Články: Motorsport

Sezonu Super Formule zahájil nejlépe Jamamoto

23. dubna 2018, 10:57 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Sezonu Super Formule zahájil nejlépe Jamamoto
V neděli odstartovala závodem v Suzuce letošní sezona japonské Super Formule. Z vítězství se radoval po startu z pole position Naoki Jamamoto. Na pódium jej doprovodili druhý Juhi Sekiguči a třetí Tomoki Nodžiri.

Také v letošní sezoně najdeme ve startovní listině Super Formule spoustu zajímavých jmen. Kromě čtveřice šampionů, kterými jsou Judži Kunimoto, Kazuki Nakadžima, Naoki Jamamoto a Hiroaki Išiura, který bude leto titul obhajovat, budou v "zemi vycházejícího slunce" bojovat o body například také další dva bývalí piloti Formule 1 Kamuj Kobajaši a Narain Karthikeyan, dále Jamese Rossiter, který v minulosti působil v královně motorsportu jako testovací jezdec, loňský šampion Formule V8 3.5. a pokračovatel slavné závodnické dynastie Pietro Fittipaldi, Tom Dillmann, Nobuharu Macušita, který v předcházejících třech sezonách působil ve Formuli 2 nebo Nirej Fukuzumi. Poslední jmenovaný obsadil v loňské sezoně GP3 třetí příčku a japonský šampionát bude v letošní sezoně kombinovat s Formulí 2, kde hájí barvy stáje Arden. Letos již v Super Formuli naopak neuvidíme loni třetího Felixe Rosenqvista, logicky také loňského vicemistra Pierre Gaslyho, který již hájí barvy stáje Toro Rosso ve Formuli 1 a po patnácti sezonách strávených v tomto šampionátu se rozhodl odejít André Lotterer. Německý závodník, který se stal roku 2011 šampionem této série, se bude v letošním roce soustředit pouze na WEC a Formuli E.

Po startu úvodního závodu sezony se v čele udržel vítěz kvalifikace Naoki Jamamoto. Za šampionem sezony 2013 se nacházel na druhém místě Nirej Fukuzumi a na třetím Takuja Izawa. Bývalý pilot GP2 se ovšem z bronzové příčky nemohl těšit příliš dlouho. Úvodní kolo závodu totiž skvěle vyšlo jezdci stáje Real Koudaji Cukakošimu, který se po startu z páté příčky posunul hned v první zatáčce na čtvrtou pozici před Tomoki Nodžiriho a v poslední zatáčce prvního kola udolal také Izawu a posunul se na třetí místo.

Tím ovšem Tsukakoshiho představení neskončilo. Ve třetím kole si totiž poradil také s Nirejem Fukuzumim a po třech odjetých kolech mu patřila druhá pozice. Cukakoši navíc pokračoval ve skvělém tempu a dotáhl se dokonce také na lídra závodu Jamamota, na kterého se dokonce v nájezdu do 8. kola pokusil zaútočit. Jeho snaha se ale s úspěchem nesetkala. V 10. kole se podařilo Jamamotovi poodjet a postupně se od Cukakošiho odpoutávat. Bodovaná osmička měla po úvodních deseti okruzích nadcházející podobu: 1. Jamamoto, 2. Cukakoši, 3. Fukuzumi, 4. Izawa, 5. Kunimoto, 6. Nakadžima, 7. Nodžiri a 8. Jamašita. Obhájce titulu Hiroaki Išiura se v této době nacházel těsně za body na 9. příčce.

Ve 14. kole došlo k souboji o sedmou pozici mezi Tomokim Nodžirim a Ryjem Hirakawou, který se mezitím posunul do bodované osmičky. Zatímco v první zatáčce Nodžiri svou pozici ještě uhájil, v 10. zatáčce okruhu již byl Hirakawa úspěšný a posunul se na sedmou pozici.

O dvě kola později spadl obhájce titulu Hiroaki Išiura na konec první desítky, když jej v první zatáčce pokořil Nick Cassidy. Novozélanďan se posunul na deváté místo. Ve stejném okruhu jsme byli také svědky první zastávky v boxech. K mechanikům zamířil Nobuharu Macušita. O dvě kola později následoval bývalého pilota Formule 2 Ryo Hirakawa a ve 20. kole zamířil do boxů také do té doby druhý Koudaj Cukakoši.

V 26. kole došlo k incidentu mezi piloty stáje Itochu Enex Teamu Impul Juhim Sekigučim a Ryem Hirakawou. Hirakawa se rozhodl v nájezdu do desáté zatáčky zariskovat a zaútočit. Předjetí ovšem nezvládl, s pošozeným vozem skončil v bariéře a úvodní závod sezony pro něj skončil předčasně.

Ve 33. okruhu, 18 kol před koncem závodu, si pitstop odbyl také vedoucí muž závodu Naoki Yamamoto. Stejné kolo bylo bohužel konečnou pro Nireje Fukuzumiho. Juniora Hondy totiž postihly technické problémy a naděje na dobrý výsledek ve chvíli pohasly.

Třináct kol před koncem kroužil v čele závodu Naoki Jamamoto, jehož náskok činil bezpečných 11,6 desetin sekundy. Druhá pozice patřila Juhimu Sekigučimu, který zvolil riskantní strategii, když absolvoval celkem 25 kol na měkké specifikaci pneumatik. Toto rozhodnutí ovšem přineslo své ovoce. Třetí místo patřilo Tomoki Nodžirimu, který se během pitstopů rovněž posunul o několik pozic dopředu. Čtvrté místo držel Hiroaki Išiura, páté Takuja Izawa, šesté Judži Kunimoto, sedmé Nick Cassidy a osmé Koudaj Cukakoši, který sice v úvodní části závodu sahal po dobrém výsledku, dvouzastávká strategie, pro kterou se rozhodl, se ovšem neukázala jako správná a odsunula jej až na konec bodovaných pozic. 

V 39. kole se dva piloti dopustili chyby. Narain Karthikeyan skončil ve třetí zatáčce v kačírku a Nobuharu Macušita se roztočil na výjezdu z osmé zatáčky.

V 41. kole došlo k velmi těsnému souboji kolo na kolo mezi sedmým Nickem Cassidym a osmým Koudajem Cukakošim, který se po dvojí návštěvě mechaniků snažil minimalizovat ztráty a vyšel z tohoto souboje jako vítěz.

Ve 43. kole zamířil do boxů Judži Kunimoto, který tak spadl ze šesté pozice až na třinácté místo. Koudaj Cukakoši se tak posunul na šestou pozici, Nick Cassidy na sedmou a bod za osmé místo patřil Kazukimu Nakadžimovi. Za Nakadžimou figuroval další bývalý pilot Formule 1 Kamuj Kobajaši, který se nacházel na 9. příčce.

V závěrečných čtyřech kolech závodu pokukoval Koudaj Cukakoši také po páté příčce Takuji Izawy. Izawa se ovšem útokům hladového pilota stáje Real ubránil.

Vítězem úvodního závodu letošní sezony se stal Naoki Jamamoto, který dokázal proměnit start z pole position. Na nejvyšší stupeň se šampion z roku 2013 vrátil po dvou letech. Svého posledního vítězství dosáhl shodou okolností rovněž na Suzuce a to v úvodním závodě sezony 2016. Druhou pozici obsadil se ztrátou 1,7 desetin sekundy Juhi Sekiguči a na třetím místě dokončil závod Tomoki Nodžiri. Nodžiri ztratil v cíli na vítězného Jamamota téměř čtrnáct sekund.

Pět bodů za čtvrté místo si ze Suzuky odváží loňský šampion Hiroaki Išiura, jako pátý závod dokončil Takuja Izawa, který měl v závěru závodu co dělat, aby se ubránil šestému Koudaji Cukakošimu, sedmou pozici obsadil Nick Cassidy a osmou Kazuki Nakadžima.

O devátou pozici přišel v závěru závodu Kamuj Kobajaši. Na bývalém pilotovi Toyoty, Sauberu a Caterhamu si totiž smlsnul Kenta Jamašita, který tak obsadil devátou příčku. Kobajaši přijel do cíle jako desátý. Jedenáctý dojel navrátivší se James Rossiter, dvanáctý další navrátilec Nobuharu Macušita, třináctý Judži Kunimoto, čtrnáctý Katsumasa Chijo, patnáctý Kazuja Ošima, šestnáctý Pietro Fittipaldi, kterému debutový závod v japonském šampionátu zkomplikoval defekt krátce po zastávce v boxech a jako sedmnáctý byl v cíli závodu klasifikován se ztrátou tří kol na vítěze Narain Karthikeyan.

Průběžné pořadí šampionátu se pochopitelně shoduje s výsledky úvodního závodu. Vede Naoki Jamamoto s 11 body, který si kromě 10 bodů za triumf připsal také bod za start z pole position. Druhá pozice patří Juhimu Sekigučimu(8 bodů) a třetí Tomoki Nodžirimu(6 bodů). Čtvrtý je Hiroaki Išiura(5 bodů), pátý Takuja Izawa(4 body), šestý Koudaj Cukakoši(3 body), sedmý Nick Cassidy(2 body) a osmý Kazuki Nakadžima(1 bod).

Sezona bude pokračovat 13. května na okruhu Autopolis.

 

 

ePrix Říma: Bird odolal Di Grassimu

15. dubna 2018, 12:53 | Rastislav Macko
Ilustrační fotografie - ePrix Říma: Bird odolal Di Grassimu
Sam Bird si zajistil druhé vítězství v této sezoně poté, co za sebou dokázal udržet úřadujícího šampiona Lucase Di Grassiho. Na pódiu je doplnil André Lotterer.

V premiérovÉ ePrix si po dramatické kvalifikaci zajistil pole position Švéd Felix Rosenqvist. Z druhého miesta na startu se mohl radovat Sam Bird a na třetím se umístil Novozélanďan Mitch Evans.

O drama se postaral zejména Antonio Felix da Costa, kterého tým neopatrně pustil ven z garáže. Portugalec narazil do Lopezova auta a pritlačil ho ke zdi, čímž mu způsobil poškození na předním křídle a ani jeden z nich se tak na trati neobjevil. Da Costa navíc dostal pokutu 10 000€.

Závod se nesl, s výjimkou prvního kola, v pokojnějším duchu. Vítěz kvalifikace Felix Rosenqvist se po startu udržel na čele a s malým náskokem před druhým Birdem poodjeli od zbytku pole. Rosenqvistův závod nabral katastrofální spád v 22. kole, kdy si v šikaně po přejetí obrubníku poškodil zavěšení na zadním kole.

Díky tomu se do vedení dostal Sam Bird s náskokem několika sekund pred Mitchem Evansom, ale toho na konci zradila baterie, kvůli které se propadl na deváté miesto. Ještě předtím dokázal Evans vystrčit růžky na Sama Birda a později se začal urputně bránit před Di Grassim a Lottererem.

Evansovy problémy s výdrží baterie dovolili Di Grassimu poskočit na druhé miesto a zahájit tak boj o vítězství v ulicích Říma. Úřadující šampion měl ješte v závěru závodu drobné problémy s ředitelstvím závodu, které ho obvinilo z nebezpečného vypuštění během zastávek v boxech. Toto obvinění bylo později staženo a Di Grassi si tak mohl spokojeně připsat 18 bodů za druhé místo.

Poslední místo na pódiu uhájil André Lotterer, který se vůbec poprvé umístil před svým kolegou Jeanem Ericem Vergnem.

Jako čtvrtý do cíle přijel Di Grassiho kolega Daniel Abt. Za ním se umístil aktuální lídr průběžného pořadí Jean Eric Vergne, který dokázal vytěžit z neštěstí Felixa Rosenqvista a upevnil tak svoji pozici na čele šampionátu. Stejně tak pátým místem minimalizoval ztrátu na Birda.

Na šestém místě přijel do cíe Sebastien Buemi. Švýcar v této sezoně zatím nedokázal, stejně jako Di Grassi, navázat na výkony z předchozí sezony, kdy vyhrál polovinu závodů.

Sedmé místo si po skvělém výkonu připsal Jerôme D’Ambrosio. Belgičan startoval až z osmnáctého místa. Využil také žluté fáze, během níž měnil auto, když jeho kolega Lopez způsobil tzv. „zácpu“ v jedné ze zatáček, která obsahovala mimo něj také Heidfelda a dvojici jezdců týmu NIO.

Celkem pěkný výsledek se po nepříliš vydařené kvalifikaci podařil také dvojici z týmu Venturi. Maro Engel dokončil závod na 8. místě a Edoardo Mortara s dvojitým švýcarsko-italským občanstvím v polodomácím závodě obsadil desátou pozici.

Závod nedokončil Nelsinho Piquet, kterého zradilo auto v boxech, Rosenqvist a Lynn, kteří si poškodili vozy.

 

Odjinud: Úvod sezony F2 patřil Norrisovi, v IndyCar se radoval Newgarden

11. dubna 2018, 12:44 | Dušan Bouzek
Ilustrační fotografie - Odjinud: Úvod sezony F2 patřil Norrisovi, v IndyCar se radoval Newgarden
Junior Mclarenu dokázal triumfovat hned ve svém prvním závodě ve "druhé lize" a po prvním letošním podniku mu patří vedení v šampionátu. Ve druhém závodě letošní sezony IndyCar ve Phoenixu triunfoval obhájce titulu Josef Newgarden, v jehož případě se jednalo o první vítězství v sezoně 2018.

Formule 2 v Bahrajnu: Norrisův vydařený debut

hlavní závod

Formule 1 nebyla jedinou sérií, jenž se během uplynulého víkendu představila na okruhu Sakhir. V Bahrajnu se kromě druhého závodu letošní sezony královny motorsportu uskutečnil rovněž první podnik Formule 2, která ve své současné podobě odstartovala do druhé sezony.

V hlavním závodě úvodního víkendu sezony jsme byly svědky situace, která v současnosti ve Formuli 1 zatím nehrozí. Z vítězství se totiž radoval jezdec Mclarenu. Člen juniorského programu wokingské stáje Lando Norris totiž po zisku pole position v páteční kvalifikaci dominoval rovněž v sobotu, kdy nedal nikomu šanci a s náskokem více než 8 vteřin protnul cílovou pásku na prvním místě. Svou vedoucí pozici přepustil Norris soupeřům pouze během zastávek v boxech.

Stáji Carlin, která je v letošní sezoně jednou z trojice nových stájí, neudělal radost pouze loňský šampion Evropské Formule 3. Dařilo se totiž také Britovu týmovému kolegovi Sergiu Sette Camarovi. Brazilec totiž díky druhé pozici v cíli zajistil Carlinu double hned při prvním tohotoročním klání.

Brazilec měl ovšem zejména v závěru co dělat s udržením stříbrné pozice. Na Camaru totiž velmi nebezpečně dotíral pilot stáje Russian Time Artem Markelov. Loňský vicemistr, který se počínaje letošní sezonou testovacím a vývojovým Renaultu, sice nakonec na brazilského závodníka nestačil, i přesto ovšem mohl být v cíli hlavního závodu spokojen. Ruský pilot totiž získal "bronz" po startu ze 17. pozice, ke které jej odsoudila nevydařená kvalifikace.

sprint

V nedělním sprintu se znovu mohl radovat tým Formule 1. Tentokrát měl důvod k úsměvu Renault. Pro vítězství si totiž po startu z 6. pozice dojel jejich vývojový jezdec Artem Markelov. Rus si dobře poradil se startem závodu, kdy se propracoval na třetí pozici a v pátém kole překonal v té době druhého Maximiliana Günthera. Do vedení závodu se posunul v 9. kole, když se v té době vedoucí Nyck De Vries odebral ke svým mechanikům. Poté jej již nikomu nepřepustil a stejně jako loni se v Bahrajnu zapsal mezi vítěze.

Pilot stáje Arden Maximilian Günther, který do sprintu vyrazil z pole position, sice nejlepší výchozí pozici ve své premiérové vítězství přetavit nedokázal, nicméně i tak měla tvář německého závodníka důvod k úsměvu. Günther totiž dokončil závod s dvouvteřinovou ztrátou na druhé pozici a poprvé vystoupil ve Formuli 2 na pódium.

Stejně jako v hlavním závodě dokázal vystoupit na stupně vítězů Sergio Sette Camara. Pilot stáje Carlin totiž po druhém místě v hlavním závodě obsadil ve sprintu třetí pozici. 

Jako lídr šampionátu odjížděl z Bahrajnu Lando Norris(39 bodů). Druhá pozice patří vítězi sprintu Artemu Markelovovi(30 bodů) a na třetí pozici se nacházel Sergio Sette Camara(28 bodů). Čtvrtý je v celkovém pořadí Maximilian Günther(16 bodů), pátý se stejným počtem bodů Nyck De Vries, šestý Alexander Albon(12 bodů), sedmý George Russell(10 bodů), osmý Sean Gelael(6 bodů), devátý Luca Ghiotto(4 body) a nejlepší desítku uzavírá se 3 body Ralph Boschung.

V hodnocení týmů vede suverénně Carlin(67 bodů). Druhá pozice patří stáji Russian Time(30 bodů) a třetí Pertamina Prema Theodore Racingu(22 bodů). Čtvrtý je BWT Arden(17 bodů), pátý DAMS(12 bodů), šestý ART Grand Prix(12 bodů), sedmý Campos Vexatec Racing(4 body) a osmý MP Motorsport(3 body). Bez bodů jsou po prvním podniku sezony devátý Charouz Racing System a desátý Trident.

Na další bitvu mladých talentů prahnoucích po šanci ve Formuli 1 se můžeme těšit 28.-29. dubna, kdy se v ulicích ázerbajdžánského Baku uskuteční druhý podnik letošní sezony.

IndyCar ve Phoenixu: Newgarden se vrací na čelo

O víkendu pokračovala druhým závodem rovněž sezona americké sezony IndyCar. Druhý podnik, který byl v letošní sezoně zároveň prvním oválovým, hostil Phoenix.

Svůj první letošní triumf si ve Phoenixu připsal obhájce titulu Josef Newgarden. Jezdec stáje Penske Racing, který do druhého letošního závodu vyrazil ze sedmé pozice, převážil misky vah na svou stranu v závěru závodu a do cíle přijel s náskokem zhruba tří vteřin.

O vítězství ve Phoenixu znovu bojoval nováček Robert Wickens. Kanaďan hájící barvy stáje Schmidt Peterson Motorsports přišel před v měsícem v St. Petersburgu o senzační vítězství dvě kola před koncem po kolizi s Alexanderem Rossim. Že se v prvním závodě nejednalo o náhodný výkon, doložil Wickens ve Phoenixu, když projel cílem na druhé pozici. Bývalému jezdci DTM dopomohl k tomuto skvělému výsledku také risk v závěru závodu, když se rozhodl dokončit závod na starých pneumatikách.

Na třetí pozici se ve Phoenixu stejně jako v St. Petersburgu umístil Alexander Rossi. Byl to ale právě jezdec stáje Andretti Autosport, kdo byl po dojezdu do cíle mnohými odborníky a fanoušky označen za muže závodu. Američan totiž byl v úvodu závodu penalizován, i přesto ale projel cílem se ztrátou pouze 3,4 desetin sekundy na vítězného Josefa Newgardena.

S obtížnou situací se stejně jako vítěz Indy 500 z roku 2016 musel poprat také Scott Dixon. Jezdec stáje Chip Ganassi Racing totiž příliš neoslnil kvalifikaci a pro start závodu si zajistil pouze 17. místo. Z tohoto nelichotivého výsledku se ovšem trojnásobný šampion z let 2008, 2013 a 2015 dokázal pro závod oklepat a cílem projel jako čtvrtý.

Pátou pozici obsadil Ryan Hunter-Reay, šestou James Hinchcliffe, sedmý skončil při své letošní premiéře Ed Carpenter, osmý dojel Tony Kanaan, devátý druhý v cíli petersburgského závodu Graham Rahal a na chvostu nejlepší desítky se po startu z první řady umístil držitel titulu z roku 2016 Simon Pagenaud.

V St. Petersburgu spadlo v závěru do klína vítězství Sébastienu Bourdaisovi. Francouz tak na městském okruhu dokázal obhájit triumf z předešlé sezony. Velmi dobře začal pro čtyřnásobného šampiona dnes již neexistující série Champ Car a bývalého pilota Toro Rosso také druhý podnik letošní sezony. Bourdais si totiž v kvalifikaci díky souhrnnému času 0:39,0285 zajistil pro závod pole position. V něm už se mu ale stejně dobře nevedlo a cílem projel jako 13.

Závod, který byl vypsán dohromady na 250 kol, byl neutralizován dvakrát, celkem na 24 kol. O první žluté vlajky se postaral Pietro Fittipaldi, který si v kokpitu vozu stáje Dale Coyne Racing odbyl ve Phoenixu svůj debut v IndyCar. V kvalifikaci se pokračovateli slavné závodnické dynastie vedlo velice dobře, když zajel 10. čas. V závodě už to ale bohužel tak slavné nebylo a Brazilec se stal po havárii ve 41. kole prvním odstoupivším. Podruhé vyjel na trať zpomalovací vůz 21 kol před cílem, kdy ze druhého místa havaroval Ed Jones.

Havárií skončil závod nejen pro Pietra Fittipaldiho s Edem Jonesem. Ve zdi skončili rovněž loňský šampion Indy Lights Kyle Kaiser, který stejně jako Fittipaldi ve druhém závodě sezony v IndyCar debutoval a také jezdec stáje Rogera Penskeho Will Power. Australan si ovšem i přesto odvezl z Phoenixu 11 bodů,, když získal bonusové body za nejvíce absolvovaných kol v čele závodu.

Novým lídrem šampionátu se stal po závodě ve Phoenixu Josef Newgarden(77 bodů). Druhá pozice patří díky dvojici třetích míst Alexanderu Rossimu, který za Newgardenem zaostává o 5 bodů. Na třetí pozici spadl Sébastien Bourdais(70 bodů). Čtvrtý je Graham Rahal(63 bodů), pátý Ryan Hunter-Reay(62 bodů), šestý James Hinchcliffe(61 bodů), sedmý Scott Dixon(60 bodů), osmý Robert Wickens(57 bodů), devátý Tony Kanaan(43 bodů) a nejlepší desítku uzavírá Marco Andretti(40 bodů).

Sezona pokračuje již tento týden, kdy jezdci zabojují o body v ulicích Long Beach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Víkend v motorsportu(30.3.-1.4.)-Arthur Leclerc vítězí hned na úvod Francouzské Formule 4

7. dubna 2018, 11:04 | Dušan Bouzek
Ilustrační fotografie - Víkend v motorsportu(30.3.-1.4.)-Arthur Leclerc vítězí hned na úvod Francouzské Formule 4
Bratr Charlese Leclerca si v Nogaru připsal vítězství ve druhém závodě.

BSB-Donington Park

první volný trénink

Pro první volný trénink letošní sezona byla trať mokrá. Nejrychlejší čas si připsal obhájce titulu Shane Byrne. Jednačtyicetiletý závodník porazil o 1,5 sekundy Jaka Dixona, který skončil na druhé pozici. Třetí příčku obsadil nováček Kyle Ryde. Spokojen mohl být také další nováček Gino Rea. Ten totiž zajel sedmý čas. Se ztrátou šesti desetin sekundy na Reu skončil Jakub Smrž. Český závodník zahájil víkend dobrým osmým časem. Hned deset závodníků nedokázalo v prvním volném tréninku splnit kvalifikační limit 107%. Jednalo se o Jasona O´Hallorana, Connora Cumminse, Dana Linfoota, Petera Hickmana, Masona Lawa, Shauna Winfielda, Taylora Mackenzieho, Deana Harrisona, Carla Phillipse a Williama Dunlopa.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Také druhý volný trénink byl odjet na mokré trati. Nejrychlejší čas si tentokrát připsal Leon Haslam. Se ztrátou 138 tisícin sekundy skončil na druhém místě Christian Iddon. Třetí pozici obsadil James Ellison. Znovu se dařilo Ginu Reovi, který opět skončil na sedmé pozici. Stejnou příčku jako v prvních tréninkových jízdách obsadil Jakub Smrž. Český závodník i ve druhém volném tréninku zajel osmý čas. Vítěz prvního volného tréninku Shane Byrne se ve druhém volném tréninku umístil až na třinácté pozici. Ještě pomalejší čas zajel další z favoritů Josh Brookes, který obsadil až 20. pozici.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Ve třetím volném tréninku kraloval obhájce titulu Shane Byrne. Druhý čas zajel vítěz druhého volného tréninku Leon Haslam a třetí James Ellison. V dobrém světle se znovu ukázal Gino Rea, který skončil na páté pozici. Jakubu Smržovi patřila 13. pozice. Pouhé tři tisíciny sekundy ztratil na českého jezdce Josh Brookes. Šampion z roku 2015 znovu příliš nezazářil a obsadil 14. pozici.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

kvalifikace

První kvalifikaci roku 2018 opanoval Leon Haslam. Třetí nejlepší jezdec loňské sezony porazil o 461 tisícin sekundy svého stájového kolegu Luka Mosseyho. Třetí příčku obsadil obhájce titulu Shane Byrne. Ani v kvalifikaci se nepodařilo naleznout optimální formu Joshi Brookesovi. Šampion sezony 2015 zajel třináctý čas. Jakub Smrž obsadil v první letošní kvalifikaci 20. pozici.

kompletní výsledky kvalifikace

první závod

První závod přinesl velké překvapení v podobě triumfu Bradleyho Raye. Dvacetiletý závodník si pro své první vítězství dojel po startu ze sedmé příčky. Těsně za Rayem projeli pod šachovnicovým praporkem Shane Byrne a James Ellison. Zatímco šestinásobný šampion obsadil druhou příčku, James Ellison skončil na třetím místě. Až jako devátý projel cílem vítěz kvalifikace Leon Haslam. Ani v prvním závodě příliš neoslnil Josh Brookes, který obsadil 12. příčku. České "želízko v ohni" Jakub Smrž do úvodního závodu sezony kvůli technickým problémům bohužel vůbec nenastoupil.

kompletní výsledky prvního závodu

warm-up

V pondělním warm-upu, který jezdci odjeli na vlhké dráze, byl nejrychlejší Leon Haslam. Na druhé pozici skončil Jake Dixon a na čelních příčkách se ve warm-upu konečně objevil také Josh Brookes. Loňský vicemistr zajel třetí nejrychlejší čas. Vysoko se znovu umístil nováček Gino Rea, který skončil čtvrtý.Vítěz úvodního závodu Bradley Ray zajel osmý čas. Úřadující šampion Shane Byrne skončil hned za ním na devátém místě. Jakub Smrž zajel na mokré trati 14. čas.

kompletní výsledky warm-upu

druhý závod

Bradley Ray dokázal navázat na své senzační vítězství z úvodního závodu také ve druhé jízdě. V ní triumfoval s náskokem 3,4 desetin sekundy před druhým Leonem Haslamem. Na třetí pozici závod dokončil Dan Linfoot. Dobrý výkon podal také nováček Danny Buchan. Britský šampion Superstock 1000 z loňské sezony totiž dojel do cíle jako čtvrtý. V těsném závěsu za Buchanem projel cílem na pátém místě Shane Byrne. Josh Brookes navzdory slušné třetí pozici z warm-upu nepronikl do nejlepší desítky ani ve druhém závodě. Oproti první jízdě si ovšem polepšil o dvě pozice a obsadil 11. příčku. Na startu druhého závodu jsme již viděli také Jakuba Smrže. Ani do cíle druhého závodu se ovšem český závodník kvůli potížím s motorem nepodíval. Kromě Smrže cíl závodu nespatřili také Peter Hickman, Carl Phillips, Shaun Winfield, Mason Law, Dean Harrison, William Dunlop a také bronzový z prvního závodu James Ellison.

kompletní výsledky druhého závodu

Šampionát tedy vede po prvním podniku překvapivě Bradley Ray s maximálním ziskem 50 bodů.Druhá pozice patří Shanu Byrnovi(31 bodů). Obhájce titulu dělí po prvních dvou závodech od vedoucího muže šampionátu Raye 19 bodů. Třetí místo drží Dan Linfoot(29 bodů). Jakub Smrž v Donington Parku nebodoval.

kompletní průběžné pořadí

Druhý podnik letošní sezony BSB se uskuteční za 2 týdny v Brands Hatch, kde se pojede na Indy verzi okruhu.

 

BRDC Britská F3-Oulton Park

první čtvrteční test

V prvním čtvrtečním testu skončil na prvním místě Manuel Maldonado. Bratranec bývalého pilota Formule 1 Pastora Maldonada zajel čas 1:31,749. Na druhé pozici skončil Linus Lundqvist a třetí čas zajel Krish Mahadik. Billy Monger, který se vrátil v Oulton Parku k formulovému závodění poprvé od loňské nehody, při které přišel o obě nohy, obsadil poslední 14. příčku.

kompletní výsledky prvního čtvrtečního testu

druhý čtvrteční test

Druhý čtvrteční test patřil Nicolai Kjaergaardovi. Na druhém místě se umístil Jordan Cane. Fantastický třetí čas zaznamenal Billy Monger. Vítěz prvního čtvrtečního testu Manuel Maldonado obsadil devátou pozici.

kompletní výsledky druhého čtvrtečního testu

třetí čtvrteční test

Nejrychlejší čas třetích čtvrtečních testů zajel Jordan Cane. Druhý skončil Clement Novalak a třetí čas zaznamenal Kush Maini. Vítěz druhého čtvrtečního testu Nicolai Kjaergaard tentokrát skončil na páté pozici. Billy Monger zajel šestý čas.

kompletní výsledky třetího čtvrtečního testu

čtvrtý čtvrteční test

Na závěr čtvrtečních testovacích jízd se na prvním místě objevil Linus Lundqvist.Druhý čas si připsal Nicolas Kjaergaard a třetí pozici obsadil víétěz třetích testovacích jízd Jordan Cane. Billy Monger zakončil čtvrteční program devátým místem.

kompletní výsledky čtvrtého čtvrtečního testu

první páteční test

Páteční program byl zahájen za mokrých podmínek a vítězství si v prvním pátečním testu připsal thajský závodník Sasakorn Chaimongkol. Druhým časem zahájil páteční program Billy Monger a na třetím místě skončil vítěz posledního čtvertečního testu Linus Lundqvist.

kompletní výsledky prvního pátečního testu

druhý páteční test

Ve druhém pátečním testu se do čela posunul Nicolai Kjaergaard. Druhou příčku obsadil Jordan Cane a na třetím místě skončil Tristan Charpentier. Billy Monger obsdil pátou pozici. Překvapivý vítěz prvního pátečního testu Sasakorn Chaimongkol figuroval ve druhých pátečních testovacích jízdách na opačném konci výsledkové listiny a obsadil 17. místo.

kompletní výsledky druhého pátečního testu

třetí páteční test

Třetí páteční test patřil Jordanu Canovi. Vítěz druhého testu Nicolai Kjaergaard obsadil druhou pozici. Na třetím místě skončil Linus Lundqvist. O pouhých 9 tisícin sekundy zaostal zaostal za švédským pilotem Billy Monger, který zajel čtvrtý čas.

kompletní výsledky třetího pátečního testu

čtvrtý páteční test

Páteční jízdy uzavřel nejrychlejším časem Nicolai Kjaergaard. Druhou pozici obsadil Dánův týmový kolega Clement Novalak. Na třetím místě skočil Linus Lundqvist. Vítěz třetích pátečních testovacích jízd Jordan Cane nezajeů ve čtvrtém pátečním testu žádný čas. Měřené kolo nezajel ani Billy Monger.

kompletní výsledky čtvrtého pátečního testu

kvalifikace

Vítězem kvalifikace se stal Clement Novalak. Druhou pozici si vyjel pro start úvodního závodu sezony Linus Lundqvist. Na třetí příčce se umístil Nicolai Kjaergaard. Billy Monger se do svého prvního závodu po návratu kvalifikoval na pátém místě.

kompletní výsledky kvalifikace

první závod

Pro vítězství si v úvodní jízdě sezony dojel Linus Lundqvist. V těsném závěsu za ním protnul cílovou pásku druhý Nicolai Kjaergaard, který na švédského závodníka ztratil pouhých osm desetin. Hrdinou závodu se ovšem stal Billy Monger. Osmnáctiletý Brit totiž dokončil svůj první závod po těžké nehodě, která jej připravila o obě nohy, na fantastickém třetím místě! Vítěz kvalifikace Clement Novalak se jako jediný ze startovního pole do cíle závodu nepodíval.

kompletní výsledky prvního závodu

druhý závod

Pro vítězství si ve druhém závodě dojel překvapivě Manuel Maldonado. Za bratrancem Pastora Maldonada dokončil závod Maldonadův týmový kolega Tristan Charpentier. Francouz skončil na druhé pozici se ztrátou pouhých tří desetin sekundy. Do jedné vteřiny se spolu s vítězem závodu Maldonadem vešel také třetí Jamie Chadwick, jehož ztráta na Venezuelana činila v cíli sedm desetin sekundy. Čtvrtou příčku obsadil Dán Nicolai Kjaergaard, jenž skončil v úvodním závodě na druhém místě. Další seveřan Linus Lundqvist, který se v prvním závodě radoval z vítězství, dojel tentokrát na osmém místě. S odstupem jedné vteřiny za ním dojel hrdina prvního závodu Billy Monger, který tentokrát obsadil devátou příčku. Blýsknul se však nejrychlejším kolem závodu.

kompletní výsledky druhého závodu

třetí závod

Úvodní víkend sezony zakončil víězně Nicolai Kjaergaard, který protnul ve třetím závodě cílovou pásku jako první. Druhou pozici obsadil se ztrátou osmi desetin sekundy Tom Gamble. Na stupně vítězů se podíval také indický pilot Kush Maini. Bratr Arjuna Mainiho, který bude v letošní sezoně hájit barvy stáje Trident ve Formuli 2, skončil na třetím místě. Se ztrátou jedné vteřiny na Mainiho projel cílem na čtvrté pozici Clement Novalak. Pátou příčku obsadil vítěz prvního závodu Linus Lundqvist. Billy Monger dokončil třetí závod na osmém místě. Vítěz druhé jízdy Manuel Maldonado v závěrečném závodě úvodního podniku sezony obsadil desátou příčku.

kompletní výsledky třetího závodu

V čele šampionátu se po prvním podniku nachází Nicolai Kjaergaard s 88 body. Druhá příčka patří Linusi Lundqvistovi(70 bodů) a třetí Tomu Gamblovi(67 bodů). Billy Monger figuruje se ziskem 49 bodů na šesté pozici. Tři body na něj ztrácí vítěz druhého závodu Manuel Maldonado, kterému patří sedmá příčka.

kompletní výsledky průběžného pořadí

Šampionát pokračuje na konci měsíce, konkrétně 28.-29. dubna, kdy bude druhý podnik sezony hostit Rockingham.

Francouzská F4-Nogaro

volný trénink

Ve volném tréninku prvního podniku letošní sezony Francouzské Formule 4 zajel nejrychlejší čas Adam Eteki. Na druhé pozici se umístil Théo Nouet. Na třetím místě skončil Théo Pourchaire. Letošní sezony francouzského šampionátu Formule 4 zúčastní také bratr loňského šampiona Formule 2 a v současnosti pilota Sauberu ve Formuli 1 Charlese Leclerca Arthur. Ve volném tréninku obsadil Monačan pátou pozici.

kompletní výsledky volného tréninku

kvalifikace

V kvalifikaci kraloval Ugo De Vilde. Na druhé pozici skončil Ulysee De Pauw a třetí čas si připsal vítěz volného tréninku Adam Eteki. Arthuru Leclercovi patřila šestá pozice.

kompletní výsledky kvalifikace

první závod

V prvním závodě letošní sezony využil startu z pole position Ugo De Wilde a stal se tak prvním vítězem letošního ročníku francouzské Formule 4. Jako druhý projel cílem Adam Eteki. Na pódium vystoupil také Caio Collet, který se umístil na třetí pozici. Bratr pilota Sauberu ve Formuli 1 Charlese Leclerca Arthur dokončil svůj premiérový závod ve formulových závodech jako sedmý.

kompletní výsledky prvního závodu

druhý závod

Arthur Leclerec dosáhl na svůj první triumf ve francouzské Formuli 4 překvapivě již při svém druhém startu. Bratr Charlese Leclerca pokořil o tři desetiny sekundy druhého Théa Pourchaira. Jediným ze závodníků, který dokázal zopakovat pódiové umístění také ve druhém závodě v Nogaru, byl Caio Collet, který znovu obsadil třetí pozici. Vítěz úvodního závodu Ugo De Wilde tentokrát skončil na sedmém místě.

kompletní výsledky druhého závodu

třetí závod

V posledním třetím závodě víkendu jsme viděli třetího různého vítěze. Tentokrát se radoval Adam Eteki. Na druhém místě závod dokončil Ugo De Wilde. Třetí skončil Théo Pourchaire. Jen těsně za Pourchairem skončil Caio Collet, který po dvou třetích pozicích skončil v závěrečném závodě víkendu na čtvrté příčce. Vítěz prvního závodu Arthur Leclerc obsadil pátou pozici.

kompletní výsledky třetího závodu

Po prvním napínavém podniku sezony se dělí o vedení v šampionátu Ugo De Wilde spolu s Adamem Etekim, kteří mají na svém kontě 46 bodů. Třetí příčka patří se 40 body Théu Pourchairovi. Vítěz druhého nogarského závodu Arthur Leclerc se nachází na páté příčce(31 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Sezona pokračuje až 12.-13. května, kdy se uskuteční trojice závodů v ulicích Pau.

 Kůta MMČR v motokrosu-Kaplice

MX1

volný trénink

Nejrychlejší čas volného tréninku zajel Polák Tomasz Wysocki. Druhou pozici obsadil Václav Kovář a na třetím místě skončil Marek Sukup. Obhájce titulu Martin Michek zajel čtvrtý nejrychlejší čas.

kompletní výsledky volného tréninku

kvalifikační trénink

Kvalifikační trénink patřil Václavu Kovářovi. Druhý nejrychlejší čas si připsal Martin Michek a na třetí příčce se umístil loňský šampion MX2 Bence Szvoboda. Vítěz volného tréninku Tomasz Wysocki zajel v kvalifikačním tréninku sedmý čas.

kompletní výsledky kvalifikačního tréninku

první finálová jízda

V první finálové jízdě zvítězil Martin Michek. Na druhém místě dokončil první finálovou jízdu Václav Kovář a jako třetí projel cílem Bence Szvoboda.

kompletní výsledky první finálové jízdy

druhá finálová jízda

Také ve druhé finálové jízdě se radoval z vítězství Martin Michek. Stejné pořadí jako v první finálové jízdě bylo také na zbylých pódiových pozicích. Na druhém místě skončil Václav Kovář a na třetím Bencze Svoboda.

kompletní výsledky druhé finálové jízdy

V čele šampionátu MX1 je po úvodním podniku v Kaplici Martin Michek(50 bodů) před druhým Václavem Kovářem(44 bodů) a třetím Bencze Svobodou(40 bodů).

kompletní průběžné pořadí

MX2

volný trénink

V kategorii MX2 začal nejlépe Martin Krč, který zvítězil v prvním volném tréninku. Na druhé pozici se umístil Patrik Liška a třetí skončil Jakub Terešák.

kompletní výsledky volného tréninku

kvalifikační trénink

V kvalifikačním tréninku byl nejrychlejší francouzský závodník Sulivan Jaulin. Druhý nejrychlejší čas zaznamenal vítěz volného tréninku Martin Krč a na třetím místě skončil Patrik Liška.

kompletní výsledky kvalifikačního tréninku

první finálová jízda

Sulivan Jaulin si dojel pro triumf také v první finálové jízdě. Druhou pozici obsadil znovu Martin Krč a na třetím místě první finálovou jízdu dokončil Jonáš Nedvěd.

kompletní první finálová jízda

druhá finálová jízda

Druhá finálová jízda patřila Richardu Šikyňovi. Vítěz první finálové jízdy Sulivan Jaulin dokončil druhou finálovou jízdu jako druhý. Třetí příčka patřila Patriku Liškovi.

kompletní výsledky druhé finálové jízdy

Šampionát MX2 vede po prvním podniku sezonu Sulivan Jaulin(47 bodů). Na druhé příčce se nachází Patrik Liška(38 bodů) a na třetí Jonáš Nedvěd(36 bodů). Vítěz druhé finálové jízdy Richard Škyňa figuruje v průběžném pořadín na sedmé příčce(25 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Ženy

volný trénink

Loňská šampionka Steffi Laier vstoupila dobře připravena také do letošní sezony, když zvítězila ve volném tréninku. Na druhé příčce se umístila další zahraniční účastnice Elena Kapsamer a třetí skončila Barbora Laňková.

kompletní výsledky volného tréninku

kvalifikační trénink

Steffi Laier patřil rovněž kvalifikační trénink. Na druhé příčce skončila znovu Elena Kapsamer a třetí čas zajela Kristýna Vítková.

kompletní výsledky kvalifikačního tréninku

první finálová jízda

Také v první finálové jízdě neměla Steffi Laier konkurenci. Na druhé příčce dojela Tereza Hromková a na třetí pozici jízdu dokončila Kristýna Vítková. Elena Kapsamer první finálovou jízdu na pódiu nedokončila a museka se spokojit se čtvrtou příčkou.

kompletní výsledky první finálové jízdy

druhá finálová jízda

Steffi Laier si z Kaplic odvezla triumf také z druhé finálové jízdy. Druhou příčku obsadila Elena Kapsamer a na třetí pozici dojela do cíle Tereza Hromková.

kompletní výsledky druhé finálové jízdy

Průběžné pořadí vede v kategorii žen po úvodním podniku suverénně Steffi Laier(50 bodů). Druhá příčka patří Tereze Hromkové(42 bodů) a na třetím místě se nachází Elena Kapsamer(40 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Veterán

volný trénink

Volný trénink třídy Veterán patřil Petru Masaříkovi. Na druhé příčce se umístil Rakušan Daniel Doppler. Třetí skončil Vladislav Mužík. Obhájce titulu Martin Žerava nezaznamenal ve volném tréninku žádný měřený čas a obsadil tak poslední 30. pozici.

kompletní výsledky volného tréninku

kvalifikační trénink

 Zatímco ve volném tréninku si žádný měřený čas nezapsal, v kvalifikačním tréninku loňský šampion Martin Žerava zvítězil. Vítěz volného tréninku Petr Masařík obsadil druhou příčku a třetí čas zaznamenal Ivan Černý.

kompletní výsledky kvalifikačního tréninku

první finálová jízda

V první finálové jízdě si dojel pro triumf Martin Žerava. Na druhé pozici projel cílem Pavel Masařík a na třetím místě skončil Vladislav Mužík.

kompletní výsledky prvního finálového závodu

druhá finálová jízda

Také ve druhé finálové jízdě se z vítězství radoval Martin Žerava. Beze změny zůstaly také zbylé pódiové pozice. Na druhém místě závod dokončil Petr Masařík a na třetím místě skončil Vladislav Mužík.

kompletní výsledky druhé finálové jízdy

Šampionát kategorie veteránů vede po úvodním podniku vítěz obou dvou finálových jízd Martin Žerava(50 bodů). Druhá pozice patří Petru Masaříkovi(44 bodů) a třetí Vladislavu Mužíkovi(40 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Veterán 50+

první finálová jízda

V rámci kategorie Veterán 50+ se nekonal volná ani kvalifikační trénink a ke slovu přišly ihned finálové jízdy. V první jízdě triumfoval Petr Dokoupil. Druhou pozici obsadil Roman Majer a na třetí příčce skončil Milan Heřman.

kompletní výsledky první finálové jízdy

druhá finálová jízda

Také druhá finálová jízda patřila Petru Dokoupilovi. Na druhé příčce znovu skončil Roman Majer a také na třetí pozici skončil ten samý jezdec jako v první finálové jízdě, tedy Milan Heřman.

kompletní výsledky druhé finálové jízdy

Vedoucím mužem průběžného pořadí je po prvním podniku Petr Dokoupil(50 bodů). Druhá příčka patří Romanu Majerovi(44 bodů) a třetí Milanu Heřmanovi(40 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Sezona MMČR v motokrosu pokračuje 6.5. v Pacově.

 

 

Jenson Button se vrací tento víkend k závodění

7. dubna 2018, 00:04 | Dušan Bouzek
Ilustrační fotografie - Jenson Button se vrací tento víkend k závodění
Brit se letos zúčastní šampionátu Super GT.

Šampion z roku 2009 Jenson Button se v letošní sezoně plnohodnotně vrací ke kariéře závodního jezdce. Osmatřicetiletého Brita uvidíme v letošní sezony v japonském šampionátu Super GT Series, kde bude hájit barvy Teamu Kunimitsu. Spolu s Buttonem utvoří posádku šampion Super Formule z roku 2013 Naoki Yamamoto. První podnik sezony, kterým bude závod na 300 km na okruhu v Okayamě, se koná již tento víkend.

Jenson Button se rozhodl na konci roku 2016 opustit Formuli 1 a vzít si od závodění roční pauzu. Na motorsport ovšem zcela nezanevřel, neboť plnil roli rezervního jezdce stáje Mclaren a v loňské Velké ceně Monaka si dokonce připsal ještě jeden start v královně motorsportu, když nahrazoval po boku Stoffela Vandoorna svého týmového kolegu z let 2015-2016 Fernanda Alonsa. Dvojnásobný šampion se totiž během stejného víkendu účastnil legendárního závodu Indy 500. Závod v ulicích Monte Carlo nebyl jediným Buttonovým loňským představením. Na konci srpna totiž v závodě na 1000 km v Suzuce doplnil v posádce stáje Teamu Mugen Hidekiho Mutoha a Daisukeho Nakajimu. Zatímco jeho návrat do Formule 1 příliš slavně nedopadl a po kolizi s Pascalem Wehrleinem cíl závodu nespatřil, v Suzuce do cíle dojel. Se dvěma domácími stájovými kolegy obsadil 12. pozici.

V letošním roce jej tedy uvidíme znovu závodit "na plný úvazek. Účastník 309 velkých cen, který dokázal 15 z nich dotáhnout do vítězného konce, nebude jediným bývalým pilotem Formule 1, který se představí v Super GT Series. Kromě nej najdeme ve startovní listině také Kazukiho Nakajimu, který v letech 2007-2009 hájil barvy stáje Williams a v letošní sezoně Super GT bude závodit pro Lexus Team au Tom´s a dále také Heikkiho Kovalainena s Kamujem Kobajašim, kteří společně utvoří posádku stáje Lexus Team SARD. Zatímco Kobajaši závodil ve Formuli 1 v sezonách 2009, 2010, 2011, 2012 a 2014 pro stáje Toyota, Sauber, Caterham a svého největšího úspěchu dosáhl při svém domácím závodě na Suzuce roku 2012, kdy přijel do cíle na třetím místě a stal se třetím pilotem ze "země vycházejícího slunce", který stanul v královně motorsportu na stupních vítězů. Heikki Kovalainen působil ve Formuli 1 v letech 2007-2013 v týmech Renault, Mclaren, Lotus a Caterham. Během svého šestiltého působení v královně motorsportu se Fin dokonce zapsal mezi vítěze, když vystoupil na nejvyšší stupeň po Velké ceně Maďarska 2008.

 

Víkend v motorsportu(23.-25.3.)-1.část:Jonathan Rea je zpět v čele průběžného pořadí WSBK

31. března 2018, 00:50 | Dušan Bouzek
Ilustrační fotografie - Víkend v motorsportu(23.-25.3.)-1.část:Jonathan Rea je zpět v čele průběžného pořadí WSBK
Trojnásobný šampion odjížděl s Thajska s jedním vítězstvím a jako lídr šampionátu.

Monster Energy NASCAR Cup Series-Martinsville

první volný trénink

Vítěz posledního závodu Martin Truex Jr. vstoupil vítězně také do víkendu v Martinsville, když zvítězil v prvním volném tréninku. Druhý nejrychlejší čas si připsal Brad Keselowski a třetí skončil Kyle Busch.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Martin Truex Jr. exceloval také ve druhém volném tréninku, který znovu vyhrál. Druhý skončil znovu Brad Keselowski. Třetí pozici obsadil Daniel Suarez. Znovu se dařilo AJ Allmendingerovi, který po třinácté pozice v prvním volném tréninku obsadil nyní šesté místo.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

kvalifikace

Kvalifikace pro nedělní závod byla z důvodu deštivého počasí zrušena a o pořadí na startovním roštu tak musely rozhodnout časy zajeté ve volných trénincích, které vynesly na pole position již potřetí v řadě Martina Truexe Jr. Druhé místo si pro start závodu vyjel ve volných trénincích Kyle Busch a třetí Joey Logano.

kompletní kombinované výsledky volných tréninků

závod

V závodě, který byl kvůli nedělnímu sněžení přesunut na pondělí, se na seznam letošních vítězů zapsal také Clint Bowyer. Pro devětatřicetiletého závodníka se jednalo o deváté vítězství v jeho kariéře ve vrcholné NASCAR sérii. Na svůj devátý zářez ovšem musel čekat šest let. Naposledy jsme jej viděli ve Victory Lane v roce 2012, kdy zvítězil v Charlotte.

Na druhém místě dokončil závod šampion z roku 2015 Kyle Busch. Pro mladšího z bratrů Buschových se jednalo již o čtvrté umístění v TOP 3 v řadě. Vítězství mu v letošní sezoně ale stále uniká. Na třetí příčce projel cílem Ryan Blaney, který se stal vítězem druhé části závodu.

Vítěz kvalifikace a vedoucí muž šampionátu Martin Truex Jr. skončil na čtvrté pozici. Svého nejlepšího výsledku v letošní sezoně dosáhl A.J. Allmendinger. Ten se poprvé od úvodní závodu sezony Daytona 500 umístil v nejlepší desítce, když skončil na osmé pozici. Vítěz úvodní části závodu Denny Hamlin dojel dvanáctý.

kompletní výsledky závodu

Po šestém závodě sezony znovu došlo ke změně na čele šampionátu. Jeho novým lídrem se stal Kyle Busch(257 bodů). Obhájce titulu Martin Truex Jr. byl odsunut na druhou pozici(249 bodů). Třetí příčka patří Ryanu Blaneymu(233 bodů). Vítězi závodu v Martinsville Clintu Bowyerovi patří v průběžném pořadí osmá pozice(210 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Příští týden má Monster Energy NASCAR Cup Series volno. Sezona bude pokračovat až za dva týdny v Texasu.

 

NASCAR Camping World Truck Series-Martinsville

první volný trénink

V prvním volném tréninku zajel nejrychlejší čas Justin Haley. Na druhé pozici se umístil Noah Gragson. Třetí příčku obsadil Matt Crafton. Lídr šampionátu Johnny Sauter skončil na páté pozici.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku zvítězil Matt Crafton. Druhým nejrychlejším mužem druhého volného tréninku byl Brett Moffitt. Na třetí pozici skončil Cody Coughlin. Justinu Haleymu, který zvítězil v prvním volném tréninku, obsadil ve druhém volném tréninku pátou pozici. Vedoucí muž šampionátu Johnny Sauter skončil sedmý.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Poslední volný trénink patřil Grantu Efingerovi. Na druhé pozici skončil vítěz druhého volného tréninku Matt Crafton. Třetí příčku obsadil Kyle Benjamin. Vedoucí muž šampionátu Johnny Sauter se v posledních tréninkových jízdách umístil na čtvrté příčce.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

kvalifikace

Pole position si v kvalifikaci vyjel Ben Rhodes. ruhý čas zajel Matt Crafton a na třetím místě skončil vítěz ze třetího volného tréninku Grant Enfinger. Johnny Sauter se kvalifikoval na šesté pozici.

kompletní výsledky kvalifikace

závod

Závod byl v plánu v sobotu. Zasáhlo do něj ovšem sněžení, což po 24 odjetých kol dovedlo ředitelství závodu k jeho přerušení a odložení na další den, tedy na neděli. Ani v tento den se ale počasí nezlepšilo a nový termín pro závod byl stejně jako v případě Monster Energy NASCAR Cup Series ustanoven na pondělí.

Pro vítězství v tomto dvakrát odloženém závodě si nakonec dojel John Hunter Nemechek. Také druhou pozici obsadil pilot jedoucí mimo body a to Kyle Benjamin. Třetí skončil Brett Moffitt.

Vítěz kvalifikace Ben Rhodes si svou rychlost do závodu přenést nedokázal a cílem závodu projel jako dvanáctý. Ještě méně se zdařilo Johnnymu Sauterovi. Vedoucí muž šampionátu dokončil závod na devatenáctém místě.

kompletní výsledky závodu

I přes tento nepříliš uspokojivý výsledek se ovšem Johnny Sauter stále drží na první pozici v šampionátu(181 bodů). Druhá pozice patří Grantu Enfingerovi(152 bodů) a třetí Brettu Moffittovi(150 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Stejně jako v případě NASCAR Monster Energy Cup Series čeká přestávka také na NASCAR Camping World Truck Series. Tady ovšem bude mnohem delší. Další závod se totiž uskuteční až 4.května v Doveru.

 

WSBK-Buriram

první volný trénink

První volný trénink v Thajsku patřil Xavimu Foresovi. Na druhé příčce skončil Eugene Laverty. Třetí čas zajel jezdec MV Augusty Jordi Torres. Na čtvrtém místě se umístil jezdec tovární Kawasaki Tom Sykes. Vedoucí muž šampionátu Marco Melandri obsadil sedmou příčku. Druhý jezdec tovární Ducati Chaz Davies skončil devátý. Do nejlepší desítky se nevešel trojnásobný šampion Jonathan Rea, který zajel jedenáctý čas. Dobře si vedl bývalý jezdec MotoGP a navrátilec Loris Baz. Francouz skončil osmý. Český závodník Ondřej Ježek si nepřipsal žádný čas.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Vítězem druhého volného tréninku se stal Eugene Laverty. Ve velmi dobrém světle se ukázal také Leon Camier. Jezdec tovární Hondy zajel druhý nejrychlejší čas. Na třetím místě skončil Jonathan Rea. Vítěz prvního volného tréninku Xavi Fores obsadil ve druhém tréniku pátou příčku. Pouhé dvě tisíciny na ně ztratil šestý Tom Sykes. Jezdci továrního týmu Ducati se umístili na konci první desítky. Chaz Davies zajel devátý a lídr šampionátu Marco Melandri desátý čas. Ondřej Ježek kvůli technickým potížím nevyjel na trať a znovu si nepřipsal měřené kolo.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Třetí volný trénink byl v režii jezdců Kawasaki. Na první pozici se umístil Jonathan Rea před svým týmovým kolegou Tomem Sykesem. Výborný výkon z úvodního volného tréninku napodobil Jordi Torres. Španěl znovu zajel třetí nejrychlejší čas. Čtvrtou pozici obsadil Marco Melandri. Pátý skončil Italův týmový kolega Chaz Davies. Vítěz druhého volného tréninku Eugene Laverty se ve třetím tréninku nedokázal protlačit ani do nejlepší desítky a obsadil dvanáctou pozici. Ondřej Ježek si ve třetím volném tréninku konečně připsal měřené kolo. To ovšem bylo o zhruba jednu a půl vteřiny pomalejší než čas předposledního Topraka Razgatlioglu a Čech tak obsadil poslední devatenáctou příčku.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

čtvrtý volný trénink

V posledním volném tréinku se na čele objevila Yamaha a to zásluhou Alexe Lowese. Na druhé pozici se umístil Chaz Davies. Třetí skončil Tom Sykes. Vítěz třetího volného tréninku Jonathan Rea zajel čtvrtý čas. Marco Melandri skončil osmý. Ondřej Ježek se ani v posledním volném tréninku nedokázal odlepit z posledního místa a znovu obsadil devatenáctou příčku.

kompletní výsledky čtvrtého volného tréninku

superpole

V první části superpole zajel nejrychlejší čas Lorenzo Savadori. Z druhého místa postoupil do nejlepší dvanáctky Turek Toprak Razgatlioglu. Sítem první části superpole neprošel ani jeden z bývalých jezdců MotoGP. Loris Baz obsadil pátou pozici a pro start prvního závodu si zajistil patnácté místo. Yonny Hernandez zajel předposlední osmý čas, který pro Kolumbijce znamenal osmnácté místo na startovním roštu prvního závodu. Jediným, koho Hernandez porazil, byl Ondra Ježek, který znovu skončil na posledním devátém místě.

kompletní výsledky superpole 1

V superpole 2 si první místo pro start úvodního závodu víkendu vyjel Jonathan Rea. O pouhé tři tisíciny unikla nejlepší startovní pozice jeho týmovému kolegovi Tomu Sykesovi. Šampion z roku 2013 se musel spokojit s druhou pozicí. Do první řady se dokázal dostat také jezdec tovární Hondy Leon Camier, který si připsal třetí čas. Spokojen znovu mohl být Jordi Torres. Jezdec MV Augusty zajel čtvrtý čas. Jezdci tovární Ducati se kvalifikovali jenom do třetí řady. Marco Melandri obsadil sedmou pozici a Chaz Davies skončil devátý.

kompletní výsledky superpole 2

první závod

Zatímco během úvodního podniku na Phillip Islandu se Jonathanu Reovi zvítězit nepodařilo, v prvním thajském závodě si již pro první letošní triumf dojel. Další dobrý výkon předvedl Xavi Fores. Jezdec týmu Barni dokončil závod na druhém místě a již podruhé ze třetí vystoupil letos na stupně vítězů. Také na třetí pozici se umístila Ducati, tentokrát ovšem již tovární stroj, který řídil Chaz Davies. Za svůj výkon v prvním závodě se rozhodně nemusel stydět ani Leon Camier, který skončil pouhých sedm desetin sekundy za Daviesem na čtvrtém místě. Jezdec tovární Hondy si zároveň zajistil pole position pro druhý závod. Kromě Camiera si místo v první řdě na startovním roštu druhého závodu zajistili také pátý Alex Lowes a Tom Sykes, který po startu ze druhé pozice skončil v cíli jako šestý. Lídr šampionátu Marco Melandri po dvou triumfech na Phillip Islandu předvedl v prvním závodě v Thajsku nevýrazný výkon a do cíle dojel až na osmém místě za sedmým Michaelem Van Der Markem, čímž přišel o většinu svého náskoku v čele šampionátu.  I ve svém třetím závodě po návratu do WSBK dokázal bodovat Loris Baz. Jezdec stáje Althea BMW obsadil jedenáctou pozici. Yonny Hernandez skončil těsně za body na šestnáctém místě. Ondřej Ježek byl bohužel jediným, kdo cíl závodu nespatřil.

kompletní výsledky prvního závodu

warm-up

Nedělní warm-up si podmanil Xavi Fores. Na druhé příčce skončil Chaz Davies a třetí pozici obsadil vítěz úvodního závodu Jonathan Rea. Vedoucí muž šampionátu Marco Melandri skončil na sedmém místě. Tom Sykes zajel až jedenáctý nejrychlejší čas.

kompletní warm-up

druhý závod

Do cíle druhého závodu dojel na první pozici Chaz Davies. Brit si tak připsal první letošní vítězství a získal již třetí letošní triumf pro Ducati. Druhý závod se podařil také jezdcům tovární Yamahy, neboť oboum se podařilo vystoupit na stupně vítězů. Druhou pozici obsadil Michael Van Der Mark a třetí skončil Alex Lowes.

Vítěz prvního závodu Jonathan Rea skončil ve druhém závodě těsně pod stupnI vítězů na čtvrté pozici. Vítěz warm-upu Xavi Fores dojel do cíle na pátém místě. Ani ve druhém závodě na okruhu Buriram příliš nezazářil Marco Melandri. Ital dokončil druhou jízdu na sedmém místě.

Nepříjemně dopadl závod pro Eugena Lavetyho. Jezdec stáje Milwaukee Aprilia totiž po pádu ve 4.kole utrpěl zlomeninu pánve. Lavertyho tak nyní velmi pravděpodobně čeká dlouhá rekonvalescence. Do cíle závodu nedojel ani Tom Sykes.

Ani ve druhém závodě neopustila smůla Ondřeje Ježka. Českého závodníka znovu potrápila nespolehlivost motocyklu a to již v zaváděcím kole, po kterém se odebral ke svým mechanikům. Později se na závodní trať vrátil, nicméně jelikož se tak stalo v momentě, kdy již neměl šanci být klasifikován, rozhodlo se ředitelství závodu vyvěsit nad Ježkem černou vlajku.

kompletní výsledky druhého závodu

Po podniku v Thajsku došlo ke změně na čele průběžného pořadí. Do něj se opět vrátil šampion posledních tří sezon Jonathan Rea, na jehož kontě je 69. Marco Melandri, který na Phillip Islandu vyhrál obě dvě jízdy, prohospodařil v Thajsku svůj slušný náskok a propadl se na druhou příčku. Jeho ztráta na Jonathana Reu činí dva body. Velice dobře si v dosavadním průběhu sezony vede také Xavi Fores. Jezdec satelitního týmu Barni Racing se po čtyřech odjetých závodech, ve kterých dvakrát vystoupil na stupeň vítězů, na třetí pozici s devítíbodovou ztrátou na lídra. Španěl prozatím nechává za sebou také jezdce tovární Ducati Chaze Daviese, který se nachází na čtvrté pozici s 57 body. Pátá a šestá pozice patří jezdcům Yamahy. Pátý je Alex Lowes(48 bodů) a šestý Michael Van Der Mark(45 bodů). Až na sedmém místě se nachází šampion z roku 2013 Tom Sykes(43 bodů). Navrátilec Loris Baz je po úvodních dvou podnicích na 9. pozici s 21 body. Ondřeji Ježkovi patří 21. místo. Český závodník má na svém kontě jeden bod, který vybojoval v prvním závodě na Phillip Islandu.

kompletní průběžné pořadí

WSBK pokračuje třetím podnikem 14.-15. dubna, kdy se pojede ve španělském Aragonu.

 

WSSP-Buriram

první volný trénink

Do víkendu vstoupil nejrychlejším časem obhájce titulu Lucas Mahias. Na druhé příčce se v prvním volném tréninku umístil Randy Krummenacher. Třetí pozici obsadil Mahiasův týmový kolega Federico Caricasulo. Spokojen mohl být se svým výkonem také Anthony West. Australan zajel čtvrtý nejrychlejší čas.

výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku zvítězil Randy Krummenacher. Lucas Mahias tentokrát obsadil druhou pozici. Na třetí příčce znovu skončil druhý jezdec stáje GRT Yamaha Federico Caricasulo. Do první desítky se vešel také domácí závodník jedoucí na divokou kartu Thitipong Warokorn, který obsadil devátou příčku.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Třetí volný trénink vyhrál Jules Cluzel. Na druhé pozici znovu skončil Lucas Mahias a třetí příčku zopakoval stájový kolegaobhájce titulu Federico Caricasulo. Vítěz druhého volného tréninku Randy Krummenacher skončil ve třetím tréninku čtvrtý. Opět domácí fanoušky potěšil Thitipong Warokorn, který zajel pátý nejrychlejší čas.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

superpole

V první části superpole zaznamenal nejrychlejší čas domácí Ratthapong Wilairot. Ze druhé pozice postoupil do superpole 2 Kyle Smith. Mezi nepostupujícími skončil mimo jiné také francouzský závodník se zkušenostmi z MotoGP Mike Di Meglio, který si připsal desátý nejrychlejší čas, což pro něj znamenalo start z dvacáté příčky.

kompletní výsledky superpole 1

Pro pole position si v superpole 2 dojel Lucas Mahias. Francouz tak dokázal zvítězit i ve druhém letošním superpole. Druhý nejrychlejší čas zajel Jules Cluzel a také v bojích o postavení na startu se umístil v nejlepší trojici Federico Caricasulo. Ital obsadil třetí příčku. V nejlepší desítce se umístili dva domácí závodníci. Ratthapong Wilairot obsadil sedmou příčku a Thitipong Warokorn skončil na osmém místě.

kompletní výsledky superpole 2

warm-up

Ve warm-upu skončil na prvním místě Jules Cluzel. Druhou pozici obsadil Randy Krummenacher a vítěz kvalifikace Lucas Mahias zajel třetí nejrychlejší čas.

kompletní výsledky warm-upu

závod

 Ve druhém závodě sezony ukořistil vítězství v závěru závodu Randy Krummenacher. Švýcar tak zažívá velmi povedený návrat do WSSP, když po druhé pozici na Phillip Islandu si dojel v Thajsku pro vítězství. O pouhých 48 tisícin sekundy za Krummenacherem se umístil na druhé příčce obhájce titulu a vítěz z Phillip Islandu Lucas Mahias. Francouz přišel o vítězství až v posledních metrech. Krummenachera s Mahiasem doprovodil na pódium Federico Caricasulo. Sandro Cortese dokončil svůj druhý závod ve WSSP na čtvrtém místě. Spokojen může z Buriramu odjíždět také šestý Anthony West. Na skvělém pátém místě dojel do cíle Thitipong Warokorn, který tak udělal radost domácímu publiku. V první desítce se umístil také Ratthapong Wilairot, který obsadil osmou pozici.

kompletní výsledky závodu

Do čela šampionátu se po dnešním vítězství posunul Randy Krummenacher(45 bodů). Stejný počet bodů má na svém kontě také druhý Lucas Mahias. Na třetím místě se nachází Federico Caricasulo(29 bodů). Také na třetím místě došlo po úvodních dvou závodech k rovnosti bodů. 29 bodů totiž nasbíral také nováček Sandro Cortese, kterému patří čtvrtá pozice.

kompletní průběžné pořadí

 

Virgin Australia Supercars-Melbourne

první volný trénink

Do druhého podniku letošní sezony Virgin Australia Supercars, který se uskutečnil v Melbourne v rámci doprovodného programu Velké ceny Austrálie Formule 1, vstoupil nejlépe Jamie Whincup. Sedminásobný šampion zvítězil v prvním volném tréninku. Druhou pozici obsadil Nick Percat a na třetím místě skončil Lee Holdworth. Až sedmnáctý čas zajel lídr šampionátu Shane Van Gisbergen. První volný trénink se nepodařil ani šampionovi z roku 2016 Marku Winterbottomovi. Ten se totiž umístil na poslední 26. příčce.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku se do čela dostal Scott McLaughlin. Jamie Whincup ve druhém volném tréninku obsadil druhou pozici. Na třetím místě skončil Fabian Coulthard. Shane Van Gisbergen zajel devátý čas.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

kvalifikace pro první závod

V úvodní kvalifikační desetiminutovce víkendu zvítězil opět Scott McLaughlin. Druhou příčku obsadil Fabian Coulthard a na třetím místě se do úvodního závodu kvalifikoval Jamie Whincup. Lídr šampionátu Shane Van Gisbergen skončil na páté pozici.

kompletní výsledky kvalifikace pro první závod

kvalifikace pro druhý závod

Pro druhý závod si zajistil pole position Jamie Whincup. Vítěz kvalifikace pro první závod Scott McLaughlin si pro druhý závod vyjel druhou startovní pozici. Třetí pozici obsadil Fabian Coulthard. Shane Van Gisbergen si připsal sedmým nejrychlejším časem. Příliš se nedařilo dvojici bývalých šampionů. James Courtney obsadil 23. pozici a Craig Lowndes se dokonce umístil až na posledním 26. místě.

kompletní výsledky kvalifikace pro druhý závod

kvalifikace pro třetí závod

Ve třetí kvalifikaci se na první místo vrátil Scott McLaughlin. Druhou pozici obsadil Nick Percat a třetí nejrychlejší čas zajel Scott Pye. Loňský šampion a vítěz druhé kvalifikace Jamie Whincup skončil na čtvrté pozici.

kompletní výsledky kvalifikace pro třetí závod

kvalifikace pro čtvrtý závod

Ve čtvrté kvalifikaci znovu kraloval Jamie Whincup. Za sedminásobným šampionem skončili druhý David Reynolds a třetí Nick Percat. Scott McLaughlin dosáhl po vítězství ve třetí kvalifikaci pouze na deváté místo. Na chvostu znovu skončil James Courtney, který obsadil 25. místo. Lídr šampionátu Shane Van Gisbergen nezajel dokonce vůbec žádný čas a do čtvrtého závodu tak odstartoval až z poslední 26. pozice.

kompletní výsledky kvalifikace pro čtvrtý závod

první závod

Vítězem prvního závodu se po startu z pole position stal Scott McLaughlin. Pro loňského vicemistra šlo o první letošní triumf. Jako druhý projel cílem Jamie Whincup a třetí pozici se umístil Fabian Coulthard. Čtvrtou pozici obsadil Shane Van Gisbergen.

kompletní výsledky prvního závodu

druhý závod

Druhý závod víkendu vynesl triumf Jamiemu Whincupovi. Za ním skončil na druhé pozici vítěz prvního závodu Scott McLaughlin. Fabian Coulthard se stejně jako v prvním závodě umístil na třetím místě. Shane Van aGisbergen znovu obsadil čtvrtou příčku. Závod se nevydařil Craigu Lowndesovi, který cíl závodu nespatřil.

kompletní výsledky druhého závodu

třetí závod

Ve třetím závodě víkendu dosáhl na své premiérové vítězství ve Virgin Australia Supercars Scott Pye. Spolu s Pyem vystoupili na pódium také Jamie Whincup, který po vítězství ve druhém závodě obsadil druhou příčku a také Nick Percat, který skončil třetí. Tentokrát se příliš nevedlo Fabianu Coultgardovi. Třetí nejlepší jezdec v cíli obou dvou předcházejících závodů nyní obsadil až dvanácté místo. Ještě dokonce o pozici hůře skončil Shane Van Gisbergen, jenž skončil třináctý. Vítěz kvalifikace Scott McLaughlin rovněž nemohl být spokojen, neboť dokončil závod až jako patnáctý.

kompletní výsledky třetího závodu

čtvrtý závod

V posledním závodě víkendu jsme byli svědky triumfu Davida Reynoldse. Druhou pozici obsadil v cíli závodu Nick Percat. Jamiemu Whincupovi se podařilo dojet na stupních vítězů také ve čtvrtém závodě. Loňský šampion skončil po startu z pole position na třetím místě. Scott McLaughlin si po patnácté příčce ve třetí jízdě vedl ve čtvrtém závodě o něco lépe, nijak ale nezazářil a závod dokončil na devátém místě. Mimo nejlepší desítku se znovu umístil třináctý Shane Van Gisbergen. Do cíle závodu se nepodíval bývalý šampion James Courtney.

kompletní výsledky čtvrtého závodu

V čele šampionátu se i po podniku v Melbourne udržel Shane Van Gisbergen, jehož bodové konto čítá 486 bodů. Druhá pozice patří Davidu Reynoldsovi a třetí Scottu McLaughlinovi. Obhájci titulu Jamiemu Whincupovi patří úvodních dvou podnicích sezony šestá příčka s 379 body.

kompletní průběžné pořadí

Sezona pokračuje za dva týdny podnikem Tasmania SuperSprint na okruhu Symmons Plains Raceway.

ERC-Rally Azory

Formule 1 nebyla o víkendu jediným šampionátem, kde odstartovala sezona. Tu zahájil například také evropský šampionát v rally ERC a to portugalskou Rally Azory. Ve startovní listině úvodní rally letošní sezony chyběl šampion z let 2015,2016 a 2017 Kajetan Kajetanowicz a nrejvětšími favority na vítězství byli domácí Bruno Magalhaes, který v loňském roce získal titul vicemistra, dále ruský závodník Alexey Lukyanuk nebo Němec Marijan Griebel. Ve startovní listině se objevilo také jedno české jméno a to Dominik Brož, který spolu se svým spolujezdcem Petrem Těšínským startoval s vozem Peugeot 208 R2.

čtvrtek

Úvodní RZ soutěže patřila Dávidu Botkovi. O pouhou jednu desetinu skončil na druhé pozici Alexey Lukyanuk. Se ztrátou šesti desetin obsadil třetí místo domácí závodník a loňský vicemistr Bruno Magalhaes. Čtvrtý skončil Bernardo Sousa, pátý Rhys Yates, šestý Ricardo Moura,výborný sedmý čas zaznamenal slovenský závodník Martin Kočí, osmou pozici obsadil Frank Tore Larsen, devátou Luís Rego Jr. a nejlepší desítku uzavíral Carlos Vieira. Dominik Brož zahájil Rally Azory 49. pozicí.

Ve druhé RZ zvítězil Alexey Lukyanuk. Druhou pozici obsadil Ricardo Moura a velmi dobrý třetí čas zaznamenal Martin Kočí. Lukyanuk se po vítězství v RZ2 posunul do průběžného vedení. Druhá pozice patřila se ztrátou 2,6 desetin sekundy Ricardu Mourovi a třetí Martinu Kočímu. Čtvrtá příčka patřila Ingramovi, pátá Sousovi, šestá Magalhaesovi, sedmá Ahlinovi, osmá Griebelovi, devátá Larsenovi a desátá polskému závodníkovi Lukaszi Habajovi. Vítěz úvodní rychlostní zkoušky Dávid Botka spadl až na osmnáctou příčku.

Poslední čtvrteční rychlostní zkouška patřila Fredriku Ahlinovi. Druhou pozici obsadil Alexey Lukyanuk a třetí skončil Ricardo Moura. V čele soutěže se po úvodních třech rychlostních zkouškách nacházel Alexey Lukyanuk. Ruský závodník měl náskok 2,7 desetin sekundy na druhého domácího závodníka Ricarda Mouru. Na výborné třetí pozici se nacházel Martin Kočí. Čtvrtou pozici držel Bruno Magalhaes, pátou Bernardo Sousa, šestou Chris Ingram, sedmou vítěz poslední RZ Fredrik Ahlin, osmou Marijan Griebel, devátou Frank Tore Larsen a do první desítky proniknul také Fabian Kreim. Dominiku Brožovi patřila po prvním dni 46. příčka.

V kategorii ERC 2 vedl Sergey Remennik o 32,1 desetin sekundy před druhým Zelindem Melegarim. Na třetí pozici se nacházel Turek Menderes Okur.

ERC 3 vévodil Martinš Sesks. Druhá pozice patřila Efrénu Llarenovi a třetí Diogu Gagovi. Dominik Brož se nacházel na devátém místě.

V hodnocení ERC Ladies po prvním dni zcela jasně dominovala Tamara Molinaro. Italka měla více než dvouminutový náskok před druhou Catie Munnings. Třetí a zároveň poslední místo patřilo Emmě Falcón.

V rámci hodnocení ERC Junior 27 vedl lídr ERC 3 Martin Sesks. Za ním byli druhý Efrén Llarena a třetí Diogo Gago. Dominik Brož se v tomto hodnocení nacházel na šestém místě.

Vedení v hodnocení ERC Junior 28 patřilo Martinu Kočímu. Na druhém místě se nacházel Chris Ingram a na třetím Fredrik Ahlin.

pátek

Páteční den zahájil nejrychlejším časem Ricardo Moura. Druhý čas si připsal Alexey Lukyanuk a třetí Rhys Yates. Alexi Lukyanukovi stále patřilo průběžné vedení. Ricardu Mourovi se ovšem díky vítězství na RZ4 podařilo Rusův náskok stáhnout na 1,6 desetin sekundy. Třetí pozice patřila i nadále Martinu Kočímu. Čtvrtý byl Bruno Magalhaes, pátý Chris Ingram, šestý Fredrik Ahlin, sedmý Bernardo Sousa, osmý Frank Tore Larsen, devátý Marijan Griebel a desátý Rhys Yates.

V R5 triumfoval lídr soutěže Alexey Lukyanuk. Na druhé příčce skončil Chris Ingram a třetí pozici obsadil Ricardo Tedósio. Náskok Alexe Lukyanuka v čele narostl po páté rychlostní zkoušce na 14,8 desetin sekundy. Třetí místo stále držel ve svých rukou Martin Kočí. Na čtvrté místo se posunul Chris Ingram, pátá pozice patřila Brunu Magalhaesovi, šestá Fredriku Ahlinovi, sedmá Bernardu Sousovi, osmá Rhysu Yatesovi, devátá Franku Tore Larsenovi a desátou pozici držel Marijan Griebel.

Alexey Lukyanuk udržel vysoké tempo také v šesté rychlostní zkoušce, kterou opět vyhrál. Druhý nejrychlejší čas zajel Ricardo Moura a na třetím místě skončil další Portugalec Bruno Magalhaes. Po páté rychlostní zkoušce vedl Alexey Lukyanuk před Ricardem Mourou již o 20,8 desetin sekundy. O třetí pozici připravil Martin Kočího Chris Ingram. Slovesnský jezdec klesl na čtvrtou příčku. Páté místo patřilo Brunu Magalhaesovi, šesté Fredriku Ahlinovi, sedmé Bernardu Sousovi, osmé Luísi Regovi Jr., deváté Carlosi Vieirovi a desáté Rhysi Yatesovi.

Nadvláda Alexeye Lukyanuka pokračovala také v xedmé rychlostní zkoušce. Rus v ní zvítězil s rozdílem jedné desetiny před druhým Brunem Magalhaesem a pouhé dvě desetiny před Ricardem Mourou, který obsadil třetí pozici. Celkově stále vedl Alexey Lukyanuk s pohodlným náskokem před Ricardem Mourou. Na třetí místo se vrátil Martin Kočí. Čtvrtá pozice patřila Brunu Magalhaesovi, až na pátou pozici klesnul Chris Ingram, šestý byl Fredrik Ahlin, sedmý Bernardo Sousa, osmý Carlos Vieira, devátý Rhys Yates a desátý Luís Rego Jr.

Osmá rychlostní zkouška patřila domácím barvám. Nejrychlejší byl Bruno Magalhaes před druhým Ricardem Tedósiem a před třetím Ricardem Mourou. Náskok Alexeye Lukyanuka v čele ovšem stále zůstal velký. Rus vedl před druhým Ricardem Mourou o 20,4 desetin sekundy. Znovu došlo ke změně na třetím místě. "Bronzovou" příčku nyní převzal Bruno Magalhaes. Čtvrtý byl Martin Kočí, pátý Chris Ingram, šestý Fredrik Ahlin, sedmý Bernardo Sousa, osmý Rhys Yates, devátý Carlos Vieira a do nejlepší desítky se posunul Ricardo Tedósio.

Bruno Magalhaes zvítězil také v poslední RZ dne. Druhý čas zajel Chris Ingram a třetí skončil Alexey Lukyanuk, který byl po pátku na čele průběžné klasifikace s náskokem 21,8 desetin sekundy. Druhá příčka patřila Ricardu Mourovi a třetí Brunu Magalhaesovi. Na čtvrté příčce se nacházel Chris Ingram, který odsunul na páté místo Martina Kočího, šestý byl Fredrik Ahlin, sedmý Bernardo Sousa, osmý Rhys Yates, devátý Frank Tore Larsen a desátý Carlos Vieira. Dominiku Brožovi patřilo po druhém dni soutěže 36. místo.

V kategorii ERC 2 stále vedl Sergey Remennik a to již o minutu před druhým Juanem Carlosem Alonsem. Na třetím místě figuroval Menderes Okur.

V ERC 3 byl na čele domácí Diogo Gago. Portugalec vedl o 40,5 sekundy před Martinšem Sesksem. Lotyšskému závodníkovi patřila druhá příčka. Třetí byl Simon Wagner. Dominik Brož se nacházel na šestém místo.

V hodnocení ERC Ladies zůstávali již pouze dvě závodnice. Tamara Molinaro cedla s obrovitým náskokem sedmi minut na druhou Catie Munnings.

První trojice hodnocení ERC Junior 27 měla stejnou podobu jako nejlepší tři v ERC 3. Vedl Diogo Gago před druhým Martinšem Sesksem a třetím Simonem Wagnerem. Dominik Brož se nacházel na páté pozici.

V rámci ERC Junior 28 vedl s náskokem 11,9 desetin sekundy Chris Ingram. Druhá příčka patřila Martinu Kočímu. Třetí byl Fredrik Ahlin.

sobota

Úvodní sobotní vložku, kterou byla desátá rychlostní zkouška, ovládl Alexey Lukyanuk. Na druhém místě skončil Ricardo Moura třetí příčku obsadil Lukasz Habaj. Po první RZ posledního soutěžního dne narostl náskok Alexeye Lukyanuka na 24,5 sekundy před druhým Ricardem Mourou. Na třetí pozici se i nadále nacházel Bruno Magalhaes. Čtvrté místo držel ve svých rukou Chris Ingram, pátou Martin Kočí, šestou Fredrik Ahlin, sedmou Rhys Yates, osmou Bernardo Sousa, devátou Frank Tore Larsen a desátou Luís Rego Jr.

Alexey Lukyanuk pokračoval ve vítězném tažení také na RZ11. Za ním skončila dvojice domácích jezdců. Druhou pozici obsadil Bruno Magalhaes a třetí Ricardo Moura. Úplně v jiné situaci se ovšem ocitl další Portugalec, toho času osmý Bernardo Sousa. Sousa totiž před startem jedenácté rychlostní zkoušky ze soutěže odstoupil na následky jeho havárie z RZ10. RZ11 byla konečnou také Franka Toreho Larsena. Nor, kterému patřilo po RZ10 deváté místo, totiž havaroval. Stále vedl Alexey Lukyanuk, který svůj náskok navýšil již na 31,7 desetin sekundy, před druhým Ricardem Mourou a třetím Brunem Magalhesem. Čtvrtý byl Chris Ingram, pátý Martin Kočí, šestý Fredrik Ahlin, sedmý Rhys Yates, osmý Dávid Botka, devátý Luís Rego Jr. a desátý Lukasz Habaj.

Na RZ12 jsme byli svědky překvapivé nadvlády polských jezdců. Nejrychlejší byl Hubert Ptaszek. Druhý skončil Lukasz Habaj a třetí Tomasz Kasperczyk. Celkové vedení stálr bezpečně držel Alexey Lukyanuk před druhým Ricardem Mourou a třetím Brunem Magalhaesem. Čtvrtá příčka patřila Chrisi Ingramovi, pátá Martinu Kočímu, šestá Fredriku Ahlinovi, sedmá Rhysi Yatesovi, osmá Dávidu Botkovi, devátá Lukaszi Habajovi a do nejlepší desítky se vrátil Ricardo Tedósio.

Třináctá rychlostní zkouška měla dalšího překvapivého vítěze, kterým byl Fabian Kreim. Lídr soutěže Alexey Lukyanuk zajel druhý čas. Třetí skončil Bruno Magalhaes. Alexey Lukyanuk opět navýšil svůj náskok v čele. Druhý Ricardo Moura již ztrácel tři čtvrtě minuty. Pořadí si prohodili Martin JKočí s Chrisem Ingramem. Slovenský závodník se posunul na čtvrté místo, čímž odsunul Brita na pátou pozici. Šesté místo okupoval Fredrik Ahlin, sedmé Rhys Yates, osmé Lukasz Habaj, deváté Norbert Herczig a desáté jeho krajan Dávid Botka.

V předposlední rychlostní zkoušce potěšil domácí fanoušky vítězstvím Bruno Magalhaes. Překvapením bylo druhé místo Pierra-Louise Loubeta a třetí skončil Chris Ingram. Do cíle RZ nedojel po havárii vítěz RZ1 Dávid Botka, pro kterého tak úvodní podnik sezony skončil těsně před jeho cílem. Stále vedl Alexey Lukyanuk před druhým Ricardem Mourou a třetím Brunem Magalhaesem. Znovu došlo k rošádě mezi Chrisem Ingramem a Martinem Kočím. Ingram vrátil úder a vzal si zpět čtvrtou pozici. Martin Kočí ztrácel na páté pozici 4,7 desetin sekundy. Na šestém místě se nacházel Fredrik Ahlin, na sedmém Rhys Yates, na osmém Nobert Herczig, na devátém Lukasz Habaj a na desátém Ricardo Tedósio.

Brunu Magalhaesovio patřila také zavěrečná rychlostní zkouška. Na druhém místě skončil Ricardo Moura na třetí příčce se umístil Chris Ingram. Velmi nešťastný byl závěr rally pro Martina Kočího. Slovák totiž na poslední RZ ulomil kolo a do cíle nakonec nedojel. Vítězem úvodního podnuku letošní sezony ERC se stal Alexey Lukyanuk a to i přesto, že během poslední RZ ztratil velkou část ze svého náskoku a Ricardo Moura, který skončil na druhém místě, ztratil v cíli na ruského závodníka 16,4 desetin sekundy. Na třetím místě se umístil loňský vicemistr Bruno Magalhaes. Čtvrtou pozici obsadil Chris Ingram, pátou Fredrik Ahlin, šestou Norbert Herczig, sedmou Lukasz Habaj, osmou Rhys Yates, devátou Ricardo Tédosio a po odstoupení Martina Kočího se na desáté místo posunul další domácí závodník José Pedro Fontes. Dominik Brož obsadil na Azorech 27. místo.

V kategorii WRC 2 se z vítězství nakonec radoval Argentinec Juan Carlos Alonso. Seregey Remennik i přesto, že po pátku vedl se slušným náskokem, obsadil druhou pozici se čtyřminutovou ztrátou. Třetí pozici obsadil Luís Pimentel.

V ERC 3 si dojel pro triumf domácí Diogo Gago. Na druhém místě skončil Efrén Llarena a na třetím Martinš Sesks. Dominik Brož obsadil páté místo.

V hodnocení ERC Ladies se na první pozici umístila Tamara Molinaro s náskokem téměř šestnáct a půl minuty na druhou Catie Munnings.

Diogo Gago kromě ERC 3 zvítězil také v hodnocení ERC Junior 27. Na druhé příčce se umístil Efrén Llarena a na třetí Martinš Sesks. Dominik Brož skončil se ztrátou téměř osm a tři čtvrtě minuty čtvrtý.

V hodnocení ERC Junior 28 si připsal vítězství Chris Ingram. Kromě Ingrama se v první trojici umístili také Fredrik Ahlin, který skončil druhý a Rhys Yates, jenž obsadil třetí pozici.

kompletní výsledky

Po úvodním podniku sezony vede šampionát Alexey Lukyanuk(37 bodů). Druhá pozice patří Ricardu Mourovi(30 bodů) a třetí Brunu Magalhaesovi(27 bodů). Martin Kočí sice rally nedokončil, nicméně díky bonusovým bodům udělovaným po každé etapě mu patří desáté místo se třemi body.

V kategorii ERC 2 vede Juan Carlos Alonso(38 bodů). Druhý je Sergej Remmenik(31 bodů) a třetí Luis Pimentel(24 bodů).

Hodnocení ERC 3 vévodí Diogo Gago(39 bodů) před Effrenem Larenou(28 bodů) a Martinšem Sesksem(26 bodů).

V ERC Ladies vede s 65 body Cattie Munnings. Tamara Molinaro je i přes portugalské vítězství na druhé pozici(37 bodů).

Diogo Gago nevede pouze šampionát ERC 3, ale také hodnocení ERC Junior 27. Na svém kontě má Portugalec(39 bodů). Na druhé pozici se nachází Effren Larena(28 bodů) a na třetí Martinš Sesks(26 bodů). Dominik Brož je s 19 body čtvrtý.

Hodnocení ERC Junior 28 vede Chris Ingram(38 bodů) před Fredrikem Ahlinem(27 bodů) a třetím Rhysem Yatesem(21 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Druhý podnik letošní sezony ERC se bude konat 3.-5. května a bude jím španělská Rally Islas Canarias.

 FIM CEV Moto2-Estoril

Dalším šampionátem, jehož letošní sezona tento víkend začala, byl evropský šampionát FIM CEV Moto2. Spolu s ním v portugalském Estorilu odstartovalo také juniorské mistrovství FIM CEV Moto3.

první kvalifikační trénink

V prvním kvalifikačním tréninku, který byl odjet na mokré trati, zajel nejrychlejší čas Hector Garzó. Španělský mladík tak znovu potvrdil své schopnosti na mokré trati. Těmi se pochlubil například také v loňském roce při závodě světového šampionátu Moto2 na Sachsenringu, kdy nahrazoval zraněného Xaviho Vierge a v deštěm zmáčené kvalifikaci obsadil skvělou pátou pozici. Na druhém místě skončil Augusto Fernandéz. Třetí pozici obsadil Xavier Cardelus. Bývalí jezdci světového šampionátu Moto2 Edgar Pons a Jesko Raffin doplnili první pětici. Španěl zajel čtvrtý čas a švýcarský závodník skončil pátý.

kompletní výsledky prvního kvalifikačního tréninku

druhý kvalifikační trénink

Pro druhý kvalifikační trénink již byla dráha v Estorilu suchá. Zvítězil Augusto Fernandez. Druhou pozici obsadil se ztrátou jedné desetiny Xavier Cardelus a na třetím místě skončil Jesko Raffin. Šampion této série z roku 2015 Edgar Pons zajel ve druhém kvalifikačním tréninku sedmý nejrychlejší čas. Vítěz prvního volného tréninku Hector Garzó po oschnutí tratě přišel o svou výhodu a obsadil 15. místo.

kompletní výsledky druhého kvalifikačního tréninku

Kombinované výsledky kvalifikačních tréninků, které rozhodly o složení startovního roštu, byly identické s výsledky druhého kvalifikačního tréninku, neboť první kvalifikační trénink byl odjet na mokré trati, zatímco ten druhý již na suché a všichni závodníci tak svá maxima dosáhli během druhých kvalifikačních jízd. Pole position získal Augusto Fernández. Druhou pozici si pro start závodu zajistil Xavier Cardelus a třetí Jesko Raffin. Edgar Pons skončil v kombinovaných výsledcích sedmý a vítěz prvního kvalifikačního tréninku Hector Garzó patnáctý.

kompletní kombinované výsledky kvalifikačních tréninků

warm up

V nedělním warm upu byla znovu trať mokrá a první pozici obsadil Jesko Raffin. Mokré podmínky daly opět šanci vyniknout Hectoru Garzovi. Španěl sice stejně jako v prvním kvalifikačním tréninku nezvítězil, skončil ovšem na výborném druhém místě. Na třetí příčce se umístil Xavier Cardelus. Edgar Pons obsadil sedmou pozici a skončil o šest desetin sekundy před polemanem Augustem Fernándezem, který zajel osmý čas.

kompletní výsledky warm upu

první závod

První závod letošní sezony, který byl již odjet za sucha, skončil velkým překvapením. Z vítězství se totiž radoval domácí závodník jedoucí v kategorii Supersport Ivo Lopes. Augusto Fernández dojel po startu z pole position do cíle prvního závodu na druhém místě. Na stupně vítězů vystoupal také Jesko Raffin. Švýcar skončil třetí. Hector Garzó, který patřil na mokré trati k elitě, obsadil osmou příčku. Návrat do evropského šampionátu se nevydařil Edgaru Ponsovi. Šampion z roku 2015 totiž první závod nedokončil.

kompletní výsledky prvního závodu

druhý závod

Druhý závod vynesl triumf Jesku Raffinovi. Augustu Fernadézovi se opět nepodařilo dosáhnout na vítězství a znovu obsadil druhé místo. Na třetí pozici skončil Lukas Tulovic. Vítěz prvního závodu Ivo Lopes dokončil druhý závod na šestou příčku a znovu byl nejlepším supersportem. Edgara Ponse neopustilo trápení ani ve druhé závodě, do kterého po problémech v zaváděcím kole vůbec neodstartoval. Svůj návrat si Španěl jistě představoval jinak. Mezi odstoupivší se ve druhém závodě zařadil například také Hector Garzó, pro kterého druhý závod skončil ve čtvrtém kole.

kompletní výsledky druhého závodu

Z prvního letošního podniku odjíždí jako vedoucí muž šampionátu Jesko Raffin(41 bodů). Pouhý bod za Švýcarem je ovšem Augusto Fernández. Třetí příčka patří Ivu Lopésovi(35 bodů).

kompletní průběžné pořadí

O dalších motoristických akcích, jenž se konaly minulý víkend, si můžete počíst zde.

 

Víkend v motorsportu-1.část(16.-18.3.2018): Do sezony MotoGP nejlépe odstartoval Dovizioso

24. března 2018, 16:17 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Víkend v motorsportu-1.část(16.-18.3.2018): Do sezony MotoGP nejlépe odstartoval Dovizioso
Italský jezdec továrního týmu Ducati ve Velké ceně Kataru těsně porazil Marca Marqueze.

MotoGP-Losail

Během tohoto víkendu byla zahájena sezona nejprestižnějšího šampionátu závodů silničních motocyklů MotoGP. Úvodní závod sezony se konal již tradičně pod umělým osvětlením na trati Losail v Kataru. Obhájcem titulu bude letos Marc Marquez. Jezdec Hondy si loni připsal již čtvrtý titul v královské kubatuře a již šestý v MS silničních motocyklů. Jeho největším oponentem byl v loňské sezoně jezdec Ducati Andrea Dovizioso. Ital v minulém roce vemi příjrmně překvapil, když hned v šesti závodech dojel na první pozici a stal se vicemistrem světa, přičemž naděje na zisk titulu žila v jeho případě až do posledního závodu ve Valencii. Dá se očekávat, že tato dvojice bude i v letošní sezoně součástí boje o titul. Zapomínat ovšem nesmíme také na jejich týmové kolegy Daniho Pedrosu a Jorgeho Lorenza. Trojnásobný šampion MotoGP z let 2010,2012 a 2015 loni po osmi letech u Yamahy přesedlal na italský stroj Ducati a jeho loňská sezona se nešla spíše ve znamení sžívání se s novým motocyklem. Lorenzo poprvé během svého působení v MotoGP zažil sezonu bez jediného vítězství, na pódiu se objevil pouze třikrát a v celkovém hodnocení obsadil až sedmou příčku. Letos se ovšem očekává, že jeho výkony by měly jít oproti loňskému ročníku nahoru. Do souboje o titul jistě promluví také Yamaha a její jezdci Maverick Viňales, který loni zažil skvělý vstup do sezony, a také legendární Valentino Rossi. "The Doctor" v únoru oslavil již 39. narozeniny.

Toto jsou tedy největší adepti na zisk titulu. Vyplatí se ale také soustředit se na výkony Johanna Zarca. Francouz v loňské sezoně absolvoval svou debutovou sezonu v MotoGP a nutno dodat, že byla velice úspěšná. Šampion Moto2 z let 2015 a 2016 totiž obsadil celkovou šestou pozici, přičemž se třikrát podíval na stupn vítězů a v závěrečném závodě ve Valencii dokonce sahal po svém premiérovém triumfu. Potenciál předvést se v dobrém světle má ale také jezdec LCR Hondy Cal Crutchlow, jezdec Pramacu Danilo Petrucci anebo také Italův týmový kolega Jack Miller, který pro letošní sezonu změnil působiště a v italské stáji nahradil Scotta Reddinga, který zamířil do Aprilie, kde bude závodit po boku Aleixe Espargara. Zbývající tři tovární týmy, tedy Aprilia, Suzuki(Andrea Iannone a Alex Rins) a KTM(Pol Espargaro a Bradley Smith) rovněž nelze podceňovat.

Ve startovní listině najdeme letos také pět nových tváří. Tou první je Hafizh Syahrin, který do MotoGP přichází po sedmi sezonách v Moto2. Malajec, který je mimochodem prvním zástupcem této země v královské kategorii, nahradil u týmu Tech3 Jonase Folgera. Německý závodník trpí virem EB, jehož nejčastějšími symptomy jsou například ztráta rovnováhy nebo bolesti hlavy. Druhý muž loňské Velké ceny Německa kvůli těmto potížím vynechal již poslední čtyři závody loňské sezony a v lednu oznámil, že se do sedla závodního motocyklu nebude schopen vrátit ani v letošní sezoně.

Dalším nováčkem je Ital Franco Morbidelli. Třiadvacetiletý člen akademie Valentina Rossiho si v loňském roce dojel v barvách týmu Marc VDS pro titul v Moto2 a Marc Van Der Straten jej za to odměnil povýšením do královské kubatury. I druhý motocykl belgického týmu osedlá nováček a to Thomas Lüthi. Švýcar vybojoval v posledních dvou sezonách Moto2 titul vicemistra a v letošní sezoně dostane ve svých 31 letech a po jedenácti absolvovaných sezonách v prstřední třídě svou první šanci v MotoGP.

Dalšího nováčka najdeme u týmu Lucia Cecchinella, který letos po třech letech znovu nasadí dva motocykly. Týmovým kolegou Cala Crutchlowa bude Japonec Takaaki Nakagami. Nakagami obsadil v loňské sezoně sedmou pozici v Moto2, přimčemž nejvíce dal o sobě vědět na Silverstonu, kde zvítězil.

Posledním novým jménem a patrně také nejpřekvapivějším, je Xavier Simeon. Belgičan, který oslaví v letošním roce 29. narozeniny, působil od roku 2010 až do loňské sezony v Moto2. Během tohoto období se mu podařilo zvítězit v jednom závodě a to na Sachsenringu v roce 2015. Jeho poslední dvě sezony ale příliš úspěšné nebyly. Zatímco v roce 2016 obsadil sedmnáctou pozici, v loňském roce si dokonce ještě pohoršil a bylo z toho až 23. místo. I přesto dostal šanci u týmu Avintia Racing a bude v letošní sezoně týmovým kolegou Tito Rabata.

Další změna se odehrála u týmu Aspara Martíneze. Ten se totiž rozhodl na počest v loňském roce zesnulého Ángela Nieta přejmenovat svůj tým na Ángel Nieto Team.

první volný trénink

První volný trénink patřil Andreovi Doviziosovi. O pouhých 61 tisícin sekundy zaostal za loňským vicemistrem Valentino Rossi, který obsadil druhou pozici. Třetí skončil Marc Marquez. První volný trénink se povedl Titu Rabatovi. Nová akvizice stáje Avintia Racing zajela desátý nejrychlejší čas a za svými zády nechal například své dva slavnější krajany Mavericka Viňalese a Daniho Pedrosu, kteří se umístili na jedenáctém, respektive na dvanáctém místě. Z nováčků byl v prvním volném tréninku nejrychlejší Hafizh Syahrin. Malajec zajel patnáctý nejrychlejší čas. Začátek katarského víkendu si jistě představoval jinak Karel Abraham. Český závodník totiž obsadil poslední 24. pozici.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Andrea Dovizioso byl nejrychlejší také ve druhém volném tréninku. Motocykl značky Ducati se umístil na druhém místě. Na tom se totiž umístil jezdec stáje Pramac Danilo Petrucci. Další dobrý výkon podal Alex Rins, který po osmé příčce v prvním volném tréninku tentokrát skončil na třetím místě. Znovu se dařilo také Španělovu týmovému kolegovi Andreovi Iannonemu. Ten obsadil pátou pozici. Obhájce titulu Marc Marquez zajel šestý nejrychlejší čas. Valentino Rossi obsadil ve druhém volném tréninku devátou příčku. Znovu se příliš nevedlo jeho stájovému kolegovi a loňskému vítězi Mavericku Viňalesovi, který znovu zůstal za branou první desítky a skončil na jedenáctém místě. Nejrychlrjším nováčkem byl nyní patnáctý Takaaki Nakagami. Karel Abraham nijak nrzzářil ani ve druhém volném tréninku, dokázal se ovšem posunout o tři pozice dopředu a skončil na 21. místě. I přesto však dokázal porazit svého stájového kolegu Alvara Bautistu, který překvapivě obsadil až předposlední 23. pozici.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Ve třetím volném tréninku se do čela dostal Johann Zarco. Francouzského závodníka doplnili v první trojici jezdci Pramacu. Druhý nejrychlejší čas si připsal Jack Miller a třetí pozici obsadil Danilo Petrucci. První tři místa si tedy rozebrali pouze závodníci satelitních týmů. Nejlepším jezdcem závodícím na továrním motocyklu byl Marc Marquez. Obhájce titulu zajel čtvrtý nejrychlejší čas. Vítěz úvodních dvou volných tréninků Andrea Dovizioso tentokrát obsadil sedmou příčku. Z nováčků se ve třetím volném tréninku podařilo zajet nejlépe Hafizhi Syahrinovi. Týmový kolega Johanna Zarca zajel patnáctý nejrychlejší čas. Trápení Mavericka Viňalese pokračovalo také ve třetích tréninkových jízdách. Po dvou jedenáctých časech skončil Viňales ve třetím volném tréninku až dvacátý, o pouhých 28 tisícin před Karlem Abrahamem, který zopakoval 21.místo z druhého volného tréninku. Přímý postup do druhé části kvalifikace si zajistili Andrea Dovizioso, Danilo Petrucci, Alex Rins, Jorge Lorenzo, Andrea Iannone, Marc Marquez, Dani Pedrosa, Cal Crutchlow, Valentino Rossi. Zbylá čtrnáctka závodníků včetně Mavericka Viňalese se musela o dvě postupová místa poprat v první kvalifikaci.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

čtvrtý volný trénink

Ve čtvrtém volném tréninku se do čela vrátil Andrea Dovizioso. Na druhé příčce se umístil Danilo Petrucci a i třetí pozici obsadil italský závodník-Valentino Rossi. Znovu se velmi dobře prezentoval jezdec Suzuki Alex Rins, který zajel čtvrtý čas. Obhájce titulu Marc Marquez ztratil na svého krajana 54 tisícin sekundy a obsadil pátou pozici. Na závěr volných tréninků podal svůj nejlepší výkon Maverick Viňales, který skončil na šestém místě. Nejrychlejší muž třetího volného tréninku se v posledním tréninkovém segmentu umístil na jedenáctém místě. Z pětice nováčků se tentokrát nejlépe ukázal ten nejzkušenější z nich, kterým je Thomas Lüthi. Švýcar obsadil třináctou pozici. Karel Abraham skončil dvacátý a stejně jako ve druhém volném tréninku pokořil svého stájového kolegu Alvara Bautistu, který zajel nejpomalejší čas tréninku. Svým výkonem neoslnila ani KTM. Jezdci rakouského továrního týmu Bradley Smith a Pol Espargaro zajeli 21., respektive 23. čas.

kompletní výsledky čtvrtého volného tréninku

kvalifikace

Vítězem první části kvalifikace se stal Jack Miller. Z druhého místa si zajistil postup Maverick Viňales. Nejlepším nováčkem byl znovu jezdec týmu Marc VDS. Tentokrát se však nejednalo o Thomase Lüthiho, nýbrž o loňského šampiona Moto2 Franca Morbidelliho. Ital zajel čtvrtý nejrychlejší čas první kvalifikace, což mu pro start závodu vyneslo čtrnáctou příčku. Karel Abraham skončil devátý, což pro závod znamená start z devatenácté pozice. Českého závodníka potkaly v kvalifikaci potíže, když vyjel z boxů s nahřívací dečkou, která se mu zamotala do zadního kola. Problém byl ovšem brzy odstraněn a Karel se mohl vrátit zpět na trať. Rodák z Brna navíc opět porazil Alvara Bautistu. Španěl totiž skončil až na jedenáctém místě, což znamenalo jednadvacátou startovní pozici. Technické potíže sužovaly KTM. Problémy se vyskytly jak na motocyklu Pola Espargara, tak i v případě Bradleyho Smithe. Bradley Smith si pro start závodu zajistil dvacátou a Pol Espargaro dvaadvacátou příčku.

kompletní výsledky první kvalifikace

Ve druhé kvalifikaci vybojoval první letošní pole position Johann Zarco. Francouz svým časem navíc překonal rekord Jorgeho Lorenza z roku 2008. Spolu se Zarcem se kvalifikoval do první řady Marc Marquez. Loňský mistr světa skončil na druhé pozici. Třetí nejrychlejší čas si připsal Danilo Petrucci. Vítěz čtvrtého tréninku Andrea Dovizioso obsadil pátou pozici. Co se týče dalších favoritů, Dani Pedrosa skončil sedmý, Valentino Rossi osmý a místo ve čtvrté řadě si zajistil také Jorge Lorenzo, který obsadil devátou pozici. Maverick Viňales ani ve druhé části kvalifikace nenalezl formu a byl nejpomalejší ze všech dvanácti závodníků.

kompletní výsledky druhé kvalifikace

warm up

V posledních předzávodních jízdách zvítězil Marc Marquez. Za ním skončil na druhé příčce Andrea Dovizioso. Velmi vysoko se opět umístil Danilo Petrucci, který obsadil třetí pozici. Vítěz kvalifikace Johann Zarco zajel šestý čas. Hned za ním skončil na sedmé příčce Valentino Rossi. Z nováčků se umístil nejvýše Thomas Lüthi, který obsadil třináctou pozici. Až za ním skončil na čtrnáctém místě jezdec Ducati Jorge Lorenzo. Patnáctý nejrychlejší čas zaznamenal Karel Abraham. Znovu se nedařilo Mavericku Viňalesovi. Španěl skončil osmnáctý.

kompletní výsledky warm upu

závod

Úvodní závod letošní sezony přinesl velmi napínavou a dramatickou podívanou. Jeho vítězem se po startu z páté příčky nakonec stal loňský vicemistr světa Andrea Dovizioso. Cesta závodníka Ducati na nejvyšší stupeň vítězů ovšem nebyla vůbec jednoduchá. Komplikoval mu ji zejména loňský šampion Marc Marquez, který dokonce v poslední zatáčce závodu na "Doviho" zaútočil a na krátkou chvíli se dostal do čela závodu. Italský závodník mu ovšem v nájezdu na cílovou rovinku a Španěl skončil o pouhých 27 tisícin sekundy na druhé pozici. Třetím místem zahájil svou již 23. sezonu v mistrovství světa Valentino Rossi. "The Doctor", který v únoru oslavil již své 39.narozeniny, přijel do cíle se ztrátou sedmi destin na svého vítězného krajana.

Nejlepším závodníkem satelitních motocyklů byl na úvod Cal Crutchlow. Britský jezdec zahájil svou čtvrtou sezonu s týmem LCR Honda čtvrtým místem. Na páté pozici za Crutchlowem dokončil závod další satelitní motocykl, tentokrát stáje Pramac. V jeho sedle seděl Danilo Petrucci, jenž se rovněž za svůj výkon v Kataru nemusí stydět.

Šestou pozici obsadil v cíli závodu druhý jezdec továrního týmu Yamaha Maverick Viňales. Loňského vítěze závodu v Losailu po celý víkend provázela smůla a ve volných trénincích a v kvalifikaci jsme jej často vídali až ve druhé desítce. V závodě se ovšem vzepjal ke skvělé stíhací jízdě a zachránil čest alespoň 10 body.

Na sedmé pozici projel pod šachovnicovým praporkem druhý jezdec Repsol Hondy Dani Pedrosa. Týmový kolega Marca Marqueze a vítěz dvou loňských závodů ztratil na Viňalese osm desetin sekundy.

Pravděpodobně v lepší výsledek doufal vítěz kvalifikace Johann Zarco. Jezdec stáje Hervého Poncharala Yamaha Tech3 ještě šest kol před koncem úvodní velké ceny figuroval na čele startovního pole. Poté ovšem ztratil svou rychlost a nakonec se umístil na osmé pozici.

Sedm bodů za devátou pozici si připsal jezdec továrního týmu Suzuki Andrea Iannone a v nejlepší desítce se umístil také druhý satelitní motocykl Ducati stáje Pramac Racing, který řídil Jack Miller. Australan, který byl ještě v loňské sezoně součástí stáje Marc VDS, tak může premiéru v italském týmu považovat za vydařenou.

Vyšperkovat svůj první závod v novém působišti se podařilo také loňskému týmovému kolegovi Jacka Millera Titu Rabatovi. Šampion Moto2 z roku 2014 přijel do cíle s motocyklem týmu Avintia Racing o pouhých šest desetin sekundy později než Jack Miller a obsadil dvanáctou příčku.

Se svou premiérou v královské kubatuře může být spokojen také Franco Morbidelli. Jezdec týmu Marc VDS, který v loňském roce získal pro tuto stáj mistrovský titul v Moto2, skončil na dvanácté příčce.

Jako třináctý přijel do cíle Alvaro Bautista. Těsně za španělským závodníkem protnul cílovou pásku historicky první Malajec v MotoGP Hafizh Syahrin. "Last Minute" náhrada za Jonase Folgera si tak při svém debutu připsala dva mistrovské body, čímž Syahrin napodobil Franca Morbidelliho, když stejně jako on dokončil svůj premiérový závod na bodech.

Poslední patnáctá pozice připadla týmovému kolegovi Alvara Bautisty Karlu Abrahamovi, čímž jistě udělal radost spoustě českých příznivců. Stáj Jorgeho "Aspara" Martineze tak ve svém prvním závodě pod novým názvem Ángel Nieto Team bodoval díky oboum svým závodníkům.

Těsně za body zůstala další dvojice nováčků Thomas Lüthi a Takaaki Nakgami. Zatímco Švýcar obsadil šestnáctou pozici, Nakagami debutoval sedmnáctým místem. Nejhůře se z nových tváří umístil Xavier Simeon. Belgičan byl klasifikován na poslední 21. příčce.

S prázdnou odjíždějí z Kataru také tovární týmy Aprilia a KTM. Zatímco jezdci italské továrny Aleix Espargaro a Scott Redding skončili na devatenácté, respektive dvacáté pozici a z motocyklů rakouské značky spatřil cíl pouze jeden, který měl v rukou Bradley Smith. Britský jezdec obsadil 18. příčku. Pro Pola Espargaro závod skončil sedm kol před koncem.

Kromě mladšího z bratrů Espargarových do cíle nedojeli také jeho dva krajané Alex Rins, který tak výborné výkony z volných tréninků a kvalifikace v závodě v bodový zisk proměnit nedokázal, a také Jorge Lorenzo. Trojnásobný šampion královské kubartury skončil na zemi ve stejném kole jako jezdec Suzuki a svou druhou sezonu v barvách Ducati na rozdíl od svého týmového kolegy rozhodně pozitivně nezahájil.

kompletní výsledky závodu

Průběžné pořadí v hodnocení jezdců se pochopitelně shoduje s výsledky Velké ceny Kataru. Vede Andrea Dovizioso(25 bodů) před Marcem Marquezem(20 bodů) a Valentinem Rossim(16 bodů).

Mezi týmy byla katarská noc nejvíce plodná pro Repsol Hondu(29 bodů). O tři body méně si připsala Movistar Yamaha a tovární tým Ducati, do jehož bodového konta přispěl 25 body pouze vítěz Dovizioso, se po úvodním podniku sezoně nachází na třetí pozici.

kompletní průběžné pořadí

 

 Moto2-Losail

Zajímavou podívanou neslibuje pouze královská kubatura, ale také Moto2. Existuje hned několik kandidátů, kteří by mohli usednout na trůn po loňském šampionovi Francu Morbidellim. Jedním z nich je jeho loňský týmový kolega a bratr Marca Marqueze Alex, který bude i v letošní sezoně závodit pro tým Marca Van Der Stratena. Velmi silným hráčem bude ovšem také jezdec stáje Red Bull KTM Ajo Miguel Oliveira. Portugalec se ze současných jezdců prostřední kategorie umístil v loňském roce nejvýše a zvítězil v závěrečných třech závodech sezony. V těch ho na pódiu pokaždé doprovodil jeho týmový kolega Brad Binder. I se šampionem Moto3 z roku 2016 letos třeba počítat. Stranou také rozhodně nesmíme ponechat italské závodníky Francesca Bagnaiu, který bude od příští sezony působit u týmu Pramac v MotoGP, a také zkušeného Mattiu Pasiniho, jenž se v loňském roce prezentoval solidními výkony a v šampionátu obsadil s jedním vítězstvím šestou pozici. Na lehkou váhu nelze brát rovněž dva navrátilce z MotoGP Hectora Barberu a Sama Lowese. Počítat musíme také s nováčkem Joanem Mirem, který je loňským šampionem Moto3 a v letošní sezoně bude spolu s Alexem Marquezem hájit barvy týmu EG 0,0 Marc VDS. Dalšími černými koni šampionátu by mohli být Jorge Navarro s Xavim Viergem, který pro letošní sezonu změnil působiště a bude závodit v německé stáji Dynavolt Intact GP.

první volný trénink

První volný trénink prostřední kubatury ovládl Lorenzo Baldassarri. Na druhém místě skončil Miguel Oliveira a dobrý úvod do svého premiérového víkendu v Moto2 zažil Romano Fenati. Ital totiž zajel třetí nejrychlejší čas. Alex Marquez zahájil sezonu čtvrtým místem. Marquezův týmový kolega Joan Mir obsadil ve svém prvním volném tréninku v prostřední třídě osmnáctou pozici. Z dvojice "degradovaných" se zadařilo lépe Samu Lowesovi. Bývalý jezdec Aprilie však zajel pouze šestnáctý nejrychlejší čas. Hector Barbera skončil ve výsledkové listině hned za Britem na sedmnácté příčce. První volný trénink se podařil synovi Wayna Gardnera Remymu. Jezdec stáje Tech 3 obsadil devátou příčku.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Druhý volný trénink patřil jednomu z největších aspirantů na titul Alexi Marquezovi. Zatímco v úvodním tréninku se nevešel Sam Lowes do první patnáctky, druhý volný trénink byl z jeho pohledu zcela jiný příběhem. Brit totiž zaznamenal druhý nejrychlejší čas. Třetí příčku obsadil jezdec Sky Racing Teamu VR46 Francesco Bagnaia. Na čelních příčkách se i po druhých tréninkových jízdách udržel Marcel Schrötter. Zatímco v prvním volném tréninku obsadil jezdec stáje Dynavolt Intact pátou příčku, tentokrát si připsal čtvrtý nejrychlejší čas. Vítěz prvního volného tréninku Lorenzo Baldassarri se nyní umístil na páté příčce. Překvapení prvního volného tréninku Romano Fenati uzavřel ve druhém tréninku první desítku, i přesto byl znovu nejrychlejším nováčkem. Zlepšení v porovnání s prvním volným tréninkem naopak zaznamenal jiný nováček Joan Mir. Španěl zajel třináctý nejrychlejší čas. Hector Barbera znovu obsadil sedmnáctou příčku. Druhý volný trénink se příliš nevydařil jednomu z hlavních protagonistů loňské sezony Moto2 Mattiovi Pasinimu. Ten se nezmohl na více, než na dvacátý šestý čas.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Alex Marquez zůstal na čele také ve třetím volném tréninku. Za Španělem skončil se ztrátou jedné desetiny sekundy vítěz úvodních tréninkových jízd Lorenzo Baldassarri. Na třetí pozici se umístil Miguel Oliveira. Vysoko se ve výsledkové listině objevil také Luca Marini. Nevlastní bratr Valentina Rossiho skončil na páté příčce. Souboj mezi navrátilci z MotoGP vyzněl tentokrát lépe pro Hectora Barberu, který obsadil sedmou pozici. Sam Lowes skončil na dvanáctém místě. V obstojných výkonech pokračoval nováček Romano Fenati. Ital zajel ve třetím volném tréninku osmý čas. Naopak Joan Mir tentokrát zůstal těsně za branami první dvacítky a třetí volný trénink přinesl týmovému kolegovi Alexe Marqueze pouze 21. místo.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

kvalifikace

Alexe Marqueze nikdo nedokázal zastavit ani v boji o pole position a Španěl si tak pro úvodní podnik sezony zajistil nejlepší startovní pozici. Vedle Marqueze se do první řady kvalifikovali také Lorenzo Baldassarri, který se v kvalifikaci umístil na druhé pozici, a Francesco Bagnaia. Jezdec týmu Valentina Rossiho obsadil třetí místo. Vítěz posledních tří závodů loňské sezony Moto2 Miguel Oliveira si pro start prvního závodu zajistil čtvrtou pozici. Místo ve druhé řady si spolu s Portugalcem vybojovali také pátý Romano Fenati a také šestý Danny Kent, který tak první letošní kvalifikaci rovněž zvládl bravurně. Sam Lowes obsadil v kvalifikačních bojích desátou pozici. Hector Barbera si připsal až devatenáctý čas. Loňský šampion Moto3 se během svého debutového víkendu v Moto2 s "šestistovkovým" motocyklem stále spíše sžíval a v kvalifikaci se umístil na 24. příčce.

kompletní výsledky kvalifikace

warm up

Alexe Marqueze neopustila forma ani v neděli odpoledne a připsal si nejrychlejší čas warm upu. Druhou pozici obsadil Francesco Bagnaia a třetí místo zaznamenal Xavi Vierge. Z bývalých jezdců MotoGP byl znovu úspěšnější Sam Lowes, který zajel čtrnáctý nejrychlejší čas. Hector Barbera obsadil osmnáctou příčku.

kompletní výsledky warm upu

závod

Boj o úvodních letošních 25 bodů skončil vítězně pro Francesca Bagnaiu. Italský závodník, který již má pro sezonu 2019 v kapse angažmá u týmu Pramac v kategorii MotoGP, vystoupil během své kariéry v prostřední kubatuře na nejvyšší stupeň vítězů poprvé. Italská vlajka byla na pódiu vyvěšena i nad druhým v cíli. Pro stříbro si totiž dojel Lorenzo Baldassarri, který tak získal pro stáj Sita Ponse první pódium v Moto2 od Velké ceny San Marina 2016, kdy jako druhý projel cílem nynější jezdec Suzuki v MotoGP Alex Rins. Alex Marquez, který po většinu částí víkendu vládnul startovnímu poli, v závodě skončil na třetím místě. V závodě se navíc musel popasovat s nepříjemností v podobě rozžhaveného zadního brzdového kotouče. S tímto problémem si však dokázal poradit a dokázal ubránit poslední pódiové umístění před Mattiou Pasinim, který skončil na čtvrtém místě a za Marquezem v cíli zaostal zhruba o jednu vteřinu.

Jezdci stáje Red Bull KTM Ajo Miguel Oliveira s Bradem Binderem se umístili na pátém a šestém místě. Lepším z dvojice byl Portugalec.

Spokojenost může po prvním letošním závodním víkendu panovat také u německé stáje Dynavolt Intact GP. Marcel Schrötter skončil na sedmé pozici a Xavi Vierge obsadil osmé místo.

Nejlepším nováčkem v cíli závodu byl Joan Mir. Ačkoli si loňský šampion Moto3 na silnější motocykl během víkendu obtížně zvykal, do závodu nastoupil jako vyměněný a vybojoval pět bodů za jedenácté místo.

Bodoval také Hector Barbera. Ten se umístil na třináctém místě a na jeho konto přibyly po prvním závodě tři body.Danny Kent, který se dokázal kvalifikovat na výborném šestém místě, již v závodě takovou rychlost neměl a do cíle dojel na sedmnáctém místě. Pád formy potkal pro závod také Romana Fenatiho. Italovi se sice ve volných trénincích a v kvalifikaci dařilo nejlápe z nováčků, závod ovšem dokončil až devět pozic za bodovanými příčkami na 24. místě.

Návrat do Moto2 po ročním působení v královské kubatuře se nevyvedl Samu Lowesovi. Pro Brita totiž skončila letošní Velká cena Kataru předčasně kvůli pádu. Do cíle nedojel ani jeho týmový kolega Iker Lecuona. Jezdci stáje Swiss Inovative Investors byli zároveň jedinými jezdci, kteří cíl závodu neviděli.

kompletní výsledky závodu

V šampionátu jezdců tedy vede po prvním závodě Francesco Bagnaia(25 bodů). Druhá pozice patří Lorenzu Baldassarimu(20 bodů) a třetí Alexi Marquezovi(16 bodů).

V hodnocení týmů vede Sky Racing Team VR46(32 bodů). Na bodové konto týmu nepřispěl v Kataru pouze Francesco Bagnaia, který získal 25 bodů, ale také Luca Marini. Ten dokončil závod na devátém místě a získal sedm bodů. Druhá příčka patří týmu Pons(23 bodů) a třetí mistrovské stáji loňské sezony Marc VDS(21 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Moto3-Losail

Jak již bylo naznačeno, trůn se po přestupu loňského šampiona Joana Mira o třídu výše uvolnil rovněž v Moto3. Závodníků, jenž mají potenciál volné místo zaumout, najdeme ve startovním poli celou řadu. Patrně největšími favority budou Španělé Aron Canet a Jorge Martín, kteří patřili k nejužší elitě nejslabší kubatury již v loňské sezoně. Opomenout nesmíme ani jejich týmové kolegy Fabia Di Giannantonia(Del Cova Gresini Moro3) a na loni třetího muže juniorského šampionátu FIM CEV Moto3 Alonsa Lópeze(Estrella Galicia 0,0). Stranou by neměli zůstat rovněž také jezdci týmu loňských šampionů Leopard Racing Enea Bastianini s Lorenzem Dalla Portou, závodníci stáje Valentina Rossiho Nicola Bulegu a loňského šampiona FIM CEV Moto3 Dennise Foggiu a ani tým Akiho Aja, jenž letos nasadí v Moto3 pouze jeden motocykl, který bude sedlat Darryn Binder. Dalším, kdo by mohl do boje o nejvyšší příčky zasáhnout, je například jezdec stáje Bester Capital Dubai Marcos Ramírez, který loni překvapil velmi dobrými výkony.

Ve startovním poli najdeme také v letošní sezoně českého závodníka Jakuba Kornfeila. Čtyřiadvacetiletý rodák z Kyjova prožil v loňském roce obtížnou sezonu, když s nekonkureneschopným motocyklem Peugeot získal pouze 26 bodů a jednalo se o jeho druhou nejméně povedenou sezonu v kariéře. Loňský ročník překonala pouze sezona 2009, ve které absiolvoval pouze pět velkých cen, ve kterých si žádný bod nepřipsal. V letošním ročníku ovšem bude jezdec německé stáje PrüstelGP sedlat motocykl KTM, což by mohlo být příslibem pro konkurenceschopnější výkony.

první volný trénink

Nejrychlejší čas zaznamenal v prvním volném tréninku Enea Bastianini. Za novým jezdcem stáje Leopard Racing zaostal o pouhých devět tisícin sekundy Aron Canet. Třetí místo obsadil Jorge Martin. První volný trénink se vydařil také Jakubu Kornfeilovi, který zajel devátý nejrychlejší čas. Ještě více se dařilo jeho stájovému kolegovi Marcu Bezzecchimu. Ital totiž skončil na čtvrtém místě. Dobrý vstup do prvního závodu sezony naopak nepotkal tým Red Bull KTM Ajo. Jezdec úspěšné stáje Darryn Binder totiž obsadil poslední 28. pozici.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku se do čela posunul Jorge Martín. Na druhé příčce se umístil Niccoló Antonelli. Třetí skončil vítěz prvního volného tréninku Enea Bastianini.Jeden z největších favoritů Aron Canet, jenž v prvním volném tréninku obsadil druhou pozici, skončil nyní na devátém místě. Jakub Kornfeil se i tentokrát umístil mezi nejlepší patnáctkou, když si připsal čtrnáctý nejrychlejší čas. Stejně jako v prvním volném tréninku se příliš nevedlo Darrynu Binderovi. Jihoafričan ovšem nyní zaznamenal částečně zlepšení a skončil na 19. pozici. V nevýrazných výkonech pokračoval nováček Dennis Foggia. Jezdec stáje Sky Racing Team VR46 skončil po 6. místě v prvním volném tréninku ještě o pozici hůře. Na druhý volný trénink nebude rád vzpomínat Tatsuki Suzuki. Japonec totiž po pádu utrpěl zlomeninu ruky, čímž pro něj úvodní víkend sezony skončil.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

V závěrečném volném tréninku se na prvním místě objevil jezdec stáje Estrella Galicia Aron Canet. Vítěz předchozích tréninkových jízd Jorge Martin tentokrát zaznamenal druhý nejrychlejší čas. Třetí příčku obsadil Niccoló Antonelli. Vítěz prvního volného tréninku Enea Bastianini zajel ve třetím volném tréninku až sedmnáctý nejrychlejší čas. Jakub Kornfeil skončil o příčku hůře, když obsadil 18. místo.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

kvalifikace

První pole position sezony vybojoval v kvalifikaci Niccoló Antonelli, který tak po loňské nevydařené sezoně u týmu Akiho Aja začal letošní ročník o poznání lépe. Vítězi třetího volného tréninku Jorgemu Martinovi unikla pole position o pouhou jednu tisícinu sekundy a pro závod získal druhou pozici. Posledním, kdo se dokázal kvalifikovat do první řady, byl Argentinec Gabriel Rodrigo, který skončil na třetím místě. V dobrém světle se ukázal rovněž Ayumu Sasaki. Šampion Red Bull Rookies Cupu z roku 2016 totiž v kvalifikaci zaznamenal čtvrtý nejrychlejší čas. Stejně jako Sasaki udělal dobrý dojem také jeho krajan a další produkt Red Bull Rookies Cupu Kaito Toba. Ten obsadil pátou příčku Do druhé řady se vešel také týmový kolega Jakuba Kornfeila Marco Bezzecchi. Český jezdec skončil v první letošní kvalifikaci na 11. místě.

kompletní výsledky kvalifikace

warm up

 Do závodního dne vstoupil nejlépe Lorenzo Dalla Porta. Ital hájící barvy stáje Leopard Racing porazil o pouhých 30 tisícin svého krajana ze stáje Del Coca Gresini Fabia Di Giannantonia, který skončil na druhém místě. Třetí čas si připsal Aron Canet. Vítěz kvalifikace Niccoló Antonelli obsadil pátou příčku. Jakub Kornfeil zahájil závodní den 19. místem. Velmi špatně dopadl warm up pro Alberta Arenase. Jezdec Ángel Žádný čas si ve warm upu nepřipsal Jorge Martín, který havaroval.

kompletní výsledky warm upu

závod

První závod letošní sezony Moto3 ovládl po těsné bitvě Jorge Martín. Jezdci stáje Fausta Gresiniho byl v závodě největším oponentem závodník týmu Estrella Galicia, který ale nakonec za Martínem zaostal o 27 tisícin sekundy. Na stupně vítězů vystoupil spolu se španělskou dvojicí Ital Lorenzo Dalla Porta, který si dobrou formu přenesl z warm upu i do závodu. Těsně za ním závod dokončil vítěz kvalifikace Niccoló Antonelli, který tak svou premiéru v týmu Paola Simoncelliho SIC58 Squadra Corse zakončil čtvrtou pozicí. S Kataru mohl odjíždět s dobrou náladou také Jakub Kornfeil. Český závodník totiž proťal cílovou pásku na devátém místě, přičemž byl po celý závod součástí skupiny svádějící boj o poslední pódiovou třetí pozici, na které nejzušenější jezdec startovního pole nejslabší kategorie dokonce v úvodu závodu figuroval. Komu sew naopak v úvodním podniku příliš nevedlo, byla stáj Valentina Rossiho. Zatímco loňskému šampionovi FIM CEV Moto3 Dennisi Foggiovi unikly body jen velmi těsně a obsadil šestnáctou příčku, jeho zkušenější týmový kolega Nicolo Bulega cíl závodu nespatřil. Vedle Bulegy do cíle závodu nedojeli také další jezdci elitních týmů jako například Enea Bastianini nebo Darryn Binder.

kompletní výsledky závodu

Lídrem šampionátu jezdců je tedy po prvním závodě sezony Jorge Martin(25 bodů). Na druhé pozici se nachází Aron Canet(20 bodů) a na třetí Lorenzo Dalla Porta(16 bodů).

Pořadí týmů vévodí s 35 body Del Conca Gresini. Druhá pozice patří Estrelle Galicii(20 bodů) a na třetím místě se nachází loňský mistrovský tým Leopard Racing(16 bodů). Stáji Redox PrüstelGP, jejíž barvy hájí Marco Bezzecchi a český závodník Jakub Kornfeil, patří s 9 body osmá příčka.

kompletní průběžné pořadí

Šampionát MS silničních motocyklů pokračuje až 8.dubna závodem v Argentině na okruhu Termas de Río Hondo. Půjde o paté představení kolotoče MotoGP na tomto okruhu.

 Formule E-Punta del Este

první volný trénink

Do uruguayské ePrix vstoupil nejlépe Sébastien Buemi. Pilot stáje Renault e.dams totiž s časem 1:14,536 zvítězil v prvním volném tréninku. Výborný vstup do víkendu zažil rovněž Mitch Evans. Pilot Jaguaru totiž zajel na úvod výborný druhý čas. Třetí pozici obsadil obhájce titulu Lucas Di Grassi. Vedoucí muž šampionátu Jean-Eric Vergne skončil na úvod na pátém místě. Stájový kolega Lucase Di Grassiho a vítěz předchozího závodu v Mexico City Daniel Abt se umístil na deváté pozici. V úvodním volném tréninku se nedařilo Felixi Rosenqvistovi. Švédský závodník, jenž v aktuální sezoně zvítězil ve dvou závodech a patří do nejužšího okruhu kandidátů na titul, zajel až předposlední 19. čas.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku vystřídal Sébastiena Buemiho na čele Lucas Di Grassi. Na druhé pozici skončil Sam Bird a do nejrycjhlejší trojice se znovu vešel pilot Jaguaru Mitch Evans. Novozélanďan nyní obsadil třetí pozici. Lídr šampionátu Jean-Eric Vergne si v porovnání s prvním volným tréninkem pohoršil o jednu pozici a tentokrát se umístil na šesté příčce. Vítězi prvního volného tréninku Sébastienu Buemimu se ve druhých tréninkpových jízdách nepovedlo probojovat do nejlepší desítky a skončil na 11. příčce. Příliš nezazářili ani Nelson Piquet jr. a Daniel Abt. Zatímco historicky první šampion této série se zmohl pouze na šestnáctýý nejrychlejší čas, vítěz z Mexika skončil ještě o jednu pozici za Brazilcem, tedy na 17. místě. Ze všech nejhůře ale dopadl Felix Rosenqvist, jehož trápení péokeačovalo také ve druhém volném tréninku. Pilot stáje Mahindra nedokázal tentokrát pokořit ani jednoho ze svých 19 konkurentů a obsadil poslední dvacátou příčku.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

kvalifikace

Pole position pro šestý závod sezony si původně vyjel Lucas Di Grassi před druhým Alexem Lynnem a třetím Mitchem Evansem, který znovu figuroval v první trojici. Čtvrtou pozici obsadil v rozhodující superpole Oliver Turvey a pátou vedoucí muž šampionátu Jean-Eric Vergne, jemuž se jeho pokus nepovedl kvůkli chybě v první zatáčce.  Přesto to ale byl Francouz, komu pro závod připadla pole position. Lucasi Di Grassimu, Alexi Lynnovi a také Oliveru Turveymu byly totiž časy zajeté v superpole vymazány, neboť tato trojice dle sportovních komisařů nerespektovala limity tratě. Trestu neunikl ani původně třetí Mitch Evans. Ten byl odsunut pro start závodu až na šestnáctou pozici, neboť na jeho zeleném jaguaru byly shledány nesrovnalosti ohledně váhového rozložení vozu. První pětka startovního roštu měla tedy následující složení: 1.Vergne, 2.Di Grassi, 3.Lynn, 4. Turvey a na páté místo se po penalizaci Mitche Evanse posunul Daniel bt, který zajel v kvalifikaci šestý čas a do superpole se neprobojoval. Sedmé místo a tím pádem šesté místo na startu obsadil Sébastien Buemi. Felixi Rosenqvistovi se nepodařila naleznout forma ani v kvalifikaci, kde obsadil čtrnácté místo. I on se ovšem na startovní roštu posunul o jednu pozici výše, tedy na třináctou. Jeho stájový kolega Nick Heidfeld ovšem skončil mnohem hůře. Němec byl jedním ze tří závodníků, kteří narušili kvalifikační bitvu havárií a nepřipsali si žádný čas. Kromě Heidfelda se nepodařilo z důvodu havárie zajet měřené kolo také Nelsonu Piquetovi jr. a Nicolasi Prostovi.

kompletní výsledky kvalifikace a superpole

závod

Jean-Eric Vergne dokázal využít pole position, na kterou se po penalizaci a mazání času posunul, a dojel si pro druhý triumf v ročníku 2017-2018. Ani tentokrát ovšem nebyla cesta pilota Techeetahu za vítězstvím snadná. Zatímco v Chile jej pořádně potrápil jeho stájový kolega André Lotterer, v Punta del Este svedl velmi těsnou bitvu s obhájcem titulu Lucasem Di Grassim. Brazilec podlehl bývalému jezdci Toro Rosso ve Formuli 1 o pouhé čtyři desetiny sekundy a na své první vítězství ve čtvrté sezony si tak musí ještě počkat. I přes tento fakt ovšem mohl odjíždět z Uruguaye spokojen, neboť předvedl nejlepší výkon v právě probíhající sezoně. Na stupně vítězů vystoupil také Sam Bird. Pilot stáje DS Virgin Racing obsadil třetí pozici.

Úžasnou stíhací jízdu předvedl Mitch Evans. Novozélanďan se po penalizaci propadl na startu až na šestnácté místo. Ani tato rána ovšem pilotovi Jaguaru nesebrala formu, se kterou do Uruguaye přijel a cílem závodu projel na čtvrtém místě. Kdo ví, možná bychom ho nebýt trestu od sportovních komisařů viděli ve výsledcích závodu mnohem výše.

Pátou příčku obsadil v závodě Felix Rosenqvist, což může po nevýrazných výkonech ve volných trénincích a v kvalifikaci považovat švédský závodník za úspěch.

Jako šestý projel cílem Alex Lynn, sedmou pozici obsadil Oliver Turvey, který tak po druhé příčce v Mexiku znovu dokázal bodovat, osmý skončil José María López, devátý Jerome D´Ambrosio a bod za desáté místo získal Maro Engel.

Zatímco v Mexiku Danielu Abtovi štěstí přálo a pomohlo mu k prvnímu triumfu ve Formuli E, v Uruguayi se otočilo zády. Abt sice figuroval po výměně vozů na třetím místě za svým týmovým kolegou, zanedlouho ovšem musel ke svým mechanikům znovu kvůli potížím s bezpečnostními pásy a závod nakonec dokončil na nebodované čtrnácté příčce.

Bodový zisk se nepovedl zaznamenat ani týmu Renault e.dams. Zatímco Nicolas Prost se umístil za Abtem na patnácté pozici, šampion ze sezony 2014-2015 Sébastien Buemi závod nedokončil. Švýcara potkal v úvodní fázi závodu problém se zavěšením, kvůli kterému musel předčasně absolvovat výměnu vozu, a své uruguayské martýrium ukončil později odstoupením ze závodu.

Do cíle závodu nedojeli kromě Sébastiena Buemiho také Nelson Piquet jr. a Nick Heidfeld, který odstavil svůj vůz již ve druhém kole.

kompletní výsledky závodu

Po druhém triumfu si vedení v šampionátu upevnil Jean-Eric Vergne(109 bodů). Ztráta druhého Felixe Rosenqvista(79 bodů) činí po šestém závodě sezony již 30 bodů Třetí pozice i nadále patří Samu Birdovi, který má na svém kontě 76 bodů. 24 bodů ztrácí na Birda čtvrtý Sébastien Buemi. Za Buemim se nacházejí jezdci Jaguaru. Pátá příčka stále patří Nelsonu Piquetovi jr. (45 bodů), nicméně jeho stájový kolega Mitch Evans, kterému patří šesté místo, se po "bramborové" medaili v Uruguayi dotáhl již na rozdíl čtyř bodů. Do první desítky již pronikl také Lucas Di Grassi. Obhájci titulu patří s 21 body desátá pozice.

kompletní průběžné pořadí jezdců

V hodnocení týmů si stále drží první pozici Techeetah(127 bodů). Ke změně nedošlo ani na druhé pozici, které je stále v držení týmu Mahindra Racing(100 bodů) a nejlepší trojici uzavírá DS Virgin Racing(93 bodů), na který ztrácí pouhých sedm bodů čtvrtý Jaguar. Renault e.dams, který ovládl hodnocení týmů ve všech předchozích třech sezonách Formule E, okupuje pátou pozici s 59 body, přičemž s pouhou jednobodovou ztrátou se nachází na šestém místě Audi Sport Abt Schaeffler(58 bodů).

kompletní průběžné pořadí týmů

Sezona pokračuje 14.dubna, kdy se Formule E poprvé představí v ulicích hlavního města Itálie Říma.

 

Monster Energy NASCAR Cup Series-Fontana

první volný trénink

Kevin Harvick, který nastoupil do pátého podniku letošní sezony jako vítěz předchozích třech závodů, výborně zahájil také víkend ve Fontaně, když zajel nejrychlejší čas prvního volného tréninku. I na druhém a na třetím místě se umístily vozy značky Ford. Druhý nejrychlejší čas si připsal Clint Bowyer a třetí Aric Almirola. Martin Truex jr. obsaduil v prvním volném tréninku sedmou pozici.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

kvalifikace

V kvalifikaci zvítězil Martin Truex jr. Pro loňského šampiona se jednalo o druhou pole position v řadě. Na druhém místě skončil Kyle Busch a třetí příčka patřila v kvalifikaci Kylu Larsonovi. Vítěz prvního volného tréninku a vedoucí muž šampionátu Kevin Harvick obsadil desátou pozici.

kompletní výsledky kvalifikace

druhý volný trénink

Zatímco v kvalifikaci stačil Harvickův výkon jen na desátý čas, ve druhém volném tréninku navázal lídr šampionátu na první trénikové jízdy a opět byl ze všech nejrychlejší. Druhou pozici obsadil Kurt Busch. Na třetím místě se umístil Chase Elliott. Vítěz kvalifikace Martin Truex jr. si ve druhém volném tréninku připsal sedmnáctý nejrychlejší čas.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Třetí volný trénink patřil Kylu Buschovi. Poleman Martin Truex jr. obsadil druhou příčku a na třetím místě skončil Jimmie Johnson. Vítěz předchozích dvou volných tréninků Kevin Harvick si nyní připsal čtvrtý nejrychlejší čas.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

závod

Do cíle závodu ve Fontaně dojel jako první Martin Truex jr. Loňský šampion dosáhl svého prvního letošního triumfu suverénním způsobem, když absolvoval na prvním místě 125 kol z celkových 200 a kromě vítězství v celém závodě si připsal také prvenství v první a druhé části závodu. Na druhé pozici skončil v letošním pátém závodě Kyle Larson a na třetím místě závod dokončil Kyle Busch. Poprvé v sezoně se umístil v nejlepší desítce Jimmie Johnson. Sedminásobný šampion obsadil devátou pozici. Kevina Harvicka na Auto Club Speedway štěstí opustilo a po třech vítězných závodech by tentokrát klasifikován až na 35. místě.

kompletní výsledky závodu

Po velmi vydařeném závodním víkendu se do čela hodnocení jezdců posunul Martin Truex jr.(216 bodů). Na druhém místě se nachází Kyle Busch(207 bodů) a na třetím Joey Logano(197 bodů). Kevin Harvick se z čela šampionátu propadl až na osmou pozici(170 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Sezona pokračuje již tento víkend v Martinsville.

O dalším dění, které se v motorsportu minulý víkend odehrálo, si můžete přečíst zde.

 

 

Víkend v motorsportu(9.-11.3): Mexická rally patřila Ogierovi

18. března 2018, 00:41 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Víkend v motorsportu(9.-11.3): Mexická rally patřila Ogierovi
Francouz si připsal druhé letošní vítězství a převzal zpět vedení v šampionátu.

WRC-Mexická rally

Jednou z nejzajímavějších, ne-li vůbec nejzajímavější motoristickou akcí, byla Mexická rally, která se tradičně koná v březnu. Jako vedoucí muž šampionátu odcestoval do Mexika pilot Hyundai Thierry Neuville, jehož bodové konto se po vítězství v předchozí rally ve Švédsku rozrostlo na 41 bodů. Druhá pozice patřila Sébastienu Ogierovi. Vítěz z Monte Carla a pětinásobný šampion měl na svém kontě o 10 bodů méně než Neuville. Třetí byl v celkovém pořadí po dvou podnicích Jari-Matti Latvala, který nasbíral 23 bodů, stejně jako jeho týmový kolega Esapekka Lappi, jehož jméno figurovalo na čtvrtém místě.

O první místo kategorie WRC 2 se dělili Jan Kopecký a Takamoto Katsuta, u nichž bodové konto ukazovalo číslo 25. O třetí příčku se zase dělili Eddie Sciessere a druhý pilot továrního týmu Škoda Pontus Tidemand. Oba měli 18 bodů.

Také v kategorii WRC 3 jsme měli na čele dva závodníky se shodným počtem bodů. Byli jimi Enrico Brazzoli a Denis Rädström. Ital a Švéd si během úvodních dvou rally připsali 25 bodů. Na třetí pozici se s 19 body nacházel Fin Taisko Lario.

Denis Rädström vévodil rovněž hodnocení JWRC a to s 34 body. Za ním byl na druhé místě jeho krajan Emil Bergkvist, který měl na kontě 23 bodů a třetí pozice patřila Juliusi Tannertovi(15 bodů).

Výbornou upoutávkou pro třetí podnik sezony ovšem nebyly pouze výsledký úvodních dvou podniků a zajímavý stav průběžného pořadí, ale zejména účast legendy rallyového sportu Sébastiena Loeba. Devítinásobný šampion nahradí v letošní sezoně ve třech podnicích Craiga Breena a jeho první představení se odehrálo právě zde v Mexiku. Do WRC se Loeb vrátil po třech letech. Naposledy jsme jej ve voze Citroënu viděli během Rally Monte Carlo 2015.

čtvrtek

Soutěž začala již ve čtvrtek. Na programu byla úvodní superspeciálka, která v Mexiku odstartovala ve večerních hodinách. Nejrychlejší byl na úvodní vložce vítěz Švédské rally Thierry Neuville. Na druhém místě se umístil Ott Tänak a třetí nejrychlejší čas zahajovací RZ zajel Sébastien Ogier. Čtvrtou pozici obsadil Latvala, pátou další jezdec Toyoty Lappi, šestou Mikkelsen, sedmou Meeke, osmou Sordo, devátou Evans a Sébastien Loeb zahájil svou první soutěž po návratu desátým časem.

Do kategorie WRC 2 vstoupila výborným způsoem Škoda. Na prvním místě se umístil Pontus Tidemand, který o 2,4 desetin sekundy porazil svého mladého týmového kolegu Kalle Rovanperu, který skončil na druhé pozici. Třetí příčku obsadil Brit Guy Greensmith s vozem Ford Fiesta R5.

V čele kategorii WRC 3 se po první RZ usadil Tom Williams. Jeho cesta na první místo ovšem nebyla příliš složitá, neboť byl v Mexiku jediným účastníkem této třídy.

pátek

Zatímco úvodní RZ se stala kořistí Thierryho Neuvilla, v první páteční rychlostní zkoušce zvítězil jezdec itroënu Kris Meeke. Druhou pozici obsadil Dani Sordo a v první trojici se již ve druhé RZ ukázal Sébastien Loeb, když se umístil na třetím místě. Meeke po vydařeném vstupu do pátečního dne převzal rovněž celkové vedení. Se ztrátou 3,8 desetin sekundy držel druhou pozici Dani Sordo a na třetí pozici se nacházel s pětivteřinovou ztrátou na čelo Sébastien Ogier, za kterým o pouhé čtyři desetiny zaostával jeho jmenovec Loeb, kterému patřila čtvrtá pozice. Páté místo držel Ott Tänak, šesté Elfyn Evans, sedmé Andreas Mikkelsen, osmé Jari-Matti Latvala, na devátou příčku spadl Thierry Neuville a bodovanou desítku uzavíral Teemu Suninen. Z první desítky vypadl jezdec Toyoty Esapekka Lappi, který po dvou rychlostních zkouškách figuroval na jedenácté příčce.

Ve třetí RZ jsme viděli třetího různého vítěze. Nejrychlejší byl tentokrát Dani Sordo před britským duem Elfynem Evansem a Krisem Meekem. Rychlejší z dvojice britských závodníků byl jezdec M-Sportu. Dani Sordo po vyhrané třetí RZ vystřídal v čele rally Krise Meeka. Brit byl odsunut na druhou pozici a na jezdce Hyundai ztrácel 9,5 desetin sekundy. Do průběžného pořadí se odrazil také výborný výkon Elfyna Evanse, kterému nyní patřilo třetí místo. Čtvrtý zůstával i nadále Loeb, páté místo patřilo Tänakovi, o tři pozice si pohoršil Sébastien Ogier, kterému patřila v této chvíli šestá pozice, sedmý byl Mikkelsen, osmý Neuville, devátý Suninen a desátou příčku okupoval Jari-Matti Latvala.

Dani Sordo se na vítězné vlně udržel i ve čtvrté rychlostní zkoušce, kterou vyhrál s náskokem 1,9 desetin sekundy před druhým Sébastienem Loebem. Třetí pozici obsadil Ott Tänak. Sordovo vedení narostlo po čtvrté RZ již na patnáct sekund. Druhá pozice i nadále patřila Krisi Meekovi. Ke změně ovšem došlo na třetím místě, které bylo po čtvrté rychlostní zkoušce v držení devítinásobného šampiona a Meekova stájového kolegy Sébastiena Loeba.  Čtvrtá příčka patřila Ottu Tänakovi, pátá Sébastienu Ogierovi, šestá Andreasi Mikkelsenovi, sedmá Thierrymu Nevillovi, osmá Jari-Mattimu Latvalovi, devátá Teemu Suninenovi a do nejlepší desítky se posunul také Esapekka Lappi. Čtvrtá rychlostní zkouška se nevydařila Elfynu Evansovi. Ten vyletěl z tratě, po čemž následoval pád ze třetí pozice průběžného pořadí až na dvanáctou příčku, na které se nacházel se ztrátou 32,4 desetin sekundy na jedenáctého Pontuse Tidemanda, který dominoval WRC 2.

Pátou rychlostní zkoušku, která měřila pouhých 1,11 km, vyhrál Teemu Suninen. Na druhém místě se umístil Andreas Mikkelsen a o třetí pozici se podělili Ott Tänak se Sébastienem Loebem, kteří si připsali shodný čas. Problémy si tentokrát počíhaly na Thierryho Neuvilla, kterému zhasl motor a v RZ5 obsadil až šestadvacátou pozici. Ve vedení zůstal i nadále Dani Sordo. Ke změně nedošlo ani na druhé, respektive třetí pozici, na které se stále nacházeli jezdci Citroënu Kris Meeke a Sébastien Loeb. Čtvrtou pozici držel Ott Tänak, pátou Sébastien Ogier, šestou Andreas Mikkelsen, sedmou Jari-Matti Latvala, osmou Teemu Suninen, na deváté místo spadl v důsledku technických potíží vedoucí muž šampionátu Thierry Neuville a desáté místo stále patřilo Esapekkovi Lappimu.

Na RZ6 zajel nejrychlejší čas Kris Meeke. Po nevýrazných výkonech v předchozích rychlostních zkouškách dal o sobě na šesté vložce vědět Sébastiwn Ogier, který obsadil druhou pozici. Na třetím místě skončil Andreas Mikkelsen. Před startem zkoušky vzdal své účinkování v soutěži Elfyn Evans. Příčinou odstoupení byly zdravotní důvody. Lídr závodu zůstal nezměněn ani po šesté rychlostní zkoušce. Stále vedl Dani Sordo, ačkoli jeho náskok před druhým Krisem Meekem se ztenčil o čtyři vteřiny. Na třetí místo se posunul Ott Tänak, který z "bronzové" příčky sesadil Seba Loeba. Legendě rallysportu patřila nyní čtvrtá příčka. Na pátém místě se nacházel Sébastien Ogier, na šestém Andreas Mikkelsen, na sedmém Jari-Matti Latvala, o příčku výše povyskočil Thierry Neuville, kterému nyní patřila osmá pozice, devátý byl Esapekka Lappi a desátý vedoucí muž třídy WRC2 Pontus Tidemand. Své místo v TOP 10 ztratil Teemu Suninen. Fin měl během RZ6 trable se zavěšením a v průběžném pořadí se propadl na jedenácté místo.

Předpoklady všech, kteří věřili, že Sébastien Loeb bude hned během svého návratu bojovat o vítězství v rychlostních zkouškách, se naplnily během sedmé rychlostní zkoušky. V ní porazil Francouz o pět vteřin vůz Hyundai, který pilotoval jeho bývalý týmový kolega Dani Sordo. Španěl obsadil v sedmé rychlostní zkoušce druhou pozici. Na třetím místě skončil Ott Tänak. První místo Daniho Sorda v průběžném pořadí nedoznalo změny ani po této RZ. Na druhé pozici se ovšem posunul Sébastien Loeb, který ztrácel 14,9 desetin sekundy. Krisi Meekovi patřilo po sedmé rychlostní zkoušce třetí místo. Čtvrtá příčka patřila Tänakovi, pátá Mikkelsenovi, který odsunul na šestou příčku Ogiera, sedmý byl Latvala, osmý Neuville, devátý lídr WRC2 Tidemand a desátý Greensmith.  Do potíží se dostal Esapekka Lappi. Fin se kvůli tomu propadl zpět mimo první desítku na jedenácté místo.

V RZ8 zajeli nejrychlejší čas hned dva závodníci. O první pozici se rozdělili Ott Tänak a Sébastien Loeb. Třetí pozici obsadil Jari-Matti Latvala. V čele rally se ovšem i nadále držel Dani Sordo. Sébastienu Loebovi, který jak v sedmé, tak osmé rychlostní zkoušce exceloval, se podařilo dotáhnout ke Španělovi na rozdíl 7,9 desetin sekundy. Na třetí místo se posunul jeden z vítězů RZ Ott Tänak. Estoncův progres znamenal pokles na čtvrtou pozici pro Krise Meeka. Na pozici číslo pět se vrátil zpět Sébastien Ogier. Šestou příčku okupoval Mikkelsen, sedmou Latvala, osmou Neuville, devátou Tidemand a na poslední bodované desáté příčce figuroval Gus Greensmith.

Ott Tänak, tentokrát již sám, se umístil na první pozici rovněž v deváté rychlostní zkoušce. Druhý čas si připsal Sébastien Ogier a třetí Andreas Mikkelsen. Zatímco Ott Tänak vyhrál druhou rychlostní zkoušku v řadě, situace zbývajících dvou jezdců Toyoty již tak veselá nebyla. Po Esapekkovi Lappim se totiž nyní dostal do potíží i Jari-Matti Latvala, kterého po sedmé rychlostní zkoušce potkal problém s alternátorem a do RZ8 již nenastoupil. K jeho času tak stejně jako v případě Lappiho, který v pátečním programu rovněž již nepokračoval, bylo přičteno sedm minut. Vedení soutěže zůstávalo i nadále v rukou Daniho Sorda. Druhému Sébastienu Loebovi se tentokrát podařilo stáhnout pouhou desetinu a figuroval tak na druhé pozici se ztrátou 7,8 desetin sekundy. Na třetí příčce se i nadále nacházel Ott Tänak. Čtvrtá příčka patřila Meekovi, pátá Ogierovi, šestá Mikkelsenovi, sedmá Neuvillovi, osmá Tidemandovi, devátá Greensmithovi a Jari-Matti Latvala se po odstoupení z páteční části rally propadl na konec první desítky.

Poslední RZ dne měla stejně jako osmá rychlostní zkouška dva vítěze. Jedním z nich byl znovu Ott Tänak a i tentokrát se s ním o vítěství rozdělil francouzský šampion se jménem Sébastien. Tentokrát ovšem nešlo o Sébastiena Loeba, nýbrž o Sébastiena Ogiera. Druhý zmiňovaný "Seb" obsadil třetí příčku. Dani Sordo neztratil své první místo ani v této RZ a v čele tak mohl přenocovat. Na druhém místě končil pátek Sébastien Loeb, který se sice v úvodní čtvrteční RZ zmohl jen na desátý nejrychlejší čas, v pátek ovšem ukázal, že ze svého rallyového umění ani během tříletého pobytu mimo WRC nezapomněl a za vedoucím Sordem zaostával o 7,2 desetin sekundy. Třetí příčku držel se ztrátou jedenácti vteřin Ott Tänak. Čtvrtý byl Meeke(+25,0), pátý Ogier(+30,2), šestý Mikkelsen(+31,7), sedmý Neuville(2:01,9), osmý Tidemand(+5:05,6), devátý Greensmith(+8:13,0) a do nejlepší desítky se povedlo proniknout Chilanovi Pedru Hellerovi(+12:33,8). Jari-Matti Larvala a Esapekka Lappi se na konci druhého soutěžního dne, během něhož je potkaly nepříjemnosti, nacházeli na 12., respektive 18. příčce.

V kategorii WRC 2 vedl s obřím náskokem, který činil více než tři minuty, Pontus Tidemand. Druhá pozice patřila Gusu Greensmithovi a třetí Pedru Hellerovi. Druhý jezdec Škoda Motorsport Kalle Rovanperä se po pátečních problémech nacházel s více než hodinovou ztrátou až na šestém místě.

Ve WRC 3 logicky vedl jediný soutěžící Tom Williams.

sobota

Úvodní sobotní etapě kralovali francoužští jezdci. Nejrychleji RZ absolvoval Sébastien Loeb. Na druhém místě se umístil Sébastien Ogier a třetí nejrychlejší čas zajel Kris Meeke. Velmi špatný vstup do soboty potkal do té doby třetího Otta Tänaka, kterého postihla ztráta výkonu a tento problém vyvrcholil odstoupením ze sobotního programu. Dosavadní lídr soutěže Dani Sordo obsadil čtvrté místo a na vítězného Loeba ztratil 12,3 desetin sekundy, což znamenalo změnu na čele soutěže, do něhož se po jedenácté rychlostní zkoušce posunul Sébastien Loeb, který tak pokračoval ve znamenitém návratu. Dani Sordo se propadl na druhou příčku a na devítinásobného šampiona nyní ztrácel 5,1 desetin sekundy. Na třetí pozici se vrátil Kris Meeke. Na čtvrtém místě figuroval Ogier, na pátém Mikkelsen, na šestou pozici se propadl Tänak, sedmé místo patřilo Neuvillovi, osmé Tidemandovi, deváté Greensmithovi a desáté Pedru Hellerovi.

I ve dvanácté rychlostní zkoušce zvítězil jezdec Citroënu. Tentokrát si ovšem nejlépe vedl Kris Meeke. Stejně jako v předchozí rychlostní zkoušce skončil na druhém místě Sébastien Ogier a třetí pozici obsadil Esapekka Lappi. Fin tak v protrápeném víkendu zaznamenal také světlou chvíli. Náskok Sébastiena Loeba před Danim Sordem narostl po této RZ na rovných šest vteřin. Třetí pozice stále patřila Krisi Meekovi. Čtvrtý byl Ogier, pátý Mikkelsen, ke změně došlo na šestém místě, na které se posunul Neuville, sedmá pozice patřila lídrovi WRC 2 Tidemandovi, osmá Tänakovi, devátá Greensmithovi a do nejlepší desítky se vrátil také Jari-Matti Latvala. Třetí jezdec Toyoty Esapekka Lappi se nacházel na třináctém místě.

Na třinácté rychlostní zkoušce zvítězil Sébastien Ogier. Na druhé příčce skončil Dani Sordo a na třetí Jari-Matti Latvala. V čele průběžného pořadí zůstal Sébastien Loeb, Sordovi se ovšem podařilo umazat jeho náskok na 2,9 desetin sekundy. O "bronz" se v tuto chvíli dělili Kris Meeke se Sébastienem Ogierem. Pátou pozici držel Mikkelsen, šestou Neuville, sedmou Tidemand, osmou Greensmith, devátou Latvala a odstoupivší Ott Tänak, jehož pád pořadím dolů stále pokračoval, se nacházel na desátém místě.

Čtrnáctá rychlostní zkouška byla pro další průběh rally zlomová. Zvítězil v ní Sébastien Ogier před druhým Krisem Meekem a třetím Jari-Mattim Latvalou. Zkouška měla z hlediska šancí na vítězství fatální následky pro Sébastiena Loeba, který rozšířil seznam jezdců sužovaných problémy, když jej postihl defekt a do cíle RZ přijel se ztrátouz téměř dvě a půl minuty, což stačilo na pouhé třinácté místo. A aby toho nebylo málo, stejné problémy potkaly také do té doby jeho nejbližšího pronásledovatele Daniho Sorda. Španěl ovšem na rozdíl od Loeba ztratil "jen" půl minuty a obsadil sedmou pozici. Po této etapě se do čela vyšvihnul Sébastien Ogier. Před druhým Krisem Mekkem měl pětinásobný šampion náskok 3,8 desetin sekundy. Dani Sordo zaplatil za defekt ztrátou jedné pozice a nyní mu patřilo třetí místo. Čtvrtá pozice patřila Mikkelsenovi, z první až pátou pozici spadl Loeb, šestý byl Neuville, sedmý Tidemand, osmý Greensmith, devátý Latvala a desátý Pedro Heller, který vypoklonkoval z nejlepší desítky již neaktiovního Otta Tänaka. Estonci patřila po RZ 14 jedenáctá příčka.

Sébastien Ogier se stal také vítězem RZ 15, čímž dosáhl na již třetí vítěznou rychlostní zkoušku v řadě. Na druhé pozici se nyní umístil Sébastien Loeb a třetí příčku obsadil Thierry Neuville. Ogierův náskok v čele soutěže po tomto vítězství výrazně narostl, tentokrát již na 34,5 sekundy před druhým Krisem Meekem. Na třetí místě zůstal Dani Sordo. Čtvrté místo patřilo Mikkelsenovi, páté Loebovi, šesté Neuvillovi, sedmé Tidemandovi, osmé Greensmithovi, deváté Latvalovi a desáté stále Pedru Hellerovi.

Šnůra Sébastiena Ogiera pokračovala také v šestnácté rychlostní zkoušce, kde Francouz o 2,6 desetin sekundy porazil Krise Meeka. Na třetí pozici se umístil Dani Sordo. Nejlepší trojice RZ16 se shodovala také s nejlepšími třema závodníky v průběžném pořadí. Na čtvrté příčce se nacházel Mikkelsen, na páté Loeb, na šesté Neuville, na sedmé Tidemand, na osmé Greensmith, na deváté Latvala a na desáté Pedro Heller.

Dále následovala sedmnáctá rychlostní zkouška, která měřila pouhých 2,30 km. Na první pozici se umístili díky shodnému času Dani Sordo a Kris Meeke. O pouhou jednu desetinu sekundy zaostal za španělsko-britským duem třetí Sébastien Loeb. V první desítce průběžného pořadí nedošlo k žádné změně. Stále vedl Sébastien Ogier před druhým Meekem, třetím Sordem, čtvrtým Mikkelsenem, pátým Loebem, šestým Neuvillem, sedmým Tidemandem, osmým Greensmithem, devátým Latvalou a desátým Hellerem.

V osmnácté "erzetě" byl nejúspěšnější Kris Meeke. Za ním skončili Andreas Mikkelsen, který obsadil druhou pozici, a Dani Sordo. Španěl skončil na třetím místě. Ani tentokrát se v bodované desítce neodehrály žádné změny.

Poslední kraťoučkou rychlostní zkoušku dne opanoval Andreas Mikkelsen. Za Norem zaostal o pouhou jednu desetinu sekundy Sébastien Ogier. Stejný čas jako Ogier si připsal také Esapekka Lappi. Před posledním dnem soutěže, na který byly naplánovány tři rychlostní zkoušky, vedl Sébastien Ogier. Druhá pozice patřila Krisi Meekovi, který na Ogiera ztrácel 35,9 desetin sekundy. Třetí pozici měl ve svém držení Dani Sordo, kterého od Meeka dělilo 10,9 desetin sekundy. Na čtvrtém místě figuroval Mikkelsen(+1:28,4), na pátém Loeb(+2:19,7), na šestém Neuville(+4:44,6), na sedmém Tidemand(+9:24,2), na osmém Greensmith(+15:06,8), na devátém Latvala(+15:59,6) a nejlepší desítku uzavíral Pedro Heller(+21:43,0).

V kategorii WRC 2 byly před posledním dnem karty rozdány zcela jasně. Všechny trumfy držel v rukou Pontus Tidemand, jehož náskok na druhého Guse Greensmithe činil obřích šest minut, třináct vteřin a devět desetin sekundy. Třetí byl Pedro Heller(+13:02,4). Druhý jezdec továrního týmu Škoda Kalle Rovanperä se posunul oproti pátku o jednu příčku dopředu a nyní mu patřila pátá pozice, avšak již s více než hodinovou ztrátou.

V kategorii WRC 3 vedl jediný přihlášený účastník v rámci této třídy Tom Williams.

neděle

Do závěrečného dne soutěže vstoupil nejlépe Jari-Matti Latvala. Fin nadělil 9,7 desetin sekundy svému bývalému týmovému kolegovi Sébastienu Ogierovi. Třetí příčku obsadil Dani Sordo. Spokojenost ale rozhodně nepanovala v táboře Citroënu. Dosud na druhém místě jedoucí Kris Meeke totiž skončil v příkopu a v cíli ztratil na vítěze 47,5 sekundy. V čele sotěže stále neohroženě zůstával Sébastien Ogier. Kris Meeke přišel v důsedku své chyby o druhou pozici, na kterou se posunul Dani Sordo. Brit se po dvacáté RZ nacházel na třetí pozici. Čtvrtý byl Mikkelsen, pátý Loeb, šestý Neuville, sedmý Tidemand, na osmou příčku se posunul Latvala, který odsunul na devátou pozici Greensmith a na chvostu první desítky se nacházel Pedro Heller.

RZ21 skončila doublem Toyoty. Zvítězil Ott Tänak před Jari-Mattim Latvalou. Na třetí místě se umístil Thierry Neuville. Před poslední rychlostní zkouškou se na první pozici s bezpečným náskokem držel Sébastien Ogier. Druhá příčka i nadále patřila Danimu Sordovi. Náskok jezdce Hyundai na třetího Krise Meeka narostl již na solidních 18,5 sekundy. Čtvrtá pozice patřila Mikkelsenovi, pátá Loebovi, šestá Neuvillovi, sedmá Tidemandovi, osmá Latvalovi, devátá Greensmithovi a desátá Pedru Hellerovi.

Toyota dosáhla dvojitého vítězství rovněž na závěrečné powerstage. Tänak s Latvalou se na RZ22 umístili v identickém gardu jako v předchozím rychlostní zkoušce. Shodné bylo rovněž také třetí místo, které znovu obsadil Thierry Neuville. Body do šampionátu si připsali také čtvrtý Andreas Mikkelsen a pátý Sébastien Loeb.

Vítězem Mexické rally 2018 se tedy stal Sébastien Ogier, který po nevýrazném výkonu ve Švédsku se v Mexiku vrátil na nejvyšší stupeň vítězů. Na pódium doprovodili Ogiera druhý Dani Sordo a třetí Kris Meeke. Čtvrtou pozici obsadil Mikkelsen, pátou Loeb, který se během svého návratu rozhodně nenechal zahanbit a ukázal, že nic ze své rychlosti a umění neztratil, šestý skončil Neuville, sedmý Tidemand, osmý Latvala, devátý Greensmith a bod za desáté místo získal Pedro Heller. Smolaři soutěže Esapekka Lappi a Ott Tänak obsadili jedenáctou, respektive čtrnáctou příčku.

Pro triumf ve WRC 2 si s přehledem dojel Pontus Tidemand. Jezdec Škody Motorsport přijel do cíle soutěže s náskokem bezmála šest a třičtvrtě minuty na druhého Guse Greensmitha. Bronz si z Mexika odváží Pedro Heller. Druhý pilot Škody Kalle Rovanperä se nakonec umístil a pátém místě.

V rámci třídy WRC 3 nedorazil do cíle žádný ze závodníků, neboť jediný startující v této soutěže Tom Williams odstoupil kvůli technické závadě.

kompletní výsledky

Do čela šampionátu se po mexickém triumfu vrátil zpět Sébastien Ogier, který má nyní na svém kontě 56 bodů. Thierry Neuville spadl zpět na druhou pozici. Belgičan ale ztrácí na jezdce M-Sportu pouhé čtyři body. Na třetí příčce se nachází Neuvillův týmový kolega Andreas Mikkelsen(35 bodů). Sébastien Loeb se po páté pozici v Mexiku dostal rovněýž do nejlepší desítky, kterou s 11 body uzavírá. Devítinásobný šampion se představí také v nadcházejícím podniku, kterým bude 5.-8. dubna jeho domácí Francouzská rally, kterou v minulosti dokázal ovládnout hned čtyřikrát.

Mezi týmy stále vede Hyundai Shell Mobis WRT(84 bodů). Druhá příčka patří M-Sport Ford World Rally Teamu(72 bodů), třetí Citroënu Total Abu Dhabi WRT(71 bodů) a nejméně bodů zatím nasbírala čtvrtá Toyota Gazoo Racing WRT(67 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Do čela průběžného pořadí WRC 2 se po triumfu posunul Pontus Tidemand(43 bodů). Rovněž na druhé pozici se nachází jezdec Škody a to Jan Kopecký s 25 body, které získal v úvodní Rally Monte Carla, která byla zatím jeho jediným letošní startem a v níž zvítězil. Stejný počet bodů má rovněž celkově třetí japonský závodník Takamoto Katsuta(25 bodů), který slavil triumf ve Švédsku.

kompletní průběžné pořadí

Vzhledem k tomu, že v Mexiku nespatřil cíl ani jeden vůz specifikace WRC 3, průběžné pořadí této kategorie zůstalo neměnné. O první místo se i nadále dělí Enrico Brazzoli a Denis Rädstöm, kteří mají na svém kontě 25 bodů. Třetí pozice patří Taiskovi Lariovi(19 bodů).

Jak jsme již zmínili výše souvislosti s dalším startem Sébastiena Loeba, další zastávkou letošní sezony WRC bude Francouzská rally v termínu 5.-8. dubna.

Indycar-St.Petersburg

Další významnou motoristickou akci, která se během víkendu uskutečnila, byl úvodní podnik letošní sezony Indycar v ulicích St. Petersburgu. Do letošního ročníku nastoupil jako obhájce titulu pilot stáje Rogera Penskeho Josef Newgarden. Mimo Newgardena najdeme ve startovní listině ještě dalších pět šampionů této série. Jsou jimi Tony Kanaan, Ryan Hunter-Reay, Scott Dixon, Will Power a Simon Pagenaud. Dalšími, se kterými je nutné v letošní sezoně také počítat, jsou kromě zmíněné šestice například také Sébastien Bourdais, Graham Rahal nebo loňský vítěz Indy 500 Takuma Sato. Na startu úvodního závodu sezony jsme rovněž spatřili také čtyři nové tváře a to Matheuse Leista, Jordana Kinga, Reného Bindera, Jacka Harveyho nebo bývalého pilota DTM Roberta Wickens. Další výraznou změnou ve startovní listině je odchod Hélia Castronevese. "Spiderman" ovšem zůstává ve službách Rogera Penskeho, pro něhož bude závodit v šampionátu WeatherTech Sportscar Championship a zcela nezanevře ani na tento šampionát, kde se zúčastní dvojice květnových závodů v Indianapolis.

první volný trénink

První volný trénink letošní sezony měl překvapivého vítěze. Tím se totiž stal nováček Matheus Leist. Brazilec hájící barvy stáje A.J. Foyt Enterprises zaznamenal čas v hodnotě 1:01,7231. Druhou pozici obsadil loňský vítěz Sébastien Bourdais a na třetím místě skončil Ryan Hunter-Reay. Co se týče nováčků, nepotěšil v úvodním volném tréninku pouze Matheus Leist. V dobrém světle se uvedl také Robert Wickens, který obsadil šestou pozici. Obhájce titulu Josef Newgarden se v první volném tréninku umístil jako patnáctý.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku již byly výsledky o něco standardnější. Zvítězil Ryan Hunter-Reay před druhým Jamesem Hinchcliffem a třetím Willem Powerem. Obhájce titulu Josef Newgarden tentokrát podal lepší výkon a zajel pátý nejrychlejší čas. Do nejlepší desítky se znovu vešel Robert Wickens. Kanaďan skončil na sedmé příčce. Překvapení prvního volného tréninku Matheus Leist obsadil tentokrát dvanáctou pozici.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Sobotu zahájil nejlépe Scott Dixon. Novozélanďan totiž zvítězil ve třetím volném tréninku. Za ním skončil loňský šampion Josef Newgarden. Třetí nejrychlejší čas si připsal Newgardenův týmový kolega Will Power. Skvěle se opět prezentovali nováčci. Nejvíce tentokrát zazářil čtvrtý Jordan King. Hned za Britem se na páté pozici umístil další novic Matheus Leist. Vítěz druhého volného tréninku Ryan Hunter-Reay zahájil sobotní program dvanáctým místem.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

kvalifikace

Kvalifikace přinesla další překvapení víkendu. Pro pole position si v ní totiž dojel Robert Wickens. Spolu s kanadským nováčkem se do první řady kvalifikoval také Will Power, který si připsal druhý nejrychlejší čas. Wickens navíc nebyl jedinou novou tváří, která v kvalifikaci obsadila místo v nejlepší trojici. Na třetím místě totiž skončil vítěz prvního volného tréninku Matheus Leist. Nováčkovský úspěch navíc umocnil čtvrtou pozicí Jordan King. Nejrychlejší muž posledního volného tréninku Scott Dixon skončil na devátém místě. Obhájce titulu Josef Newgarden si pro první závod sezony vyjel třináctou startovní pozici.

kompletní výsledky kvalifikace

warm-up

V posledních předzávodních jízdách zvítězil Alexander Rossi. Druhou pozici obsadil velezkušený Tony Kanaan. Na třetím místě se umístil Ryan Hunter-Reay. Loňský šampion Josef Newgarden skončil pátý. Příliš dobře nedopadl vítěz kvalifikace Robert Wickens. Tomu patřila ve warm-upu až dvacátá příčka.

kompletní výsledky warm-upu

závod

Úvodní závod letošní sezony přinesl velké drama. V St. Petersburgu totiž hned sedmkrát bylo máváno žlutými vlajkami a o vítězi závodu se rozhodlo až v závěrečných kolech. První triumf sezony nakonec ukořistil překvapivě Sébastien Bourdais. Francouz tak obhájil loňský triumf ze St.Petersburgu, který získal i přes start z posledního místa startovního roštu. I v letošním roce se musel vypořádat se startem ze zadní části pole, když do závodu vyrazil ze čtrnáctého místa.

Jako druhý projel cílem Graham Rahal, jenž si bravurně poradil se stejnou situací jako loni Bourdais, neboť startoval z chvostu pole.

Třetí pozici obsadil v cíli Alexander Rossi. Vítěz závodu 500 mil Indianapolis z roku 2016 ovšem mohl mířit mnohem výše, nebýt incidentu, který se v předposledním okruhu odehrál v první zatáčce. Rossi, který v tu chvíli figuroval na druhé pozici, totiž zaútočil na v té době vedoucího Roberta Wickense a došlo ke kolizi, za kterou zaplatil odstoupením z první pozice dvě kola před cílem závodu. Pro Wickense tak jeho debut v Indycar skončil velmi bolestivým momentem.

Jako čtvrtý projel cílem James Hinchcliffe, pátý skončil Ryan Hunter-Reay, šestý Scott Dixon, obhájce titulu Josef Newgarden zahájil sezonu sedmým místem, osmou pozici obsadil Ed Jones, devátou Marco Andretti a do nejlepší desítky se vešel také Will Power. Za australským pilotem skončil šampion z roku 2004 Tony Kanaan, který dokončil závod na jedenáctém místě. Šampion z roku 2016 Simon Pagenaud obsadil třináctou příčku.

Kromě Roberta Wickense nedojeli do cíle závodu také další tři nováčci René Binder, Jack Harvey a smůlu měl také vítěz prvního volného tréninku a třetí muž kvalifikace Matheus Leist.

kompletní výsledky závodu

Jako lídr šampionátu odjíždí ze St.Petersburgu stejně jako loni Sébastien Bourdais, který má na svém kontě 51 bodů. Druhá pozice patří Grahamu Rahalovi(40 bodů) a třetí Alexanderu Rossimu(36 bodů). Robert Wickens, který byl v cíli závodu klasifikován na osmnáctém místě, se v šampionátu díky extra bodům za pole position a největší počet kol absolvovaných v čele nachází na patnácté příčce.

kompletní průběžné pořadí

Sezona pokračuje 7.dubna oválovým závodem ve Phoenixu.

Indy Lights-St.Petersburg

V St. Petersburgu se během minulého víkendu nepředstavily pouze vozy Indycar. Sezonu zde také zahájily také jiné americké série. Jedním ze šampionátů, který Indycar v St. Petersburgu doprovázel, byl Indy Lights.

volný trénink

V pátečním volném tréninku zajel nejrychlejší čas Aaron Telitz. Druhou pozici obsadil Pato O´Ward a na třetím místě skončil Colton Herta. Loňský vicemistr této série Santiago Urrutia zahájil víkend osmým časem.

kompletní výsledky volného tréninku

první kvaifikace

Aaron Telitz se udržel na čele také v první kvalifikaci, kde si připsal čas v hodnotě 1:05,1279. Ke změně nedošlo ani na zbylých pozicích první trojice. Druhou pozici obsadil Pato O´Ward a třetí pozici získal pro start prvního závodu Colton Herta. Loňský vicemistr Santiago Urrutia zajel v kvalifikaci čtvrtý nejrychlejší čas.

kompletní výsledky první kvalifikace

druhá kvalifikace

V kvalifikaci pro druhý závod zvítězil Pato O´Ward. Druhou pozici obsadil Colton Herta a třetí příčku si pro start druhého závodu zajistil vítěz první kvalifikace Aaron Telitz. Santiago Urrutia obsadil šestou pozici.

kompletní výsledky druhé kvalifikace

první závod

V prvním závodě sezony si dojel pro vítězství Pato O´Ward. Mexičan přijel do cíle s náskokem zhruba šest a půl vteřiny před Santiagem Urrutiou. Uruguayský pilot dokončil závod na druhém místě. Jako třetí byl v cíli odmávnut Colton Herta. Vítěz kvalifikace Aaron Telitz nemohl svou nejlepší výchozí pozici využít, neboť do závodu vůbec neodstartoval.

kompletní výsledky prvního závodu

druhý závod

Ve druhém závodě víkendu se z vítězství radoval Santiago Urrutia. Na pódium doprovodila loňského vicemistra dvojice amerických "mladých pušek". Jako druhý přijel do cíle závodu Shelby Blackstock a třetí pozici obsadil Ryan Norman. Vítěz druhé kvalifikace a rovněž také sobotního závodu Pato O´Ward se ve druhé jízdě umístil na sedmé příčce. Aaron Telitz stejně jako v prvním závodě cíl nespatřil. Závod nedokončil také další z favoritů Colton Herta.

kompletní výsledky druhého závodu

Vedení v šampionátu patří po úvodních dvou závodech Santiagu Urrutiovi(55 bodů). Druhá pozice patří vítězi prvního závodu Patu O´Wardovi(47 bodů) a třetí Shelbymu Blackstockovi(42 bodů).

Sezona Indy Lights bude pokračovat 21.-22. dubna dalšími dvěma závody, které se pojedou na okruhu Barber Motorsports Park v Alabamě.

 Monster Energy NASCAR Cup Series-Avondale

pátek

první volný trénink

Do čtvrtého podniku letošní sezony Monster Energy NASCAR Cup Series vstoupil nejlépe Kyle Larson, který si připsal nejrychlejší čas prvního volného tréninku. Na druhé příčce se umístil Jamie McMurray a třetí místo obsadil Kyle Busch. V dobrém světle se znovu ukázal nováček William Byron, který zajel čtvrtý čas. Vítěz posledních dvou závodů a lídr šampionátu Kevin Harvick vstoupil do víkendu v Avondale jedenáctou pozici.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

kvaifikace

Kvalifikaci opanoval obhájce titulu Martin Truex jr. Druhou pozici obsadil vítěz prvního volného tréninku Kyle Larson a na třetím místě skončil Chase Elliott. Kevin Harvick si pro start závodu vyjel desátou pozici.

kompletní výsledky kvalifikace

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku zajel nejrychlejší čas Kevin Harvick. Na druhé pozici se umístil Chase Elliott a do první trojice se rovněž vešel Kyle Busch, který skončil na třetím místě. Vítěz kvalifikace a loňský šampion Martin Truex jr. se ve druhém volném tréninku umístil na sedmé pozici. Vítěz prvního volného tréninku Kyle Larson se umístil na samotném chvostu nejlepší desítky.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

V posledním volném tréninku před závodem se udržel na prvním místě Kevin Harvick. Za Harvickem se umístil na druhém Jamiem McMurray a třetí nejrychlejší čas zaznamenal Martin Truex jr.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

závod

Také čtvrtý závod letošní sezony skončil vítězstvím pro Kevina Harvicka. Šampion z roku 2014 triumfoval již potřetí v řadě a zkompletoval tak hattrick. Jako druhý projel cílem Kyle Busch. "Rowdy" se stal zároveň vítězem úvodní části závodu. Třetí pozici obsadil Chase Eliott. Obhájce titulu Martin Truex jr., který do závodu odstartoval z první pozice, nejlepší výchozí pozici ve vítězství přetavit nedokázal a na svůj první letošní triumf si tak musí zatím počkat. Ve druhé části závodu si připsal vítězství šampion ze sezony 2004 a starší bratr Kyla Busche Kurt, který závod dokončil na desáté pozici. Vlažný vstup do sezony v podání legendárního Jimmieho Johnsona pokračoval také v Avondale. Sedminásobný šampion obsadil čtrnáctou pozici a v úvodní čtveřici závodů jsme ho ani jednou neviděli v první desítce.

kompletní výsledky závodu

Po závodě v Avondale stále vedl šampionát Kevin Harvick(168 bodů). Se ztrátou dvanácti bodů patřila druhá, respektive třetí pozice Kylu Buschovi a Martinu Truexovi jr., kteří mají na svých kontech shodný počet 156 bodů.

kompletní průběžné pořadí

Sezona pokračuje tento víkend, tentokrát závodem ve Fontaně.

NASCAR Xfinity Series-Avondale

první volný trénink

První volný trénink Xfinity Series zvládl nejlépe Christopher Bell. Druhou pozici obsadil mimo body jedoucí Kye Busch a třetí skončil Justin Allgaier. Kromě Kyla Busche se z řad jezdců Monster Energy NASCAR Cup Series zúčastnili také Brad Keselowski, Ty Dillon a Jamie McMurray. Keselowski obsadil v prvním volném tréninku čtvrtou pozici, Jamie McMurray skončil osmý a Ty Dillon šestnáctý. Vedoucí muž šampionátu Elliott Sadler obsadil v prvním volném tréninku čtrnácté místo.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Druhý volný trénink vyhrál Cole Custer. Za ním se umístila dvojice závodníků Monster Energy NASCAR Cup Series. Druhou příčku znovu obsadil Kyle Busch a na třetí pozici se umístil Brad Keselowski. Vítěz prvního volného tréninku Christopher Bell se ve druhých tréninkových jízdách musel spokojit se sedmým místem. Lídr šampionátu Elliott Sadler skončil třináctý. Co se týče zbylých pilotů Monster Energy NASCAR Cup Series, Jamie McMurray skončil šestý a Ty Dillon dvanáctý.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

kvalifikace

Kvalifikaci si podmanil Justin Allgaier. Druhou pozici obsadil Brad Keselowski. Vítěz druhého volného tréninku Cole Custer skončil na třetím místě. Kyle Busch skončil pátý, Jamie McMurray zajel šestý čas a Ty Dillon se umístil na čtrnáctém místě. Kvalifikace se nevydařila Elliottu Saderovi. Lídr šampionátu si pro start závodu vyjel pouze čtyřiadvacáté místo.

kompletní výsledky kvalifikace

závod

V závodě si dojel pro vítězství Brad Keselowski. Za ním závod dokončil poleman Justin Allgaier, který obsadil druhou příčku a byl nejúspěšnější v první části závodu. Třetí pozici si z Avondale odváží Kyle Busch. Šampion NASCAR Sprint Cupu z roku 2015 si připsal body nejen za třetí pozici, ale rovněž za vítězství ve druhé části závodu. Další z pilotů Monster Energy NASCAR Cup Series Jamie McMurray a Ty Dillon obsadili pátou, respektive třináctou pozici. Vedoucí muž šampionátu Elliott Saddler byl v cíli odmávnut jako devátý.

kompletní výsledky závodu

V čele šampionátu se udržel Elliott Sadler(151 bodů). Druhý Tyler Reddick se již ale dotáhl na rozdíl jediného bodů. Třetí místo patří Justinu Allgaiervi(144 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Stejně jako v případě Monster Energy NASCAR Cup Series pokračuje sezona Xfinity Series již tento víkend ve Fontaně.

Stock Car Brasil-Interlagos

Dalším šampionátem, který během minulého víkendu odstartoval, byl brazilský šampionát cestovních vozů Stock Car. V něm se v letošní sezoně představí celá řada zajímavých jmen, zejména bývalých pilotů Formule 1. Ve startovní listině najdeme například nejzkušenějšího pilota v historii královny motorsportu Rubense Barrichella, dále Tarsa Marquese, Ricarda Zontu, Antonia Pizzoniu anebo také současné piloty Formule E Nelsona Piqueta jr. a Lucase Di Grassiho. Další zajímavou postavou je pilot Indycar Vitor Meira. Během úvodního závodu sezony, kdy mohou týmy každý vůz rozdělit mezi dva závodníky, se naví představili Felipe Massa, pro něhož se jednalo o první závodní zkušenost po odchodu z Formule 1, Oliver Jarvis, Jamie Green, Jerome D´Ambrosio, Luciano Burti, Felipe Nasr a další. Titul bude v letošní sezoně obhajovat Daniel Serra.

první volný trénink

Nejrychlejší čas prvního volného tréninku si připsala dvojice César Ramos a Kelvin Van Der Linde.Druhou pozici obsadil šampion z roku 2015 Marcos Gomes spolu se svým spolujezdcem Pipem Deranim. I na třetím místě skončil šampion a to Felipe Fraga. Spolu s šampionem z roku 2016 seděl ve voze stáje Cimed Racing Team Nick Catsburg. Obhájce titulu Daniel Serra, který sdílí svůj vůz s Joaem Paulem De Oliveirou, zajel pátý nejrychlejší čas. Felipe Massa spolu s šampionem z let 2006,2007,2011 a 2012 Cacá Buenem obsadil při svém návratu k závodění sedmnáctou příčku.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

 Ve druhém volném tréninku se na čele objevila posádka stáje Shell Racing složená z bývalého pilota Formule 1 Ricarda Zonty a Laurense Vanthhora. Druhý nejrychlejší čas si připsali Diego Nunes s Lucianem Burtim. Třetí příčku obsadilo duo Guilherme Slas-Mariano Altuna. Daniel Serra s Joaem Paolem De Oliveirou zajeli devátý nejrychlejší čas. Cacá Bueno s Felipem Massou obsadili dvacátou příčku. Vítězové prvního volného tréninku César Ramos a Kelvin Van Der Linde nezajeli ve druhém tréninku žádný měřený čas.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Třetí volný trénink patřil Felipemu Fragovi s Nickem Catsburgem. Druhou příčku obsadili Mauro Gomes a Pipo Derani. Na třetí pozici se ve třetím volném tréninku umístili Rubens Barrichello a Filipe Albuquerque. Ricardo Zonta a Filipe Albuquerque, kterří triumfovali ve druhém volném tréninku, obsadili pátou příčku. Cacá Bueno s Felipem Massou figurovali na 28. místě.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

kvalifikace

Pole position pro závod vybojovala posádka Daniel Serra-Joao Paulo De Oliveira. Druhou pozici obsadili Lucas Di Grassi a Augusto Farfus. Jako třetí se v kvalifikaci umístili piloti týmu Full Time Sports Rubens Barrichello s Filipem Albuquerquem. Vítězové třetího volného tréninku Felipe Fraga a Nick Catsburg zajeli čtvrtý nejrychlejší čas. Čtyřnásobný šampion Cacá Bueno spolu s vicemistrem světa Formule 1 Felipem Massou získali pro start závodu jedenáctou příčku.

kompletní výsledky kvalifikace

závod

V závodě dokázali Daniel Serra s Joao Paulem De Oliveirou dokázali zužitkovat nejlepší výchozí pozice a ovládli úvodní závod letošní sezony. Jako druzí projeli cílem Rubens Barrichello a Filipe Albuquerque. Zadařilo se rovněž i druhé posádce stáje Full Time Sports složené s Ricarda Maurícia a bývalého pilota Sauberu ve Formuli 1 Felipeho Nasra dokončila závod na třetí pozici. Cacá Bueno a Felipe Massa projeli cílem na třinácté příčce.  A jak se dařilo zbylých bývalým pilotům Formule 1? Ricardo Zonta spolu se svým spolujezdcem Laurensem Vanthoorem skončili čtvrtí, Jerome D´Ambrosio s Lucasem Forestim uzavřeli první desítku, Antonio Pizzonia s Oliverem Jarvisem dokončili závod jako čtrnáctí a Tarso Marques, který se o vůz dělil s Fernandem Crocem, obsadil dvadvacátou příčku. Cíl závodu nespatřili Lucas Di Grassi s Augusto Farfusem, Luciano Burti s Diegem Nunesem a také Nelson Piquet jr. s Robinem Frijnsem.

kompletní výsledky závodu

Loňský šampion Daniel Serra je i po úvodním závodě letošní sezony v čele šampionátu s 20 body. Na druhé příčce se nachází šampion z roku 2014 a zároveň účastník 322 velkých cen Formule 1 Rubens Barrichello. "Rubinho" ztrácí na Daniela Serru tři body. Třetí příčka patří Ricardu Mauríciovi(14 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Další závod se uskuteční 8. dubna na okruhu v Curitibě.

 

Formule E: Třikrát poprvé aneb jak psal Abt v Mexiku dějiny

10. března 2018, 11:43 | Barbora Goldmannová | Komentáře
Ilustrační fotografie - Formule E: Třikrát poprvé aneb jak psal Abt v Mexiku dějiny
Konečně se na něj usmálo štěstí a mohl slavit vítězství. Řeč je o Danielu Abtovi, který v Mexiku proťal cílovou pásku jako první. Tentokrát už mu v cestě nic nestálo.

Rodák z Kemptenu na svůj první triumf čekal pořádně dlouho. Naposledy stál na stupínku nejvyšším ještě v době, kdy závodil ve Formuli 3, tedy v roce 2012. Poté následovalo období „sucha“. Od začátku působení ve Formuli E byl nespočetně krát blízko k vítězství, jenže jej ve většině případů zradila technika.

V prosinci loňského roku, v den svých 25. narozenin, sice dojel v Hongkongu do cíle na prvním místě, ovšem z vítězství se neradoval dlouho, neboť byl diskvalifikován kvůli chybě týmu. Audi totiž zaneslo do pasu, který se předává při přejímce, špatná čísla součástek. A bylo vymalováno. Rázem se pohádkového dne stal hororový den.

DOPORUČUJEME: Daniel Abt: Můj nejlepší a zároveň nejhorší den kariéry (+VIDEO)

Následoval závod v Marrákeši, ve kterém bral bod za desáté místo. V Santiagu musel spolknout další hořkou pilulku, když musel ze závodu odstoupit. Avšak ani těmito nezdary se nenechal zastavit a do Mexika přijel v plné síle. Kvalifikace sice nevyšla úplně podle představ, protože se neprobojoval do boje o super-pole, které mu uteklo 55 tisícin, ale start se mu povedl na výbornou. Po pěkných předjížděcích manévrech a perfektním pitstopu převzal vedení, které si udržel až do finiše.

„Fantastický den – konečně první vítězství,“ radoval se Abt bezprostředně po závodě. „Máme za sebou těžké časy, ale nikdy jsme se nevzdali a tady (v Mexiku) jsme získali vynikající vítězství a deváté místo. Na všechny jsem neskutečně hrdý a celému týmu mohu jen poděkovat: Obě auta byla perfektní. Dneska večer to patřičně oslavíme.“

Z bezchybného výkonu svého svěřence byl nadšený i šéf Audi Allan McNish: „Prostě třída, jak předjížděl a jak se přitom dostal do této pozice.“

 

Pětadvacetiletý Němec se v mexických ulicích zapsal do dějin Formule E, a to hned dvakrát: Byl prvním pilotem německé národnosti, který v tomto šampionátu triumfoval, a bylo to vůbec první vítězství pro tým Audi a do třetice všeho dobrého to bylo rovněž (po druhé) první Abtovo vítězství ve Formuli E.

Víkend v motorsportu: Abt zvítězil v Mexico City

10. března 2018, 01:26 | Dušan Bouzek
Ilustrační fotografie - Víkend v motorsportu: Abt zvítězil v Mexico City
Německý pilot stáje Audi Sport Abt Schaeffler dosáhl svého prvního triumfu ve Formuli E.

Formule E-Mexico City

sobota

první volný trénink

Čtvrtý podnik letošní sezony zahájil nejrychlejším časem úřadující šampion Lucas Di Grassi, který se v letošním roe zatím velice trápí a na své konto si stále nepřipsal jediný bod. Na druhé pozici se umístil pilot stáje Venturi Edoardo Mortara. Třetí pozici obsadil v prvním volném tréninku lídr šampionátu a vítěz ze Santiaga Jean-Eric Vergne.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Lucas Di Grassi byl nejrychlejší také ve druhém volném tréninku. Za ním se umístil na druhé pozici vítěz dvou závodů letošní sezony Felix Rosenqvist z týmu Mahindra. V nejlepší trojici se ve druhém volném tréninku umístil také Jaguar a to zásluhou Mitche Evanse. Novozélaňdan obsadil třetí příčku. Vedoucímu muži šampionátu Jeanu-Ericu Vergnovi se ve druhém volném tréninku příliš zazářit nepodařilo. Umístil se totiž až na osmnáctém místě.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

kvalifikace

Nejrychlejším mužem kvalifikace byl Sébastien Buemi. Šampion druhé sezony této série porazil o pouhých osm tisícin sekundy Felixe Rosenqvista, který obsadil druhou pozici stejně jako ve druhém volném tréninku. Na třetím místě skončil Antonio Felix Da Costa. Mimo této trojice si postup do superpole vybojovali čtvrtý Oliver Turvey a také jeho krajan Alex Lynn, který zajel pátý nejrychlejší čas. Vedoucí muž šampionátu Jean-Eric Vergne obsadil sedmou pozici. Loňský šampion Lucas Di Grassi po obou vyhraných volných trénincích se v kvalifikaci umístil až na dvanáctém místě. Pro závod to ovšem pro Brazilce znamenalo start z poslední pozice, neboť byl penalizován deseti místy na startu za výměnu převodovky.

kompletní výsledky kvalifikace

superpole

V superpole pro sebe pole position získal Felix Rosenqvist. Za Švédem zaostal o ti desetiny sekundy pilot stáje DS Virgin Racing Alex Lynn. Brit ovšem musel pro závod přepustit místo v první řadě původně třetímu nejrychlejšímu Oliveru Turveymu. Lynna totiž potkal stejný osud jako Di Grassiho a i on přišel na startu o deset pozic kvůli výměně převodovky. Čtvrtou pozici obsadil v superpole Sébastien Buemi a pátou Antonio Felix Da Costa. Portugalec měl ovšem smůlu, neboť zajel v závěrečných bojích druhý nejrychlejší čas. Ten ovšem byl později anulován, neboť vůz pilota stáje Andretti překročil hmotnostní limit.

kompletní výsledky superpole

závod

V pátém závodě letošní sezony se kýženého prvního triumfu v této sérii dočkal Daniel Abt. Německý závodník vystoupil na nejvyšší stupeň již ve druhém závodě v Hong Kongu, z první pozice byl ovšem později diskvalifikován a počáteční velikou radost poté vystřídalo veliké zklamání. V tomto případě již ale Abtovi triumf zůstal. Se ztrátou šesti vteřin na pilota Audi Sport Abt Schaeffler přijel do cíle jezdec činského týmu NIO Oliver Turvey. Zatímco pro Abta šlo o premiérové prvenství, v případě Turveyho se jednalo o první pódiové umístění. Třetí pozici obsadil Sébastien Buemi. Švýcar dojel mezi nejlepšími třemi již potřetí v řadě. Dobře si znovu vedly vozy Jaguar. Historicky první šampion Formule E Nelson Piquet jr. již ve třetím závodě sezony skončil na čtvrtém místě a jeho týmový kolega Mitch Evans dokončil mexickou ePrix jako šestý. Mezi vozy britského týmu se vklínil vítěz z Chile a lídr šampionátu Jean-Eric Vergne, který se umístil na páté pozici. Lucas Di Grassi získal v Mexico City své první body v aktuální sezoně, když dojel na deváté příčce. Velká smůla potkala Felixe Rosenqvista. Švéd si po startu vytvořil v čele závodu solidní náskok a zdálo se, že jede vstříc svému třetímu triumfu v sezoně 2017-2018. Poté ovšem z důvodu technických problémů zastavil na trati a cíl závodu nespatřil.

kompletní výsledky závodu

I přes pátou pozici zde v Mexiku se ve vedení šampionátu udržel pilot stáje Techeetah Jean-Eric Vergne, který má nyní na svém kontě 81 bodů. Na druhé příčce se stále drží Felix Rosenqvist, jehož ztráta na Vergneho se po nedokončeném závodě vyšplhala na 12 bodů. I třetí pozice zůstala Samu Birdovi. Pilot stáje DS Virgin Racing dosud nasbíral 61 bodů. Lucasi Di Grassimu poté, co si připsal první tři body(dva za 9.pozici a jeden za nejrychlejší kolo závodu), patří v šampionátu 19.příčka.

kompletní průběžné pořadí jezdců

Ke změně nedošlo ani na čele hodnocení týmů. To i nadále vede s 99 body čínská stáj Techeetah. Indickému týmu Mahindra Racing stále patří druhá příčka(90 bodů) a na třetí místo se posunul Panasonic Jaguar Racing, který má po pátém závodě sezony na kontě 74 bodů a o 4 body předstihl další britský tým DS Virgin Racing, který se propadl na čtvrté místo. Vítěz hodnoceí týmů v předchozích třech sezonách Renault e.dams je s 59 body na páté pozici. Hned za ním je již Audi Sport Abt Schaeffler, které si po nepříliš vydařeném vstupu do sezony vylepšilo po triumfu Daniela Abta bodové skóre.

kompletní průběžné pořadí týmů

Seriál Formule E pokračuje již 17. března a to v uruguayském Punta Del Este. Tento podnik nahradil v kalendáři původně plánované Sao Paulo.

Formule 4 SAE-Dubaj

čtvrtek

první oficiální test

První oficiální test závěrečného podniku ovládl vedoucí muž šampionátu Charles Weerts. Hned za ním na druhé příčce se umístil jeho největší soupeř v boji o titul šampiona David Schumacher. Třetí pozici obsadil Jake Dalton. Český závodník Tom Beckhäuser, který před startem podniku držel v celkovém pořadí třetí příčku a stále držel alespoň matematickou naději na zisk titulu, vstoupil do víkendu čtvrtým místem. Další, kdo stále zůstával ve hře o titul, Lucas Petersson, se umístil na páté pozici.

kompletní výsledky prvního oficiálního testu

druhý oficiální test

Druhý oficiální test patřil Davidu Schumacherovi. Lídr šampionátu Charles Weerts tentokrát zajel druhý nejrychlejší čas. Na třetím místě skončil Čech Tom Beckhäuser. Další z kandidátů na titul Lucas Petersson obsadil poslední osmou pozici.

kompletní výsledky druhého oficiálního testu

pátek

volný trénink

Volný trénink patřil vedoucímu muži šampionátu Charlesu Weertsovi. Za ním se znovu umístil jeho největší rival David Schumacher. Syn bývalého pilota Formule 1 Ralfa Schumachera zaostal za Belgičanem o jednu desetinu sekundy. Třetí místo obsadil Tom Beckhäuser. Lucas Petersson si připsal až předposlední sedmý čas.

kompletní výsledky volného tréninku

kvalifikace

V kvalifikaci opět zvítězil Charles Weerts. David Schumacher se znovu umístil na druhé pozici. Ke změně nedošlo oproti volnému tréninku ani na třetím místě. Z něj totiž do prvního závodu odstartuje české "želízko v ohni" Tom Beckhäuser. Lucasu Peterssonovi byl znovu nejméně úspěšným uchazečem o titul a zajel až sedmý nejrychlejší čas.

kompletní výsledky kvalifikace

první závod

Vítězství z prvního závodu si odnesl Charles Weerts. Jeho největší konkurent v boji o titul David Schumacher dokončil úvodní závod víkendu na druhém místě. Pro "bronz" si dojel Tom Beckhäuser, jehož šance na zisk titulu byla po této jízdě již jen velmi malá. Tu již definitivně ztratil Lucas Petersson, který závod dokončil na páté pozici.

kompletní výsledky prvního závodu

sobota

druhý závod

Ve druhém závodě byl znovu očekáván souboj Weerts vs. Schumacher. K němu však nakonec nedošlo. Charles Weerts totiž v závodě suverenně zvítězil. Čech Tom Beckhäuser znovu vystoupil na pódium, když se tentokrát umístil na druhé pozici. Jako třetí projel cílem Lucas Petersson. Davidu Schumacherovi se druhý závod vůbec nevydařil. Syn Ralfa Schumachera byl totiž klasifikován na posledním šestém místě a jeho ztráta na Belgičana narostla na 35 bodů. Weerts tak měl ve třetím závodě velikou šanci rozhodnout o výsledku šampionátu.

kompletní výsledky druhého závodu

třetí závod

A tak se skutečně stalo. Charles Weerts si totiž ve třetím závodě sezony dojel pro druhé víkendové vítězství a zajistil si díky němu již závod před koncem titul šampiona. Jeho největší soupeř David Schumacher dokončil závod na druhé pozici. Na "bronzový" stupeň vítězů vystoupil Jake Dalton. Pro Toma Beckhäusera ve třetím závodě místo na pódiu nezbylo. Český závodník skončil pátý.

kompletní výsledky třetího závodu

čtvrtý závod

Novopečený šampion Charles Weerts dosáhnul na vítězství také v posledním závodě víkendu a zároveň i sezony. Na druhém místě dojel do cíle Jake Dalton a na třetí pozici se umístil vicemistr letošní sezony David Schumacher. Tom Beckhäuser zakončil sezonu 2017-2018 na čtvrtém místě.

kompletní výsledky čtvrtého závodu

 

Šampionem arabskoemirátského mistrovství Formule 4 2017-2018 se tedy stal, jak již bylo zmíněno, Charles Weerts. Belgičan během 24 závodů nasbíral 377 bodů. Na druhém místě končí i přes absenci v úvodním podniku David Schumacher. Syn Ralfa Schumachera si připsal o 52 bodů méně než Charles Weerts, to znamená 225 bodů. Třetí největší počet bodů nasbíral Čech Tom Beckhäuser. Ten získal dohromady 262 bodů. Druhý český účastník sezony Petr Ptáček, který nastoupil ve třech podnicích, se umístil s 80 body na desáté příčce.

kompletní konečné pořadí

 

Virgin Australia Supercars-Adelaide

pátek

první volný trénink

Letošní sezonu Virgin Australia Supercars započal nejrychlejším časem úřadující šampion Jamie Whincup, který se po letošní sezoně s šampionátem rozloučí. Na druhé pozici se umístil šampion z roku 2015 Mark Winterbottom. Třetí pozici obsadil loňský vicemistr Scott McLaughlin.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Druhý volný trénink se stal kořistí Scotta McLaughlina. Na druhé pozici se ve výsledkové listině druhého volného tréninku umístil Shane Van Gisbergen a na třetím místě skončil Nick Percat. Obhájci titulu a vítězi prvního volného tréninku Jamiemu Whincupovi se ve druhým tréninkových jízdách vedlo mnohem hůře. Sedminásobný šampion této série byl totiž až šestnáctým nejrychlejším jezdcem.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

kvalifikace pro první závod

Do Top 10 Shootout se na prvním místě kvalifikoval Shane Van Gisbergen. Za šampionem sezony 2016 se umístil s neuvěřitelně těsným odstupem Scott McLaughlin. Loňský vicemistr zaostal za pilotem Red Bull Holden Racing Teamu o pouhou jednu tisícinu sekundy! Třetí místo obsadil šampion z roku 2010 James Courtney. Jamie Whincup ani v kvalifikaci nijak nezazářil, když obsadil devátou pozici. Do Top 10 Shootout se ale sedminásobný šampion dokázal kvalifikovat.

kompletní výsledky kvalifikace pro první závod

sobota

třetí volný trénink

Třetí volný trénink, který zahájil sobotní program, opanoval Scott McLaughlin. Druhou pozici obsadil Mark Winterbottom. Třetí nejrychlejší čas si připsal Will Davison. Vítěz kvalifikace pro první závod Shane Van Gisbergen obsadil čtvrté místo. Obhájce titulu Jamie Whincup se umístil na šesté pozici.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

Top 10 Shootout

Shane Van Gisbergen si po vítězství v první kvalifikaci připsal nejrychlejší čas i v Top 10 Shootout, čímž si zajistil pole position pro start prvního závodu. Druhá pozice patřila Scottu McLaughlinovi a na třetím místě skončil James Courtney. Obhájce titulu Jamie Whincup si pro start závodu vyjel pátou pozici.

kompletní výsledky Top 10 Shootout

první závod 

Shane Van Gisbergen se umístil na prvním místě také v úvodním závodě letošní sezony. Jako druhý projel cílem mistr ze sezony 2010 James Courtney, který si oproti své třetí startovní pozici o jedno místo polepšil. Třetí pozici obsadil Scott McLaughlin. Jamie Whincup zahájil sezonu šestým místem.

kompletní výsledky prvního závodu

neděle

kvalifikace pro druhý závod

V kvalifikaci pro druhý závod si připsal nejrychlejší čas Scott McLaughlin. Vítěz sobotního závodu Shane Van Gisbergen obsadil druhou pozici a na třetí příčce se umístil obhájce titulu Jamie Whincup. Druhý v cíli úvodního závodu a šampion z roku 2010 James Courtney nevstoupil do nového dne nejlépe, když zajel až čtrnáctý čas a do Top 10 Shootout nepostoupil.

kompletní výsledky kvalifikace pro druhý závod

Top 10 Shootout

V Top 10 Shootout se nejvíce zadařilo Shanu Van Gisbergenovi, který tak po vítězství v prvním závodě získal nejlepší výchozí pozici i pro druhý závod. Za ním skončil na druhém místě jeho týmový kolega a legenda tohoto šampionátu Jamie Whincup. Na třetí pozici se umístil vítěz kvalifikace Scott McLaughlin.

kompletní výsledky Top 10 Shootout

druhý závod

Shane Van Gisbergen po vítězství v úvodním závodě sezony triumfoval také v neděli a do nové sezony tak vstoupil ve velkém stylu. Jako druhý dojel do cíle závodu David Reynolds. Na stupně vítězů se podíval také Garth Tander, který se umístil na třetí příčce. Úřadující šampion Jamie Whincup, který do závodu odstartoval ze druhého místa, jako jediný cíl závodu neviděl.

kompletní výsledky druhého závodu

Po prvním podniku sezony v Adelaide vede šampionát Shane Van Gisbergen s 300 body. Druhá pozice patří Davidu Reynoldsovi(258 bodů) a třetí Jamesu Courtneymu(240 bodů). Obhájce titulu Jamie Whincup se po šestém místě v sobotním závodě a po nedokončeném nedělním závodě nachází se 102 body až na osmnácté příčce.

Pořadí týmů vévodí po prvním podniku Mobil 1 Boost Mobile Racing(408) před druhým Red Bull Holden Racing Teamem(402 bodů) a před The Bottle-O Racing Team and Supercheap Auto Racingem, kterému patří s 393 body třetí pozice.

kompletní průběžné pořadí

Druhý podnik letošní sezony se uskuteční 23.-25.března v Melbourne, kde budou Virgin Australia Supercars doprovázet Formuli 1, kterou zde v tomto termínu čeká úvodní závod sezony.

NASCAR

NASCAR Camping World Truck-Las Vegas

čtvrtek

první volný trénink

V prvním volném tréninku byl nejrychlejší Justin Marks. Na druhém místě skončil vítěz atlantského závodu Brett Moffitt. Třetí pozice patřila při úvodní části víkendu Noahu Gragsonovi. Johnny Sauter, který vedl před závodem průběžné pořadí šampionátu, zajel v prvním volném tréninku čtvrtý nejrychlejší čas. Jenom 80 tisícin sekundy na něj ztratil Kyle Busch, který obsadil pátou pozici.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Druhý volný trénink patřil Johnnymu Sauterovi. Za lídrem šampionátu skončil na druhém místě znovu Brett Moffitt. I třetí místo mělo stejného majitele jako v prvním volném tréninku. Na něm se totiž znovu umístil Noah Gragson. Kyle Busch znovu zajel pátý čas. Vítězi prvního volného tréninku Justinu Marksovi patřila ve druhém volném tréninku desátá příčka.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

pátek

kvalifikace

Pole position pro třetí závod sezony si v kvalifikaci zajistil Kyle Busch. Druhý nejrychlejší čas zajel Stewart Friesen a vedoucí muž šampionátu Johnny Sauter obsadil třetí pozici. Vítěz závodu v Atlantě Brett Moffitt si pro start závodu v Las Vegas zajistil šestou příčku.

kompletní výsledky kvalifikace

závod

Pro triumf si do cíle třetího závodu sezony přijel Kyle Busch. "Rowdy" se ve Victory Lane závodu Camping World Truck Series objevil oprvé od loňského srpnového závodu v Bristolu. Vedoucí muž šampionátu Johnny Sauter dokončil i třetí letošní závod mezi nejlepší trojicí, když skončil na druhém místě. V Top 3 se umístil také vítěz posledního závodu Brett Moffitt, který tentokrát dojel třetí. Stewart Friesen, který zvítězil ve druhé části závodu, projel cílem na páté příčce a vítěz úvodní části závodu Noah Gragson obsadil dvanáctou pozici.

kompletní výsledky závodu

Na čele průběžného pořadí se i po třetím závodě sezony udržel Johnny Sauter, který má momentálně na svém kontě 148 bodů. Druhá pozice patří Brettu Moffitovi, který si zatím připsal celkem 109 bodů. Na třetím místě se nachází Grant Enfinger, který doposud nastřádal 108 bodů.

kompletní průběžné pořadí

Sezona NASCAR Camping World Truck Series bude nyní pokračovat až za dva týdny dvousetpadesátimílovým závodem v Martinsville.

Nascar Xfinity Series-Las Vegas

pátek

první volný trénink

První volný trénink patřil Kylu Larsonovi, který se po účasti v Daytoně letos podruhé účastní závodu NASCAR Xfinity Series. Druhý čas si připsal Ryan Blaney a třetí další jezdec NASCAR Monster Energy Cup Series Kyle Busch, který se v Las Vegas představil ve všech třech šampionátech NASCAR. Lídr šampionátu Elliott Sadler zahájil víkend sedmým místem. Další z řad pilotů Monster Energy NASCAR Cup Series Austin Dillon se umístil na deváté pozici.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

druhý volný trénink

Kyle Larson byl nejrychlejší také ve druhém volném tréninku. Na druhé příčce znovu skončil Ryan Blaney a třetí místo obsadil vítěz z Daytony Tyler Reddick. Zbylí dva piloti Monster Energy NASCAR Cup Series Austin Dillon a Kyle Busch obsadili šestou, respektive osmou pozici. Lídr šampionátu Elliott Sadler tentokrát skončil na desáté příčce.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

 sobota

kvalifikace

V kvalifikaci byl nejrychlejší stejně jako v předchozím závodě v Atlantě Christopher Bell. Kyle Larson, který skončil na první pozici během obou dvou volných tréninků, obsadil v kvalifikaci druhou příčku. Na třetím místě skončil Daniel Hemric. Kyle Busch zajel v bojích o startovní pozice pátý nejrychlejší čas. Vedoucí muž šampionátu Elliott Sadler obsadil šesté místo. Další jezdci Monster Energy NASCAR Cup Series si vedli následovně: Ryan Blaney skončil osmý a Austin Dillon se umístil na desátém místě.

kompletní výsledky kvalifikace

závod

Kyle Larson se po dvou vyhraných volných trénincích a druhé příčce v kvalifikaci navrátil zpět do čela výsledkové listiny v nejdůležitější části víkendu v závodě. Pětadvacetiletý rodák z Kalifornie kromě vítězství v celém závodě triumfoval také v jeho druhé části. Poleman Christopher Bell ani tentokrát nedokázal přetavit nejlepší startovní pozici ve své premiérové vítězství v šampionátu a projel cílem jako druhý. Jedno malé prvenství si ovšem z města hazardu odváží, neboť mu patřila úvodní část závodu. Nejlepší trojici doplnil Justin Allgaier. Čtvrté místo patřilo Ryanu Blaneymu. Za Blaneym dojel do cíle na pátém místě vedoucí muž šampionátu Elliott Sadler. Austin Dillon obsadil dvanáctou příčku a Kyle Busch dokončil závod na čtrnáctém místě.

kompletní výsledky závodu

Do čela šampionátu se po závodě v Las Vegas posunul Tyler Reddick, který má v současnosti na svém kontě 123 bodů. Elliott Sadler ovšem dosáhl stejného počtu bodů, nicméně vzhledem k menšímu počtu vítězství přišel o vedoucí pozici a spadl na druhé místo. Třetí pozice patří nováčkovi Christopheru Bellovi, který doposud získal 100 bodů.

kompletní průběžné pořadí

Na rozdíl od NASCAR Camping World Truck Series pokračuje Xfinity Series již tento víkend závodem v Avondale.

Monster Energy NASCAR Cup Series-Las Vegas

pátek

první volný trénink

Nejrychlejším mužem prvního volného tréninku byl Kyle Larson. Vítěz z Atlanty Kevin Harvick skončil na druhém místě a třetí příčku obsadil Paul Menard. Dařilo se také nováčkovi a loňskému mistrovi NASCAR Xfinity Series Williamu Byronovi. Dvacetiletý talent byl pátý nejrychlejší. Úřadující šampion Martin Truex jr. otevírá ve výsledkové listině jedenáctým místem druhou desítku. Vedoucí muž šampionátu Joey Logano skončil čtrnáctý.

kompletní výsledky prvního volného tréninku

kvalifikace

Kvalifikace patřila v Las Vegas Ryanu Blaneymu. Druhý čas zajel vítěz z Atlanty Kevin Harvick a na třetí příčce se umístil další ze šampionů Kurt Busch. Ze čtvrté pozice vyrazí do závodu loňský šampion Martin Truex jr. Vítěz prvního volného tréninku Kyle Larson tentokrát zajel pátý nejrychlejší čas. Vedoucí muž šampionátu Joey Logano obsadil v kvalifikaci desáté místo.

kompletní výsledky kvalifikace

sobota

druhý volný trénink

Druhý volný trénink Monster Energy NASCAR Cup Series patřil Kylu Larsonovi. Na druhé pozici skončil Ryan Newman a na třetím místě se umístila legenda NASCAR Jimmie Johnson. Vítěz posledního závodu Kevin Harvick skončil na čtvrté příčce. Vítěz kvalifikace Ryan Blaney obsadil ve druhém volném tréninku šestou pozici. Vedoucí muž šampionátu Joey Logano skončil třináctý.

kompletní výsledky druhého volného tréninku

třetí volný trénink

Vítěz kvalifikace Ryan Blaney zvítězil také ve třetím volném tréninku. Na druhé pozici se umístil vítěz druhého volného tréninku Kyle Larson. Třetí nejrychlejší čas si připsal obhájce titulu Martin Truex jr. V dobrém světle se ukázal nováček William Byron. Loňský šampion Xfinity Series obsadil pátou pozici. Vedoucí muž šampionátu Joey Logano zajel devátý čas. Vítěz z Atlanty Kevin Harvick obsadil čtrnáctou pozici.

kompletní výsledky třetího volného tréninku

neděle

závod

Kevin Harvick po triumfu v Atlantě ovládl také závod v Las Vegas a již podruhé v řadě jsme jej viděli ve Victory Lane. Šampion z roku 2014 absolvoval v čele závodu 214 kol z celkových 267 a zvítězil rovněž v první a druhé části závodu. Jako druhý přijel do cíle další pilot ověnčený titulem Kyle Busch. Na třetím místě skončil Buschův jmenovec Kyle Larson, pro něhož se vzhledem ke třetí příčce v závodě nejprestižnější série a triumfu v závodě Xfinity Series rovněž jednalo o vydařený víkend. Obhájce titulu Martin Truex jr. dojel do cíle jako čtvrtý. Ryan Blaney dokončil závod po startu z pole position na pátém místě. Vedoucí muž šampionátu Joey Logano projel cílem jako sedmý. Sedminásobnému šampionovi Jimmiemu Johnsonovi se ani v Las Vegas nepodařilo zazářit, když obsadil dvanáctou příčku.

kompletní výsledky závodu

V čele šampionátu se udržel Joey Logano(132 bodů). Ryan Blaney, kterému patří druhá pozice, se ovšem dotáhl na rozdíl jediného bodu. Třetí pozice patří vítězi posledních dvou závodů Kevinu Harvickovi, na jehož kontě je 115 bodů. Stejný počet bodů dosud získal také loňský šampion Martin Truex jr., kterému patří čtvrtá příčka. Jimmie Johnson se po dvanáctém místě v závodě posunul do Top 30 šampionátu. Nyní mu s 36 body patří 29. místo.

kompletní průběžné pořadí

Sezona pokračuje již tento víkend závodem v Avondale ve státě Arizona.

AMA Supercross-Atlanta

450SX

neděle

první kvalifikace

V kvalifikační skupině A zvítězil Marin Musquin. Na druhé pozici skončil Blake Baggett a třetí příčku obsadil lídr šampionátu Jason Anderson. Vítěz posledního závodu v Tampě Eli Tomac se umístil na čtvrtém místě.

kompletní výsledky skupiny A v první kvalifikaci

Ve skupině B byl nejrychlejší Bradley Taft. Druhý nejrychlejší čas si připsal Adam Enticknap a na třetím místě se umístil Cole Martinez.

kompletní výsledky skupiny B v první kvalifikaci

Skupina C patřila Brycu Stewartovi. Na druhém místě se umístil Michael Akaydin a třetí příčka patřila Joshu Grecovi.

kompletní výsledky skupiny C v první kvalifikaci

druhá kvalifikace

Skupinu A ovládl i ve druhé kvalifikaci Marvin Musquin. Na druhém místě se umístil Justin Hill. Vítěz z Tampy Eli Tomac zajel třetí nejrychlejší čas. Vedoucí muž šampionátu Jason Anderson skončil tentokrát na šestém místě.

kompletní výsledky skupiny A ve druhé kvalifikaci

Ve skupině B nedošlo v porovnání s prvními kvalifikačními jízdami ke změně v nejlepší trojici. Změnilo se ovšem pořadí tohoto tria. Nejrychlejší byl tentokrát Cole Martinez před druhým Adamem Enticknapem a třetím Bradleym Taftem.

kompletní výsledky skupiny B ve druhé kvalifikaci

Bryce Stewart zvítězil ve skupině C také ve druhé kvalifikaci. Za ním se umístili Lane Staley, který zajel druhý nejrychlejší čas, a Michael Akaydin. Ten obsadil třetí místo.

kompletní výsledky skupiny C ve druhé kvalifikaci

V kombinovaných výsledcích kvalifikace se na první pozici umístil Marvin Musquin. Na druhém místě skončil Justin Hill a třetí pozici obsadil Eli Tomac. Vedoucí muž šampionátu Jason Anderson zajel šestý čas.

kompletní kombinované výsledky kvalifikace

LCQ

LCQ patřilo Westonu Peickovi. Jako druhý dojel do cíle Benny Bloss a na třetím místě skončil Cole Martinez. Dalším, jenž si vybojoval účast v trojici hlavních závodů, byl Ben LaMay, který tuto jízdu dokončil na čtvrté pozici.

kompletní výsledky LCQ

první hlavní závod

V prvním hlavní závodě si dojel pro vítězství Justin Brayton. Se ztrátou jedné a půl vteřiny na Braytona dokončil závod vedoucí muž šampionátu Jason Anderson, který se umístil na druhé pozici. Poslední místo na stupních vítězů zaujmul Blake Baggett, který skončil v závodě na třetím místě. Vítěz z Tampyy Eli Tomac dojel na páté příčce.

kompletní výsledky prvního hlavního závodu

druhý hlavní závod

Vítězem druhého závodu se stal Jason Anderson. Na druhé pozici projel cílovou páskou Cooper Webb. Třetí místo obsadil Eli Tomac. Vítěz prvního hlavního závodu Justin Brayton dokončil druhý hlavní závod na pátém místě.

kompletní výsedky druhého hlavního závodu

třetí hlavní závod

V posledním třetím hlavním závodě si pocit vítězství vychutnal Marvin Musquin. Druhý protnul cílovou pásku Eli Tomac a třetí příčce se umístil Cooper Webb. Na Jasona Andersona tentokrát místo na pódiu nezbylo. Vedoucí muž šampionátu obsadil čtvrtou pozici. Vítěz prvního hlavního závodu Justin Brayton dokončil třetí závod na šestém místě.

kompletní výsledky třetího hlavního závodu

I po třech závodech v Atlantě je i nadále lídrem šampionátu Jason Anderson s 207 body. Druhá pozice patří Marvinu Musquinovi(165 bodů) a na třetím místě se nachází Blake Baggett(150 bodů). Jenom šest bodů ztrácí ovšem na Baggetta čtvrtý Justin Brayton, který  Atlantě zvítězil v prvním hlavním závodě.

250SX East

první kvalifikace

Skupinu A ovládl v první kvalifikaci vedoucí muž šampionátu Zach Osborne. Druhý skončil Austin Forkner. Třetí místo obsadil Dylan Ferrandis.

kompletní výsledky skupiny A v první kvalifikaci

Skupina B patřila Joshu Osbymu. Druhým nejrychlejším mužem skupiny B byl Heath Harrison a třetí pozici obsadil Ramyller Alves.

kompletní výsledky skupiny B v první kvalifikaci

Ve skupině C zvítězil Michael Mosiman. Druhý nejrychlejší čas si připsal Mathew Weakley a na třetí pozici se umístil Samuel Redman.

kompletní výsledky skupiny C v první kvalifikaci

druhá kvalifikace

Ve druhé kvalifikaci byl nejrychlejším jezdcem ze skupiny A Dylan Ferrandis. Druhý skončil stejně jako v první kvalifikaci Austin Forkner a Zach Osborne se musel pro tentokrát spokojit se třetím místem.

kompletní výsledky skupiny A ve druhé kvalifikaci

Ve skupině B vyhrál Heath Harrison. Na druhém místě se umístil Ramyller Alves a na třetím vítěz skupiny B v první kvalifikaci Josh Osby.

kompletní výsledky skupiny B ve druhé kvalifikaci

Michael Mosiman zajel nejrychlejší čas skupiny C také ve druhé kvalifikaci. Druhou pozici obsadil Drayke Sizemore a na třetím místě se umístil Travis Delnicki.

kompletní výsledky skupiny C ve druhé kvalifikaci

Nejrychlejší čas celé kvalifikace zajel Dylan Ferrandis. Na druhé pozici se umístil v kombinovaných výsledcích Austin Forkner a třetí pozice patřila Zachu Osbornovi.

kompletní kombinované výsledky kvalifikace

LCQ

V LCQ si pro vítězství dojel Nick Gaines. Na druhé příčce skončil Josh Osby a třetí pozici obsadil Jacob Williamson. Ze čtvrté pozice se do hlavních závodů kvalifikoval rovněž Zack Williams.

kompletní výsledky LCQ

první hlavní závod

V prvním hlavním závodě triumfoval Zach Osborne. Druhé místo obsadil Dylan Ferrandis. Osborna a Ferrandise doprovodil na pódium Jordon Smith, který dokončil úvodní závod na třetím místě.

kompletní výsledky prvního hlavního závodu

druhý hlavní závod

Druhý hlavní závod přinesl vítězství Martinu Davalosovi. Druhou pozici obsadil Austin Forkner. Vítěz úvodního závodu Zach Osborne vystoupil na pódium i ve druhém hlavním závodě, tentokrát na bronzový stupeň vítězů.

kompletní výsledky druhého hlavního závodu

třetí hlavní závod

V posledním závodě víkendu se nejvíce radoval Jeremy Martin. Na druhém místě skončil Colt Nichols a na třetí pozici dokončil závod Austin Forkner. Vedoucí muž šampionátu Zach Osborne ve třetím závodě již na stupně vítězů nevystoupil, když protnul cílovou pásku na pátém místě. Ještě hůře se vedlo vítězi druhého závodu Martinu Davalosovi. Davalos totiž zakončil víkend až na šestnácté pozici.

kompletní výsledky třetího hlavního závodu

V čele šampionátu i po atlantském závodě setrval Zach Osborne, jehož bodové konto momentálně ukazuje číslo 70. O pouhé dva body méně dosud nasbíral Austin Forkner, kterému patří druhá pozice. Třetí je s 57 body R.J. Hampshire. Vítězi třetího závodu Jeremymu Martinovi(47 bodů) patří šestá příčka a Martin Davlos, který zvítězil ve druhém závodě, uzavírá s 34 body nejlepší desítku.

kompletní průběžné pořadí šampionátu

AMA Supercross pokračuje již tento týden v Daytoně.

 

MXGP-Neuquen

sobota

volný trénink

Ve volném tréninku dominoval tovární tým KTM. Nejrychlejší čas zajel Jeffrey Herlings před svým týmovým kolegou a obhájcem titulu Antoniem Cairolim, který obsadil druhou příčku. Na třetím místě skončil Jeremy Seewer s Yamahou.

kompletní výsledky volného tréninku

měřený trénink

Jeffrey Herlings zůstal na čele i po měřeném tréninku. Druhou pozici obsadil Jeremy Van Horebeek a třetí nejrychlejší čas si připsal Clement Desalle. Antonio Cairoli se tentokrát umístil na sedmé pozici.

kompletní výsledky měřeného tréninku

kvalifikační závod

I kvalifikační závod patřil rakouské KTM. Tentokrát se ovšem již neradoval z vítězství Jeffrey Herlings, nýbrž jeho týmový kolega Antonio Cairoli. Druhá a třetí pozice zůstala v porovnání s měřeným tréninkem beze změny. Druhý čas zajel Jeremy Van Horebeek a třetí Clement Desalle. Jeffrey Herlings, který zvítězil ve volném i měřeném tréninku, tentokrát obsadil až sedmou pozici.

kompletní výsledky kvalifikačního závodu

neděle

warm-up

Neděli zahájil nejrychlejším časem Jeffrey Herlings, který se ve warm-upu vrátil po nepříliš vydařeném kvalifikačním závodě na první místo. Jeho týmový kolega Antonio Cairoli skončil na druhém místě a na třetí pozici se umístil šampion z roku 2015 Romain Febre.

kompletní výsledky warm-upu

první závod

V prvním závodě sezony si pro vítězství dojel obhájce titulu Antonio Cairoli. Double tovární KTM potvrdil druhým místem Jeffrey Herlings. Dvojici jezdců rakouské značky doprovodil na pódium jezdec sedlající motocykl Kawasaki Clement Desalle.

kompletní výsledky prvního závodu

druhý závod

Ve druhém závodě zopakovala tovární KTM dvojité vítězství z prvního závodu. Tentokrát si ovšem její jezdecký tandem prohodil pozice. Pro vítězství si dojel Jeffrey Herlings. Antonio Cairoli po triumfu v prvním závodě dokončil druhý závod víkendu jako druhý. Třetí místo znovu obsadil Clement Desalle.

kompletní výsledky druhého závodu

Na čele šampionátu je po prvních dvou závodech Nizozemec Jeffrey Herlings se 47 body. Jeho týmový kolega Antonio Cairoli se ovšem nachází na druhém místě se shodným počtem bodů. Třetí příčka patří Clementu Desallovi s dosavadním ziskem 40 bodů.

kompletní průběžné pořadí

MX2

sobota

volný trénink

Volný trénink kategorie MX2 patřil obhájci titulu Paulsi Jonassovi. Na druhé příčce se umístil Darian Sanayei a na třetím místě skončil Calvin Vlaanderen.

kompletní výsledky volného tréninku

měřený trénink

Pauls Jonass zvítězil po volném tréninku také vv měřených tréninkových jízdách. Druhou příčku obsadil Jorge Prado. Třetí nejrychlejší čas zajel v měřeném tréninku Hunter Lawrence.

kompletní výsledky měřeného tréninku

kvalifikační závod

Nadvláda Paulse Jonasse pokračovala i v kvalifikačním závodě. Lotyšský závodník nadělil v cíli šest vteřin druhému Thomasi Kjaerovi Olsenovi. Jako třetí dojel do cíle Ben Watson.

kompletní výsledky kvalifikačního závodu

neděle

warm-up

Pauls Jonass vstoupil velmi dobře i do nedělního dne. Zvítězil totiž také ve warm-upu. Stejně jako v kvalifikaci i ve warm-upu zajel druhý nejrychlejší čas Thomas Kjer Olsen. Na třetím místě se umístil Hunter Lawrence.

kompletní výsledky warm-upu

první závod

Ani v úvodním závodě sezony nedokázali soupeři najít recept na Paulse Jonasse, který podle očekávání vystoupil po závodě na nejvyšší stupeň vítězů. Na pódium ho doprovodil Hunter Lawrence, který dojel do cíle na druhém místě, a Thomas Kjer Olsen. Dánský jezdec protnul cílovou pásku jako třetí.

kompletní výsledky prvního závodu

druhý závod

Svou dominanci během argentinského víkendu završil Pauls Jonass, když si ve druhé závodě dojel pro druhý triumf. Na druhém místě dokončil závod Thomas Kjer Olsen, který rovněž vystoupil na stupně vítězů v obou závodech. Třetí pozici obsadil Darian Sanayei. Hunter Lawrence, který skončil v úvodním závodě na druhé pozici, nyní skončil šestý.

kompletní výsledky druhého závodu

Klasifikaci kategorie MX2 vede po prvním podniku s počtem 50 bodů obhájce titulu Pauls Jonass. Druhá pozice patří Thomasi Kjeru Olsenovi(42 bodů) a třetí Hunteru Lawrencovi(37 bodů).

kompletní průběžné pořadí

Šampionát MXGP pokračuje 18. března v nizozemském Valkenswaardu.

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »