Výrobci pneumatik: Avon

Výrobci pneumatik: Avon

Přestože se monoposty obuté do pneumatik s nápisem Avon ukázaly jen ve 26 velkých cenách formule 1, patří tato společnost k významným výrobcům gumového zázraku.

Firma Avon Tyres sídlí ve Spojeném království v městečku Melksham nedaleko Bristolu. Má za sebou více než stoletou historii, avšak dnes už o svém osudu nerozhoduje sama. Roku 1997 ji odkoupila americká společnost Cooper Tire & Rubber Company (po Goodyearu druhý největší výrobce pneumatik v USA).

 

Avon a F1

 

Poprvé se ve formuli 1 objevily pneumatiky Avon roku 1958. Premiérový závod se však stal na delší dobu závodem posledním. Tehdy se na VC Monaka zapsali 3 piloti – Paul Emery a Bruce Kessler, který střídal samotného Bernieho Ecclestona. Ani jeden se však do závodu nekvalifikoval.

 

Až roku 1981 absolvoval Avon, coby dodavatel pneumatik, první plnohodnotnou sezónu. Tehdy si jej pro obutí svých monopostů vybral například šéf svého vlastního týmu Emerson Fittipaldi, jenž toho roku zaměstnával Kekeho Rosberga (tým Fittipaldi Automotive však dodavatele pneumatik střídal a v žádném závodě nebyla obě auta obuta stejnou značkou), nebo Tyrrell Racing, za který tehdy jezdil Michele Alboreto (obdoba Fittipaldiho týmu, Alboretův stájový kolega Eddie Cheever totiž používal pneumatiky Michelin).

 

V letech 1981 a 1982 pak ještě s obutím od Avonu závodily například týmy March (např. Derek Daly nebo Raul Boesel), ATS (Manfred Winkelhock) nebo Ensign (Eliseo Salazar). Společnost Avon Tyres se po dvou nepříliš povedených sezónách s formulí 1 nadobro rozloučila.

 

Avon dnes

 

Avon dnes obouvá všechny vozy formule 2, britské formule 3 či britského šampionátu GT. Pod značkou Avon Cooper byl v letech 2005 až 2008 dodavatelem pneumatik pro čerstvě zaniklou sérii A1 Grand Prix. Avon také do celého světa dodává pneumatiky pro závody do vrchu, rallycrossu nebo historickou F1.

 

Hledáme nové redaktory
Web RACE-F1.com hledá nové redaktory a zájemce o tuto činnost! Více podrobností se dozvíte na tomto odkazu
Sdílejte na:
Zavřít