Murray Walker bude navždy legendárním hlasem formule 1

Murray Walker bude navždy legendárním hlasem formule 1

Unikátní a výjimečný komentátorský styl Murraye Walkera a neutuchající vášeň pro sport z něj udělali legendu nejen v Británii, ale na celém světě. Jeho odkazu si budou fanoušci motosportu vážit po několik generací.

Celým jménem Graeme Murray Walker se narodil v anglickém Birminghamu 10. října 1923. Už od svého narození byl předurčen k tomu, aby byl součástí automobilového závodění. Jeho otec Graham Walker byl britským motocyklovým mistrem světa a zároveň hlasatelem, který svou hlubokou vášeň pro vše ohledně závodění předal svému synovi.

Murray zkusil své štěstí jako motocyklový závodník, ale brzy si uvědomil, že závodění není jeho silnou stránkou. Po své službě během druhé světové války se začal zaobírat reklamou, kde se mu podařilo přijít s několika úspěšnými slogany. Nicméně, jeho skutečná vášeň spočívala ve světě rozhlasového a televizního vysílání.

V roce 1949, ve věku dvaceti šesti let, Murray debutoval za mikrofonem jako komentátor stanice BBC. Tehdy komentoval svou úplně první Velkou cenu Singapuru. Následně v 50. letech spolu se svým otcem okomentoval několik závodů Isle of Man TT a po otcově úmrtí, v roce 1962, v rádiu převzal vedoucí pozici.

Stanice BBC se rozhodla vysílat každou neděli půlhodinový pořad o formuli 1 poté, co se v roce 1976 stal mistrem světa James Hunt. O dva roky později se hlavním komentátorem sezóny stal Murray. V roce 1979 Hunt odešel do důchodu a připojil se k Murraymu v komentátorském boxu. Jejich spolupráce se rychle stala jednou z nejznámějších v historii vysílání F1.

Australský kritik a novinář Clive James kdysi prohlásil, že Murrayho vysokooktanový styl, který podle jeho slov „zní jako muž, kterému hoří kalhoty“, byl dokonalým protipólem Huntova klidnějšího projevu.

Přestože spolu dvojice zpočátku vycházela těžko, jejich kontrastní styly se staly kouzlem vysílání s přesahem do anglicky mluvícího světa F1. O mikrofon se Murray s Huntem dělili třináct let, dokud Hunt v roce 1993 nezemřel na následky infarktu ve věku pouhých pětačtyřiceti let.

Během své kariéry v BBC byl Murray svědkem největších i nejsrdceryvnějších okamžiků v historii F1. Od jediného titulu mistra světa Damona Hilla z roku 1996 až po intenzivní rivalitu mezi Alainem Prostem a Ayrtonem Sennou, kterou si dnes připomínáme Walkerovými slovy. Svým dechberoucím a osobitým hlasem zprostředkoval tyto momenty celému světu. Při komentování Sennovi smrti v Imole navíc vzdal legendě F1 patřičnou úctu a ukázal tak, že jeho styl se hodí pro každou příležitost.

V roce 1997 se práva na F1 přesunula na ITV a Murray se spojil s bývalým jezdcem formule 1 Martinem Brundlem. Byly to právě Brundleho procházky po startovním roštu, které ITV zavedla na Velké ceně ve Velké Británii v roce 1997. Fanoušci tuto novinku rychle ocenili.

Murray a Brundle spolupracovali po dobu pěti pozoruhodných sezón a zprostředkovali fanouškům po celém světe své odborné znalosti spolu s jedinečnými pohledy na věc. Konec komentátorské dvojice nastal v roce 2001 při Velké ceně USA. V té době sedmasedmdesátiletý Murray ukončil kariéru moderátora a zanechal tak po sobě ve světě motosportu trvalý odkaz.

Následující rok setrval Murray v televizi ITV na částečný úvazek, aby zhodnotil sezónu F1 2002. Koncem tohoto roku napsal autobiografii s názvem „Unless I’m Very Much Mistaken“ („Pokud se tedy velmi nemýlím“, pozn. red.), která se stala bestsellerem. Přestože Murray kariéru ukončil, ve formuli 1 zůstal a pravidelně vystupoval ve vysílání až do své smrti 13. března 2021 ve věku devadesáti sedmi let.

Slavné citáty Murrayho Walkera

Co z Murrayho Walkera udělalo skutečný národní poklad, byly občasné chyby při komentování, později přezdívané „murrayismy“. Mezi nimi byly například tyto:

„S autem nic není, kromě toho, že hoří.“

„Když je polovina závodu pryč, zbývá polovina závodu.“

„Dokážu si představit, že podmínky v těchto autech jsou naprosto nepředstavitelné!“

„Možná si myslíš, že to není kriket, a taky že není. Jsou to automobilové závody.“

„A teď mě omluvte, že se přeruším!“

„Kdyby (anglicky „if“, pozn. red.) je ve formuli velmi dlouhé slovo. V podstatě „If“ je F1 psaná pozpátku.“

„To je historie. Říkám historie, protože se to stalo v minulosti.“

„Jedno světlo, dvě světla, tři světla, čtyři kola, pět světel, jeď, jeď, jeď!“

„Pokud se tedy velmi nemýlím – a to se velmi mýlím!“

5 ikonických momentů Murraye Walkera

 Damon Hill se stává mistrem světa, Suzuka (1996)

„Tohle je něco, o čem si mnoho lidí myslelo, že se dnes nemůže stát. Mysleli si, že Damon pojede opatrný závod, ale on bojoval. Bojoval z druhého místa na startovním roštu, předjel Jacquese Villeneuva, ujal se vedení, zůstal tam a Damon Hill vyjel ze šikany a vyhrál Velkou cenu Japonska. A já musím přestat, protože mám knedlík v krku.“

Mansellův výbuch pneumatiky v Adelaide (1986)

„A podívejte se na to! A kolosálně to je Mansell! TO JE NIGEL MANSELL! Tak tohle může změnit a změní mistrovství světa!“

Alain Prost vs. Ayrton Senna, Suzuka (1989)

„Tohle je příležitost, kterou Senna hledal, a dostává se přes… JE VENKU! Panebože, to je fantastické! Střetli se, to je to, čeho jsme se obávali, že se může během závodu stát, a to znamená, že Prost vyhrál mistrovství světa. Alain Prost, mistr světa roku 1989!“

Alain Prost vs. Ayrton Senna, Suzuka (1990)

„A Senna mizí pryč – ale Alain Prost se ujímá vedení. Stalo se. Alain Prost získal výhodu, Senna se snaží projet po vnitřní straně – a stalo se to hned! To je úžasné! Senna vyjíždí z první zatáčky! Ale co se stalo s Prostem? Ten vyletěl také! To je úžasné, ale obávám se, že naprosto předvídatelné.“

Michael Schumacher získává první titul mistra světa s Ferrari (2000)

„Ú-hu-žasný závod pro Michaela Schumachera, který po třiapadesáté a naposledy vyjíždí ze šikany, aby vyhrál Velkou cenu Japonska 2000 a potřetí se stal mistrem světa. Dát Ferrari a Itálii jejich sen. A podívejte, podívejte! On to ví. Je úplně bez sebe radostí!“

Sdílejte na:
Zavřít

Autor článku:

Studentka žurnalistiky, která nikdy nevěřila, že jí cesta zavede právě k formuli 1. Nikdy by jí nenapadlo, že po 20 letech pochopí, proč měli doma červenou kuchyni s Malboro polepem a jak jednoduché je se tomuto sportu poddat a zamilovat se do něj.

Další články autora →