Šéf VC Belgie odhalil, jak probíhalo jednání s F1 o nové smlouvě

Šéf VC Belgie odhalil, jak probíhalo jednání s F1 o nové smlouvě

F1 se minulý týden dohodla na prodloužení smlouvy s okruhem Spa-Francorchamps do roku 2031, ale v sezónách 2028 a 2030 se zde nebude závodit. Šéf VC Belgie Melchior Wachelet promluvil o tom, jak probíhala jednání s F1 a prozradil, že vedení formule 1 chce v Evropě pořádat osm závodů.

Smlouva s okruhem Spa-Francorchamps původně měla vypršet na konci sezóny 2025. F1 se však dohodla s pořadateli VC Belgie na prodloužení do konce roku 2031.

Na tomto legendárním okruhu se však nebude závodit každý rok, v letech 2028 a 2030 se velká cena pojede jinde. Původně se řešilo, že by se v těchto dvou ročnících jezdilo v Zandvoortu, ale nizozemský okruh po roce 2026 vypadne z kalendáře F1. V diskusích se najednou začala objevovat možnost závodit na okruhu Catalunya v Barceloně.

Pro sezónu 2027 zůstává jen sedm potvrzených závodů v Evropě. Jedná se o velké ceny Rakouska, Belgie, Velké Británie, Monaka, Maďarska, Itálie a Španělska, kde se bude od roku 2026 závodit v Madridu, i přesto že okruh Catalunya má smlouvu na daný ročník. Smlouva na pořádání VC Emilia Romagna, na okruhu Imola, totiž vyprší v roce 2025.

V roce 2028 až se začne okruh Spa-Francorchamps střídat, tak v kalendáři bude prozatím pouhých šest závodů, pokud se nenajde nový okruh v Evropě, který by zaplnil místo. V kuloárech se dlouhodobě mluví o zájmu z Afriky, Rwanda a Kyalami, okruh v Jihoafrické republice, z Asie či z Jižní Ameriky.

Šéf VC Belgie Melchior Wathelet prozradil, jak probíhalo jednání o prodloužení smlouvy a prozradil o co se vedení F1 snaží.

„Jsem velmi spokojen. Byla to náročná jednání. Formule 1 chce v Evropě pouze osm závodů. Bylo proto obtížné podepsat trvalou smlouvu na delší období. Kompromisem proto byla výměna od roku 2028, případně s okruhem v Barceloně. Není zároveň jisté, že se v letech 2028 a 2030 nebude konat VC Belgie. Z podstaty dohody vyplývá, že se budou konat minimálně 4 závody. Možná bude záležet na jiné zemi, možná na Belgii,“ řekl pro Sporza.

Odhaduje se, že organizátoři VC Belgie platí F1 za pořádání závodů přibližně 25 milionů eur (zhruba 631 milionu korun – pozn. red.), čímž se řadí k okruhům, které platí nejméně. Naopak Ázerbájdžán, Saúdská Arábie a Katar údajně platí více než 50 milionů eur (odhadem 1,3 miliardy korun- pozn. red.) za pořádání závodů.

Wathelet uvedl, o kolik se zvýšil poplatek za pořádání závodů a odhalil hlavní záměr organizátorů.

„Částka je od roku 2026 vyšší, ale jedná se o zvýšení o 3 až 4 %, což jsme považovali za rozumné. Je to přiměřená inflace, o které si myslíme, že ji dokážeme pokrýt. Záměrem je co nejvíce omezit zapojení místní samosprávy. V posledních letech se jejich příspěvek dokonce snížil, přičemž návratnost investic pro region a zemi se zvýšila. Takže mi to připadá jako rozumná investice.“

Sdílejte na:
Zavřít

Autor článku:

Formule 1 mě upoutala, když jsem jako malý sledoval souboje Michaela Schumachera a Fernanda Alonsa. Od té doby jsem se začal o královnu motorsportu více zajímat a propadl jsem tomu. Baví mě čtení knih o historii tohoto sportu a biografie bývalých jezdců F1.

Další články autora →

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *