ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Španělska 2015

ONLINE: Kvalifikace na Velkou cenu Španělska 2015

Živý komentář ke kvalifikaci na VC Španělska 2015 na okruhu v Barceloně.

Kvalifikace začíná ve 14:00.

Po úvodních čtyřech závodech na jiných kontinentech se vracíme zpět na evropskou půdu, konkrétně na okruh Circuit de Catalunya nedaleko Barcelony ve Španělsku, kde již vozy testovaly před sezonou. Nicméně od té doby se vozy značně změnili a navíc tento víkend týmy přivezly mnoho nových dílů na své vozy – některé týmy toho změnily až moc, například Kimi Räikkönen s novinkami nebyl vůbec spokojen a ve třetím tréninku měl na voze některé původní díly. Ale i Sebastian Vettel musel uznat, že Ferrari na Mercedes i s novinkami ztrácí. Při posledním tréninku, kdy se zkouší kvalifikační kola, ale Němec na prvního Rosberga ztratil pouze necelé dvě desetiny.

Španělský okruh je technicky i aerodynamicky náročný. První dva sektory tvoří rychlé zatáčky a dvě pomalejší vlásenky. Poslední sektor je naopak velmi technický, plný pomalejších zatáček. Tam se také dá během kvalifikačního kola ztratit nejvíce času a již tradičně piloti nejvíce chyb dělají právě v předposlední šikaně, která je z kopce, velmi pomalá a lemovaná vysokými obrubníky.

Pirelli sem kvůli náročné charakteristice trati přivezlo středně tvrdou (bílou) a tvrdou (oranžovou) směs pneumatik.

Vloni zde byl v kvalifikaci nejrychlejší Lewis Hamilton s časem 1:25.232 před Rosbergem a Ricciardem.

Q1

18:00 – Zelená světla na konci boxové uličky svítí a první část kvalifikace tedy začala.

16:00 – Roberto Merhi, který zde ve Španělsku jede svou domácí velkou cenu, vyjel ve svém Manoru jako první na trať.

15:00 – A nyní jako první pilot najíždí do měřeného kola. Manor také přivezl menší novinky na svůj vůz, ale celkově vzato vůz vypadá stále dost stejně, to se bohužel týká i zbarvení vozu, na kterém stále nejsou žádní sponzoři.

13:00 – První Merhiho kolo má hodnotu 1:32.038. V letmém kole jsou nyní už i další piloti, například Nico Hülkenberg ve Force Indii. Ten už na trati jede na středně tvrdé směsi. Nico Rosberg je také na trati, ale na tvrdé směsi. Pomalejší týmy se s tvrdou směsí, která je výrazně pomalejší, se asi nebudou moc zdržovat.

12:00 – Nicméně Verstappen v Toro Rossu má také tvrdou směs ve svém letmém kole. Momentální pořadí: Hülkenberg (1:28.677), Perez, Merhi. Mercedesy zatím zajely jenom pomalá rozehřívací kola.

11:00 – Sainz v Toro Rossu jde nyní na první místo, je o dvě desetiny rychlejší než Hülkenberg. Nasr jde na třetí místo. Verstappen je pouze pátý. Na trati už jsou i vozy Ferrari, Williamsu a Ferrari.

10:00 – Zahřátý Rosberg na tvrdé směsi už zajel rychlé kolo a jde na první místo s časem 1:27.677. Kimi Räikköněn na tvrdé směsi jde za Sainze a Hülkenberga na čtvrté místo.

9:00 – Hamilton je o tři desetiny rychlejší než Rosberg (také na tvrdé směsi) a jde na první místo. Za Mercedesy jde Vettel a Massa.

8:00 – Räikkönen dostal od týmu omluvu, že ho vypustili do hustého provozu. Räikköněn odpověděl, že to opravdu nebylo ideální, ale také nemá moc přítlaku na zadní nápravě. Räikkönena tým štval už dnes ráno, když mu omylem na vůz nahráli špatné nastavení.

7:00 – Ricciardo v Red Bullu s novým krátkým nosem jde na šesté místo za Carlose Sainze. McLaren nazul rovnou středně tvrdou směs. Alonso s Buttonem jdou na páté a šesté místo.

5:00 – Týmy nyní vozy chystají na druhé pokusy na nových pneu.

4:00 – Kimi Räikkönen je jeden z prvních zpět na trati a překvapivě má středně-tvrdé pneumatiky, je až na jedenáctém místě. Sebastian Vettel vyjíždí opět na tvrdé směsi.

3:00 – Hülkenberg na nové střední směsi je jako první v měřeném kole a posouvá se na sedmé místo se ztrátou sekundy na prvního Hamiltona. Je pomalejší i než oba McLareny na střední směsi, to pro Force Indii není vůbec dobrá zpráva.

1:00 – Hamilton na nové tvrdé směsi je o sekundu rychlejší než poprvé. Kimi Räikköněn na středně tvrdé směsi je o dvě desetiny pomalejší a jde na druhé místo. Vettel na tvrdé směsi je v letmém kole.

0:30 – Sebastian Vettel jde na třetí místo, na Hamiltona ztratil sekundu a jednu desetinu. Perez ve Force Indii jde na střední směsi na deváté místo a potvrdil tak, že Force India je pomalejší než McLaren, alespoň zatím v Q1.

0:00 – Čas vypršel, z odstupové zóny se na poslední chvíli dostává Bottas, Maldonado. V letmém kole je i Kvyat, který se posouvá na desáté, Grosjean se posouvá na sedmé místo. Ericsson se také zlepšuje, Ricciardo také. Do odstupové zóny padají Force Indie, Button se zlepšuje a posouvá do odstupové zóně opět Ericssona, který se z ní před chvílí dostal. 

KONEC Q1! Nejrychlejším mužem první části je Lewis Hamilton, odstupují ERICSSON, HÜLKENBERG, PEREZ, STEVENS, MERHI.

Will Stevens opět překonal Roberta Merhiho, o jehož místu v Manoru se začíná pochybovat. Stevens sice je spokojený, že o pohodlně kolegu překonává, ale rozhodně není spokojený s kroužením na chvostu pole a chtěl by získal lukrativnější místo ve Formuli 1. 

Nico Rosberg na poslední chvíli zajel nové kolo a na Hamiltona ztratil dvě desetiny. Hamilton zajel velmi dobré kolo. Räikkönen jde do zbytku víkendu s nevýhodou, že použil o jednu sadu střední směsi navíc. V Q2 i Q3 bude potřebovat novou sadu a v závodě, kde se očekávají dvě zastávky, týmy chtějí co nejvíce využít právě měkčí směsi, která se vyplatí více než tvrdá. Podobný případ jsou ale i všichni ostatní až na tří výjimky – pouze Hamiltonovi, Rosbergovi a Vettelovi se povedlo dostat skrz Q1 pouze na tvrdých pneumatikách.

Q2

15:00 – Druhá část kvalifikace začala, prvním vozem na trati je Sauber Felipeho Nasra.

12:00 – Nasr je v prvním letmém kole.

10:00 – První Nasrovo kolo je 1:28.986. Na trati je nyní mnoho vozů v out-lapu. Hamilton si stěžuje týmu, že ho poslal do velkého provozu.

9:00 – Bottas začal své měřené kolo. S časem 1:26.197 jde zatím na první místo, ale zatím je hodně vozů v letmém kole.

6:00 – Letmá kola už zajely všechny vozy v druhé části kvalifikaci. Nejrychlejší je Rosberg, Hamilton udělal chybu a ztratil 6 desetin. Na třetím místě je Räikkönen, který byl o desetinu rychlejší než čtvrtý Vettel. Za nimi je Bottas, Verstappen, Massa, Sainz, Ricciardo a Kvyat.

5:00 – Týmy se připravují na druhá letmá kola. V odstupové zóně zatím jsou Alonso, Grosjean, Maldonado, Button a Nasr a nejspíš tam už i zůstanou v takovéto konkurenci.

2:00 – Pomalu se nám vrací vozy na trať. V boxech zatím zůstávají pouze Mercedesy a Ferrari a vyčkávají. Bottas také ještě čeká v garáži.

1:00 – V letmém kole je Alonso, momentálně je na jedenáctém místě a potřebuje se dostat do první desítky, nicméně v prvním sektoru je pomalejší než desátý Kvyat. V druhém sektoru je ještě pomalejší, v posledním sektoru půl sekundy už asi nenažene.

0:00 – Vypršel čas, patnáctý Nasr se posunul na třinácté místo, Alonso ze nezlepšil, Maldonado se posouvá na jedenácté místo. Button se nezlepšil, Romain Grosjean se nyní posouvá na jedenácté.

KONEC Q2! Nejrychlejším mužem Rosberg, odstupují GROSJEAN, MALDONADO, ALONSO, BUTTON, NASR.

Odstupová ona opravdu zůstává obsazena stejnými jmény, někteří piloti v TOP10 ani nedokončili svá kola a rovnou zamířili do boxů. Mercedesy, Ferrari ani Bottas na trať už nevyjeli.

Zatím se nám kvalifikace skládá hezky po týmech, odspoda je to Manor, Force India, Sauber, McLaren, Lotus. V Q3 si to rozdají Red Bull, Toro Rosso, Williams, Ferrari a Mercedes.

Q3

12:00 – Pro dnešek poslední zelená světla na konci pit-lane, dostáváme s k boji o postavení v TOP10. Na trať se prozatím nikdo nehrne.

10:00 – Na trať vyráží najednou tři vozy – Bottas, Räikkönen a Hamilton. Vettel vyjíždí o chvilku později, společně s Rosbergem a Verstappenem.

8:00 – Bottas v prvním měřeném kole v Q3, Räikkönen je na trati na použitých středně tvrdých pneumatikách z první části kvalifikace.

6:00 – První Bottasovo kolo má hodnotu 1:25.880. Hamilton je rychlejší s časem 1:24.948. Rosberg je ale rychlejší o tři desetiny a jde na prozatímní pole-position. Vettel ztratil na Hamiltona půl sekundy a je na třetím místě. Na čtvrtém je Bottas, za ním Räikkönen na použité směsi. Verstappen je šestý, také jel na použité středně tvrdé směsi. Tito dva se tedy pravděpodobně při druhých pokusech zlepší. Několik vozů bude mít pouze jednu šanci – Carlos Sainz, Oba Red Bully a Felipe Massa, nikdo z nich zatím nevyjel.

4:00 – Týmy stále čekají a připravují se na druhé pokusy.

3:00 – Ticho prolamuje Daniel Ricciardo, který vyjíždí na trať. Za ním jede Hamilton, Rosberg, Massa, Sainz. Obě Ferrari už jsou také na trati společně s Bottasem.

1:30 – Na trati už jsou všechny vozy. Bottas je jako první v měřeném kole, za ním Räikkönen.

0:00 – Čas vypršel, všichni jsou v letmých kolech. Bottas se trošku zlepšil, ale nikam se neposunul. Räikkönen se moc nezlepšil a je pouze pátý za Bottasem, na kterého ztratil obřích sedm desetin. Räikkönenovi se muselo něco přihodit. Sainz se navíc posunul na páté místo před Fina. Hamilton se nezlepšil, Rosberg zůstává první!

KONEC Q3! Nico Rosberg získává pole-position! Za ním Hamilton, Vettel, Bottas, Sainz, Verstappen, Räikkönen, Kvyat, Massa, Ricciardo.

Tabulku s kompletními výsledky naleznete zde.

Sdílejte na:
Zavřít