Leclerc kritizuje současné časové penalizace

Leclerc kritizuje současné časové penalizace

Charles Leclerc z Ferrari vyzval ke změnám v udělování časových penalizací ve formuli 1, protože podle něj současný postup nezajišťuje rovnocenné tresty. Předmětem jeho kritiky je také penalizace Fernanda Alonsa v Austrálii.

Po rozhodnutí stevardů potrestat Fernanda Alonsa v Austrálii za incident s Georgem Russellem se v přípravě na Velkou cenu Japonska rozhořela debata o penalizacích. Alonso dostal dvaceti sekundový trest, protože se zjistilo, že zpomalil o 100 metrů dříve při nájezdu do 6. zatáčky a přispěl k havárii Russella v posledním kole.

Španěl, který namítl, že jeho manévr nebyl nebezpečný, klesl v celkové klasifikaci o dvě místa – ze šestého na osmé. Charles Leclerc se domnívá, že Alonso si disciplinární trest zasloužil, ale upozornil na to, že tresty v podobě časových penalizací se liší podle toho, kde se jezdec na trati nachází.

„Můj názor je, že je to něco, co jako jezdci děláme, nicméně ne v takové míře,“ řekl Leclerc. „A bylo to příliš. To, co Fernando udělal v Austrálii, bylo příliš a musel být potrestán. Domnívám se však, že je tu něco, čím bychom se měli zabývat, pokud jde o trest, který udělujeme. Dlouho jsme pracovali s časovými penalizacemi, což je podle mě trochu špatně, protože jste tak trochu obětí vlastního štěstí v tom smyslu, že když máte safety car dvě kola před koncem, což mohl být tento scénář, tak jdete z pátého místa na poslední. Pokud jste v pozici, v jaké byl Fernando, ztratíte jen dvě místa.“

„Takže si myslím, že je na co se zaměřit, a to zejména do budoucna, a pokusit se to zlepšit. Vždycky jsem si myslel, že pozice penalizace je spravedlivější, protože ať už jste v jakékoliv závodní situaci, jste penalizováni. Jste penalizováni tak, jak máte být penalizováni. U časové penalizace však může docházet k nesrovnalostem, prostě v závislosti na situaci v závodě.“

Leclerc sice uznává, že předpisy nepokrývají incidenty, jako byl ten Alonsův, ale domnívá se, že při potrestání jezdce Aston Martinu vyhrál zdravý rozum. „Myslím, že je jasné, co můžeme a co ne,“ dodal. „Vždycky to můžete zkusit napsat lépe, aby to bylo ještě jasnější. Nicméně opravdu věřím, že někdy je zdravý rozum tou správnou cestou jak postupovat.“

„Nikdy nebudeme schopni do pravidel napsat všechny možné scénáře všech situací a mohou nastat situace, kdy je všem, a zejména jezdcům, jasné, že si někdo zaslouží trest, i když tento konkrétní scénář není v pravidlech napsán. Proto si myslím, že v určitých případech je třeba používat zdravý rozum, a toto byl jeden z nich,“ shrnul nakonec Alonsův incident.

Sdílejte na:
Zavřít

Autor článku:

Studentka žurnalistiky, která nikdy nevěřila, že jí cesta zavede právě k formuli 1. Nikdy by jí nenapadlo, že po 20 letech pochopí, proč měli doma červenou kuchyni s Malboro polepem a jak jednoduché je se tomuto sportu poddat a zamilovat se do něj.

Další články autora →