Allison: Mercedes dříve nebyl dostatečně sebekritický

Allison: Mercedes dříve nebyl dostatečně sebekritický

Podle technického ředitele Mercedesu Jamese Allisona tým nedokázal rozpoznat slabiny svého přístupu, které vedly k výrobě nekonkurenceschopných vozů v posledních dvou sezónách.

Mercedes, který do roku 2021 vyhrál osm po sobě jdoucích Pohárů konstruktérů, získal v předchozích dvou sezónách pouze jediné vítězství, protože se snažil vypořádat s novými technickými předpisy F1 týkajícími se přízemního efektu. Od začátku letošní sezóny však se svým vozem W15 dosáhl úspěchů a vyhrál poslední dva závody.

Podle Jamese Allisona si tým dostatečně brzy neuvědomil, že struktura jeho technického oddělení mu brání najít řešení problémů, kterým čelí: „Nejvýznamnější věc, za kterou bychom se mohli zkritizovat, je způsob jakým jsme pracovali v předchozí sadě pravidel. Ten byl pro předchozí sadu pravidel velmi efektivní. Nemyslím jen styl, jakým jsme tvarovali přední křídlo, nebo konkrétní metodu, jakou jsme řešili huštění pneumatik v zadní části vozu. Mám na mysli způsob, jakým klíčové inženýrské skupiny v týmu vzájemně komunikovaly. Tedy aerodynamika s dynamikou vozu, dynamika vozu s tratí a trať s oběma těmito skupinami.“

„Způsob, jakým jsme byli nastaveni ve starém světě, fungoval dobře. A nejen dobře, fungovalo to osm sezón v kuse, což se ještě nikomu nepodařilo, bylo to dost impozantní. Ale my jsme do značné míry pokračovali v tomto způsobu spolupráce dál a nebyli jsme dostatečně sebekritičtí, abychom si uvědomili, že ve světě nových pravidel jsou v tomto přístupu slabiny, které předtím nevadily. Za to jsme rozhodně zaplatili.“

Mercedes se po změně předpisů neustále potýkal s problémy s poskakováním svých vozů, protože se snažil optimalizovat výkon silných podlah povolených novými pravidly. „Všechny vozy jsou v této sadě pravidel tak nepříjemně blízko u země, že odpružení a aerodynamika musí být vzájemně opravdu, ale opravdu pevně svázány. Předtím museli být tak trochu bratranci, ale nemuseli spolu tak těsně spolupracovat. Dříve by vlastně bylo neefektivní trávit čas tím, že bychom se nějak zvlášť intenzivně zabývali interakcí jedné skupiny s druhou, protože byly do jisté míry nezávislé jedna vůči druhé. Nyní to tak nefunguje a interakce mezi nimi musí být velmi úzká,“ dodal James Allison.

Sdílejte na:
Zavřít