Rekordy ze světa Formule 1, o kterých pravděpodobně nevíte

Rekordy ze světa Formule 1, o kterých pravděpodobně nevíte

Ve Formuli 1 máme spoustu rekordů, které jsou mezi fanoušky hodně známé. Co ale ty, o kterých se příliš nemluví, nebo dokonce ty, o kterých by jezdci nejradši ani nikdy neslyšeli? Pojďme se podívat na ty nejzajímavější rekordy ze světa Formule 1, o kterých pravděpodobně nevíte.

Nejvíce závodů před prvním vítězstvím

Australský závodník Mark Webber debutoval ve formuli 1 v roce 2002, ale až o pět let později dostal vůz, se kterým byl schopen bojovat na předních příčkách. Svého prvního vítězství v královně motorismu se dočkal ve Velké ceně Německa 2009, což byl jeho 131. závod.

Nejhorší pozice, ze které se jezdci podařilo zvítězit

Po ne zrovna povedené kvalifikaci startoval John Watson do Velké ceny USA (západ) v roce 1983 z dvaadvacáté pozice. Tato příčka mu dala příležitost vytvořit historický rekord vítězství, kterého se podařilo dosáhnout z nejhorší pozice. Zajímavostí je také fakt, že Niki Lauda startoval do závodu za Watsonem a skončil druhý.

Nejvíce vítězství na stejné půdě

Od roku 1994 do roku 2006 dokázal německý závodník Michael Schumacher zvítězit hned osmkrát ve Velké ceně Francie, což je ve formuli 1 absolutní rekord. Zaznamenal také prvenství v zisku nejvíce druhých a třetích míst, tyto rekordy drží ze San Marina a Kanady, v obou Velkých cenách se na těchto pozicích umístil sedmkrát.

Nejvíce vítězství, ve kterých jezdec vedl ve všech kolech

Brazilský pilot Ayrton Senna, který tragicky zahynul při Velké ceně San Marina v roce 1994, drží jeden z dalších netradičních rekordů. V devatenácti závodech, které vyhrál, jej nepředjel jediný vůz a on tedy vedl od startu až do cíle. Senna dohromady zvítězil ve 41 Velkých cenách, což znamená, že stylem start-cíl dominoval téměř polovině svých vítězných závodů.

Nejkratší kariéra

Přesně toto je jeden z těch rekordů, o kterém by jezdec raději nevěděl. O nejkratší kariéru ve Formuli 1 se v roce 1993 postaral Marco Apicella, který ve Velké ceně Itálie ujel pouhých 800 metrů, následně boural a ze závodu odstoupil. Vrátil se do Formule 3000 a v královně motorismu již nikdy další příležitost nedostal, díky tomu je držitelem tohoto kuriózního rekordu.

Nejmladší závodník

Ve Velké ceně Maďarska 2009 se Jaime Alguersuari stal nejmladším pilotem ve startovním poli Formule 1, bylo mu pouhých 19 let a 125 dní. Jeho kariéra nebyla příliš dlouhá a výrazných úspěchů se nedočkal. Z rekordu se ale neradoval příliš dlouho, ve Velké ceně Austrálie 2015 jej totiž překonal sedmnáctiletý Max Verstappen.

Nejvíce Grand Slamů

Grand Slam ve Formuli 1 znamená zisk pole position, vést ve všech kolech závodu a zaznamenat nejrychlejší kolo. Britský závodník Jim Clark je v tomto ohledu rekordmanem, zaznamenal 8 Grand Slamů. Což je více než další legendy – Ayrton Senna (4), Sebastian Vettel (4) či Michael Schumacher (5).

Nejvíce závodů bez vítězství

Italský pilot Andrea de Cesaris drží jeden z dalších rekordů, kterými by se jezdec Formule 1 asi příliš nechlubil. V jeho 208 velkých cenách, které odjel v průběhu patnácti let, nikdy neskončil na lepším než třetím místě.

Nejstarší závodník ve startovním poli

Louis Chiron drží rekord nejstaršího závodníka ve startovním poli Formule 1, když startoval do Velké ceny Monaka 1955, bylo mu 55 let. V závodě, který z dvaadvaceti pilotů dokončilo pouze devět, skončil na pěkném šestém místě. S největší pravděpodobností se v příštích letech nedočkáme nikoho, kdo by tento rekord překonal.

Sdílejte na:
Zavřít