Sobotní sprinty F2 v Džiddě vyhráli talentovaní protinožci

V rámci historicky první Grand Prix Saúdské Arábie směla v sobotu absolvovat dva sprinty i formule 2. Za denního světla se prosadil poprvé Novozélanďan Armstrong, při umělém osvětlení triumfoval Australan Piastri. Z pohledu Charouz Racing Systemu byl uspokojivý především zralý výkon Brazilce Enza Fittipaldiho, když odpoledne dojel dobrý 12. a v noci dokonce pro body.

První sprint: Všichni za Armstrongem…

Soudobé krédo motorsportu zní „odměň poražené“ a tak stál na pole position prvního sobotního sprintu tradičně jezdec, který byl včera schopen pouze 10. času: Liam Lawson z týmu Hitech. Za ním zaujali svá startovní místa Marcus Armstrong (DAMS), týmový kolega Juri Vips, znovu překvapivě rychlý Švýcar Ralph Boschung (Campos) a budoucí čínská „hvězda F1“ Guanyu Zhou (UNI-Virtuosi).

S napětím se tedy dalo čekat na to, jak daleko kupředu se prokouše výborný Oscar Piastri, co se z míst 18 a 20 podaří Charouzovým svěřencům Enzovi Fittipaldimu a Guilherme Samaiovi – no a vůbec, jak dopadne první ostrý start v tomto nepříliš povedeném betonovém slalomu jménem Corniche Circuit v Džiddě?

Na závod se přišlo podívat asi 80-90 diváků (nebo to byli ti, co „trhají na hlavní tribuně vstupenky“?). Viděli, jak do první šikany dosprintoval po zhasnutí startovních světel úzkým korytem dráhy jako první Armstrong před Lawsonem a Boschungem. Prognóza střízlivých pesimistů se ovšem hned realizovala tím, že se závodilo jen několik vteřin: po půl kole strčil nováček Caldwell dobře startujícího Samaiu do zdi a na stejném místě skončil saúdský závod i pro Japonce Satóa. Druhý vůz Charouz Racing Systemu postoupil na 17. příčku, následující  3 kola však byl další progress Fittipaldiho bržděn safety carem.

A tak dále: při restartu se lehce srazili Zhou s Lundgaardem a znovu se neutralizovalo, tentokrát jen virtuálně. Na trati bez možnosti k předjetí (Corniche je tedy další z Tilkeho „mistrovských kousků“) pak následoval relativně fádní „husí pochod“ – ani „superstar F2“ Piastri se ze svého 10. místa nedokázal posunout kupředu.

Až v 10. kole se pořadí „hnulo“, když Vips předjel třetího Boschunga a Shwartzman s Pourchairem doplatili na vzájemný souboj ztrátou  pozice vůči Drugovichovi. Brazilec poté předjel i Boschunga a Švýcarovo chybějící tempo se kolem poloviny sprintu postaralo o několik zábavných scén v jeho okolí. 6 kol před koncem vrcholila tato Boschungova blokáda Pourchairovým monopostem ve zdi a tím další neutralizací.

Závodilo se tedy znovu až závěrečná 3 kola. Zkušený australský junior Ferrari Armstrong jistě není „nový Mike Thackwell“, zůstal ale chladný. Udržel oba juniory Red Bullu Lawsona a Vipse za sebou a odměnil svého otce, který jeho kariéru sponzoruje, prvním úspěchem ve formuli 2.

Výborný finiš sprintu, ve kterém se vlastně závodilo jen 13 kol, předvedl Enzo Fittipaldi. O poločas byl ještě 15., ukázal ale, jak dobře si dokáže rozvrhnout životnost pneumatik a dokázal závěrem předjet nejen Boschunga, ale i Novalaka s Nissanym, což mu vyneslo smířlivou 12. pozici.

Druhý sprint:

Problémy nezkušeného organizátora pokračovaly po pátečních trablích i v sobotu. Možná, že to po kvalifikaci F1 „zabalili“ vedle pár stovek platících fandů i někteří z maršálků a ředitetsví je teprve muselo znovu nahánět ve tmě pouště…

Ohledně postavení na startu celebruje F2 při druhém sprintu podobně nesportovní rošádu, jako při prvním: desátý smí z pole position najednou snít o vítězství a tím byl tentokrát Ind Jehan Daruvala (Carlin) před Nizozemcem Viscaalem (Trident) a velkým favoritem Piastrim.

Poleman byl ve 22:00 h místního času tentokrát o trochu bytřejší, než druhý agresivní Viscaal a po lehkém střetu v první zatáčce se prosadil. Viscaal hned poté ztratil další pozice vůči Piestrimu a Lundgaardovi. Za nimi poslal Novalak do outu Armstronga a zároveň Delleda do zdi Samaiu. Charouzův starší Brazilec si tedy v sobotu moc nezajezdil… Jedním z profitérů kolizí byl Enzo Fittipaldi, který se jako 11. o krůček přiblížil bodům.

Safety car okradl jezdce o 4 kola, než se mohlo závodit znovu, po jediném kole se ovšem zase všichni seřadili za cafety carem – Vips chyboval při pokusu o předjetí Drugoviche, „brzdil“ o boxovou zídku a zůstal stát v první zatáčce. Že by ho tento faux-pas poslal příští rok do DTM..?

Další 4 kola závodu byly „v pytli“. Daruvala pak udržel při druhém re-startu výborného Piastriho za sebou jen díky zktratce v první šikaně (obdržel za to penalizaci 5 sekund), o kousek za nimi předjel Fittipaldi landsmana Drugoviche a byl 9.

V závěrečné čtvrtině závodu se za Daruvalou vytvořil zábavný vláček deseti vozů, bojující o body. 3 kola před koncem ovšem Piastri stanovil i na trai správné pořadí a zaslouženě vyhrál. K tomu si výjimečný Australan zajisti body za nejrychlejší kolo závodu.

2 kola před koncem skonšil po výjezdu z poslední vracečky ve zdi Lawson a závod se tedy dojel za safety carem… Jako druhý byl po penalizacích Daruvaly a Lundgaarda hodnocen dobrý Viscaal před Shwarzmanem, Ticktumem a silným debutantem Doohanem. Radost mohl mít Antonín Charouz ze zralého výkonu Fittipaldiho: Brazilec skončil za Pourchairem výborný sedmý!