Pandemie esportu prospěla, myslí si komentátor F1 Esports

Pandemie esportu prospěla, myslí si komentátor F1 Esports

Pandemie covidu-19 donutila jezdce vyměnit skutečný monopost za virtuální. Podle českého experta na motoristický esport Jiřího Košty si mnozí fanoušci uvědomili, že virtuální závodění není jen o „hraní PC her“, ale že vyžaduje určitou dávku přípravy.

Motoristický svět se nám pomalu začíná vracet k životu, mnohé týmy testují, aby se opět adaptovaly na závodní režim, v červenci nás pak čeká návrat těch největších motoristických sérií světa.

Během pandemie se stal středobodem zájmu esport. Závodníci se účastnili všemožných virtuálních eventů a prostřednictvím streamovacích platforem jako např. Twitch poskytovali fanouškům zábavný obsah.

Český expert a komentátor virtuálních závodů Jiří Košta si myslí, že pandemie covidu-19 esport ovlivnila. Podle něj si spousta fanoušků uvědomila, že esport není jen o „hraní na počítači“.

„Esport a sim racing se dostaly do povědomí lidí,“ myslí si Jiří Košta. „Spousta fanoušků zjistila, že ‚PC hry‘ už zdaleka neslouží jen pro zábavu, ale i k jezdecké přípravě a vydělávání peněz.“

Ještě před pár lety se zdálo být sci-fi, že by simraceři dostávali příležitost i ve skutečném motorsportu. Situace se ale změnila.

„Už jsme mnohokrát mohli vidět, že esport posloužil jako juniorská kategorie. Jako první s tím přišlo GT Academy, které vytvořilo jezdeckou akademii v Gran Turismu ve spolupráci s Nissanem a do závodních sedaček dokázali dostat mnoho rychlých pilotů. Jedním takovým je například Igor Fraga, pilot formule 3 u týmu Charouz Racing Systém.“

Jirka Košta nezapomněl připomenout českého simracera Martina Štefanka, který se zúčastnil testu formule Renault 2.0.

„Martin (Štefanko) závodil pro tým Haas v F1 Esports a dostal příležitost testovat monopost formule Renault 2.0. Okamžitě byl rychlý. Podle jeho slov to nebyl oproti simulátoru takový rozdíl.“

Organizace virtuálních závodů nebyla zprvu příliš ideální. Jaký má na organizaci názor český expert na esport? Podle něj nepokulhávala jen během pandemie, své mouchy má už od samého začátku.

„Organizace těchto závodů vázne bohužel už od první sezóny, kterou jsem také komentoval,“ myslí si Jirka Košta. „Překvapuje mě, že při takových investicích a počtu lidí nevidíme pořádné opakované záběry nebo jinou info grafiku. V Brazílii dokonce režie propásla start a cíl – kdyby se to stalo například v F1, tak fanoušci režii ukamenují.“

„Sport TV s tím ale bohužel nic nezmůže, jelikož se do Česka a na Slovensko dostane pouze obraz a zvuk, tudíž vidíme to, co divák.“

Virtuálních závodů F1 se nezúčastnili všichni piloti jako například virtuálních závodů IndyCar. Košta by vyšší účast uvítal, ale upozorňuje na to, že se formule 1 fanouškům postupně otevírá.

„Bohužel se mi zdá, že Liberty Media nemá takové slovo, jako měl u týmů a jezdců Bernie Ecclestone. Liberty odvádí skvělou práci v komunikaci s fanoušky, ale ještě by to chtělo nějak přijít na kloub tomu, jak dostat na takové akce všechny jezdce.“

„Už jsme něco podobného mohli vidět v Londýně roku 2017, kde se konalo F1 Live. Hamilton bohužel chyběl, ale dorazil i Kimi Räikkönen, což se jen tak na promo akcích nevidí. Všechno má ale svůj čas a věřím, že se to zlepší.“

Na otázku, jaký jezdec mu ve virtuálních závodech chyběl, odpověděl Jiří: „Pokud mohu vybírat i mezi bývalými jezdci, tak rozhodně Fernando Alonso. Španěl si vedl skvěle ve virtuálních závodech The Race, kde vyhrál téměř všechno. I Jenson Button startoval v australské Virtual GP s McLarenem, takže je škoda, že tam nebyl právě Alonso.“

Samozřejmě se virtuální závody neobešly bez špetky kritiky. Schytala ji například virtuální GP Monaka, během které do sebe jezdci beztrestně naráželi a využívali toho, že nebyl aktivovaný systém poškození. Slovenský komentátor F1 Števo Eisele poukazoval na jízdu Estebana Guttiéreze, který se skrze své soupeře doslova protlačil.

„Za závod v Monaku nemohl esport, ale pořadatel, který vypnul poškození monopostu,“ myslí si Jirka Košta. „Kdyby to byl jakýkoliv jiný závod, poškození by bylo alespoň mírné a jezdci by si dávali pozor. Takhle jen těžili z toho, že se jim nic nestane.“

Kdyby měl možnost virtuální závody zlepšit, zaměřil by si zejména na režii.

„Zlepšil bych režii, dával například častěji obraz v obraze a ukazoval opakované záběry, které jsou pro nás komentátory důležité k hodnocení incidentu. Divák si pak musí jen domýšlet, jak se kdo vyřadil z pořadí. To samé jezdci, kteří nevědí, co se stalo a nemohou se z nich poučit a případně protestovat u komisařů.“

Virtuální F1 šampionát neoficiálně ovládl George Russell. Z celkových 8 závodů vyhrál poslední čtyři. Mnozí fanoušci volají po jeho angažmá u Mercedesu, kde by potenciálně nahradil Valtteriho Bottase.

„Jsou fanoušci a fanoušci. Hodně z nich si myslí, že je Russell špatný, protože je pořád vzadu a bez bodu. S Williamsem se toho bohužel moc dokázat nedá a mladý Brit tak v podstatě sedí na střídačce a čeká. Jeho vítězství ve formuli 2 ale jasně dokazuje, že se s ním musí počítat.“

„Svou kuráží a dominantními vítězstvími ve virtuálních závodech dokázal, že je dříč, který si zaslouží příležitost. Mercedes si to uvědomuje a předpokládám, že se právě Russell stane Bottasovým náhradníkem. Pro Mercedes by to bylo dokonalé, připravit si budoucího šampiona po boku toho nejlepšího jezdce současné F1.“

Hodně se srovnává herní platforma F1 2019 se závodními simulátory, jako je například rFactor 2 nebo oblíbený iRacing. F1 2019 od tvůrců z Codemasters schytává někdy až nelichotivou nálepku „arkádovky“, podle Jiřího Košty je ale kritika neoprávněná.

„F1 2019 rozhodně není tak špatná hra, jak si hodně lidí myslí. Pro mě osobně je to jedna z těch nejlepších her. Samozřejmě nemáte simulace a nastavení v takovém rozsahu, ale tato hra se tak ani prezentovat nechce. Je udělaná pro fanoušky, kteří si chtějí zajezdit například v Singapuru za Hamiltona nebo Vettela.“

Alexander Albon nedávno prohlásil, že pandemie sblížila závodníky se svými fanoušky. S jeho slovy Jirka Košta souhlasí.

„Piloti začali streamovat a umožnili tak fanouškům nahlédnout do jejich soukromí. Lando Norris je na twitchi už pár let, ale Charles Leclerc přišel na tuto scénu s hodně odlišným stylem, což mu určitě rozšířilo fanouškovský tábor.“

Temná zákoutí esportu: Měl Abt přijít o svou sedačku?

V jednom ze závodů virtuální série formule E Race at Home se přišlo na podvod ze strany tehdejšího závodníka Audi Daniela Abta. Ten místo sebe nechal závodit zkušeného simracera. Ze závodu byl následně diskvalifikován, dostal pokutu, a nakonec byl vyhozen i ze skutečného týmu.

Jiří Košta neví, zda se jednalo o podvod, nebo zda se jen německý jezdec nepokusil o šprým. Trest byl podle něj přes čáru, ale dodává, že nad jeho jménem vysel dlouhodobě ve spojení s Audi otazník.

„Těžko říct, zda se jednalo o podvod. Jelikož se závodilo pro charitu a jezdci nedostávali žádnou finanční odměnu, tak jsem toho názoru, že se Abt pokoušel dělat srandu a vyprankovat jiné jezdce. Jak řekl Štefanko, Abt se měl Audi napřed zeptat, protože on je ten, kdo reprezentuje značku a kdo bere peníze, nikdo jiný.“

„Trest byl možná extrémní, ale pod Abtem se dlouhodobě houpala židle, nebo chcete-li, sedačka. Byla to pro Audi skvělá příležitost, jak se pilota zbavit a dosadit někoho rychlejšího.“

Abtovu pozici u Audi převezme šampion DTM René Rast. Sám Abt se po závodě za svou chybu omluvil a trest s pokorou přijal.

Jirka Košta: Každé komentování si užívám

Zeptali jsme se Jirky Košty, jak se podle něj liší komentování esport eventů a skutečných závodů, a zda pro něj není těžké virtuální závody prožívat.

„Záleží, jak se ten virtuální event bere,“ prozradil Košta. „Během závodu Virtual GP do sebe jezdci bourají a nic si z toho nedělají, ale být to v profesionálním F1 Esports Series, dostanou trest.“

„Ti kluci, kteří jezdí virtuálně, do toho dávají neuvěřitelné úsilí. Každý z nich trénuje několik hodin denně a část už je za své závodění placena. Takže se dá říct, že v tom není takový rozdíl. Asi to, co tyto dva světy odděluje nejvíce, je riziko ztráty života. Nejvíce přitahuje fanoušky k obrazovkám právě ten adrenalin a nebezpečí.“

„Pro mě osobně je (komentování) skvělá zábava a užívám si to ať už se jedná o virtuální, nebo skutečné závodění.“

A jak hodnotí virtuální 24hodinovku v Le Mans? Lepší reklamu si esport už přát nemohl, dodává.

„Závod jsem sledoval po částech, jelikož jsem se připravoval na komentování F1 Esports v Kanadě. Každopádně to bylo skvělé, protože jsme mohli vidět tolik vozů a slavných závodníků u simulátoru. Kdo by si to ještě loni pomyslel? Tohle byla ta nejlepší reklama na esport, jakou jsme mohli dostat!“

https://www.facebook.com/jiricosta/videos/10213922736781107/

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Petr Čermák)
Sdílejte na:
Zavřít