Dobře plánovaný, výborně připravený a ještě lépe provedený. Tak by se dal shrnout debut automobilky Citreon v silničních závodech. Prvnímu podniku mistrovství světa cestovních vozů v Maroku nedala nově příchozí francouzská značka konkurenci nejmenší šanci: v prvním závodě slavila v pořadí Lopez-Loeb-Muller neohrožené trojité vítěztví, ve druhém dvojitý triumf, když vyhrál Sebastien Loeb před José-Mariou Lopezem. Jediný český účastník úvodu WTCC, Petr Fulín, zničil svůj vůz v kvalifikaci a na start se nedostal.
Trénink a kvalifikace: Citroen – a dlouho potom nic
„Začátečníci“ z Francie dokázali již ve volném tréninku, že laťka konkurenceschopnosti bude letos položena mnohem výše, než v minulých sezonách. Trojice Citroenu obsadila jakoby samozřejmě první tři pozice, šokující byl ovšem jejich náskok na konkurenci: činil více než dvě sekundy. Dobrá, nejeden z rivalů šedo-bílých vozů neměl přes zimu možnost tak rozsáhlých testů a zvláště několik jezdců Chevrolet-Cruze vyzkoušelo své vozy poprvé naostro teprve v Marakeši. Útok Hondy byl ochromen těžkou nehodou Tarquiniho s Morbidellim, po které byl Gabrieleho vůz nadobro odepsán a barvy Japonců mohl hájit již jen Monteiro. Hranaté ruské lady se bohužel také nepostaraly o kladné překvapení.
V kvalifikaci a v závodech tedy bylo jedinou otázkou, který z Citroenů se prosadí. V sobotu to byl José-Maria Lopez. Argentinec si vybojoval pole-position před Sebastienem Loebem a Francouzskou hegomonii na špičce porušila pouze chybička Mullera: Yvan musel zkrátit jednu z šikan, pročež mu byl škrtnut čas z posledního pokusu a na třetí místo se před něj směl postavit Tom Chilton na nejrychlejším chevroletu týmu ROAL. Angličan při tom dokázal stáhnout náskok Citroenu na jedinou sekundu.
Postoji a nadšení Petra Fulína se dá jen a jen aplaudovat: na poslední chvilku se naskytla možnost, „koupit“ pro Marakeš místo ve druhém SEATu Leon Adrana Campose. Jezdec z Plasů neváhal sáhnout hluboko do vlastní kapsy a splnit si sen o debutu ve WTCC. Kvalifikace pro úřadujícího mistra ETCC nedopadla šťastně: krátce před koncem ho jedna z šikan katapultovala do neúprosných betonových kvádrů lemující trať a vůz těžce poškodil. V podtřídě WTCC TC2 sice obsadil druhé místo ze tří trénujících, večer ale musel pochopit, že seno WTCC zůstane snem: tým mu oznámil, že vůz pro neděli nedokáže připravit.
První závod: Citroen okupuje stupínek vítězů
Sprint do první čikany si vévodící citroeny odbyly v pořadí Lopez, Loeb, Muller. „Citroen-Express“ poté s lehkostí ujížděl „zbytku světa“, který vedli Chilton, Monteiro a Borkovič. Po zbytek závodu zůstali oba Francouzi v Lopezově závětří překvapivě disciplinovaní, vítěz argentinského závodu WTCC minulé sezony jim ovšem beztak nikdy neposkytnul možnost k útoku. O drobky, které citroeny nechaly na rozžhaveném parabském asfaltu ležet, se směli podělit Chilton, Borkovič, Monteiro, Bennani, Valente, Michelisz a Thompson.
„Před pěti měsíci se mi o továrním kokpitu ještě ani nesnilo – a teď tohle! Vyhrát na městském okruhu není právě lehké…“, radoval se Lopez v cíli.
Druhý závod: Loeb vítězí poprvé na okruhu
Do druhého závodu startuje ve WTCC prvních osm kvalifikací v obráceném pořadí. Fandové se tedy těšili na stíhací jízdu citroenů a tvrdou obranu ostatních. Tom Coronel směl startovat z první řady s lokálním hrdinou Bennanim a očekávané rodeo v betonovém kanálu se rozjelo hned po 200 metrech: vybičovaný Bennani šťouchal do Coronela tak dlouho, až se Tomův chevrolet roztočil na rovince a byl „nabrán na rohy“ Yvanem Mullerem. Nizozemec a Francouz mohli sprásknout ruce nad hlavou nejen kvůli Arabově drzosti, ale i nad dvěma těžce poničenými vozy. Závod byl přerušen.
Po úklidu tratě směl „zlý muž“ Bennani vyrazit do zbytku závodu z prvního místa, třetí Sebastian Loeb ovšem ještě v prvním kole předjel Monteira a hned se vrhl i na Marokánce, kterého zbavil vedení ve druhém kole. Bennani si poté beztak musel za svou akci při prvním startu odsedět trest v boxech. O další pozice se začátkem přeli Monteiro a Valente, hned za nimi ovšem již číhal Lopez ve druhém citroenu. Argentinec během sedmého kola právě oba s přehledem „vyřídil“, když Srb Borkovič odstavil svůj vůz na cílové rovince. Na trať vyjel Safety Car a Loeb měl na posledních sedm kol týmového kolegu Lopeze „na kufru“. Tak jako v prvním závodě si ale jezdci citroenu ani tentokrát neublížili a dojeli své značce pro další vítězství. Na stupínek vítězů je tentokrát směl doprovodit dobrý Hugo Valente. Čtvrtý dojel po senzačním trojboji s Monteirem a Bennanim Chilton. Rus Kozlovskij si dojel před bývalým pilotem Ferrari-F1 Morbidellim pro nejlepší výsledek kariéry a Franz Engstler na nejrychlejším BMW třídy TC2 mohl dokonce shrábnout body za osmé místo.
„To bylo více, než jsem čekal,“ řekl po svém první vítězství v cestovním voze devítinásobný mistr světa rallye, Sebastian Loeb – a těšil se právem na další závod WTCC, kerý se bude konat již příští víkend v Le Castelletu.
Tabulka mistrovství světa cestovních vozů WTCC po prvním podniku v Maroku:
1. José-Maria Lopez (Arg.) Citroen 48 b.
2. Sebastien Loeb (Fr.) Citroen 47 b.
3. Tom Chilton (Brit.) Chevrolet 27 b.
4. Hugo Valente (Šp.) Chevrolet 19 b.
5. Yvan Muller (Fr.) Citroen 17 b.