Symonds: Rozpočtový strop je pro F1 zásadní

Symonds: Rozpočtový strop je pro F1 zásadní

Technický ředitel formule 1, Pat Symonds, si pochvaluje nařízení o rozpočtovém stropu a prohlásil, že je „zásadní“ pro dlouholetou budoucnost královny motorsportu.

Před sezónou 2021 byl pro týmy stanoven rozpočtový strop, který stanovil, že stáje mohou v průběhu roku utratit pouze 145 milionů dolarů. V roce 2022 se tato částka snížila na 140 milionů dolarů a v roce 2023 o dalších pět, tedy na 135 milionů dolarů, s tím, že do budoucna budou prováděny úpravy zohledňující inflaci a růst závodního kalendáře.

Pat Symonds věří, že omezení nákladů by mohlo posílit finanční zázemí některých týmů.

„Hodně mluvíme o voze pro rok 2022 a o tom, jak se díky němu zlepšilo závodění a o všech těch věcech, které jsme udělali, ale rozpočtovému stropu se nedostává tolik medailí, kolik by si zasloužil, protože rozpočtový strop je pro budoucnost formule 1 zásadní,“ řekl v podcastu F1 Beyond the Grid.

„Mým posledním týmem byl Williams, kde jsme existovali na hranici možností. A ve skutečnosti, nedlouho poté, co jsem Williams opustil, ta hranice už neexistovala. Museli prodávat a nebyli sami. Týmy skutečně bojovaly o přežití.“

„Během sedmi let jsme z těchto týmů udělali všechny, které mají hodnotu půl miliardy dolarů, a to je docela působivé. A z velké části je to díky rozpočtovému stropu.“

Symonds dále ocenil, že toto nařízení přitáhlo do formule 1 další výrobce motorů, které se připojí v roce 2026. Od tohoto roku totiž vstoupí v platnost nové předpisy pro pohonné jednotky, které zavádějí udržitelná paliva, zvyšují elektrifikaci a odstraňují složitý systém MGU-H.

K připravovaným předpisům se přihlásilo šest výrobců motorů, včetně Ferrari, Mercedesu a Renaultu. K Red Bullu se připojí Ford a Audi převezme v sezóně 2026 celý tým Sauber. Šestici výrobců motorů doplňuje Honda, která se po dvou letech vrátí zpět do F1, ovšem s Aston Martinem.

„Je to technologie za rozumnou cenu,“ řekl Symonds. „Když teď mluvíte o výrobcích, říkají si ‚ano, vlastně teď je to zajímavá technologie a není za směšnou cenu‘. Nemusíme do toho dávat stovky a stovky milionů dolarů, ale můžeme využívat oblasti, které jsou pro nás zajímavé.“

Sdílejte na:
Zavřít