Ačkoliv se nakonec nejelo, můžeme čtvrtek v Austrálii považovat za jeden z nejdivočejších předvíkendových dnů, které Formule 1 zažila. Vedení královny motorsportu bylo ochotno pokračovat, týmy ale ne. V rozhovoru pro Motorsport.com to prozradil šéf Red Bullu Christian Horner.
Potvrzený případ nakažení koronavirem v paddocku Formule 1 vyústil v odstoupení McLarenu, pro který nakažený zaměstnanec pracuje. Pozitivní test odstartoval řadu rozhovorů mezi vedením F1, FIA a týmy.
Teprve dvanáct hodin po odstoupení McLarenu došlo k zrušení závodního víkendu. Stalo se tak necelé dvě hodiny před prvním volným tréninkem.
Vedení Formule 1 se snažilo zrušení závodu vyhnout. Jedinou podmínkou pro pořádání závodu bylo, aby se odjel bez fanoušků. Těm byl zakázán vstup na okruh a před terminály se tak tvořily fronty lidí. Jedním z návrhů bylo dokonce kompletní uzavření paddocku.
„Prodiskutovali jsme různé scénáře,“ prozradil v rozhovoru pro Motorsport.com Horner. „Diskutovali jsme o uzavření paddocku a jiných bezpečnostních opatřeních.“
„Zdravotní orgán a FIA nám nestáli v cestě. Mohli jsme pokračovat, pokud by s tím souhlasila většina týmů. Bohužel se tak nestalo.“
Pořádání závodu nezískalo mezi týmy většinovou podporu. Christian Horner se nechal slyšet, že je to velmi „frustrující“, jelikož s výsledky rozhodnutí samotný tým nic nenadělá.
„Samozřejmě je velmi neuspokojivé, že nemůžeme závodit. Musíme však zvážit zdraví našich zaměstnanců. Na konci dne se FIA s promotérem rozhodli závod zrušit. Je to frustrující.“
Ředitel pro motorsport F1 Ross Brawn si přál, aby se závod odjel. Byl společně s týmy přítomen u všech rozhovorů. Podle něj byla královna motorsportu zaskočena tím, jak rychle se pandemie koronaviru začala v posledních hodinách šířit.
„Formule 1 musí fungovat, musíme zajistit, abychom závodili, takže jsme situaci pečlivě monitorovali. Když jsme se rozhodli, že pojedeme, museli jsme sledovat dynamický vývoj situace,“ řekl Brawn.
„Pravděpodobně nás všechny překvapilo, jak rychle situace expandovala. Nárůst nových případů, zejména v zemích jako je Itálie, byl skoro vertikální. Nikdo to nemohl předpovídat.“
„Během posledních týdnů jsem několikrát mluvil s Mattiou Binottem (šéfem Ferrari) a jeho nálada se za posledních pět až sedm dní na základě situace v Itálii hodně změnila. Byli jsme optimističtí a doufali jsme, že sezóna Formule 1 odstartuje a každému z nás alespoň trochu v těchto složitých časech odlehčí.“
„Jakmile se objevil první případ nakaženého, jakmile jeden tým oznámil svou neúčast, hned jsme tušili, že bude spousta otázek, na které budeme muset najít odpověď.“
Odpovědí bylo nakonec zrušení závodu. Následně byly zrušeny i závody v Bahrajnu a Vietnamu. Sezóna Formule 1 by tak nyní mohla začít až květnovou GP Nizozemska, jednou z možností je ale odstartovat sezónu až v Ázerbájdžánu na začátku června.