Sprintová kvalifikace v Kataru: Piastri první, Verstappen až šestý

Sprintová kvalifikace v Kataru: Piastri první, Verstappen až šestý

Páteční sprintovou kvalifikaci na Velkou cenu Kataru ovládl Oscar Piastri. Na druhém místě se umístil George Russell a trojici nejrychlejších doplnil Lando Norris. Max Verstappen se trápil se svým monopostem a skončil až na šestém místě. Lewis Hamilton vypadl už v SQ1. Jak probíhala celá sprintová kvalifikace?

Vítáme Vás u živého přenosu ze sprintové kvalifikace na Velké ceně Kataru.

Pojďme si připomenout, jaký formát sprintová kvalifikace má: 

  • první část (SQ1):
    • 12 minut
    • piloti musí použít žlutou (střední) sadu pneumatik
    • 5 nejpomalejších pilotů vypadává
  • druhá část (SQ2):
    • 10 minut
    • piloti musí použít žlutou (střední) sadu pneumatik
    • 5 nejpomalejších pilotů vypadává
  • třetí část (SQ3):
    • 8 minut

V prvním a jediném dnešním tréninku byl nejrychlejší Oscar Piastri. Jeho týmový kolega se v první části tréninku trápil, poté ale formu našel a nakonec skončil jako druhý. Nejlepší trojici uzavřel Fernando Alonso na Aston Martinu. Aston Martin tento týden také oznámil, že Adrian Newey bude novým šéfem týmu.

SQ1

První na trať vyjel Max Verstappen. Zajel také první nejlepší čas v hodnotě 1:22.288, ovšem jeho Red Bull hodně škrtal o asfalt. Na první pozici se ale dlouho neohřál a po chvíli ho přeskočil Albon, Hadjar i oba McLareny. Čas 1:21.621 dostal Landa Norrise na první příčku.

Max Verstappen se dal do svého dalšího rychlého kola a opět svou podlahou velmi škrtal o asfalt. Nebyl ale jediný, od vozu se kouřilo i Charlesovi Leclercovi. Verstappen ale zrychlil a vrátil se do vedení.

V zóně ohrožení se 4 minuty před koncem nacházel: Hamilton, Colapinto, Stroll, Antonelli a Russell.

Piloti Mercedesu nechávali své rychlé pokusy až na poslední chvíli. Do čela se zase dostaly papájové monoposty, ale dobré časy zajeli i oba jezdci Sauberu – Bortoleto se dostal na 4. místo a Hülkenberg na šesté.

A Fernando Alonso se vyšvihl na první příčku!

Před posledními pokusy byli v zóně ohrožení: Antonelli, Gasly, Lawson, Hamilton, Colapinto.

Hamilton se po svém posledním pokuse posunul pouze na 15. příčku! To nevypadá pro jezdce Ferrari nadějně.

V SQ1 vypadli: Lance Stroll, Liam Lawson, Lewis Hamilton, Pierre Gasly a Franco Colapinto.

Celkové pořadí po SQ1: Verstappen, Alonso, Piastri, Hülkenberg, Norris, Hadjar, Russell, Sainz, Cunoda, Bearman, Antonelli, Bortoleto, Leclerc, Albon, Ocon, Stroll, Lawson, Hamilton, Gasly a Colapinto.

Chvíli byl vyšetřován incident mezi Landem Norrisem a Maxem Verstappenem za zdržování.

SQ2

Piloti opět museli nasadit žluté pneumatiky a prvním pilotem na trati byl opět Max Verstappen. Po prvních rychlých kolech byli opět na čele piloti McLarenu a Norris dokázal stlačit pod 1 minutu a 21 sekund.

Verstappen si do vysílačky postěžoval, že jeho vůz velmi poskakuje.

Pořadí 3 minuty před koncem SQ2: Norris, Piastri, Russell, Verstappen, Hadjar.

Cunoda, Leclerc, Hülkenberg, Bearman, Ocon, Bortoleto zamířili do boxů pro nové pneumatiky. Andrea Kimi Antonelli si udělal drobný výlet mimo trať.

V zóně ohrožení byli: Bearman, Ocon, Albon, Bortoleto a Alonso.

Norris i Piastri se dále drželi v čele, Verstappen se k nim také přiblížil, ale zůstal na třetím místě. Charles Leclerc se svým monopostem lehce bojoval, ale dokázal se posunout na čtvrtou příčku. Dobrý čas ale zajel Júki Cunoda, který se zařadil za svého týmového kolegu a ztrácel jen jednu desetinu!

Isackovi Hadjarovi smazali nejrychlejší čas za překročení traťových limitů, takže se propadl na jedenácté místo.

V SQ2 vypadli: Isack Hadjar, Oliver Bearman, Gabriel Bortoleto, Nico Hülkenberg a Esteban Ocon.

Celkové pořadí po SQ2: Norris, Piastri, Verstappen, Russell, Cunoda, Sainz, Leclerc, Albon, Alonso, Antonelli, Hadjar, Bearman, Bortoleto, Hülkenberg a Ocon.

SQ3

Nyní už konečně přišla na řadu červená nejměkčí sada pneumatik.

První na trati byli piloti Mercedesu, následovaní Red Bullu. Všichni piloti testovali limity svých vozů a dělalo jim problém udržet se mezi bílými čárami.

Verstappen si opět velmi zanadával na svůj Red Bull, že opět nehorázně poskakuje. Nejrychlejší čas zajel George Russell, Leclerc se posunul na druhé místo.

Netrvalo dlouho a opět přišly na řadu fialové sektory od McLarenu. Nyní byl nejrychlejší Oscar Piastri a za něj se zařadil Lando Norris.

Max Verstappen projel kačírkem! A vypadá to, že si poškodil podlahu! To není ideální.

Piloti Mercedesu si zajeli do boxu, ale mechanici se vzpamatovali pozdě a Russell si dal jen projížďku boxovou uličkou. Antonelli už nové pneumatiky dostal.

Verstappen ale nezrychloval, dobře rozběhnutý byl ale Antonelli. Verstappen zůstal na čtvrtém místě. A Júki Cunoda se dostal před Maxe! Dokonce i Fernando Alonso!

George Russell si na chvíli uzmul první příčku, ale hned si ji bere Oscar Piastri. Norris měl špatný prostřední sektor i vyjel mimo trať v poslední zatáčce a zůstal na třetím místě. Max Verstappen se nakonec propadl až na šestou příčku.

Pozice Jezdec Tým
1. Oscar Piastri McLaren
2. George Russell Mercedes
3. Lando Norris McLaren
4. Fernando Alonso Aston Martin
5. Júki Cunoda Red Bull
6. Max Verstappen Red Bull
7. Andrea Kimi Antonelli Mercedes
8. Carlos Sainz Williams
9. Charles Leclerc Ferrari
10. Alexander Albon Williams
11. Isack Hadjar Racing Bulls
12. Oliver Bearman Haas
13. Gabriel Bortoleto Kick Sauber
14. Nico Hülkenberg Kick Sauber
15. Esteban Ocon Haas
16. Lance Stroll Aston Martin
17. Liam Lawson Racing Bulls
18. Lewis Hamilton Ferrari
19. Pierre Gasly Alpine
20. Franco Colapinto Alpine

Formule 1 jezdí na okruzích po celém světě – v ikonickém Monaku, na historické Monze, československými fanoušky oblíbeném Hungaroringu, v přímořské Yas Marině v Abú Zabí, která rozhodla o nejednom mistrovství, na nejmodernějším okruhu v Las Vegas nebo britském Silverstone, kde má šampionát svůj počátek. Každý okruh má svá specifika, rekordy a každý pamatuje nezapomenutelné momenty.

👉 Přehled okruhů F1 | Kalendář závodů | Jak dlouho trvají závody? | Kde se konají závody F1?

Sdílejte na:
Zavřít

Autor článku:

Formuli 1 začala pravidelně sledovat v roce 2020. V únoru 2022 se připojila k redakci SvětFormule.cz a kromě psaní článků se stará i o sociální sítě. Nevěnuje se jen F1, ale i nižším sériím.

Další články autora →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *