Jaký otec, takový syn #2

Jaký otec, takový syn #2

V prvním díle nového seriálu jsem se zaměřila na Gillese a Jacquese Villeneuevovi. Dnes se vydám do Brazílie a podívám se, jak daleko padlo jablko od stromu v případě Nelsona Piqueta staršího a mladšího.

Nejdříve začneme krátkou exkurzí do původu Nelsona Piqueta staršího, jenž užívá jméno své matky – rodným jménem je Nelson Soutomaior. Příjmení po otci, ministru zdravotnictví, si nezvolil záměrně, aby s ním nebyl spojován. Motoristické začátky si odbyl v motokárách a v roce 1971 zvítězil v brazilském mistrovství. V následujícím roce přestoupil do Formule Vee a také závodil na sportovních vozech. Chtěl se přesunout do Velké Británie do Formule 3, ale překážela mu jazyková bariéra – neuměl anglicky. V roce 1977 se začal účastnit závodů po Evropě a piloval angličtinu. V roce 1978 debutoval ve Formuli 1 na soukromém voze Ensignu, zkoušel to i na soukromém voze McLaren. Od roku 1979 začal závodit za Brabham a absolvoval svůj první úplný ročník ve Formuli 1, jenž zakončil s třemi body na 15. místě, přičemž jeho nejlepším umístěním byla Velká cena Nizozemí, kde obsadil čtvrtou pozici.

Ve Velké ceně USA 1980 získal své první vítězství, do konce šampionátu přidal ještě dvě výhry a sezonu zakončil jako vicemistr světa. Co se mu nepovedlo v roce 1980, zvládl o rok později, a sice stal se mistrem světa F1 1981. Tento triumf zopakoval i v roce 1983. Pro rok 1986 přestoupil Piquet starší do Williamsu, kde se jeho týmovým kolegou stal Nigel Mansell. Piquet se do Mansella neustále navážel a urážel i jeho manželku, ve snaze Brita psychicky nalomit. Bouřlivý vztah obou závodníků se často dostával do popředí zájmu. V roce 1987 získal Piquet svůj třetí mistrovský titul a přestoupil do Lotusu, kde se mu vůbec nedařilo. Reputaci se snažil napravit v letech 1990 a 1991, kdy působil v Benettonu. Za tento tým vyhrál celkem třikrát, přičemž jeho poslední vítězství se datuje k Velké ceně Kanady 1991. Po příchodu Michaela Schumachera musel Benetton opustit, čímž se rozloučil s celou Formulí 1, v níž za svou kariéru celkem získal tři mistrovské tituly, zvítězil ve 23 závodech, 60x stanul na stupních vítězů, získal 24 pole positions a zajel 23 nejrychlejších kol a posbíral 484,5 bodu.

Nelson „Nelsinho“ Piquet mladší se narodil v roce 1985 v době, kdy jeho otec byl dvojnásobným mistrem světa F1. Jeho rodiče se krátce po jeho narození rozešli a malý Nelsinho žil do svých osmi let se svou matkou v Monaku. Poté se odstěhoval za otcem do Brazílie. Piquet starší začal financovat svému synovi  závodní kariéru, jež začala v roce 1993 na motokárách. Závodů motokár se zúčastňoval až do roku 2001, přičemž získal i brazilský titul. Poté přestoupil do Formule 3, kde hned v témže roce vybojoval titul jihoamerického mistra. V roce 2003 přestoupil do britského šampionátu Formule 3 a v roce 2004 se stal jejím nejmladším mistrem. V roce 2005 začal závodit v A1 Grand Prix a GP2, kde v následujícím ročníku skončil celkově druhý za Lewisem Hamiltonem. Pro sezonu 2007 získal místo testovacího jezdce ve francouzské stáji Renault.

V následující sezoně 2008 povýšil mladý Piquet na pozici závodního jezdce jako kolega Fernanda Alonsa. Narozdíl od předchozích úspěšných angažmá v nižších sériích, kde byl bohatě podporován svým otcem, se mu ve Formuli 1 příliš nedařilo. Ve své premiérové účasti v královně motorsportu devětkrát z 18 závodů nespatřil šachovnicovou vlajku, ať už kvůli kolizím či odstoupením z technických důvodů. Zvlášť některé jeho kolize byly zbytečné. Jediný velký úspěch si připsal po Velké ceně Německa 2008, kde skončil druhý, když se dokázal probojovat ze 17. místa na startu. Jméno Piquet se postavilo na stupně vítězů po dlouhé době od Velké ceně Belgie 1991. Ve velké ceně Singapuru 2008 přišla známá nehoda, která dopomohla jeho týmovému kolegovi Alonsovi k vítězství v tomto nočním závodě. V sezoně 2009 byl po Velké ceně Maďarska kvůli špatným výsledkům, nedokázal dodržet pravidlo ze smlouvy, že bude dodržovat alespoň 40% bodového zisku jako Alonso, vyhozen a nahradil ho Romain Grosjean. Po Piquetově násilném odchodu z Renaultu vyplul na povrch pravý důvod jeho singapurské nehody. Ačkoliv Piquet starší řekl již při velké ceně Brazílie 2008 šéfu FIA Maxu Mosleymu, jak to ve skutečnosti bylo. Po vyhození od Renaultu postrčil Piquet syna staršího k tomu, ať učiní výpověď u Maxe Moslyeho, který na tuto záležitost najal soukromé detektivy. Od Velké ceny Evropy 2009 začala paddockem F1 hýbat Crashgate aféra a Nelson Piquet si navždy zavřel dveře do Formule1.

Sdílejte na:
Zavřít