Německá F4: Joey Mawson je šampionem!

Německá F4: Joey Mawson je šampionem!

Druhým šampionem německé Formule 4 a následníkem Marvina Diensta se minulý víkend stal Australan Joey Mawson.

Mick Schumacher přicestoval do Hockenheimu již jen s teoretickou šancí, stát se mistrem německé Formule 4. Na Australana Joeye Mawsona by musel během tří posledních závodů dohnat 39 bodů a proto bylo pravděpodobnější, že bude slavit Mawson.

A Australan mohl prakticky slavit již v pátek večer: Schumacher totiž patřil mezi osm (!) jezdců, u jejichž vozu našli komisaři po kvalifikaci blokovaný hasící přístroj! Všichni byli diskvalifikováni a Němcovi málo pomohlo, že za vzácné návštěvy jeho matky vyhrál v sobotu ráno „kvalifikační“ závod nejpomalejších.

Když šlo o body v prvním závodě, vyrazil Mawson z druhé startovní pozice zle a musel se začadit za Ortmanna a Vipse. Schumacher se snažil z hloubi pole zachraňovat, co se dalo a po třetině závodu byl osmý. Ve stejné fázi závodu se ale výborný Mawson právě probojoval na špičku. Od té chvíle s přehledem kontroloval dění za sebou a zpečetil zisk titulu. Schumacher dojel dobrý šestý za Ortmannem, Vipsem, Zendelim a Preiningem.

Pokud bylo před prvním sobotním závodem jen zataženo, hrozily těžké černé mraky nad startem druhého závodu relativně jasně. I když bylo jasné, že každou sekundu začne pršet, odstartovalo ředitelství závod v daný čas a vyhlásilo jej za „suchý“. Mawson výborně využil své první startovní pozice a usadil se na špičce před Preiningen a Lalibertem, když přišlo to, co přijít muselo: po prvním kole se spustil lijavec a závod byl přerušen. Po krátké přestávce se startovalo znovu za Safety Carem, který uvolnil závodníkům cestu teprve osm minut před koncem. Pro Mawsona to byly optimální podmínky a asi mu nevadilo, že se opět závodilo jen tři minuty. Po srážce několika vozů, které na stále ještě mokré trati riskovaly start na bezprofilových slickách, dojelo pole do cíle za vodícím vozem. Novopečený mistr Mawson se mohl radovat z desátého vítězství roku.   

Z nejlepšího startovního místa velmi zdravého, 37 vozů čítajícího pole směl v neděli vyrazit Němec Schramm. Nejlepší reakci na startu ale ukázal Kanaďan Laliberte. Mawsonův týmový kolega se s úspěchem usadil na špičce, za ním ovšem předváděl nejsilnější tah kupředu Mick Schumacher. Jezdec, který vyrazil z pátého místa, byl již po několika kolech třetí a měl to být právě Mawson, kdo mu v neděli pomohl k ještě lepšímu výsledku: Joey se pokoušel předjet osmého Zendeliho, když se střetla kola jejich monopostů a Mawson letěl do štěrku. Následující Pace Car-fáze samozřejmě zničila Laliberteho slibný náskok. Schumacher opět předvedl, že patří mezi největší talenty sezony, rychle se dostal před Vipse a i před lídra, aby zakončil ročník smířlivě vítězstvím.

„Schumi junior“ má pořád ještě naději, korunovat se tohoto roku mistrem. Paralelně k německému šampionátu absolvoval i celou sezonu v Itálii, kde je před posledními třemi závody (Monza koncem října) jen 25 bodů za lídrem Marcosem Seibertem z Argentiny.

Nepřekvapéí když na sebe Mawson a Schumacher narazí i příští sezonu: oba totiž s velkou pravděpodobností postoupí v hierarchii týmů Van Amersfoort a Prema-Theodore do evropského šampionátu Formule 3.  

Konečný stav ADAC-Formel-4 roku 2016

1. Joey Mawson                374 P.
2. Mick Schumacher          297 P.
3. David Ortmann              241 P.
4. Thomas Preining          70,5 P.
5. Kim-Luis Schramm        164 P.
6. Janes Fittje                    131 P.
7. Juri Vips                        123 P.
8. Nicklas Nielsen             102 P.
9.  Juan Manuel Correa      91 P.
10. Simo Laaksonen           88 P. 

Sdílejte na:
Zavřít