Jaké pravidlo se aplikuje při dosažení stejného času?

Nestává se to často, aby jezdci zajeli naprosto identický čas v kvalifikaci, ale i na tohle pravidla královny motorsportu pamatují. Proč tedy George Rusell získal pole position i když Max Verstappen zajel stejný čas?

George Russell jako první zajel ve třetí části kvalifikace v Kanadě čas 1:12:000. Následně naprosto identický čas zajel i trojnásobný mistr světa Max Verstappen. Podobnou situaci fanoušci F1 naposledy zažili v roce 1997 při kvalifikaci na VC Evropy, kdy stejný čas 1:21.072 zajeli dokonce tři jezdci – Jacques Villeneuve, Michael Schumacher a Heinz-Harald Frentzen.

Jak je to s výkladem pravidel formule 1 v takovémto případě?

Čtvrtý odstavec článku 39.4 sportovních pravidel FIA F1 říká: „Jestliže dva nebo více jezdců dosáhne stejného času během Q1, Q2 a Q3 nebo SQ1, SQ2 a SQ3 (označení pro sprintový rozstřel – pozn. red.), bude upřednostněn jezdec, který jej dosáhl jako první“.

Zjednodušeně, vždy získá lepší pozici jezdec, který čas zajel dříve. V Kanadě to tak byl George Russell, který svůj čas 1:12.000 zajel 6 minut a 42 sekund před koncem kvalifikace. Max Verstappen dokázal jeho čas vyrovnat až v závěrečném pokuse, kdy už byla vyvěšena šachovnicová vlajka a jezdci mohli dokončit svoje měřená kola.

Stalo se někdy v závodě, že jezdci přeťali šachovnicovou vlajku identicky?

Ne, během závodu se ještě nikdy nestalo to, že by dva piloti dojeli do cíle závodu úplně přesně stejně. Nejmenší rozdíl v závodě byl při VC USA v roce 2002, kdy Ferrari získalo dvojnásobné vítězství a Rubens Barrichello proťal šachovnicovou vlajku o pouhých 11 tisícin sekundy před týmovým kolegou Michaelem Schumacherem.