Proměnlivý závod na Silverstonu ovládl Lewis Hamilton

Dvanáctý závod letošní sezóny vyhrál Lewis Hamilton, druhý se umístil Max Verstappen a na třetím místě skončil Lando Norris. Královna motorsportu na Silverstonu nezklamala a předvedla dokonalou show, kdy vše záviselo na správném strategickém rozhodnutí ohledně zastávek v boxech.

Poslední změna na startovním roštu byl Sergio Pérez, který nakonec startoval z boxové uličky, protože měnil pohonnou jednotku.

Pierre Gasly v zahřívacím kole zamířil do boxů, protože měl technický problém s převodovkou a do závodu Francouz ani neodstartoval. Start si pohlídal George Russell před Lewisem Hamiltonem. Max Verstappen se probojoval na třetí pozici. Vynikajicí start měl taktéž Charles Leclerc, který se posunul na osmou pozici.

Lewis Hamilton dostal na začátku 3. kola informaci, že se očekává déšt za 25 minut. Nicméně to vypadlo, že avizovaný déšť přijde dříve. Jednotlivé týmy informovaly své jezdce, že déšť by měl se ukázat prvně v zatáčce číslo 15. Následně se vyčkávalo, kdy se déšť ukáže.

Prvním pilotem boxech byl v 13. kole Kuan-jü Čou, který obul středně tvrdou sadu pneumatik. Zároveň Chares Leclerc dokázal předjet Lance Strolla a posunul se na sedmou pozici.

V 15. kole se dokázal Lando Norris dotáhnout na zadní křídlo Maxe Verstappena a taktéž jsme mohli vidět kapky deště na kamerách.  Na konci kola dokázal Brit předjet nizozemského pilota.

V 16. kole přišel lehký déšť.

Na konci 17. kola se kolem Maxe Verstappena prohnal Oscar Piastri a posunul se na čtvrtou pozici. Zároveň už šlo poznat, že jezdci nemají tolik přilnavosti.

Na konci 18. kola Lewis Hamilton přebral vedení v závodě! Dokázal předjet svého týmového kolegu George Russella. Na začátku 19. kola oba piloti Mercedesu udělali chybu a vyjeli z první zatáčky kvůli dešti!

Lando Norris využil situace a dokázal se dostat před George Russella. Zároveň přišel silnější déšť.

Na hlavní rovince do 20. kola dokázal Lando Norris přebrat vedení v závodě od Lewise Hamiltona! McLareny v těchto chladnějších podmínkách působily mnohem sebevědoměji. Zároveň do boxů zamířil Charles Leclerc a Sergio Pérez, kteří obuli pneumatiky do přechodných podmínek! Na konci stejného kola Oscar Piastri předjel Lewise Hamiltona a posunul se na druhou pozici!

Lewis Hamilton byl dotázán, jestli je čas přezout na přechodné podmínky, Brit to rezolutně popřel.

Volba zelených pneumatik se ukázala jako špatná, protože Sergio Pérez okamžitě reportoval, že je moc sucho.

Sergio Pérez a Charles Leclerc v 26. kole dostali kolo, protože oba zajeli moc brzo pro pneumatiky do přechodných podmínek. Déšť nicméně znova přišel. Na konci kola zajeli do boxů Max Verstappen a Carlos Sainz. Oba nazuli zelené pneumatiky.

Ve 27. kole zajeli do boxů Lando Norris a oba piloti Mercedesu. Všichni nasadili zelené pneumatiky. Max Verstappen se tak dokázal dostat před George Russella na čtvrtou pozici. Ve vedení se ocitl Oscar Piastri, který o kolo později zajel do boxů. Australan se tak propadl až na šestou pozici za Carlose Sainze.

Max Verstappen byl pochválen za to, že se povolal do boxů. Inženýr mu oznámil, že jsou zpátky ve hře. Všichni jezdci už byli na pneumatikách do přechodných podmínek.

Top 6 ve 29. kole: Lando Norris, Lewis Hamilton,Max Verstappen, George Russell, Carlos Sainz a Oscar Piastri.

Inženýr Lewise Hamiltona jen oznámil, že tohle je jejich příležitost.

Ve 31. kole si Max Verstappen stěžoval, že jeho pneumatiky jsou hotové. Prozatím se očekávalo, jak se dále vyvine počasí. Pro představu, každá stáj reportovala svému jezdci jinou předpověď počasí.

Na konci 33. kola dostal informaci George Russell, který dostal informaci, že má zajet do boxů a odstavit svůj monopost. Pro Brita tak závod předčasně skončil. Mercedes potvrdil, že mu unikala voda z monopostu.

Lewis Hamilton v proměnlivých podmínkách postupně začal stahovat vedoucího Landa Norrise.

Ve 37. kole šlo vidět, že podmínky se zlepšily a očekávalo se, kdo jako první zajede do boxů pro suchou sadu pneumatik.

O kolo později Kevin Magnussen a Daniel Ricciardo byli prvními odvážlivci.

V 39. kole zajeli do boxů Lewis Hamilton (měkké pneumatiky), Max Verstappen (tvrdé pneumatiky) a Oscar Piastri (středně tvrdé pneumatiky).

Na začátku 40. kola byl u svých mechaniků Lando Norris (červené pneumatiky) a Carlos Sainz (bílé pneumatiky). Brit měl pomalejší zastávku v boxech, protože probrzdil a nezastavil přesně. Proto se propadl na druhou pozici za Lewise Hamiltona.

Max Verstappen dokázal zahřát tvrdé pneumatiky a začal stahovat vedoucí dvojici.

Ve 45. kole dostal nizozemský pilot informaci, že první dvojice má již poškozené pneumatiky.

Ve 47. kole Max Verstappen byl pod 1 sekundou od Landa Norrise. O kolo později se pilot Red Bullu prohnal kolem Brita a posunul se na druhou pozici. Max Verstappen začal stíhat vedoucího Lewise Hamiltona, který měl náskok 3,3 sekundy.

Lewis Hamilton nicméně si dokázal pohlídat tempo a dovezl svůj Mercedes na prvním místě do cíle!