F1 Exhibition ve Vídni očima redaktorů Svět Formule

F1 Exhibition ve Vídni očima redaktorů Svět Formule

Královna motorsportu přesunula svoji výstavu F1 Exhibition z Madridu do Vídně, kde se 1. února otevřela veřejnosti. Redakce Svět Formule se proto vypravila do Rakouska a přinášíme vám naše dojmy.

Pokud pojedete vlakem, potěším vás, protože z vídeňského nádraží navazuje přímo vlak, který vás doveze na zastávku Erzherzog-Karl-Straße za zhruba 15 minut a pak máte MetaStadt, kde se výstava nachází, necelé 2 minuty chůze. Organizátoři uvádějí i různé možnosti parkování, nicméně ani jeden z redaktorů Svět Formule tuhle možnost nevyužil. Jedno parkoviště je přímo v areálu, ale sami pořadatelé spíše doporučují Park & Ride parkoviště, která jsou po Vídni.

Na stránkách výstavy se doporučuje příjít 15 minut před platností vstupenky, abyste se mohli nachystat. Při vstupu do budovy se nacházejí záchody a i skříňky na batohy nebo oblečení. Malá skříňka stojí 2 eura, velká 3 eura. Následně divák dostane sluchátka s ovladačem, kde mu obsluha buď navolí němčinu nebo v našem případě preferovanou angličtinu – pozor, zde již upozorňuji na to, že ovladač občas musela obsluha nastavit podruhé, protože se v několika případech přepnul opět do němčiny.

Ovládání je velmi intuitivní, ovladačem se namíří na senzor a posloucháte audio. Celá F1 Exhibition se skládá ze 6 místností. První místnost je představení formule 1 z pohledu historie a nacházejí se zde 3 monoposty. Určitě je zajímavé si poslechnout video o tom, jak se vyvíjel čas ohledně vysílání královny motosportu.

Do druhé místnosti organizátoři pouštějí po menších skupinkách, takže se může stát, že budete chvíli čekat v řadě. Tématem této místnosti jsou piloti a jejich vybavení, takže uvidíte 10 bust nejslavnějších závodníků královny motosportu. Zároveň se dozvíte, jak se mladíci dostanou do F1, vývoj výstroje pilota formule 1 a nebo můžete na vlastní oči vidět přes 96 přileb slavných jezdců F1.

Třetí místnost se zaměřuje na to, jak postavit monopost a co je důležité z inženýrského hlediska – od pravidel, šasi, motoru až po aerodynamiku. Zde byly další 2 vozy.

Čtvrtá místnost nám představuje F1 z pohledu bezpečnosti a co čeká každý tým při vývoji auta. Je zde taktéž umístěn vítězný monopost Red Bullu RB16B, se kterým Max Verstappen získal svůj první mistrovský titul. Rovněž můžete vidět pneumatiky Pirelli.

Před pátou místností vracíte sluchátka a z mého pohledu máte možnost vidět nejzajímavější věc výstavy – ohořelý monokok Romaina Grosjeana a jeho volant z hrůzostrašné nehody z VC Bahrajnu 2020. Zde si člověk uvědomí, jaké měl Francouz štěstí, za které vděčí přísným předpisům F1 ohledně stavby monokoku. Pak je zde představen okruh Red Bull Ring, významné rakouské osobnosti a vítězná trofej z roku 2017.

Poslední místností, před obchodem s upomínkovými předměty, je jakoby velká boxová zídka, kde se přehraje krátký film s nejslavnějšími momenty formule 1. Zde výstava končí a je možnost si koupit upomínkové předměty, od plakátů, knížek až po trička, případně kšiltovky jednotlivých týmů. Z mého poznatku musím bohužel říci, že obchod má velmi drahé ceny a vyplatí se věci pouze prohlédnout a případně koupit přes internet.

Organizátoři akce uvádějí, že průchod výstavou trvá 90 minut, já jsem osobně prošel výstavu za necelé tři hodiny, kdy jsem shlédl a poslechl všechny dostupné materiály. Osobně si myslím, že lze výstavu absolvovat za necelé 2 hodiny, pokud nebudete chtít všechny věci procházet do detailu.

Hodnocení výstavy

Výstavu jako celek můžu rozhodně doporučit, je dobře zorganizovaná a jednotlivé místnosti jsou zajímavě navrženy, aby po návštěvě měl fanoušek detailnější představu o tom, co všechno se skrývá za tím, než se jezdci postaví v neděli na startovní rošt. Můj největší zážitek z výstavy je možnost vidět na vlastní oči monokok Romaina Grosjeana, protože z VC Bahrajnu 2020 jsem dělal report a zároveň rozbor nehody francouzské jezdce. Až naživo si člověk uvědomí, kam se F1 z pohledu bezpečnosti posunula (a díky bohu za svatozář) protože z monopostu Haasu nezbylo v podstatě nic, ale monokok splnil nejdůležitější roli, na kterou byl navržen – aby jezdec přežil i nemožné. Zároveň oceňuji vítěznou trofej z VC Rakouska 2017, protože to byl můj první závod, který jsem viděl na vlastní oči. Pokud člověk měl již možnost navštívit jiné muzea se zaměřením na F1 (v mém případě Modeno a Maranello, muzeum Michaela Schumachera v Kolíně nad Rýnem), může mít lehce smíšený pocit z toho, že zde nebylo tolik vystavených monopostů, případně trošku větší prostřih do historie. Na druhou stranu, koncept F1 Exhibition je velmi originální a přijdou si na své všichni fanoušci – od těch, kteří sledují královnu motorsportu jen občas až po “hardcore” diváky.

Na závěr přináším pohled i od mých kolegyň.

Helena Chovancová, redaktorka
Výstava je jak pro fanoušky formule 1, tak pro lidi, kteří o ní tolik nevědí, protože poznají „esenci“ královny motorsportu. Pro mnohé fanoušky je to i příležitost se například přiblížit monopostům a vidět je poprvé naživo v celé jejich velikosti a kráse.

Historie celého sportu na vás dýchá z každého rohu výstavy. Ta je připravená tak, aby působila na všechny vaše smysly. Všude jsou zvukové kulisy, které dotváří skvělou atmosféru a vybízejí vás k tomu, abyste se na chvíli zastavili a přemýšleli o momentech, které formuli 1 utvářely. Pokud znáte historii a vyznáte se ve významných pilotech a jejich životních osudech, v některých chvílích vás přemohou emoce a možná budete mít co dělat, abyste jim nedali volný průchod. Možná vás i mnoho věcí překvapí. Je skvělé vidět zblízka pohonné jednotky a systémy, které tvoří monoposty, vývoj bezpečnosti celého sportu je až neskutečný a to, co zbylo z vozu Romaina Grosjeana vás donutí přemýšlet nad tím, čemu se piloti o víkendu vystavují.

Rada na závěr: Užijte si své perfektní kolo a vnímejte vše, co se kolem vás děje. Zastavte se a vyčkejte na všechny přístupné materiály, které se na obrazovkách promítají, některé vám totiž nevědomky mohou utéct.

Kristýna Dytrtová, redaktorka

Výstava podává kompletní přehled o celé formuli 1 a najdete v ní od každého trochu, takže si každý přijde na své. Bude na vás čekat nejen historie a přítomnost, ale i budoucnost formule 1. Na dosah ruky jsou nejen kombinézy a helmy, ale i dokumenty, staré šasi i osobní věci samotných pilotů. Zvukový doprovod funguje na principu sluchátek a ovladače, kterým si namíříte na čudlík u videa či exponátu, o kterém si něco chcete poslechnout, což ale ne vždy funguje na výbornou, takže si připravte „sorry a entschüldigungy“, jelikož se občas musíte prodrat přes dav lidí přímo k exponátu, abyste si o něm mohli něco poslechnout.

Každá z místností se věnuje něčemu jinému, a ačkoliv organizátoři pouští po skupinkách, nejde o nic organizovaného a můžete se všude libovolně pohybovat. Pozor, po čtvrté místnosti se sluchátka odevzdávají do hlubokého „koše“, odkud už je nevylovíte, takže pokud jako já zjistíte, že jste vynechali dvě videa o dvě místnosti nazpět, tak už si je neužijete. Některé obrazovky totiž hrají více než jedno video, takže si raději počkejte. Výstava naštěstí není časově omezená, takže si vše můžete vychutnat dosyta jako náš šéfredaktor, který tam strávil necelé tři hodiny.

Jak jsem zmínila, od všeho je tam trochu a výstava nejde do detailů, podává však kompletní pohled na celou F1 se vším všudy. Na své si přijde nejeden zarytý fanoušek a nudit se nebude ani ten, kdo si o formuli 1 myslí jen že jsou to rychlá auta jezdící dokolečka. Má ale jeden velký nedostatek, a to že je dostupná jen v angličtině a němčině. Vzhledem k tomu, že se minule konala v Madridu, je zarážející, že není nabídnuta ještě alespoň španělština.

Malé varování na závěr. Na konci vás také čeká obchod se suvenýry – nejen s oblečením, ale i plakáty a knihami. Pokud si budete chtít něco odvézt na památku, nakrmte před příjezdem pořádně peněženku.

Anna Gregarová, redaktorka

Tato výstava nabízí neuvěřitelný zážitek, a to ani nemusíte být fanoušek motorsportu. Provede vás nejen historií formule 1, ale i obohatí o nové vědomosti z technické stránky tohoto sportu.

Pro mě byl největší zážitek vidět monoposty naživo, ale také velmi zblízka. Člověk si pak lépe všimne těch malých detailů, na kterých v královně motorsportu velmi záleží. Kromě exponátů je výstava doplněna krátkými videi, která diváky ještě více přiblíží k danému tématu. Možná jedinou nevýhodou je útlý výběr audiostop, protože pokud nejste nejzdatnější v němčině či angličtině, přijdete o zajímavé informace.

A mimo jiné, návštěva formulové výstavy je skvělou příležitostí prozkoumat i hlavní město – Vídeň.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Jan Fridrich, Helena Chovancová, Kristýna Dytrtová a Anna Gregarová)
Sdílejte na:
Zavřít