Naše práce je jim ukradená, kritizuje Grosjean Räikkönena a spol. za neaktivitu v GPDA

Naše práce je jim ukradená, kritizuje Grosjean Räikkönena a spol. za neaktivitu v GPDA

Francouz, který byl nedávno zvolen ředitelem jezdecké asociace GPDA coby nástupce Jensona Buttona, zkritizoval hned několik jezdců za to, že nejsou členy jezdecké asociace.

Na začátku května doplnil rodák z Ženevy vedoucí trio GPDA vedle Sebastiana Vettela a Alexandra Wurze, jenž je jejím prezidentem. Ve Španělsku se nechal slyšet, že někteří jezdci postrádají smysl pro soudružnost.

„Někteří jezdci tam chybí. Některým je naše práce ukradená – a s tímhle postojem mám práce nad hlavu. Formule 1 zažívá převrat, a my coby jezdci toho můžeme dosáhnout více, když budeme vystupovat jako jednota dvaceti sportovců,“ zkritizoval Grosjean neaktivitu svých kolegů, jehož slova citoval speedweek.com s odkazem na zpravodajskou agenturu Reuters. Ihned vyjmenoval z patra ty, kterých se to týká. Mezi hříšníky se najdou dokonce i dva mistři světa. „To ti můžu říct naprosto přesně, kdo s námi nespolupracuje – Hamilton, Bottas, Verstappen, Stroll, Massa, Wehrlein, Sirotkin, Celis, Räikkönen, Hülkenberg a di Resta.“

U pár jezdců by se dalo odpustit, že nejsou členy, a sice rezervní piloti Sergery Sirotkin, Alfonso Celis a Paul di Resta. Ovšem ve výčtu najdeme závodníky, kterým by aktivita v GPDA neměla být jedno – jsou to jezdci, kteří jsou buďto šampiony, nebo mají na kontě nějaké vítězství. Jejich slovo by mělo bezpochyby velkou váhu.

Pro Grosjeana je však překvapením, že nezaznamenal žádný zájem o angažování se ze strany Lance Strolla: „Když jsem tehdy přišel do Formule 1, tak jsem se chtěl okamžitě přidat. Jsem trochu zklamaný, že nad tím tolik jezdců mávne rukou, ale pracujeme na tom.“

Jenže seznam nečítá jen jedenáct výše zmíněných jmen, ten je totiž mnohem delší. Například Jolyon Palmer byl členem GPDA do loňského roku, ale z asociace odešel, jelikož nesouhlasil s nasazením ochrany hlavy počínaje rokem 2018.

Ale ani sám Grosjean není svatouškem. Jednatřicetiletý pilot v minulosti také na krátkou chvíli GPDA opustil, ale po loňské deštěm promočené GP Brazílie se opět vrátil. K návratu jej přiměly prakticky nefunkční pneumatiky do mokra.

„Myslím si, že je v pořádku, když se reprezentujeme s rozdílnými názory. Ale náš sport musíme reprezentovat jednotně. Chceme, aby nám Liberty Media více naslouchala, ale toho můžeme dosáhnout lépe, když budeme mluvit jedním hlasem,“ zdůrazňuje Grosjean.

Podle pilota Haasu hraje GPDA velkou roli, co se budoucnosti šampionátu týče. „Konec konců Liberty Media a také FIA chtějí to samé co my – aby byl sport úspěšný, zůstal atraktivním a byl co nejbezpečnější. A my jsme muži, kteří sedí v autech. Takže jsem toho názoru, že GPDA je pro budoucnosti nové Formule 1 důležitá,“ dodal.

Sdílejte na:
Zavřít