Formule 3 v Rakousku: Pochoduje Browning směrem titulu?

V Rakousku absolvoval šampionát FIA-Formule 3 šestý podnik sezony. Stav v celkovém hodnocení měl i po rozpáleném víkendu ve Spielberugu zůstat velmi vyrovnaný. Po nedělním vítězství je v čele junior Williamsu Luke Browning.

Pátek: Krátká fake-show domácího Charlieho Wurze

Za dopoledního volného tréninku se výborně představil domácí Charlie Wurz, kterého do Spielbergu přijel podpořit nejen otec Alex, ale i bývalé eso Ralleycrossu, děda Franz. Fandy a hlavně rakouská média Charlie natěšil v jeho Jenzer-Dallaře nejlepším časem před Mexičanem Ramosem a Britem Browningem. Do jediné sekundy se při tom vešlo 14 nejrychlejších.

Kvalifikace se odpoledne jela kupodivu za příjemnějších teplot a „ostrá“ kola favoritů brzy odhalila Wurzovu dopolední show jako – „show na oko“. Po prvních pokusech byl na špičce Mexičan Noel Leon ze stáje Van Amersfoort. Nechal za sebou Gabriele Miniho, Samiho Meguetounifa, Nikolu Tsolova a Alexe Dunna. Wurz vyjel na trať teprve, když ostatní měnili pneumatiky – jeho pokus ale byl propadákem.

Závěr session byl poznamenán dlouhým taktickým čekáním na závětří. Když se pak všichni odhodlali rozjet rychlé kolo, skončil na čele favorit Luke Browning (Hitech) před Arvidem Lindbladem (Prema) a Timem Tramnitzem (MP). Za nimi se seřadili Mini, Beganovic a Goethe – vesměs zkušení borci této kategorie. Flörschová nebyla s 19. časem spokojena a „domácí“ borec Wurz se shledal s realitou výkonnosti – a 26. satrtovním místem. V rozmezí jediné vteřiny se kvalifikovalo 24 pilotů!

Sobota: Bulharská naděje motorsportu

Pole-position sprintu připadla za sobotního ranního vedra 12. kvalifikace, Martiniusovi Stenshorneovi (Hitech). Za ním čekali na svou šanci Christian Mansell (ART), Nikola Tsolov (ART), Alex Dunne (MP) a Sebastian Montoya (Campos).

Norský junior McLarenu ale nedokázal po stratu dost dobře krýt svou linii a tak se před něj v první zatáčce dostal Mansell. Ještě během prvního kola Stenshorn ztratil další pozici vůči dobře naladěnému Bulgharovi Tsolovovi. Junior Alpine po třetině závodu dokonce od Mansell převzal vedení a zbytek závodu se proměnil v zábavní duel obou pilotů francouzské equipy ART. Závěrem se do půtky přidal i Stenshorne, než byl závod kvůli nehodě Lindbklada s Montoyou neutralizován. Naostro se pak jelo již jen finálové kolo, ve kterém Tsolov šikovně ubránil prvenství před Stenshornem a Mansellem. „Zázrak“ volného tréninku Wurz stačil jen na 20. místo…

8. Tim Tramnitz, MP

Neděle: Browning znovu lídrem šampionátu.

V neděli chránila jezdce před ohromným vedrem brzká startovní hodina před devátou. 30 nadějí F3 tedy startovalo před spoře obsazenými tribunami, protože desetitisíce Nizozemců, kteří Štýrsko doslova zaplavili, ještě dospávali oslavy předešlé noci. Přišli tak o Browningův suverénní odpich, po kterém se junior Williamsu z prvního kola vrátil se sekundovým náskokem na Lindblada, Beganovice, Miniho a Goetheho.

Lídrovy pokusy o úprk se poté neshledaly s úspěchem, a tak pole představovalo i po polovině z 26 kol dlouhou šňůru ve vzájemném závětří číhajících vozů v pořadí  Browning, Beganovic, Mini, Leon, Goethe a Dunne. Naděje na dobré body měla i výborně jedoucí Flörschová, která dokázala postoupit na 12. místo. Závěrem závodu těžil Browning ze skutečnosti, že se Beganovic, Mini a Mansell za ním začali prát o druhé místo i mimo ideální stopy. Předsezonní favorit vyhrál o 1,6 sekundy před Minim, Beganovicem, Mansellem a Goethem. Převzal tím před Silverstone, kde se jede již za týden, celkové vedení od Fornaroliho. Silná Sophia Flörschová byla hodnocena na nevděčné 11. pozici.