Preview VC Velké Británie: Silverstone odstartuje čtyřzávodový maraton

Preview VC Velké Británie: Silverstone odstartuje čtyřzávodový maraton

Kolotoč formule 1 se po týdenní pauze přesouvá do Velké Británie, která odstartuje čtyřzávodový maraton. V červenci se totiž bude závodit každý víkend. Na tamním okruhu se před domácím publikem představí hned tři jezdci – Lando Norris, George Russell a Lewis Hamilton. Kdo z nich skončí nejlépe?

Velká cena Velké Británie je nedílnou součástí kalendáře již od začátku celého šampionátu, a to od roku 1950. Avšak závod se nekonal pouze na Silverstone. Mezi lety 1955-1960 se střídal s Aintree, posléze se dva roky závodilo pouze v Aintree. Následujících 23 let se zase závodilo střídavě v Silverstone a Brands Hatch . Na okruhu nacházejícího se v oblasti Northamptonshire se pravidelně závodí až od roku 1987.

Trať byla vybudovaná v areálu bývalého vojenského letiště, které sloužilo během druhé světové války jako letecká základna pro britské a americké bombardéry. Díky několika motoristickým nadšencům základna nezanikla, jelikož tam našli ideální prostory pro závodní okruh.

Nejúspěšnějším pilotem je domácí hrdina Lewis Hamilton, který má na svém kontě osm triumfů, o tři méně mají pak krajan Jim Clark a Alain Prost. Ze současného startovního pole kromě Hamiltona zvítězil víckrát než jednou Sebastian Vettel a Fernando Alonso.

Nejlépe se dařilo mezi týmy Ferrari, jež nasbíralo 16 vítězství, 14 jich má domácí McLaren a o čtyři méně další tamní tým Williams.

Co na jezdce čeká?

Aktuální specifikace trati je dlouhá 5,9 kilometrů a čítá 18 zatáček, které jsou ultra rychlé, jako je komplex Maggots/Backetts nebo Abbey a Copse. Proto budou relativně hodně zatěžovány pneumatiky, zejména levá přední guma, jelikož se jede ve směru hodinových ručiček. Jezdci budou moci využít DRS dvakrát, a to mezi pátou a šestou zatáčkou a zatáčkami 14/15.

Great_Britain_Circuit.png

Jelikož se jedná o velmi náročnou trať na pneumatiky, tak Pirelli přiveze do Silverstone kombinaci nejtvrdších specifikací C1, C2 a C3.

 

10-GB-Preview-EN

Do Velké Británie jede jako lídr šampionátu Max Verstappen, na něhož má druhý Sergio Pérez 46 bodovou ztrátu. Charles Leclerc se po několika nepovedených závodech propadl na třetí příčku. V Poháru konstruktérů si začíná Red Bull bodovat pohodlný náskok před Ferrari. Těsný boj probíhá mezi týmy ze středu pole, přičemž šestá Alfa Romeo ztrácí na čtvrtý McLaren pouhých 14 bodů.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít