Vrátí se Mercedes ke stříbrné barvě?

Vrátí se Mercedes ke stříbrné barvě?

Když se v roce 2020 Mercedes rozhodl přejít od tradiční stříbrné barvy k černé, vydal prohlášení, že tak činí na podporu rozmanitosti a boje proti rasismu. Nicméně německá a rakouská média nyní tvrdí, že se tým chystá vrátit ke svému původnímu stříbrnému lakování.

Udělat změnu ve zbarvení a za sezonu či dvě od ní upustit se může zdát jako poněkud neobvyklý krok. Ale již v říjnu 2020 Toto Wolff prohlásil, že si černé zbarvení ponechají ještě jednu sezonu a pak ho změní.

Tým loňského roku odmítal otázky toho druhu zodpovědět, s tím, že jejich prioritou je mistrovský boj s Red Bullem. Loni v prosinci pak sdělil německý list Bild svým čtenářům, že „stříbrné šípy budou opět stříbrné.“

Nicméně když letos Mercedes vydal první náhled vozu 2022 určeného k testování, byl opět černý. To ovšem neznamená, že Mercedes svou barvu nemůže ještě změnit. Týmy pravidelně provádějí testy, ve kterých vyhodnocují, jak jejich lak bude vypadat v televizi a na fotografiích. Takže šlo pravděpodobně jen o černou barvu před testováním lakování.

Navíc i v roce 2020 byl vůz W11 uveden stejně jako deset jeho předchůdců ve stříbrné, a až na závody se proměnil v černou.

Ke změně ze stříbrné barvy na černou došlo v červnu 2020 na popud Lewise Hamiltona poté, co se podíval na fotografie členů týmů F1 a zamyslel se nad nedostatkem různorodosti, která v královně motorsportu panuje. Začal tak podporovat hnutí Black Lives Matter, které vzniklo jako reakce na zabití George Floyda v květnu téhož roku.

Následně Hamilton spustil „The Hamilton Commission“ na podporu různorodosti v motorsportu. A o několik dní později Mercedes odhalil svou změnu ve zbarvení, doprovázenou závazkem spustit program na zlepšení rozmanitosti své pracovní síly.

„Pouze 3% našich zaměstnanců se hlásí k etnickým menšinám a pouze 12% našich zaměstnanců jsou ženy,“ poznamenal tehdy tým. „Nedostatek různorodosti ukazuje, že musíme najít nové cesty, jak přilákat talenty z oblastí společnosti, do kterých v současné době nedosáhneme.“

Mercedes tak začal podnikat kroky, které by ho přivedly k cíli, aby každý rok nováčky tvořilo 25% zástupců z těchto málo zastoupených skupin. A to až do roku 2025.

Tým spustil „Mulberry STEM Academy“, která nabízí mimoškolní programy v přírodovědných, technologických, technických a matematických předmětech pro studenty ve věku od 7 do 18 let. Dále tým navázal partnerství se Stemettes, aby přilákal ženy do technických oborů a společně s inženýry Mercedesu F1 vytvořil mentorské čtyřměsíční programy.

Podobnou dohodu oznámil s Asociací pro černošské a etnicky menšinové inženýry ve Spojeném království, kde umisťuje studenty do programů pracovních zkušeností a oslovuje je prostřednictvím řady akcí.

Když hamiltonova komise oznámila výsledky šetření zastoupení černochů v britském motorsportu, provedla řadu doporučení pro zlepšení. V důsledku toho Mercedes a Hamilton spustily Ignite, charitativní program na podporu různorodosti a začlenění do motoristického sportu, financovaný „multimilionářským fondem“, do kterého oba přispěli.

Potřebuje tedy Mercedes nyní, když podniká reálné kroky, ještě toto pouze estetické gesto černého lakování?

Sdílejte na:
Zavřít