Výsledky VC Nizozemska: Norris nadělil 22 sekund Verstappenovi

První závod po letní přestávce vyhrál dominantně Lando Norris, druhý se umístil Max Verstappen a třetí dojel Charles Leclerc. Závod dokončilo všech 20 jezdců, nebyla vyvěšena ani jedna žlutá vlajka a na trať nevyjel safety car.

Kevin Magnussen do závodu odstartoval z boxů.

Výborný start měl druhý Max Verstappen, který se okamžitě dostal do vedení před Landa Norrise.  Propadl se taky Oscar Piastri na čtvrtou pozici – předjel ho George Russell.

Lewis Hamilton se postupně propracovával ze středu pole, ve 3. kole se dokázal posunout již na dvanáctou pozici.

Jezdci na prvních třech pozicích měli mezi sebou rozestupy 1,5 sekundy v 5. kole.

Max Verstappen již v 8. kole dostal informaci, že má šetřit pneumatiky. Carlos Sainz dokázal předjet na hlavní rovince svého krajana Fernanda Alonsa a posunul se na osmou pozici. Španěl následně bojoval s Pierrem Gaslym, kterého dokázal taktéž předjet a posunul se na sedmou pozici.

Prvním pilotem v boxech byl Alex Albon ve 13. kole.

Lando Norris diskutoval se svým inženýrem ohledně strategie. Brit si věřil, že má tempo na to, aby porazil Maxe Verstappena. Pilot McLarenu poprvé ve 14. kole dokázal stáhnout ztrátu na Nizozemce pod 1 sekundu.

V 15. kole zamířili do boxů jezdce ze zadních pozic. Lewis Hamilton stále měl vynikající tempo i přesto, že startoval na měkkých pneumatikách – dokonce se posunul na devátou pozici před Fernanda Alonsa.

Na začátku 17. kola se musel poprvé Max Verstappen bránit do první zatáčky před Landem Norrisem. Nizozemec si stěžoval, že nemá grip v pneumatikách. O kolo později do první zatáčky Lando Norris převzal vedení v závodě! Max Verstappen se nedokázal ubránit rychlosti britského pilota.

Lando Norris prozatím neujel Maxovi Verstappenovi – to se mu podařilo až na konci 20. kola, kdy rozestup byl zhruba 1,5 sekundy.

Ve 22. kole začal vyvíjet tlak Charles Leclerc na čtvrtého Oscara Piastriho. Na konci 23. kola zamířil do boxů Lewis Hamilton, nasadil tvrdou sadu pneumatik a propadl se na 16. pozici.

Na začátku 25. kola se pokusil o undercut Charles Leclerc, nasadil bílou sadu pneumatik a propadl se na devátou pozici. Na toto povolání okamžitě o kolo později reagoval George Russell. Pilot Mercedesu obul tvrdou sadu pneumatik, měl lehce pomalejší zastávku v boxech a propadl se na devátou pozici. Undercut Ferrari tak vyšel, protože Monačan byl sedmý.

Na konci 27. kola zamířil do boxů Max Verstappen, obul tvrdou sadu pneumatik a propadl se na pátou pozici. O kolo později na zastávku reagoval Lando Norris, obul taktéž tvrdou sadu pneumatik a propadl se na čtvrtou pozici před Maxe Verstappena. Do vedení se posunul Oscar Piastri.

Ve začátku 30. kola byl v boxech Sergio Pérez, měl pomalou zastávku, konkrétně 4,4 sekundy a propadl se na devátou pozici. Mexičan tak jako všichni nasadil tvrdou sadu pneumatik. O kolo později zajel ke svým mechanikům Carlos Sainz, nasadil tvrdou sadu pneumatik a propadl se na desátou pozici – těsně za Sergia Péreze.

Až na konci 33. kola zajel do boxů Oscar Piastri, nasadil taktéž bílou sadu pneumatik a propadl se na pátou pozici. Do vedení se tak vrátil Lando Norris.

Pierre Gasly byl vyšetřován za incident v boxech, kde jeden z jeho mechaniků chtěl ještě upravit přední křídlo, ale francouzský pilot už dostal pokyn, že se může rozjet.

Lando Norris ve 37. kole měl náskok přes 8,5 sekundy na druhého Maxe Verstappena. Lance Stroll dostal penalizaci v podobě 5 sekund za to, že překročil rychlost v boxech.

Oscar Piastri na začátku 40. kola dokázal na první pokus předjet George Russella a jal se stíhat třetího Charlese Leclerca. Ve 46. kole Australan dojel Monačana. Zároveň se musel bránit Sergio Pérez před dotírajícím se Carlosem Sainzem. O kolo později Španěl dokázal předjet Mexičana a posunul se na šestou pozici.

Na začátku 49. kola zajel Lewis Hamilton podruhé do boxů, nasadil měkkou sadu pneumatik a neztratil pozici.

V 54. kole dokázal Charles Leclerc poodjet Oscaru Pastrovi – rozdíl byl přes 1,5 sekundy. Lando Norris měl náskok přes 15 sekund na druhého Maxe Verstappena.

V 55. kole George Russell zamířil taktéž podruhé do boxů, obul měkkou sadu pneumatik a vrátil se na sedmou pozici.

V 70. kole Max Verstappen ztrácel 20 sekund na Landa Norrise.