Hlavní závod F2: Japonsko-francouzská záležitost

Hlavní závod F2: Japonsko-francouzská záležitost

Nedělní závod formule 2 přinesl největší úspěch kariéry Japoncovi Ayumu Iwasovi. Dobře obsazené tribuny tak mohly radostně mávat vyfasovanými trikolórkami: vítěz jel na voze francouzské stáje DAMS a za ním dojel domácí Theo Pourchaire před kolegou Vestim z francouzské equipy ART.

Současné pojetí automobilových závodů nás nutí ke krátkému poohlédnutí po výsledku včerejšího sprintu. Dle očekávání se ještě večer dostavila obávaná vlna penalizací – nešťastné pojetí dráhy v Le Castelletu tomu totiž chce, že de facto každý druhý pokus o předjetí vedl k trestům: Pourchaire byl penalizován za kolizi s Armstrongem, Vips také za kolizi s Armstrongem, Armstrong za kolizi s Daruvalou a Fittipaldi za kolizi s Merhim a Cordeelem. Suma sumárum vedl tento blázinec k tomu, že se Drugovich posunul na třetí pozici výsledků a posílil tak své celkové bodové vedení. Pro Charouz Racing System se jednalo jen o další ránu pod pás doposud nevyvedeného výletu na jih Francie: Fittipaldi musel za trest startovat až z 19. místa.

Nedělní poleman Logan Sargeant dobře věděl, že musí s ohledem na bodovou situaci bezpodmínečně udeřit. Na startu mu toto předsevzetí ovšem vůbec nevyšlo. Nejlepší odpich předvedl Jack Doohan (Virtuosi), který dosprintoval do první šikany na čele před Ayumu Iwasou. Velmi agresivní Japonec ve voze domácí stáje DAMS se ovšem ještě ve stejném kole probojoval na špičku. Dění na trati brzy schladila první neutralizace kvůli šarvátkám ve středu pole, do kterých byl zapředen i Charouzův Enzo Fittipaldi.

Také při restartu si Iwasa počínal výborně a vedl po 5 z 30 kol jasně před Doohanem, Sargenatem, Vestim, Pourchairem a Vipsem.  Fittipaldi byl 16., Bolukbasi 18.

O vzrušení se pak postaraly až zastávky v boxech kolem poloviny závodu. Zatímco si u DAMSu počínali dobře, nedokázal Sargeant svůj stroj již přimět k návratu na trať a také Doohan ztratil mnoho času. Do závěrečné fáze tedy šel Iwasa jako lídr před Pourchairem, Vestim a Doohanem. Japonec si při tom nedovolil chybičku a s obřím náskokem 7 sekund slavil svůj velký den. Rezervy měl závěrem i Drugovich, který dokázal předjet čtvrtého Doohana a dál tak neochvějně kráčí směrem zisku titulu.

Trošku balzámu na nervy měla neděle i pro Charouz Racing System, kterému Enzo Fittipaldi dojel alespoň pro bodík. Na slavení ale nebylo času – týmy hned balily a vydaly se do Maďarska, kde se jede již příští víkend znovu.

Výsledek závodu F2 ve Francii:

  1. Ayumu Iwasa, DAMS
  2. Theo Pourchaire, ART
  3. Frederik Vesti, ART
  4. Felipe Drugovich, MP
  5. Jack Doohan, Virtuosi
  6. Liam Lawson, Carlin
  7. Jehan Daruvala, Prema
  8. Clement Novalak, MP
  9. Roy Nissany, DAMS
  10. Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System

Nedojel: Cem Bolukbasi, Charouz Racing System 

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít