Formule 1 chce před zavedením revolučních pravidel v roce 2021 experimentovat a jedním z nápadů byl obrácený startovní rošt. Nakonec se ale zdá, že nic podobného zavedeno nebude, nápad vetují především týmy.
Liberty Media, která v roce 2016 Formuli 1 odkoupila, se snaží zavádět revoluční kroky, které by závodění okořenily. Jedním z nápadů byl také obrácený startovní rošt, který měl být již během sezóny 2020 vyzkoušen v praxi.
Byly vybrány tři destinace, ve kterých by se nový koncept vyzkoušel. Mělo se jednat o okruhy ve Francii, v Belgii a v Rusku. Sobotní kvalifikaci měl nahradit krátký závod, jehož startovní rošt by určovalo převrácené pořadí šampionátu mezi jezdci. Výsledky závodu by pak sestavily pořadí na startu pro následující nedělní závod.
Nápad byl prodiskutován mezi týmy, FIA a vedením F1 tento týden v Paříži, nakonec byl ale zamítnut.
S největší pravděpodobností nápad odmítají přední týmy, kterým by byl ztížen postup startovním polem. Stále to ale není konec, obrácený startovní rošt může být zaveden, pokud se v budoucnosti shodnou všechny týmy.
Minulý měsíc se Ross Brawn, motoristický ředitel F1, nechal slyšet, že je potřeba experimentovat, aby byly nápady vyzkoušeny v praxi. V tuhle chvíli se ale zdá, že se týmy pokusí udržet současný formát a nebudou riskovat.
Skepse na straně fanoušků i týmů je přeci jen oprávněná, poslední zásah do programu závodního víkendu se nesetkal s pozitivními ohlasy. Vyřazovací formát kvalifikace, který byl zaveden na začátku sezóny 2016, nepřinesl žádnou show, naopak učinil kvalifikaci předvídatelnější a zbavil jí akce. Po debaklu v Bahrajnu se tak od GP Číny 2016 vrátilo vedení F1 k současnému systému.