TOP 6 nejpamátnějších VC Austrálie

Historie F1 nabízí mnoho vynikajících závodů, rozhodli jsme se připomenout si šest nejzajímavějších Velkých Cen Austrálie Formule 1. Tady jsou:

2009: Button vítězí s týmem, který neměl startovat

Světová finanční krize se dotkla mnoha odvětví průmyslu, v jejímž důsledku se nevyhnutelně podepsala i na Formuli 1. Japonský tovární tým Hondy na konci roku 2008 tak skončil ve F1. Tým však už měl vyvinuté dokonce dvě (některé zdroje mluví o třech) verze monopostu pro rok 2009, kdy se značně měnila technická pravidla. Honda svůj tým prodala za symbolickou jednu libru šéfovi týmu Rossi Brawnovi, který do roku 2006 působil u Ferrari jako technický ředitel a byl zodpovědný za úžasnou éru Schumacherovi nadvlády.

Již v předsezónních testech se zdál vůz nově pojmenovaného týmu Brawn GP velmi silný. Honda tehdy jako některé další týmy objevila mezeru v pravidlech, které dovolovaly dvojitý difuzor, který vozu zajišťoval daleko větší přítlačnou sílu. Když přijeli do Austrálie na první závod sezóny, všem vypálili rybník, když Button s Barrichellem obsadili první řadu a Button závod i vyhrál.

2007: Kimiho triumfální premiéra ve Ferrari

Rok 2006 nebyl snad o ničem jiném než o bitvě Fernanda Alonsa na Renaultu s Michaelem Schumacherem v kokpitu Ferrari. Když toho roku Schumacher v Monze oznámil, že to bude jeho poslední sezóna v F1, celý svět se ptal, kdo jej ve Ferrari nahradí.

Fin Kimi Räikkönen měl za sebou už pátou sezónu v F1 z nichž čtyři strávil u Mclarenu, kde se osvědčil jako skvělý závodník. Ferrari jej najalo do svých služeb a Kimi Räikkönen přijel do Austrálie, vyhrál kvalifikaci, vyhrál závod a navíc přidal nejrychlejší kolo. Víc získat během prvního víkendu nemohl.

Tento závod byl navíc také prvním závodem pro Fernanda Alonsa v Mclarenu a mladičkého Lewise Hamiltona ve stejném týmu. To že udržel tempo s úřadujícím šampionem Alonsem, se zdálo tehdy jako pouhá náhoda.

Räikkönen se na konci roku stal mistrem světa F1 a zatím posledním jezdcem, který to s Ferrari dokázal.

2002: Páté místo nováčka na domácí půdě

Australané ač motorsport milují, nemají mnoho zástupců ve F1. Posledním mistrem světa z Austrálie je Alan Jones, který titul vyhrál s týmem Williams v roce 1980. I proto bylo velkou událostí, že se v podprůměrném voze týmu Minardi měl objevit mladý Mark Webber.

Šlo tehdy klasickou VC Austrálie, na které jsme byli v historii zvyklý, protože v ní vypadlo přes polovinu startujících. V cíli klasifikováno pouze osm vozů a páté místo i se dvěma koly ztráty bylo rozhodně důvodem k oslavám. Marku Webberovi a Paulu Stoddartovi, který vlastnil a vedl tým Minardi, bylo mimořádně dovoleno po vítězné ceremonii vystoupat na stupně vítězů a užít si oslavu společně se svými krajany.

Poprvé Webber po zásluze vyšplhal na stupně vítězů v šílené a zmáčené VC Evropy 2007 na Nürburgringu, nejvyšší příčku oslavil poprvé ve VC Německa 2009 na stejném okruhu.

(Video lze sputit pouze z kanálu YouTube F1.)

1994: Schumacherův první titul

Rok 1994 byl poznamenán tragickým víkendem VC San Marina, kde zahynul Roland Ratzenberger a Ayrton Senna. Rubens Barrichello vyvázl z tréninku s lehkými zraněními. Rok, který se měl nést ve znamení bitvy mezi Benettonem Michaela Schumachera a Williamsem Ayrtona Senny. Damon Hill tehdy jel svou třetí sezónu a závodil právě za tým Williams.

Poslední závod měl rozhodnout o jezdeckém titulu mezi Schumacherem a Hillem. Schumacher závod tehdy na městském okruhu Adelaide vedl před Hillem. Schumacher však vyrobil chybu a poškodil si vůz o bariéru, když se za něj dostal Hill, který jej chtěl předjet a Schumacher ve chvíli, když už nebylo zbytí a Hill už započal útok, mladý Němec zablokoval cestu Hillovi a praštil svým vozem o Williams, který pokračoval pouze do boxů se zlomeným zavěšením. Schumacher skončil již v oné zatáčce. Schumacher získal první jezdecký titul.

1991: Nejkratší závod v historii

Jedna z nejpropršenějších VC byla VC Austrálie roku 1991. Senna jej vedl, ale sám mával, aby byl závod úplně zastaven. Chybám se nevyhnuli ani největší matadoři tehdejší dráhy.

1986: Mansell krůček od titulu

Do zlatého archivu F1 jistě patří VC Austrálie 1986. Druhá VC konaná v Adelaide byla rozhodujícím dějištěm v boji o titul mezi Nelsonem Piquetem s Williamsem, Alainem Prostem na Mclarenu a Nigelem Mansellem též s Williamsem.

Mansell byl pekelně rychlý a tvrdý závodník, ale léta se mu smůla lepila na paty a tento závod byl pro něj tragický. Kvalifikaci vyhrál a položil tak základní kámen k zisku titulu mistra světa. Bohužel už na konci prvního kola vedl Piquet, ale Mansell držel pozici, která mu zajišťovala titul mistra světa… Dokud mu neexplodovala levá zadní pneumatika, která se rozlítla na kusy, a Mansell jen stěží dotancoval do únikové zóny, kde se jeho sen rozplynul. Mistrem světa se stal Alain Prost s Mclarenem.

Mansell vyhrál titul mistra světa až v roce 1992 právě s Williamsem.

Jaká je vaše oblíbená VC Austrálie? Pokud Vám v článku nějaká chybí, podělte se s námi do komentáře na Facebooku, nebo sdílejte tento příspěvek s komentářem.