo později musel svou Prema-Dallaru odstavit kvůli defektu závěsu. „Ještě nikdy jsem se během své kariéry necítil tak zle…?“ komentoval ztrátu vítězství lokální matador.
Trio lídrů poté dojelo do cíle beze změny v pořadí, před další „obětí nevhodné taktiky“ Albonem. Zbývající monacké body si rozdělili Ghiotto, Malja, De Vries, Cecotto (Johnny se tedy mohl těšit na pole-position ve sprintu), King a Canamasas. 
 
Výsledek:
1. Oliver Rowland, DAMS
2. Artem Markelov, Rossian Time
3. Nobuharu Macušita, ART
4. Alexander Albon, ART
5. Luca Ghiotto, Russian Time
6. Gustav Malja, Racing Egineering
7. Nyck De Vries, Rapax
8. Johnny Cecotto, Rapax
9. Jordan King, MP
10. Sergio Canamasas, Trident
 
Sobotní sprint
Veterán třídy GP2, ze které Formule 2 vzešla, Johnny Cecotto nevyužil své rozhodující výhody na startu nejlépe: do St. Devote dosprintoval až za týmovým kolegou, nováčkem De Vriesem. Z prvního kola se za dvojicí Rapaxu vrátili Malja, Ghiotto, Albon a Markelov.
Nyck De Vries, který se těší osobní podpoře Rona Dennise a týmu McLaren-Honda, byl minulý rok ve formuli GP3 často ve stínu Leclerca a Albona, 27. května 2017 ovšem v Monaku zajel závod svého života. Celých 30 kol si držel Cecotta natolik „od těla“, že mu neumožnil útok a zaslouženě vyhrál.
O změnu pořadí na dalších bodovaných místech se postaral pouze Rus Markelov, když se povedeným manévrem v Rascasse dostal na 5. místo před Albona.  Zábavná finálová tlačenice za Cecottem nevedla k předjetí. Oliver Rowland nevyužil výborné příležitosti, dotáhnout další body na Leclerca a dojel jen devátý za Macušitou a Kingem.
 
Výsledek:
1. Nyck De Vries, Rapax 
2. Johnny Cecotto, Rapax
3. Gustav Malja, Racing Egineering
4. Luca Ghiotto, Russian Time
5. Artem Markelov, Rossian Time
6. Alexander Albon, ART
7. Nobuharu Macušita, ART
8. Jordan King, MP

Sdílejte na:
Zavřít