Týmy se podílely na omezení děr v letošních pravidlech

Týmy se podílely na omezení děr v letošních pravidlech

Sezóna 2019 přinese nové regule, které mají za cíl usnadnit předjíždění a zvýšit tak atraktivitu závodů Formule 1. Pozměněná pravidla ale mohou být vždy potenciálně děravá, což by mohlo některému týmu nabídnout šanci uniknout všem ostatním.

Když do Formule 1 vstoupily radikálně upravené regule v roce 2009, stalo se, že týmy Brawn GP, Toyota a Williams získaly obrovskou výhodu díky objevenému nedostatku, který jim umožnil nasadit dvojitý difuzor.

Aby se podobným situacím předešlo u aktuální změny pravidel pro rok 2019, spolupracovaly samotné týmy na hledání možných šedých oblastí a jejich přesnější specifikaci. Potvrdil to technický ředitel Williamsu Paddy Lowe.

„Týmy jsou poměrně připravené a otevřené, alespoň některé z nich, dát na stůl věci, které byly tehdy velice omezené,“ řekl v rozhovoru pro britský Autosport. „Regule jsou velice omezující. Doufám, že to platí i pro všechny ostatní, ale my máme problémy vydolovat z těchto nových křídel nějakou zásadní výkonnost.

Myslím, že obecně jsou týmy nastaveny tak, že chtějí, aby bylo jasno, ne se hádat kvůli špatně definovaným částem pravidel, až dorazíme do Austrálie.

V tomto duchu se všichni opravdu snažili věci definovat více do detailů, aby všichni věděli, s čím se pracuje.“

 

Technický ředitel Force Indie Andrew Green souhlasí, že poslední varianta upravených pravidel nenabízí velký prostor, aby jeden tým ostatní něčím zásadním šokoval.

„Snad je to sada pravidel, se kterou mohou všichni pracovat,“ řekl Green. „Nejsou tam žádné velké díry. Mohou tam být nějaké malé, snad tam není nic obrovského, do čeho by se dalo pustit.

Jen to ukazuje, jak těžké je napsat pravidla, která jsou spjatá s určitou geometrií. Čím přísnější je uděláte, tím delší pak ty regule jsou.

Když dáte lidem box, ve kterém smějí pracovat, je to pravidlo velice jednoduché, ale všichni pak přijdou s nesmírně složitým řešením.

Jeden z důvodů, proč ta změna nastala, je pokusit se zbavit těchto komplikovaných řešení. Nakonec je to tedy velice komplikovaná sada pravidel, ze které by jako výsledek měla vypadnout velice jednoduchá geometrie.“

Sdílejte na:
Zavřít