F1 a duševní zdraví: Jak mentální odolnost ovlivňuje výkon

F1 a duševní zdraví: Jak mentální odolnost ovlivňuje výkon

Jedovaté komentáře Helmuta Marka na adresu Landa Norrise rozpoutaly celkem vášnivou debatu ohledně mentálního zdraví pilotů v motorsportu. Otevřenost ohledně psychického rozpoložení stále naráží na určitá stigmata.

Před víkendem Velké ceny USA se Helmut Marko z Red Bullu dostal do slušné šlamastyky. V nedávném rozhovoru totiž prohlásil, že Lando Norris trpí určitou „mentální slabostí“, která mu zabraňuje podávat takové výkony jako Max Verstappen. Dle Rakušana je to jeden z hlavních důvodů, proč tento rok nezíská titul.

Víme, že Norris má určité mentální slabosti. Četl jsem o některých rituálech, které potřebuje udělat, aby v den závodu dobře fungoval,“ zdůraznil Marko. Odkázal tím na Norrisovo přiznání, že se během závodních víkendů cítí nervózní, což mu ztěžuje jíst nebo pít před závodem.

Markův komentář vyvolal v padoku značný odpor. Generální ředitel McLarenu Zak Brown a šéf Andrea Stella vyjádřili jasný nesouhlas.

Markovy některé komentáře považuji za archaické. Je diskutabilní, jestli se snažil hrát psychologické hry, nebo zda byl jen upřímný. Tato vlastnost z něj učinila populární postavu pro média. Když se ho na něco zeptáte, dostanete upřímnou odpověď, aniž by se staral o to, jak bude přijata,“ tvrdí Stella.

Někdy může být tato upřímnost ku prospěchu věci, ale podle odborníků na tuto problematiku Marko nevědomky překročil hranici. Simon Fitchett, mentální kouč a psychoterapeut, který trénoval jezdce F1, považuje Markovy komentáře za potenciálně škodlivé. Nejen pro Norrise, ale pro další piloty, kteří čelí podobným problémům ohledně duševního zdraví a jeho zvládání.

Pokud se podíváme na to, co Helmut Marko řekl, je to obrovské zklamání, zejména z toho důvodu, že duševní zdraví je v současnosti velkým problémem, na který má vliv mnoho vnějších faktorů.

Myslím si, že ty poznámky jsou podpásovka. Někdy se lidé snaží shodit druhé, aby sami sebe ukázali v lepším světle, to se děje velmi často. Když se podíváte napříč všemi sporty, lidé si navzájem dělají takové malé naschvály, aby se někoho pokusili destabilizovat, vyvolat reakci či odvést pozornost.

Pokud jde o duševní výkonnost tak samozřejmě, úzkost, deprese, záchvaty paniky a neschopnost jíst mohou mít vliv na vaši duševní výkonnost, to rozhodně. Ale my se tu díváme na to, že si někdo uvědomuje určité slabiny, rád se o ně podělí a někdo si rád z nějakého důvodu rýpne,“ dodává Fitchett.

Lewis Hamilton se také otevřeně vyjádřil o svém vlastním boji s depresemi a Toto Wolff to označil za superschopnost. „Už jsem se několikrát ocitl na temných místech a netrvá to den ani týden, může to trvat měsíce. Ale díky tomu se člověk stane mnohem silnějším, protože tam je tolik introspekce, tolik analýzy svého života. Tato citlivost, která je vám dána a která vám připadala jako břemeno, může být ve skutečnosti superschopností,“ upřesňuje Wolff.

Na základě svých zkušeností s mnoha piloty Fitchett souhlasí, že způsob, jakým Norris řeší své problémy, je spíše silnou stránkou než slabinou.

Rozhodně, pro mě je to známka síly, že o tom takhle může otevřeně mluvit. Za to si zaslouží obrovský respekt, protože mnoho lidí to nedokáže.

Posledních pár let Lando neseděl v autě, které by vyhrávalo závody, a teď se dostal do pozice, kdy se to od něj očekává. To je pro každého obrovský tlak. Jelikož jsem měl tu čest pracovat s některými jezdci během svého působení ve formuli 1, často jsem viděl ty chvíle, kdy se trápili. Pokud se naučíte, jak je zvládnout, změní vás to k lepšímu. Pro mě je to rozdíl mezi výhrou a prohrou.

Nikdo z nás není stále psychicky odolný a samozřejmě vždy uvidíte nějaké drobné zakolísání, ale když se podíváte na Norrise teď ve srovnání s dobou před pěti nebo šesti závody, hodně se vyvinul. Když se podíváte na Lewise nyní ve srovnání s dobou, kdy se dostal do F1, je absolutním vzorem pro mladé, kteří přicházejí, a každou sezónu se posouvá v tomto ohledu dál a dál.

Musíte se opravdu naučit, jak si vybudovat odolnost vůči těmto vnějším rozptýlením nebo věcem, které vás mohou destabilizovat. Mám proto obrovský respekt k Landovi za to, že o tom otevřeně mluví. Pro mě to ukazuje na jeho sílu. Ale řeknu Vám, dejte mu ještě tak rok a on si v těchto oblastech vypěstuje obrovskou odolnost,“ pozitivně zakončuje Fitchett.

Sdílejte na:
Zavřít

Autor článku:

K formuli 1 jsem se dostal v roce 2005, kdy mě rodiče nemohli odtrhnout od obrazovky. Fascinuje mě technologie v motorsportu. Působil jsem i jako traťový maršál.

Další články autora →