Ohlédnutí za sezonou 2021 (2/3): Nečekaní vítězové z Alpinu a McLarenu

Kdo by na začátku roku čekal, že uvidíme na stupínku nejvyšším jezdce z týmu ze středu pole, nebo že jediným týmem s tzv. „doublem“ nebude nikdo z nejlepší trojky? Pravděpodobně nikdo. Potencionálním favoritem mohlo být po letech předchozích AlphaTauri, ovšem to letos skončilo nejlépe na třetím místě, a to díky Pierre Gaslymu. Těmi šťastlivci byli tentokrát piloti McLarenu a Alpine.

McLaren: Jako jediný tým s doublem na kontě

Téměř celou sezónu se McLaren přetahoval s Ferrari o třetí místo, avšak ve druhé polovině sezóny forma tradiční britské stáje upadala, přičemž v posledních závodech získali pouze pár bodů a na záda jim začal v poháru konstruktérů dýchat Alpin.

Lando Norris byl očekávaným leaderem týmu, zatímco se Daniel Ricciardo sžíval s novou formulí. Když už se s ní seznámil, tak se pomalu vrátil starý známý „Honey Badger“. V Monze konečně přišlo jakési zadostiučinění, když po třech letech opět triumfoval. Australan naposledy vyhrál ještě v barvách Red Bullu Velkou cenu Monaka 2018. Rovněž získal první vítězství pro McLaren od VC Brazílie 2012. Avšak na double Wokingští čekali dlouhých 11 let (VC Kanady 2010).

Ovšem stálice stáje Norris měl také k vítězství blízko. V Soči startoval z pole position, přestože téměř celý závod vedl, tak pár kol před koncem se rozpršelo. Většina startovního pole zajela do boxů pro pneumatiky do přechodných podmínek, ale Norris zůstal na slickách, na což později doplatil. Vyjel mimo trať a ztratil několik pozic, do cíle dojel nakonec až na sedmém místě. Jeho maximem bylo druhé místo v Monze, dále stál na pódiu v Imole, Monaku a Rakousku (všude 3. místo).

Alpine: Lev Ocon ukořistil trofej za první místo, Alonsův comeback se vydařil

Přebrandovaný Renault obhájil pátou pozici v Poháru konstruktérů, avšak měl na mále, neboť ještě dva závody před koncem sezóny měl s šestým AlphaTauri indentický počet bodů. Francouze zachránila zejména premiérová Velká cena Kataru, ve které získal Fernando Alonso své první stupně vítězů po návratu do královny motorsportu. Ovšem za vypíchnutí stojí první triumf Estebana Ocona ve formuli 1, a to v deštěm poznamenaném podniku na Hungaroringu.

Interní souboj byl asi tím nejvyrovnanějším. V kvalifikacích došlo ke shodě: 11x startoval z lepší pozice jak Ocon, jehož nejlepší startovní pozicí bylo šesté místo, tak i Alonso, jenž startoval nejlépe jako pátý. V závodech byl nepatrně lepší Španěl (11:10).

AlphaTauri: Tahoun Gasly opět zářil, Cunoda zklamal

Juniorka Red Bullu podepsala s jedním z nováčků na startovním roštu, prvním Japoncem v historii formule 1, Júkim Cunodou. Byly do něho vkládany velké naděje, jelikož v nižších sériích podával dobré výkony, avšak opak byl pravdou. Zejména první částí sezóny se protrápil a hodně chyboval. Po letní přestávce se nepatrně zlepšil, ale na Pierre Gaslyho to stále nestačilo. Ten jej porazil na plné čáře. Přesto v závěrečném podniku v Abú Zabí si připsal svůj nejlepší výsledek sezóny, když dojel na čtvrtém místě.

Francouz dotlačil AT02 v kvalifikaci hned čtyřikrát do druhé řady a pouze třikrát se neprobojoval ani do druhé části kvalifikace, zatímco Cunoda se do Q2 nepodíval celkem šestkrát. Gasly opět ukazoval své kvality, když uzkými uličkami Baku prokličkoval na třetím místě. Po degradaci z Red Bullu to byly jeho třetí stupně vítězů – po druhém místě v Brazílii 2019 a vítězství v Monze 2020.

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)