V deštivé Suzuce vyhrál závod i titul Max Verstappen!

Děštivý a několikrát odložený závod vyhrál Max Verstappen, druhý se umístil Sergio Pérez a na třetím místě po penalizaci skončil Charles Leclerc. Max Verstappen se tak stává šampionem sezóny 2022!

Z boxu odstartoval Pierre Gasly, protože AlphaTauri porušila pravidla parc fermé. Všichni jezdci obuli na začátek závodu pneumatiky do přechodných podmínek, zároveň pršelo.

Start se výborně povedl Ferrari Charlese Leclerca a byl na úrovni Maxe Verstappena, nicméně pilot Red Bullu dokázal udržet vedení. Sergio Pérez se dokázal dostat před Carlose Sainze na třetí místo. Sebastian Vettel dostal smyk v první zatáčce po kontaktu s Fernandem Alonsem.

Před koncem prvního kola byl povolán na trať safety car, protože v bariéře skončil Carlos Sainz, který dostal aquaplaning. Zároveň odstoupil Alex Albon, který měl hydraulický problém. Pierre Gasly se zasekl reklamní banner pod předním křídem, který odletěl po havárii Carlose Sainze a musel zajet do boxů.

Zároveň měl Francouz obrovské štěstí, protože po zastávce v boxech se snažil dohnat safety car a na trati se objevil traktor, který byl až nebezpečně blízko k jeho monopostu…  Pilot AlphaTauri nadával sprostě na tento incident, protože se podle jeho slov mohl zabít.

Na konci druhého kola byly vyvěšeny červené vlajky. Zhruba po 40 minutách bylo oznámeno, že závod bude restartován za safety carem. Zároveň jezdci museli nasadit pneumatiky do mokra. 2 minuty před obnovením byl restart zrušen kvůli vydatnějšímu dešti, který přišel na okruh.

Po další hodině ředitelství závodu rozhodlo, že jezdci vyjedou za safety carem na trať. Do časového limitu zbývalo 50 minut. Jezdci byli následně dotazováni na podmínky na trati.

40 minut před časovým limitem zhasly světla na safety caru a závod byl restastartován. Ve vedení byl Max Verstappen.

Do boxů okamžitě zamířili Nicholas Latifi a Sebastian Vettel, kteří zariskovali a obuli pneumatiky do přechodných podmínek.

O kolo později byli u mechaniků Lando Norris a Valtteri Bottas.

V 8. kole zamířila většina pilotů do boxů včetně Maxe Verstappena a Charlese Leclerca, kteří taktéž obuli zelené pneumatiky.

Jediný, kdo zůstal na mokrých pneumatikách, byl Mick Schumacher – Haas mu oznámil, že zariskují kvůli možnému safety caru. Tento krok se nevyplatil a následně zamířil po vypadnutí z bodované desítky do boxů.

Max Verstappen si postupně vybudoval velmi slušný náskok na druhého Charlese Leclerca, který se následně vyptával, jestli se nevyplatí zastávka v boxech – nevyplatila by se podle inženýrů.

Esteban Ocon velmi dobře bránil čtvrtou pozici před Lewisem Hamiltonem, který byl doslova nalepený na jeho zadním křídle po několik kol.

Sergio Pérez dokázal stáhnout ztrátu na Charlese Leclerca a začal vytvářet tlak na monopost Ferrari. Mezitím první Max Verstappen měl náskok přes 20 sekund.

28. kolo bylo poslední, které se odjelo v závodě po vypršení časového limitu. Charles Leclerc musel v posledním kole bránit Sergia Péreze. Monačan v poslední šikaně probrzdil a musel si ji zkrátit, následně Mexičan si stěžoval, že ho monopost Ferrari zablokoval.

Vítězem se stal Max Verstappen!

Chvíli po závodě komisaři oznámili, že Charles Leclerc dostal trest v podobě 5 sekund a propadl se na třetí pozici. Max Verstappen se tak stává šampionem 2022!