Experimentální kvalifikační závod, jehož výsledky by v reverzním pořadí seřadily startovní rošt nedělního závodu, letos nakonec neuvidíme.
Nápad se snažilo prosadit vedení formule 1 společně s FIA. Souhlasit by musely všechny týmy, během páteční konference se ale do opozice postavil Mercedes. Racing Point oznámil, že potřebuje na promyšlení více času.
Koncept nakonec nebyl jednoslovně podpořen a vedení formule 1 se jím prozatím zabývat nebude. V letošní sezóně tak tento experimentální koncept v praxi neuvidíme.
Pokud by týmy souhlasily, projednával by se koncept pozměněného harmonogramu ve středu. Vypracované schéma by poté putovalo ke Komisi F1, která by jej musela schválit.
V pondělí vyjádřil podporu návrhu šéf Red Bullu Christian Horner. „Myslím si, že nedostaneme lepší příležitost k otestování nových konceptů, než se dvěma závody na stejném okruhu jako například Rakousko nebo Silverstone.“
„Problém je v tom, že pokud absolvujeme stejný formát i během druhého závodu, dopracujeme se pravděpodobně k velmi podobnému výsledku.“
„Máme ideální příležitost zkusit něco jiného. Pokud bychom do toho šli od prvního závodu a věděli bychom, že se situace během roku nezmění, neměli bychom s tím žádný problém.“
„Bohužel byl jeden tým proti. Je škoda, pokud o tu příležitost přijdeme.“
Nápad se poprvé projednával vloni v říjnu. Ross Brawn tehdy prosazoval náhodné vytipování závodních víkendů, během kterých by byl v letošní sezóně experimentální harmonogram otestován. Tento návrh byl ale později stažen.