Hamilton je pro Laudu moderním Huntem, Fittipaldimu se líbí jeho kontroverznost

Hamilton je pro Laudu moderním Huntem, Fittipaldimu se líbí jeho kontroverznost

Lewis Hamilton je často omílaným tématem. Dvě významné osobnosti královské třídy popsali, jak se jeví v jejich očích. Niki Lauda označil Brita za moderní verzi Jamese Hunta a Emerson Fittipaldi zase chválí jeho interaktivitu s fanoušky.

Hamilton často plní přední strany novin a časopisů, díky svému, ve většině případů kontroverznímu, vystupování. Vzpomeňme si na jeho snapchat story v Suzuce, ve které naznačil, že tiskové konference ho k smrti nudí.

Někdejší dvojnásobný mistr světa Fittipaldi s takovýmto chováním překvapivě sympatizuje: „Ze všech moderních jezdců má Lewis velmi silnou osobnost, což je pro motoristické závody dobré. Je schopný komunikovat s fanoušky a oni to milují. Je to součástí sportu. Líbí se mi tato osobnost pro to, že si dělá, co chce.“

„Je velmi důležité sdělit náš názor způsobem, jakým chceme. Občas je to kontroverzní, ale je to součástí života,“ cituje jeho slova britský deník The Guardian.

Stejný názor na Hamiltonovu aktivitu na sociálních sítích má i promotér Formule 1 Bernie Ecclestone. Piloti jsou svázaní svými týmy a dalšími lidmi, které mají okolo sebe a smějí říct na veřejnost jen co, co je jim povoleno. Ale fanoušci hledají přesný opak…

„Týmy, sponzoři a lidi z PR  jezdce moc kontrolují. Kvůli systému ztrácíme jejich osobnosti, a to se musí změnit. Musí mít více volnosti k vyjádření svých vlastních názorů. Neříkat jen to, co po nich chce tým a sponzoři, aby řekli. Musejí se více otevřít. To je to, co lidé chtějí. Závodní fanoušci to milují. Milují kontroverzi. Motorismus je o tlaku a adrenalinu. Piloti se někdy chtějí vyjádřit, ale nemohou,“ vysvětlil Brazilec.

Aktuálně šampionát vede o 26 bodů Hamiltonův stájový kolega Nico Rosberg. Před námi jsou poslední závody. Aby mohl Brit pomýšlet na titul, tak musí v Mexiku vyhrát. „Je to fantastický talent. Jeho jízda a úspěchy dokazují talent, který v něm je a ten zaručí výsledek. Absolutně má v sobě více mistrovských titulů,“ dodal Fittipaldi.

Pokud zapátráme do historie, tak podobně rozjařený jako Hamilton byl i jeho rodák, Angličan James Hunt, který se vyznačoval svým velmi kontroverzním chováním.

V rámci oslav čtyřicátého výročí Huntova zisku titulu se na toto téma vyjádřil i Niki Lauda, který má na tohoto muže hromadu vzpomínek.

Hunt totiž v roce 1976 porazil Laudu po dramatickém průběhu sezóny, kdy Rakušan obrovským zázrakem na Nürburgringu přežil hrozivě vypadající, plameny zahalenou nehodu, o pouhý jeden mistrovský bod!

Tehdy devětadvacetiletý Brit byl označován mimo závodní okruhy za velkého playboye a vymetače večírků. Podle některých zdrojů prý spal s 5 000 ženami. To ale vyvrátil jeho syn Freddie. Naproti němu stál velmi klidný a puntičkářský Niki Lauda.

Pokud tedy srovnáme životní styl Hamiltona a Hunta tak zjistíme, že se až tak neliší. V posledním roce vymetal akce zpěváků, jako je Kanye West či Pharrell Williams a účastnil se růžných módních přehlídek. Někteří zlí jazykové tvrdí, že to má vliv na jeho formu na okruzích. A opět jdeme porovnávat. Tentokrát je na řadě Rosberg, který v kontrastu s Hamiltonem vede v Monaku poklidný život se svou ženou a roční dcerkou.

„Je to jako dnes Hamilton s Rosbergem. Jeden žije jeden styl života a ten druhý zase jiný. Je to stejná situace jako mezi Jamesem a mnou,“ porovnával Lauda v rozhovoru pro tiskovou sportovní asociaci. „Snažil jsem se soustředit, zaměřovat a pracovat na autě a všechno dobře pochopit. On měl jednodušší život a správně ho uchopil za jiný konec. Byl přímočarý, excentrický a divný, ale velmi prospěšný pro Formuli 1.“

Před tím, než se stala ona hororová nehoda na Nürburgringu, vedl Lauda před Huntem o 26 bodů. Do dnes má Lauda na ní viditelnou památku. Aby zranění alespoň trochu zakryl, nosí všem známou červenou kšiltovku.

Ani zranění, které utrpěl, Laudu nezastavila a po neuvěřitelných šesti týdnech byl zpět v kokpitu. Mezi tím, co byl Rakušan v nemocnici, získal Hunt dvě vítězství. Poté ale zůstala Britovy ústa otevřená nevěřícně do kořán, protože Laudovi se podařilo ukrojit jeho náskok na pouhé tři mistrovské body před rozhodující Velkou cenou Japonska.

Lauda volal na okruhu ve Fuji po zrušení závodu kvůli tomu, že na trati bylo spousta vody a špatná viditelnost. Závod se nakonec jel. Lauda sice také odstartoval, ale po dvou kolech to radši odpískal, zatímco Hunt dokončil na třetím místě, které mu zajistilo mistrovský titul.

„Musím říct, že když vyhrál šampionát, tak jsem si řekl, že on jediný si zaslouží titul. Se všemi vzestupy a pády,  pitím a způsobem, jakým žil Formuli 1. Byl jsem opravdu šťastný, že je to on a také jsem mu to řekl,“ vzpomíná na Hunta, který zemřel v roce 1993 v pouhých 45 letech na infarkt.

Ačkoliv Hunt vyhrál další tři závody pro McLaren, tak titul nedokázal obhájit. V roce 1979 ohlásil konec kariéry a začal komentovat závody po boku Murraye Walkera pro televizi BBC.

Díky nevydařeným investicím se dostal do finančních potíží, ze kterých mu pomohl částečně i jeho bývalý největší rival Lauda.

„Zažíval těžké časy. Zavolal mi a já jsem ho přišel navštívit do King’s Road v Londýně. Vyjel na kole, které mělo přední kolo prázdné, a on byl úplně hotový. Dlouho jsme spolu mluvili a já mu řekl ‚Jestli budeš takhle pokračovat, skončí to pohromou‘. Půjčil jsem mu peníze a věřil, že se dá zase dohromady,“  popisuje tehdejší trojnásobný mistr světa.

„Tři roky před jeho smrtí byl úplně střízlivý, zdravý jako rybička a všechny ty večírky, drogy a rock and roll byly pryč. Vedl poklidný život, takže mě to překvapilo a velmi těžce zasáhlo, když zemřel. Byl jsem opravdu smutný,“ dodal Lauda.

Sdílejte na:
Zavřít