Na Silverstonu vyhrál poprvé Sainz, Čou měl velkou havárii

Na Silverstonu vyhrál poprvé Sainz, Čou měl velkou havárii

Závod na bývalém vojenském letišti vyhrál poprvé ve své kariéře Carlos Sainz, druhý se umístil Sergio Pérez a na třetím místě skončil Lewis Hamilton. V prvním kole se stala velká kolize mezi několika jezdci a Kuan-jü Čou skončil za bariérou. Naštěstí se později ukázalo, že čínský pilot je v pořádku. Mick Schumacher získal první body v F1.

Na Silverstonu bylo oproti sobotě slunečno. Start se povedl Red Bullu Maxe Verstappena a dostal se na první pozici, Carlos Sainz se propadl na druhou pozici. Skvělý start měl i Lewis Hamilton, který se dostal na třetí pozoci.

Červené vlajky! V zatáčce číslo jedna kolidoval George Russell, Kuan-jü Čou a Alex Albon. Ostatní jezdci zajeli do boxů. U Estebana Ocona začali mechanici okamžitě pracovat na pravém předním zavěšení, které měl francouzský jezdec poškozené.

Na potvrzení toho, že je Kuan-jü Čou v pořádku jsme čekali docela dlouho – činský pilot totiž skončil až za hlavní bariérou v mezeře mezí ní a plotem a museli ho vyprošťovat maršálové. Svatozář opět ochránila pilota před horším zraněním, protože monopost Alfy Romeo se ocitl „na střeše“ než následně přeskočil bariéru…

V boxech se měnilo pořadí, protože se nedojelo ani jedno kolo, takže pořadí bude stejné jako na startu závodu. V závodě skončili George Russell, Kuan-jü Čou a Alex Albon.

Po necelé hodině od startu bylo vydáno oznámení, že závod bude restartován.

Restart si pohlídal Carlos Sainz, který musel odolávat útokům jezdců Red Bullu. Agresivní byl i Charles Leclerc, který si tvrdě musel ubránit třetí pozici. Sergio Pérez měl poškozené křídlo po kontaktu s Charlesem Leclercem a musel na začátku 6. kola zajet do boxů a vyměnit přední spoiler. Mexický pilot se propadl na poslední pozici. Monačan dostal rádiem informaci, že jeho monopost je v pořádku.

Max Verstappen vyvíjel tlak na Carlose Sainze, španělský pilot konstatoval do rádia, že pilot Red Bullu je rychlejší. Tlak nizozemského pilota nicméně nevydržel, udělal chybu a zadarmo předal vedení Maxu Verstappenovi v 10. kole.

Carlos Sainz o dvě kola později se vrátil do vedení! Max Verstappen přejel úlomek karbonu a dostal defekt! Zajel do boxů a propadl se na šestou pozici. Nizozemec nicméně dále ohlásil do rádia, že má stále problém se zadní částí monopostu.

Jezdci Ferrari byli na prvních dvou místech, ale třetí Lewis Hamilton je začal stahovat. Charles Leclerc chtěl, aby proběhla týmová režie, ale italský tým se prozatím snažil přistupovat k oboum jezdcům stejně a z toho těžil Lewis Hamilton.

Na konci 20. kola zajel do boxů Carlos Sainz, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se na třetí pozici. Valtteri Bottas odstoupil v boxech kvůli technickým problémům ze závodu.

Lewis Hamilton začal vyvíjet tlak na vedoucího Charlese Leclerca.

Ve 24. kole byl podruhé u mechaniků Max Verstappen, nasadil bílou sadu a propadl se na osmou pozici.

Na konci 25. kola zajel do boxů Charles Leclerc, obul tvrdou sadu pneumatik a vrátil se na třetí pozici za Carlose Sainze. Vedení převzal Lewis Hamilton.

Ze závodu taky odstoupil Pierre Gasly, který měl poškozený monopost.

Ferrari potvrdilo svým jezdcům, že můžou bojovat mezi sebou! Tohle by mohlo hrát do karet Mercedesu s Lewisem Hamiltonem.

Až ve 31. kole Ferrari provedlo týmovou režii ve prospěch Charlese Leclerca.

Ve 34. kole zamířil do boxů Lewis Hamilton, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se na třetí pozici. Brit měl lehce pomalý pit stop.

V 39. kole měl technický problém Esteban Ocon! Zastavil na staré hlavní rovince! Byl aktivován safety car! Do boxů zamířili okamžitě Carlos Sainz a Lewis Hamilton, kteří obuli červenou sadu! Charles Leclerc zůstal na trati!

Na konci 42. kola zajel do boxů safety car a závod byl restartován. Jezdci Ferrari si pohlídali start, nicméně Charles Leclerc udělal chybu a do čela se následně dostal Carlos Sainz. Mezitím Sergio Pérez se propracoval na třetí pozici a vytvářel tlak na druhého Charlese Leclerca.

Další změna! Sergio Pérez, Charles Leclec, Lewis Hamilton bojovali o druhou a třetí pozici!

Carlos Sainz si mezitím vybudoval náskok ve vedení. Charles Leclerc nějakým zázrakem se dokázal třetí pozici před Lewisem Hamiltonem. Až na konci 48. kola se Brit dostal před Monačana na třetí pozici.

Vítězem se stal Carlos Sainz, který získal své první vítězství ve formuli 1. Mick Schumacher získal první body v F1.

Pořadí Jezdec Tým Ztráta v cíli
1 Carlos Sainz FERRARI 1:21:20.440
2 Sergio Pérez RED BULL +3.779s
3 Lewis Hamilton MERCEDES +6.225s
4 Charles Leclerc FERRARI +8.546s
5 Fernando Alonso ALPINE +9.571s
6 Lando Norris MCLAREN +11.943s
7 Max Verstappen RED BULL +18.777s
8 Mick Schumacher HAAS +18.995s
9 Sebastian Vettel ASTON MARTIN +22.356s
10 Kevin Magnussen HAAS +24.590s
11 Lance Stroll ASTON MARTIN +26.147s
12 Nicholas Latifi WILLIAMS +32.511s
13 Daniel Ricciardo MCLAREN +32.817s
14 Júki Cunoda ALPHATAURI +40.910s
NC Esteban Ocon ALPINE DNF
NC Pierre Gasly ALPHATAURI DNF
NC Valtteri Bottas ALFA ROMEO DNF
NC George Russell MERCEDES DNF
NC Kuan-jü Čou ALFA ROMEO DNF
NC Alexander Albon WILLIAMS DNF

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Jan Fridrich)
Sdílejte na:
Zavřít