
Devátý závod letošní sezóny vyhrál Oscar Piastri, druhý se umístil Lando Norris a třetí byl Charles Leclerc. Safety car byl jednou aktivován, když Andrea Kimi Antonelli musel odstavit svůj monopost kvůli poruše pohonné jednotky.
Jediný Júki Cunoda startoval na středně tvrdých pneumatikách, zbytek pole obulo červenou sadu pneumatik.
Start závodu si pohlídal Oscar Piastri, zatímco Lando Norris se propadl za Maxe Verstappena. Vynikající start měli i jezdci Ferrari, kteří se posunuli na čtvrté, respektive páté místo. Na to naopak doplatili piloti Stříbrných šípů, George Russella dokonce musel podpořit Toto Wolff.
Na začátku 3. kola Max Verstappen poprvé naznačil Oscaru Piastrovi, že dokáže s ním držet stejné nebo rychlejší tempo.
Alex Albon v 7. kole musel do boxů kvůli poškozenému přednímu spoileru z prvního kola. Zároveň Charles Leclerc začal vyvíjet tlak na svého týmového kolegu Lewise Hamiltona.
V 9. kole Charles Leclerc zkusil zaútočit do první zatáčky, nicméně sedminásobný mistr světa zůstal vepředu. Do boxů zamířil Júki Cunoda, který přezul na červenou sadu pneumatik.
Na začátku 10. kola Ferrari provedlo týmovou režii ve prospěch Charlese Leclerca. Několik pilotů ze středu pole zajelo ke svým prvním zastávkám v boxech.
Ve 12. kole Max Verstappen oznámil, že nemá grip na svých pneumatikách. To potvrdil i Lando Norris, který se na něj dotáhl a o kolo později ho předjel bez problémů. Nizozemec se vůbec nebránil. Navíc na konci kola zajel pilot Red Bullu do boxů, obul opět červenou sadu pneumatik a vrátil se na osmou pozici.
Na začátku 17. kola navštívil své mechaniky Lewis Hamilton, obul žlutou sadu pneumatik a propadl se na devátou pozici. Ferrari se tak snažilo zabránit možnému undercutu. O kolo později byl v boxech i Charles Leclerc, který se vrátil na sedmou pozici.
Ve 21. kole byl v boxech George Russell, který měl vynikající zastávku, obul středně tvrdou sadu pneumatik a vrátil se za piloty Ferrari.
O kolo později jeli do boxů Lando Norris a Andrea Kimi Antonelli. Oba nasadili středně tvrdou sadu pneumatik. Pilot McLarenu se vrátil na třetí pozici za Maxe Verstappena, Ital byl na osmé pozici.
Ve 23. kole stavěl Oscar Piastri, taktéž žlutá sada pneumatik a vrátil se na druhou pozici. Do vedení se tak dostal Max Verstappen.
Ve 25. kole si opět poškodil přední křídlo Alex Albon, tentokráte o monopost Racing Bulls v první zatáčce. Pilot Williamsu dále dostal penalizaci 10 sekund stop and go, kterou si odpykal ve 28. kole a následně odstoupil ze závodu.
Na konci 29. kola zamířil do boxů Max Verstappen, obul středně tvrdou sadu a vrátil se těsně na čtvrtou pozici před Lewise Hamiltona. Vedení opět převzal Oscar Piastri. McLaren tak svým jezdcům potvrdil, že Nizozemec jede na 3 zastávky v boxech.
Ve 31. kole Liam Lawson zkusil zaútočit do první zatáčky na Olivera Bearmana a došlo ke kontaktu, kdy Brit dokázal náraz ustát a byl stále před pilotem Racing Bulls.
Ve 36. kole Max Verstappen na hlavní rovince předjel Charlese Leclerca a posunul se na třetí pozici. McLaren si myslí, že Nizozemec může jeho piloty ohrozit v závěrečném stintu.
Na začátku 41. kola byl podruhé v boxech Charles Leclerc, obul čerstvou středně tvrdou sadu pneumatik a vrátil se na sedmou pozici. O kolo později zamířil k mechanikům George Russell, nasadil červenou sadu pneumatik a propadl se na sedmou pozici. Ve 45. kole Britovi uhnul jeho týmový kolega Andrea Kimi Antonelli a jal se stíhat pátého Charlese Leclerca.
Na konci 46. kola zajel ke své druhé zastávce Lewis Hamilton, měl pomalejší zastávku v boxech, nasadil červenou sadu a propadl se na sedmou pozici.
Max Verstappen ve 48. kole zajel potřetí do boxů, obul nejměkčí sadu pneumatik a vrátil se na třetí pozici. Na to okamžitě reagoval McLaren, který povolal Landa Norrise v dalším kole. Brit nasadil taktéž červenou sadu a vrátil se před Maxe Verstappena na druhou pozici. O kolo později byl i Oscar Piastri v boxech, opět mechanici McLarenu předvedli skvělou zastávku v boxech a Australan se v poklidu vrátil na první pozici.
Dvojité vlajky v 55. kole! Andrea Kimi Antonelli musel odstoupit kvůli mechanickému problému, kdy odstavil svůj monopost do štěrku v 10. zatáčce – vypadalo to na problém s pohonnou jednotkou. Aktivován safety car. Do boxů zamířili jezdci McLarenu, Verstappen, Leclerc, Russell, Hamilton. Max Verstappen byl překvapený, že dostal tvrdou sadu pneumatik, všichni ostatní měli červenou sadu pneumatik. Jeho závodní inženýr mu odpověděl, že to byla jediná možnost.
Na konci 60. kola zamířil do boxů safety car a závod byl opět restartován. Oscar Piastri si restart zkušeně pohlídal. Naopak Max Verstappen se hned trápil na výjezdu z poslední zatáčky a toho využil Charles Leclerc. Následně se Nizozemec do první začátky musel bránit Mercedesu Georgeho Russella. Nicméně byl stále na čtvrtém místě.
V 64. kole Max Verstappen dostal příkaz, že má přepustit pozici Mercedesu Georgeho Russella. Nicméně následně došlo ke kontaktu mezi oběma jezdci! Max Verstappen úmyslně narazil do britského pilota! Mezitím Nico Hülkenberg předjel šestého Lewise Hamiltona, který se trápil.
Vítězem se stal Oscar Piastri! Max Verstappen okamžitě dostal penalizaci 10 sekund za kolizi a propadl se na desátou pozici.
Pořadí |
Jezdec
|
Tým | Ztráta v cíli |
1 |
Oscar Piastri
|
McLaren | – |
2 |
Lando Norris
|
McLaren | +2.471 |
3 |
Charles Leclerc
|
Ferrari | +10.455 |
4 |
George Russell
|
Mercedes | +11.359 |
5 |
Nico Hülkenberg
|
Stake | +13.648 |
6 |
Lewis Hamilton
|
Ferrari | +15.508 |
7 |
Isack Hadjar
|
Racing Bulls | +16.022 |
8 |
Pierre Gasly
|
Alpine | +17.882 |
9 |
Fernando Alonso
|
Aston Martin | +21.564 |
10 |
Max Verstappen
|
Red Bull | +21.826 |
11 |
Liam Lawson
|
Racing Bulls | +25.532 |
12 |
Gabriel Bortoleto
|
Stake | +25.996 |
13 |
Júki Cunoda
|
Red Bull | +28.822 |
14 |
Carlos Sainz
|
Williams | +29.309 |
15 |
Franco Colapinto
|
Alpine | +31.381 |
16 |
Esteban Ocon
|
Haas | +32.197 |
17 |
Oliver Bearman
|
Haas | +37.065 |
18 |
Andrea Kimi Antonelli
|
Mercedes | DNF |
19 |
Alexander Albon
|
Williams | DNF |