F3: Na Nürburgringu zvítězil v obou závodech junior McLarenu Norris

F3: Na Nürburgringu zvítězil v obou závodech junior McLarenu Norris

Víkend F3 v Německu znamenal pro juniora McLarenu Landa Norrise velký krok směrem k titulu mistra. Vyhrál dva závody, zatímco konkurence zaspala.
Do předposledního podniku šampionátu na Nürburgringu se přihlásil letos nejvyšší počet účastníků. Trevor Carlin nechal debutovat špičkového jezdce Formule Renault, Sachu Fenestraze, u Fritse van Amersfoorta usedl do monopostu F3 poprvé Max Defourny, přicházející ze stejné třídy a na voze stáje Motopark směl F3 poprvé vyzkoušet Rumun Petru Florescu.

1. závod: Exhibice talentu Landa Norrise v dešti

První mokrou kvalifikaci ovládl lídr celkového hodnocení, Lando Norris (Carlin). Za britským juniorem McLarenu se směli k prvnímu startu seřadit jeho krajané Jake Hughes (Hitech), Callum Ilott (Prema) a senzačně debutant Fenestraz. Francouz tak za sebou nechal mnohem zkušnější Gunthera, Arona, Daruvalu a Mawsona. Pedro Piquet a Mick Schumacher zůstali i na Nürburgringu bledí, tak jako po většinu sezony a zajeli jen nevýrazné 16. a 17. časy pole 22 vozů. 

Pršelo i v sobotu dopoledne, při startu do prvního závodu víkendu. Poleman Norris ovšem i za takových podmínek dokázal pevné nervy a výbornou reakci. Po úvodní kombinaci zatáček vedl před Ilottem, Hughesem, Mazepinem a Fenestrazem a po prvním kole ostatním již ujel o 2,6s!

Začátkem druhého kola kolidovali v boji o třetí místo Mazepin s Fenestrazem, zatímco Norris dále ujížděl Hughesovi. Po polovině závodu měl – navzdory jednomu vlastnímu ukluznutí mimo trať – obří náskok 11 sekund.

Tento náskok stewartové moudře a spravdedlivě nezničili ani po Piquetově začátečnické nehodě 8 minut před koncem: havarovaný vůz deprimovaného Brazilce odstranili za „Full Course Yellow“ a Safety Car nechali v boxu. Brit s velkou budoucností jasně vyhrál před Hughesem a Mawsonem, který celý závod s úspěchem hájil třetí místo před Ilottem. Čtvrtý dojel Japonec Makino, jenž na Nürburgringu ukázal nejlepší výkon sezony a ještě v posledním kole Ilotta předjel. Mick Schumacher se vyvaroval hrubých chyb a dojel alespoň osmý.

Norris se ovšem netěšil pouze z vlastního výborného výkonu – do karet  mu hrály i výsledky jeho hlavních konkurentů v boji o titul: Joel Eriksson a Maxi Günther ztratili naděje na velké body strkanicemi prvního kola.

Výsledek 1. závodu F3 na Nürburgringu:

1. Lando Norris, Carlin

2. Jake Hughes, Hitech

3. Joey Mawson, Van Amersfoort

4. Tadasuke Makino, Hitech

5. Callum Ilott, Prema

6. Ferdinand Habsburg, Carlin

2. závod: Jen Hughes dokázal Norrise porazit

Na Nürburgringu bylo i v neděli chladno, přestalo ale pršet. Na start druhého závodu vílendu se v poledne postavili nejrychlejší kvalifikace v pořadí Hughes, Ilott, Norris, Makino, Habsburg a Aron. Němec Günther se ztrácel na 16. místě, Schumacher byl jen 20.

Zahřívacího kola využil zjevně nejlépe Hughes a dokázal se hned katapultovat do vedení před Ilottem a Norrisem. Ve druhém kole si jeho pronásledovatelé prohodili pozice. Hughes ovšem dokázal i proti Norrisovi dlouho držet 2sekundový náskok. Během závodu Norris svůj tlak a tempo zvýšil, krajan ve voze týmu Hitech ovšem vždy našel patřičnou odpověď a v cíli byl Jake Hughes o 0,539s před Norrisem, který tímto výsledkem dále budoval své slibné bodové konto.

Třetí Ilott dojel se ztrátou  13 sekund na vítěze s Japoncem Makinem v závětří. Joel Eriksson získal jen dva body, zatímco Günther opět nebodoval vůbec – lepší výsledek si Norris ani nemohl přát…

Výsledek 1. závodu F3 na Nürburgringu:

1. Jake Hughes, Hitech

2. Lando Norris, Carlin

3. Callum Ilott, Prema

4. Tadasuke Makino, Hitech

5. Ralf Aron, Hitech

6. Ferdinand Habsburg, Carlin

3. závod: Landův mistrovský kousek?

Také pole-position třetího závodu patřila jezdci silné britské základny talentů. V neděli odpoledne směl vyrazit z prvního místa Callum Ilott. Za ním se na suchém startovním roštu seřadili vítězi obou předchozích závodů Norris s Hughesem, Aron, Zhou, Habsburg, Makino, Mawson a debutant Defourny. Günther a Eriksson, pro které Nürburgring v ohledu na celkový šampionát znamenal velký krok dozadu, startovali jen z bezvýhledných pozic 14 a 16.

Po zhasnutí červených světel se Angličané na špičce čistě seřadili v pořadí Ilott, Norris, Hughes, za nimi ovšem hned v první zatáčce Habsburg torpédoval Zhoua. Výsledkem byla neutralizace za Safety Carem.

Po ukončení této fáze neudržel Illot Norrise dlouho za sebou. A zatámco si Norris za pozdního svitu slunce pádil pro druhé vítězství víkendu, propadl se Ilott i za Hughese a dobrého Arona. Domácí Maximilian Günther zachraňoval  7. místem za Daruvalou a Neweyem, co se dalo, jeho bodový odstup (73) na lídra celkové tabulky Norrise se ovšem zdá být 6 závodů před koncem sezony bezvýhledný.

Mistrovství pokračuje za dva týdny na Red Bull Ringu.

Výsledek 3. závodu F3 na Nürburgringu:

1. Lando Norris, Carlin

2. Jake Hughes, Hitech

3. Ralf Aron, Hitech

4. Jehan Daruvala, Carlin

6. Harrison Newey, Van Amersfoort

 

Celkový stav šampionátu F3:

1. Lando Norris              381 b.

2. Maximilian Gunther  308 b.

3. Joel Eriksson              265 b.

4. Callum Ilott                260 b.

5. Jake Hughes               193 b.

Sdílejte na:
Zavřít