Ecclestone si přál jiný formát kvalifikace

Ecclestone si přál jiný formát kvalifikace

Bernie Ecclestone se po potvrzení nového kvalifikačního formátu nechal slyšet, že projektu dal svůj hlas. Původně si ale přál úplně jiný formát.

V posledních týdnech to ve světě Formule 1 bylo téma číslo jedna. Diskuze o změnách kvalifikačního formátu se vedly každý den a situace se několikrát změnila. Nyní je to definitivní. Královna motorismu od roku 2016 přivítá nový formát kvalifikace, ve kterém budou jezdci vypadávat postupně.

Hlas novému projektu dal nakonec i Bernie Ecclestone, který se na nový systém původně moc netvářil. Zejména start nového formátu už za týden v Austrálii mu nebyl po chuti. Promotér Formule 1 se totiž obával, že lidé tvořící kvalifikační software nebudou mít na celý projekt dostatek času a vše se nestihne připravit.

„Nakonec jsem hlasoval pro, protože si myslím, že Formule 1 potřebovala nějakou změnu,“ řekl Ecclestone v rozhovoru pro Sky Sports. „Nejsem si úplně jistý, jestli dosáhneme toho, co chceme. Musíme to zkusit a uvidíme.“

Cílem nového formátu je, aby se startovní rošt před nedělním závodem více promíchal. Nyní budou jednotlivé týmy ve větší časové tísni a každá chyba je může vyjít velmi draho. Zmatkování by pak mohlo mít za následek to, že favorité budou vypadávat nečekaně brzy. Bernie ale navrhoval úplně jiný formát.

„Kvalifikaci bych nechal tak, jak funguje nyní, protože je mnohdy více vzrušující než samotný závod. Při další kvalifikaci by pak vítězovi předchozího závodu byl ke kvalifikačnímu výkonu přičten nějaký čas navíc tak, aby nestartoval z prvních pozic, ale stále měl šanci na zisk vítězství,“ navrhl Ecclestone.

Nového formátu kvalifikace se dočkáme už první závodní víkend v australském Melbourne, který startuje 20. března.

Sdílejte na:
Zavřít