Marko dostal za komentář o Pérezovi varování od FIA

Marko dostal za komentář o Pérezovi varování od FIA

FIA, řídící orgán formule 1, udělila Helmutu Markovi písemné varování za to, jak se nevhodně vyjádřil ohledně mexického pilota Sergia Péreze. Rakušan se za své výroky již omluvil.

Uvědomme si, že je Jihoameričan, a tak není tolik soustředěný jako například Max Verstappen nebo jako byl Sebastian Vettel,“ zněla poznámka poradce Red Bullu Helmuta Marka v rakouské televizní stanici ServusTV, za kterou sklidil nechtěnou pozornost. Jeho komentáře vyvolaly kritiku za vytváření rasového stereotypu a za faktickou chybu, neboť Sergio Pérez jakožto mexičan pochází ze Severní Ameriky.

Helmut Marko se následně v prohlášení omluvil. Vyjádřil se, že nevěří, že můžeme generalizovat lidi z jakékoliv země, rasy nebo etnika, a poté se Sergiu Pérezovi ještě osobně omluvil. „Osobně jsem se vůbec neurazil. Řekněme, že kdyby ty poznámky byly z jiného úhlu pohledu nebo tak, tak bych si je bral jinak. Ale pro mě to tak prostě je, nebral jsem si to osobně,“ vyjádřil se ke kauze sám Sergio Pérez.„Myslím, že všichni děláme chyby… Co se stane potom, a to po mediální stránce nebo na veřejnosti, to už je mimo mou kontrolu.“ 

FIA nyní předala Helmutu Markovi písemné varování, v němž mu připomíná jeho povinnosti jakožto veřejné osoby v motorsportu, které musí být v souladu s etickým kodexem FIA.

Christian Horner, šéf týmu Red Bull, dnes pro SkySportsF1 uvedl, že i když Markovy komentáře nebyly správné a přestože se okamžitě omluvil přímo Sergiovi, tým se k tomu nemohl veřejně vyjádřit, jelikož Helmut Marko je součástí společnosti Red Bull Company Group, a ne samotného Red Bull Racing. „Za prvé, ty komentáře nebyly správné. Helmut to rychle uznal a veřejně i přímo se za to Sergiovi omluvil. Mluvil o tom přímo se Sergiem a myslím, že v životě se člověk stále učí, dokonce i v 80 letech, a on se poučil. Není zaměstnancem Red Bull Racing, takže pokud jde o to, proč jsme nevydali prohlášení, je (Helmut Marko – pozn. red.) součástí širší skupiny Red Bullu a ta vydala prohlášení skrze ServusTV. Mluvili jsme o tom,  vím, že lituje toho, co řekl,“ vyjádřil se k situaci Horner.

Sdílejte na:
Zavřít