1. část technických úprav týmů během VC Španělska a VC Monaka.
Staňte se fanoušky Race-F1 na |
---|
Ferrari
Ferrari v úvodních závodech sezóny vyvinulo relativně malé množství nových součástí, tým se pravděpodobně soustředil především na F-duct (základní popis ve zprávě z VC Číny). V Barceloně byl systém poprvé nasazen do závodu a vyžádal si změny ve vedení vzduchu uvnitř vozu.
V místě centrálního otvoru (žlutá) je nyní potrubí, které vede vzduch nad spodní zadní křídlo (zelená), ale tento otvor nesupluje výstupní otvor pro horký vzduch od hlavních chladičů. McLaren do potrubí umístil menší chladič, zřejmě pro olej převodovky, ale není jasné, jestli Ferrari převzalo i toto řešení. Hlavní výstupní otvory se proto musely přesunout jinam – konkrétně k podlaze, po stranách horního patra difuzoru (modrá).
Ovládání F-ductu se stalo jedním z nejdiskutovanějších témat, protože jezdci Ferrari musí ucpávat otvor v kokpitu rukou a sundávat ji kvůli tomu z volantu. Protože na stejné straně i ovládání rozložení brzdového účinku, docházelo tak k situacím, kdy jezdci volant vůbec nedrželi, případně ho jen přidržovali prsty na jeho vnější straně. Potenciální nebezpečí z toho plynoucí bych nedramatizoval, ale nepochybně takové ovládání není právě komfortní. Ferrari proto oznámilo, že před dalšími závody na ovládání systému ještě zapracuje.
Pokud jde o vedení vzduchu do kokpitu, tým asi nenašel způsob, respektive otvor, kterým proudění vést z horní strany nosu, takže s největší pravděpodobností vychází z otvorů za airboxem. Uzavření otvoru v kokpitu by tak mohlo zvýšit tlak v systému a tím změnit cestu, kterou vzduch proudí uvnitř krytu motoru.
Poslední změnou související s F-ductem je štěrbina v zadním křídle, kterou vzduch z ploutve vychází. Nachází se na podobném místě, jako u McLarenu, ale směrem od středu křídla kopíruje tvar otvoru pod ní, zatímco u McLarenu je to přesně naopak.
Povinnou změnou byl přesun zpětných zrcátek. Ferrari má podobně jako Force India křidélka u kokpitu, a tak zvolilo stejné řešení, tedy svislé uchycení zrcátek právě na těchto křidélkách.
Poslední změnou v Barceloně pak bylo rozšíření žeber u výfuků.
V Monaku tým použil nové klapky předního křídla s hranatým výřezem v místě žluté šipky. Předtím toto řešení testoval v některých pátečních trénincích.
Druhou novinkou bylo přídavné křidélko na ploutvi pro maximalizaci přítlaku. F-duct použit nebyl, protože celkově přítlak o něco málo snižuje.
Dalším diskutovaným tématem bylo povolení úprav motoru kvůli životnosti. Z pneumatického systému unikal plyn, což způsobillo několik poruch nejen přímo u Ferrari, ale také u Sauberu, který tyto motory používá. Toro Rosso se problémům vyhnulo, údajně protože motory využívají opatrněji.
K úniku plynu prý docházelo i v minulých sezónách, ale když bylo potřeba, mohl ho jeden z mechaniků doplnit během zastávky v boxech. Ty jsou ale letos příliš krátké a tým zřejmě nechtěl ztrácet čas. FIA změny povolila (nejde o výjimečný stav, podobné změny se povolují běžně) a Ferrari mohlo vyvinout nové těsnění a použít nový olej. Říká se, že se přitom díky novému šéfovi oddělení motorů Marmorinimu insiprovali u Toyoty a zvedli maximální výkon motoru o 12 koní.
Force India
Tým se snaží připravovat novinky pro každý závod, takže do Španělska velké novinky nepřivezl. Jednou z nich je zakulacení výběžků na pilířích předního křídla.
Druhou změnou je jiný tvar otvorů za airboxem. Směrem dolů se zužují a nejsou zapuštěny do karoserie.
V Monaku se pak na autě objevily nové přední brzdové kanály s deskou částečně překrývající pneumatiku (v posledních letech běžné řešení, žlutá), upravený výstupek na okraji předního křídla s vyhloubením na vnější straně (modrá) a nový svislý výstupek na křídle u bočnic (zelená).
HRT
U HRT aerodynamický vývoj neprobíhá, takže první a asi na dlouhou dobu i poslední novinkou je povinný přesun zrcátek na tradiční místo.
Lotus
Lotus připravoval balík změn už od zimy a hodně se na něj spoléhal. V zadní části se objevil nový difuzor se širším horním patrem.
Nejvýznamnější změna se odehrála v přední části, kde je nové přední křídlo. Jde o řešení, které jednoznačně vychází z křídla Toyoty používaného přibližně v polovině loňské sezóny, především v oblasti okrajů (modrá). Letos má velmi podobný tvar klapek (žlutá) i Red Bull.
Další změnou na obrázku jsou nové přední brzdové kanály (zelená) s mnohem menším průřezem. Původní návrh byl podobně jako různé jiné části auta velmi opatrný, aby nedocházelo ke zbytečným poruchám. Obdobnou změnou prošly brzdové kanály i vzadu.
Změny proběhly i pod povrchem. Tou nejdůležitější je použití inerteru (J-damperu), i když není jasné, jestli na obou nápravách, nebo jen na jedné z nich. Je to mechanismus, který plní podobnou funkci jako zakázané hmotové tlumiče a u zavedených týmů je už naprosto běžný. Pro nováčky může být ale jeho vyladění velmi náročným úkolem.
Tým také tvrdí, že novinek bylo příliš mnoho a nestihli je všechny včas vyrobit. Další jsou proto chystány do Turecka. Spekuluje se o novém tvaru bočnic, oficiálně je potvrzeno nové zadní křídlo. Poslední balík úprav má být nasazen při VC Velké Británie, protože tým už se snaží soustředit na příští rok.
zdroj: x-o.blog.cz