O Projektu

SvětFormule.cz (Race-F1.com) je internetovým projektem, jehož cílem je příspívat českému internetu kvalitním obsahem a to formou:

  • Internetového magazínu  - Jedná se především o články a o krátké zprávy, snažíme se, aby námi podávané informace byly objektivní, čerpáme z důvěryhodných zdrojů a naši autoři se snaží, aby byly články čtenářsky zajímavé.
  • Encyklopedie - Základem celého systému je naše vlastní databáze výsledků, jezdů a týmů Formule 1. Dále stojí za zmíňku, že každá položka encyklopedie slouží také jako štítek (=tag), který může být přiřazen k obsahu (článek, fotogalerie) a díky kterému můžeme jednotlivé informace spojovat.
  • Komunity - Samotný vznik celého projektu, již červenci 1999, se odehrával v prostředí nadšenců a fanoušků Formule 1 kolem diskuzního serveru Hofyland.cz. Proto se také snažíme tuto tradici zachovat a vnímáme naše čtenáře nejenom jako obecné návštěvníky, ale jako potenciální kamarády, se kterými se třeba někdy potkáme na Velké ceně.
  • Fotogalerie - Motosport bylo do nedávna velice těžké zachytit fotografií, nicméně s rozvojem patřičné techniky a rozšířením mezi běžné lidi se zvyšuje počet fotografů-amatérů, kteří se chtějí pochlubit svými fotkami. Ovšem důležitou rolí naší fotogalerie je také publikace renomovaných fotografů.

Historie

Rok 1999

Všechno začalo v červenci roku 1999, kdy jsem se pokoušel o prvotní tvorbu stránek o Formuli 1. Tenkrát ješte pod jménem Sosákova stránka.

Stránky 5 Stránky 5 

Stránky 5 Stránky 5

Éra 2000 - 2003

Stránky 1

V roce 2000 jste nás poprvé mohli najít na doméně www.race-f1.com.

První stránky jsem se vytvořil sám a také sám jsem psal zprávy a články z dění Formule 1.

 

 

Éra 2004 – 2007

Stránky 2

Další éra začala v podstatě kvůli mému internetovému závodění v šampionátu Grand Prix Legends. Tam jsem se seznámil s Martinem Šváchou (Maxem) a v roce 2004 jsme se domluvili, že pro mě udělá nové stránky s redakčním systémem. Grafiku vytvořil další účastník závodů GPL - Michal Beran. Ten již v té době byl grafikem některých hodně známých tuzemských i zahraničních her.

Nastala doba, kdy už jsem nestíhal publikovat články sám a tak do autorského týmu přibyli první redaktoři.

Nicméně jak šel čas, Max si začal vydělávat profesionální tvorbou webových stránek a já nechtěl investovat do údržby, nebo stavby nového redakčního systému, který už byl více méně nutností a tak přišla další éra.

Éra 2008 – 2009

Stránky 3

Mezi redaktory, kteří psali články se objevil i Dan Merta (VonTrips), který se nabídnul, že by se pokusil vytvořit nový redakční systém, mimo jiné také jako svou školní práci. Tuto verzi tedy napsal VonTrips a grafiku jsem si vytvořil sám.

Čas, ale začal utíkat ještě rychleji a bylo vhodné celý systém dále vyvíjet. Jenže původní autor (VonTrips), z pochopitelných důvodů, přestával mít čas. A tak jsem se koncem roku 2009 rozhodnul udělat výběrové řízení na tvůrce nového systému.

Představu o tom jak by vše mělo vypadat jsem měl a dalo by se říci, že opět díky GPL jsem našel toho správného člověka. Zeptal jsem se mezi bývalými kolegy ze závodů a ozval se mi Bronislav Robenek, který mi dal kontakt na svého syna Bronislava Robenka mladšího. Ukázalo se, že on je ten správný člověk na stvoření další éry.
V květnu 2009 se objevil hodně mladý, ale zajímavý Stanislav Kolman, který začal psát pro Race-F1.com články. Později se stane šéfredaktorem webu.

Éra 2010 – 2012

Stránky 4

Bronislav Robenek pracoval co mu síly stačily a stvořil opravdu skvělé stránky, na kterých jsme postupně pracovali celé tři roky. V posledním roce, ale bohužel měl Broněk málo času, protože se stal předsedou klubu Silicon Hill. Vypsal jsem výběrové řízení a oslovil deset firem. Z tohoto konkursu vzešli vítězně Ing. Zora Hořejšová a Ing. Martin Fousek vystupující pod značkou Impire.

V této době se Stanislav Kolman zapracoval tak, že jsem z něho v roce 2012 udělal mého zástupce. Rok 2012 pro nás znamenal velkou změnu. Změnili jsme doménu www.race-f1.com na www.svetformule.cz.

Éra 2012 – 2015

Stránky 5Společně se Standou Kolmanem jsme vymýšleli vylepšení a novinky, které pro Vás uváděli v život na našich stránkách kolegové z Impire.cz. Jak se nám dařilo stránky rozvíjet ať posoudí jiní.
Jenže čas letí a věci stárnou a grafika také. Další éra zaklepala na dveře a v roce 2015 vstoupila na internetovou scénu.Éra 2015 – současnost

Stránky 5Nasadili jsme zcela nový design a budeme pokračovat ve vývoji stránek. Plány máme veliké a až budoucnost ukáže jestli budeme úspěšní.

 

 

 

Josef Viták