Články: Motorsport

ONLINE: Formule E-ePrix Chile

3. února 2018, 19:35 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - ONLINE: Formule E-ePrix Chile
Sledujte spolu s námi dění ze čtvrtého závodu sezony Formule E 2017-2018, který se poprvé koná v ulicích hlavního města Chile Santiaga.

19:46-Vítejte u naší reportáže ze čtvrtého závodu aktuální sezony Formule E v chilském hlavním městě Santiagu.

19:51- Po třech odjetých závodech vede šampionát pilot týmu Mahindra Felix Rosenqvist. Švéd dokázal zvítězit ve druhém hongkongském závodě a také před třemi týdny v Marrakeši. Na svém kontě má 54 bodů. O čtyři body méně má druhý Sam Bird. Třetí pozice patří v celkovém pořadí Jeanu-Ericu Vergnovi, který nasbíral zatím 46 bodů. V úvodních třech závodech se příliš nezadařilo hlavním dvoum protagonistům loňské sezony Formule E. Sébastienu Buemimu patří celkově šestá příčka s 22 body a obhájce titulu Lucas Di Grassi dokonce ještě ani jednou nebodoval.

19:55-Do dnešního závodu vyrazí z první pozice celkově třetí Vergne. Ten v kvalifikaci vybojoval již druhou pole position ve čtvrté sezoně. Nejvýhodnější startovní pozici měl již pro první závod sezony v Hong Kongu. Spolu s ním vyrazí z první řady Sébastien Buemi. Ze třetího místa odstartuje Vergnův stájový kolega André Lotterer. Němec je během tohoto podniku příjemným překvapením. Zatímco v prvních třech závodech si nepřipsal jediný bod, během volných tréninků a kvalifikace v Chile podával velmi dobré výkony. Až ze třinácté pozice vyrazí do závodu úřadující šampion Lucas Di Grassi. Ten sie v kvalifikaci zajel třetí čas, na startu byl ovšem odsunut o deset pozic. Smůla tak Brazilce provází i dnes v Chile. V sedmé řadě se Di Grassi potká s Felixem Rosenqvistem. Vedoucímu muži šampionátu se kvalifikace nepovedla a dnes odstartuje až čtrnáctý, takže ho nečeká vůbec snadný závod.

20:06-Jean-Eric Vergne po startu odolal útokům soupřů a udržel si vedení. Na druhou pozici se posunul Nelson Piquet Jr. a třetí jede André Lotterer. Ihned po startu bohužel končí závod pro José Máriu Lópeze a Mara Engela, kteří havarovali. V problémech je také Nick Heidfeld, který ulomil kolo. Možná ale přesedne do druhého vozu a bude pokračovat. Na trati je pochopitelně Safety Car.

20:10-Sébastien Buemi se po startu propadl na čtvrtou příčku. Lucas Di Grassi postoupil o čtyři pozice a momentálně jede devátý před svým týmovým kolegou Danielem Abtem, který je desátý. Za dvojicí jezdců Audi jede Felix Rosenqvist. Lídr šampionátu je nyní jedenáctý.

20:13-První desítka aktuálně vypadá takto: 1.Vergne,2.Piquet,3.Lotterer,4.Buemi,5.Bird,6.Lynn,7.Prost,8.Turvey,9. Di Grassi a 10.Abt.

20:15-Z důvodu odklizení havarovaného vozu Mara Engela musejí jezdci projíždět boxovou uličkou.

20:19-Nick Heidfeld i přes postartovní potíže pokračuje v závodě. Patří mu ale poslední osmnácté místo. Jedinými dvěma odstoupivšími piloty jsou José María López z týmu Dragon Racing a pilot stáje Venturi Maro Engel. Jezdci nyní najeli do čtvrtého kola z celkových 37. Na trati stále zůstává Safety Car.

20:22-Závod byl restartován.

20:24-Na čele stále Vergne před Piquetem a Lottererem.

20:25-Schyluje se nám k bitvě o čtvrté místo. Na Sébastiena Buemiho dotírá Sam Bird.

20:28-Felix Rosenqvist se posouvá do první desítky. Jezdci jsou momentálně v desátém kole.

20:30-Jean-Eric Vergne dokázal Nelsonu Piquetovi poodjet a v čele má pohodlný náskok.

20:32-Edoardo Mortara se ocitl v hodinách a propadl se až na předposlední sedmnáctou příčku.

20:34-Lucas Di Grassi pokořil Olivera Turveyho a je nyní osmý. Jeho týmového kolegu Daniela Abta naopak nejspíše potkaly nějaké problémy a jede s výraznou ztrátou poslední.

20:36-Nyní je Abt v boxech. Jeho týmový kolega Lucas Di Grassi překonal dalšího soupeře. Tentokrát to byl Nicolas Prost.

20:38-Lucas Di Grassi již tlačí na šestého Alexe Lynna.

20:42-A nyní se přes něj i přes drobné popostrčení ze strany Lynna skutečně dostává. Současně také André Lotterer předjíždí Nelsona Piqueta a Techeetah tak nyní má své jezdce na prvních dvou místech. Do boxů na výměnu vozu také zajel Nicolas Prost.

20:44-Po Prostovi do boxů zajíždí také většina startovního pole. Jsou to Vergne, Lotterer, Piquet, Buemi, Di Grassi, Rosenqvist, Lynn, D´Ambrosio, Prost, Evans a další.

20:48-Po zastávkách v boxech stále jedou na první dvou místech Jean-Eric Vergne a André Loterer z týmu Techeetah. Třetí je Piquet, čtvrtý Buemi, na páté místo poskočil Felix Rosenqvist, šestý je Lynn, sedmý Bird, osmý D´Ambrosio, devátý Prost a nejlepší desítku uzavírá Mitch Evans.

20:49-Tak to je neskutečné! Lucas Di Grassi zastavuje vůz z důvodu technických problémů! Tým Audi tak již nemá v závodě ani jednoho ze svých pilotů. Di Grassi tak ani ve čtvrtém závodě nedokáže bodovat a jeho šance na obhajobu titulu jsou stále menší.

20:51-Ke změně dochází mezi jezdci týmu DS Virgin Racing. Sam Bird předjíždí Alexe Lynna a nyní mu patří šesté místo.

20:53-Do konce závodu zbývá deset kol. Na čele stále Vergne o vteřinu před svým týmovým kolegou Lottererem. Na třetím místě stále Nelson Piquet, k němuž se ovšem příbližil Sébastien Buemi.

20:54-Do boxů zajíždí Nick Heidfeld. Zdá se, že pro německého veterána závod končí.

20:55-A odstupuje také dosud sedmý Alex Lynn, kterého zřejmě potkaly technické problémy. Sébastien Buemi se zároveň dostává před Nelsona Piqueta na třetí místo!

20:56-André Lotterer se již dotáhl na svého týmového kolegu Vergne a dokonce naznačil útok. Toho využil Sébastien Buemi a dotáhl se na jezdce čínského týmu. Posledních sedm okruhů bude ještě velmi napínavých.

20:58- Za pódiovými pozicemi je pořadí následující: 4.Piquet,5.Rosenqvist,6.Bird,7.D´Ambrosio,8.Evans, 9.Da Costa a 10.Prost.

20:59-Nelsonu Piquetovi nyní nevyšel útok na třetí pozici v první zatáčce, do které nestihl dobrzdit včas a nyní padá ažý na šesté místo. Na čtvrtou pozici se posouvá Felix Rosenqvist a na pátou Sam Bird. Obrovská škoda pro historicky prvního šampiona této série.

21:01-Lotterer nyní opět zkusil zaútočit na svého týmového kolegu a dokonce kolidoval s jeho záďí. Díky tomu se na ně dotáhli třetí Buemi, čtvrtý Rosenqvist a pátý Bird. Do konce závodu chybí pouhé tři kola!

21:04-Rosenqvist velmi agresivně dotírá na třetího Buemiho!

21:06-Jerome D´Ambrosio se posouvá na osmé místo před Antonia Felixe Da Costu.

21:07-Jezdci jsou v posledním kole. Vergne poodjel Lotterovi. Třetí stále Buemi, těsně za ním jsou však čtvrtý Rosenqvist a pátý Bird.

21:10-A je tady cíl závodu, který vyhrává Jean-Eric Vergne! Pro Francouze je to druhý triumf ve Formuli E. Poprvé zvítězil loni v posledním závodě sezony 2016-2017 v Montrealu. Na druhém místě dojíždí André Lotterer, pro něhož je to první pódium ve Formuli E a zároveň také první body. V Chile se mu skutečně dařilo velice dobře. Možná to bude znít neuvěřitelně,ale Techeetah je prvním týmem, který dokázal získat ve Formuli E double! Na bronzový stupínek vystoupí Sébastien Buemi. Vzhledem k tomu, že vozy stáje Techeetah závodí s vozy Renault, na pódiu tak uvidíme tři jezdce závodící s vozy francouzské značky.

21:14-Na čtvrtém místě končí Felix Rosenqvist. Pátý končí Sam Bird, šestý po chybě Nelson Piquet Jr., sedmý jeho týmový kolega Mitch Evans, osmý Jerome D´Ambrosio, devátý Antonio Felix Da Costa a pro bod za desáté místo si dojel Nicolas Prost.

21:22-Novým lídrem šampionátu se po dnešním vítězství stal Jean-Eric Vergne(71 bodů). Felix Rosenqvist padá na druhou příčku. V současnosti má na svém kontě 66 bodů a na Vergneho ztrácí pět bodů. Třetí příčka patří Samu Birdovi(61 bodů). Sébastien Buemi poskočil na čtvrtou pozici(37 bodů) a do první desítky poskočil díky dnešnímu skvělému výkonu André Lotterer. Němcovi po čtyřechj závodech patří deváté místo s 18 body. Úřadujícímu šampionovi Lucasu Di Grassimu patří dvacátá pozice a ze stálých jezdců je jediným jezdcem, jenž letos nedokázali bodovat. Do čela hodnocení týmů se po dnešních doublu dostává činský tým Techeetah(89 bodů). S dvoubodovou ztrátou je druhá stáj Mahindra Racing a třetí pozice patří týmu DS Virgin Racing(69 bodů). Vítěz předchozích třech ročníku Renault e.dams je aktuálně pátý(44 bodů) a tým úřadujícího šampiona Lucase Di Grassimu Audi Sport ABT Schaeffler se nachází dokonce až na osmé příčce se ziskem dvanácti bodů. Všem, kteří s námi tuto online reportáž sledovali, děkujeme za pozornost. Další závod čeká Formuli E až za měsíc na okruhu v Mexico City.

Formule E: První chilskou pole position získal Vergne

3. února 2018, 19:18 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Formule E: První chilskou pole position získal Vergne
Francouz zvítězil v kvalifikaci již podruhé v sezoně.

Dnes ve 20:00 odstartuje historicky první ePrix Chile. Závod se uskuteční v ulicích hlavního města Santiaga. Piloti již absolvovali první dva volné tréninky a kvalifikaci.

první volný trénink

Úvodní část víkendu opanoval pilot stáje DS Virgin Racing Sam Bird. Brit si připsal čas 1:19,439. Na druhém místě skončil Felix Rosenqvist, který za Birdem zaostal o dvě desetiny sekundy. Na třetí příčce se umístil Jean-Eric Vergne, jehož čas byl o 262 tisícin pomalejší než čas Sama Birda. Velmi dobře se vedlo také druhému jezdci stáje Techeetah Andrému Lottererovi, který skončil na velmi solidní páté pozici. Naopak úřadující šampion Lucas Di Grassi, který je po prvních dvou podnicích sezony bez jediného bodu, do chilského víkendu nevstoupil nijak slavně. V prvním volném tréninku zajel Brazilec až jedenáctý nejrychlejší čas. Jeho týmový kolega Daniel Abt dokonce skončil až o jedno místo za ním. Nedařilo se ani stáji Renault e.dams. Šampion sezony 2015-2016 Sébastien Buemi skončil třináctý a druhý pilot francouzské stáje Nicolas Prost obsadil čtrnáctou příčku. Daleko na tom hůře ale byl v prvním volném tréninku tým MS&AD Andretti. Jeho jezdci totiž skončili s výraznou ztrátou na posledních dvou místech. Zatímco Tom Blomqvist obsadil předposlední devatenáctou příčku, jeho týmovému kolegovi Antoniu Felixu Da Costovi patřila poslední dvacátá příčka.

druhý volný trénink

Druhý volný trénink zvládl nejlépe Jean-Eric Vergne, jehož nejrychlejší čas měl hodnotu 1:18,662. Na druhém místě se umístil Alex Lynn, kterému na Vergne chybělo 30 tisícin sekundy. Třetí pozice patřila jezdci Jaguaru Mitchi Evansovi. Vedoucí muž šampionátu Felix Rosenqvist se umístil na pátém místě za svým týmovým kolegou Nickem Heidfeldem, který skončil na čtvrté pozici. Sébastien Buemi a Lucas Di Grassi skončili na konci první desítky. Švýcar zajel devátý a Brazilec desátý čas. Druhé tréninkové jízdy byly zkráceny z důvodu havárie Nicolase Prosta, který havaroval a umístil se na posledním místě výsledkové listiny druhého volného tréninku.

kvalifikace

V první kvalifikační části zvítězil překvapivě André Lotterer, který si během tohoto víkendu vede opravdu nad míru dobře. Druhou pozici obsadil Lucas Di Grassi a třetí Sam Bird. Do superpole ppstoupili také čtvrtý Jean-Eric Vergne a pátý Sébastien Buemi. Slušně znovu zajel Nelson Piquet jr. Šampion sezony 2014-2015 letos podává vyrovnané výkony a v chilské kvalifikaci se umístil na šesté příčce. Mnohem hůře ovšem dopadla kvalifikace pro jeho týmového kolegu Mitche Evanse, který odstartuje až z poslední dvacáté pozice. Zklamáním je výsledek indického týmu Mahindra, který je v čele hodnocení týmů. Vedoucí muž šampionátu Felix Rosenqvist se umístil na čtrnáctém místě a Nick Heidfeld skončil patnáctý.

V superpole se nejvíce zadařilo Jeanu-Ericu Vergnovi, který odstartuje z pole position již podruhé v sezoně. Nejrychlejší čas zajel také v kvalifikaci na první závod sezony v Hong Kongu. Druhý čas zajel Sébastien Buemi a na třetím místě skončil Lucas Di Grassi. Tomu ovšem tato pozice pro start závodu nezůstane. Kvůli penalizaci deseti míst totiž odstartuje až jako třináctý. Ani třetí podnik sezony tak v jeho případě neprobíhá bez problémů. Ze třetí pozice odstartuje tedy čtvrtý nejrychlejší v superpole, kterým byl André Lotterer, jenž tak pokračuje ve výborných výkonech, které během tohoto víkendu podává. Čtvrtá příčka bude na startu patřit Sam Birdovi, který obsadil v superpole páté místo. Kompletní výsleky z obou volných tréninků a kvalifikace najdete na tomto odkazu. Závod začíná ve 20:00 a náš web vám z něj přinese online reportáž.

 

Pastor Maldonado by se mohl vrátit k závodění

3. února 2018, 13:30 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Pastor Maldonado by se mohl vrátit k závodění
Venezuelan naposledy závodil v sezoně 2015.

Pastor Maldonado působil ve Formuli 1 v letech 2011-2015. Během své kariéry v královně motorsportu vystřídal dvě stáje a to Williams s Lotusem. Se stájí z Grove, která byla ve Formuli 1 v letech 2011-2013 jeho prvním zaměstnavatelem, dosáhl největšího úspěchu své kariéry, když dokázal zvítězit ve Velké ceně Španělska 2012. Z královny motorsportu se Venezuelan vytratil před startem sezony 2016. V té měl původně hájit spolu s Jolyonem Palmerem barvy navrátivšího se Renaultu, který na konci 2015 převzal finančními problémy zmítaný Lotus. Jeho hlavní sponzor, kterým byla venezuelská společnost PDVSA, se ovšem rozhodla přestat rodáka z Caracasu finančně podporovat, v důsledku čehož Renault nahradil Maldonada Kevinem Magnussenem, který se tak tehdy do Formule 1 vrátil po roční přestávce strávené v roli rezervního jezdce Mclarenu. Poté, co opustil královnu motorsportu, byl Maldonado spojován s přesunem do Indycar anebo s angažmá v nejslabší stáji startovního pole Formule 1 Manor. Obě dvě možnosti ale zůstaly pouze v rovině spekulací. Nyní se objevily další zprávy, podle kterých bychom šampiona GP2 z roku 2010 mohli vidět znovu za volantem závodního vozu.

Maldonado by se totiž údajně mohl stát součástí premiérové sezony šampionátu cestovních vozů WTCR, který vznikl sloučením sérií WTCC a TCR. Závodit by mohl s vozem SEAT pro španělský tým Campos Racing, kde by doplnil Pepého Oriolu a Johna Fillipiho. S touto informací přišel maďarský server formula.hu. Pokud by tato informace nabrala reálné obrysy, Maldonado by nebyl ve startovní listině jediným pilotem se zkušenostmi z Formule 1. V debutové sezoně WTCR se totiž představí také již pětapadesátiletý Ital Gabriele Tarquini, který se po roční přestávce vrací na plný úvazek k závodění. Tarquini bude závodit s vozem Hyundai i30 N TCR v barvách stáje BRC Racing Team. Ve startovní listině by se měl objevit také další bývalý pilot Formule 1, Portugalec Tiago Monteiro, který měl v loňském roce šanci na zisk titulu ve WTCC, zranění při testech mu však znemožnilo účast v závěrečných závodech sezony a nakonec tak v celkovém pořadí obsadil až šestou pozici. V letošní sezoně by měl stejně jako v předchozích letech startovat ve voze Honda, tentokrát v belgickém týmu Ginion Boutsen Racing, což bude další stopa Formule 1 v letošním ročníku WTCR, neboť jedním ze zakladatelů je vítěz třech velkých cen Thierry Boutsen. Dalším "formulovým" jménem ve startovní listině bude Aurélien Panis, který je synem vítěze Velké ceny Monaka 1996 Oliviera Panise a bude závodit pro tým Comtoyou Racing.

Dalším zpestřením sezony WTCR by mohl být návrat Yvana Mullera. Šampion WTCC z let 2008,2010,2011 a 2013 by mohl usednout do jednoho z vozů Hyundai své vlastní stáje Yvan Muller Racing. Zbylými dvěma piloty tohoto týmu by měli být Mullerův synovec Yann Ehrlacher a loňský šampion WTCC s vozem Volvo Thed Björk. První podnik WTCR je naplánován na 8. dubna, kdy by se měl seriál představit v Marrakeši.

ONLINE: Závod šampionů 2018- Závod jednotlivců

3. února 2018, 13:09 | Jan Dohnal | Komentáře
Ilustrační fotografie - ONLINE: Závod šampionů 2018- Závod jednotlivců
Sledujte společně s námi letošní Závod šampionů. Dnes je na programu závod jednotlivců.

13:25: Ve skupině A už mají jisté místo loňský vítěz Juan Pablo Montoya, Hélio Castroneves a Ryan Hunter-Reay.

13:30: Ve skupině B uvidíme Toma Kristensena, Davida Coultharda a Tima Bernharda.

13:35: Skupinu C tvoří Johan Kristoffersson, úřadující šampión DTM René Rast a debutant Lando Norris.

13:40: Úřadující šampión IndyCar Josef Newgarden, Petter Solberg a Yazeed Al-Rajhi tvoří skupinu D.

13:41: Do každé skupiny přibude ještě jeden jezdec.

13:43: O postup do skupiny A si to mezi sebou rozdají Memo Rojas a Abraham Calderón.

13:44: O skupinu B se "popere" Rudy van Buren s vítězem virtuálního Závodu šampionů.

13:48: Do skupiny C se pokusí dostat Joel Eriksson a druhý jezdec ze Závodu šampionů na Blízkém východě.

13:50: Vítěz Závodu šampionů na Blízkém východě a vítěz Závodu šampionů v Saúdské Arábii.

13:52: Z každé skupiny vždy postoupí dva jezdci.

13:53: Memo Rojas porazil v kvalifikaci Abrahama Calderóna a postupuje do skupinové fáze. Jeho soupeři budou Juan Pablo Montoya, Hélio Castroneves a Ryan Hunter-Reay.

13:54: Do skupiny B postoupil Rudy van Buren, který se utká mimo jiné s Timem Bernhardem, který včera společně s Reném Rastem vyhrál Pohár národů.

13:56: Do skupinové fáze postoupil také Joel Eriksson.

13:57: Ve skupině D pak uvidíme Ahmeda Bina Khanena.

14:06: V prvním duelu proti sobě nastoupili Juan Pablo Montoya a Ryan Hunter-Reay.

14:07: Obhájce prvenství Juan Pablo Montoya začal tento den vítězně.

14:09: Následuje duel mezi Tomem Kristensenem a Tima Bernhardem.

14:11: Tom Kristensen porazil vítěze Poháru národů Tima Bernharda.

14:13: Ve třetím duelu opět uvidíme piloty ze skupiny A. Tentokrát se jedná o Hélia Castronevese a Mema Rojase.

14:15: Hélio Castroneves porazil Memu Rojase. Následuje duel mezi Davidem Coulthardem a Rudym van Burenem.

14:17: David Coulthard poráží Rudyho van Burena, který navíc dostal pětisekundovou penalizaci za kontakt s bariérou.

14:20: O první vítězství se nyní "poperou" Memo Rojas a Ryan Hunter-Reay ze skupiny A.

14:21: Memo Rojas si musí na své první vítězství ještě počkat. 

14:22: První vítězství se skupině B se nyní pokusí získat Rudy van Buren a Timo Bernhard.

14:24: Tima Bernharda postihl stejný osud jako Memu Rojase.

14:25: V dalším duelu se opět ukáží Hélio Castroneves a Juan Pablo Montoya.

14:26: Juan Pablo Montoya navázal na první závod.

14:30: Tom Kristensen se to nyní rozdá s Davidem Coulthardem.

14:32: David Coulthard porazil Toma Kristensena o čtyři setiny sekundy. Brit se však na cílové rovince dotkl bariéry, penalizaci ale nedostal.

14:36: Memo Rojas se nyní pokusí porazit Juana Pabla Montoyu a získat tak své první vítězství.

14:38: Juan Pablo Montoya vyhrál všechny závody ve skupině A. Ve vyřazovací části se utká proti druhému jezdci ze skupiny B.

14:41: V dalším duelu si to rozdají Rudy van Buren a Tom Kristensen.

14:42: Tom Kristensen porazil Rudyho van Burena. V dalším duelu se opět ukáže Hélio Castrones a Ryan Hunter-Reay.

14:44: Ryan Hunter-Reay postupuje do vyřazovací části, kde se utká s vítězem skupiny B. 

14:47: Ryan Hunter-Reay se ve vyřazovací části postaví proti Davidu Coulthardovi, který porazil Tima Bernharda.

14:48: Na Juana Pabla Montoyu čeká ve vyřazovací části Tom Kristensen.

14:52: Následují duely skupiny C a D. Jako první se z nich představí Lando Norris a Johan Kristoffersson.

14:54: Červené vlajky! Lando Norris havaroval.

14:59: Pokračuje se! V dalším duelu se dnes poprvé představí Josef Newgarden a Yazeed Al-Rajhi.

15:01: Úvodní duel skupiny D vyhrál Josef Newgarden. Yazeed Al-Rajhi dostal hodiny.

15:04: Jeden ze včerejších vítězů Poháru národů René Rast se nyní utká proti Joelu Erikssonovi.

15:06: Duel vyhrál René Rast.

15:07: Nyní se proti sobě postaví Ahmed Bin Khanen a Petter Solberg.

15:08: Petter Solberg získal své první vítězství.

15:13: Nyní se proti sobě postaví dva krajani Yazeed Al-Rajhi a Ahmed Bin Khanen.

15:14: Z vítězství se raduje Ahmed Bin Khanen.

15:15: V loňské sezóně si konkurovali v evropské F3, nyní si konkurují na Závodě šampionů. Řeč je o Joelu Erikssonovi a Landu Norrisovi.

15:17: V evropské F3 vyhrál Lando Norris, zde však vyhrál Švéd Joel Eriksson.

15:19: Josef Newgarden a nyní postaví proti Petteru Solbergovi.

15:21: Petter Solberg se raduje z další výhry. Nyní se na trať vrátí René Rast a Johan Kristoffersson.

15:22: René Rast zjistil jak chutná porážka.

15:27: Úřadují šampión IndyCar Josef Newgarden se nyní pokusí porazit domácího Ahmeda Bin Khanena.

15:29: A to se mu také povedlo.

15:30: Nyní opět uvidíme duel dvou krajanů. Tentokrát se však jedná o Švédy. Joel Eriksson nastoupí proti Johanu Kristofferssonovi.

15:33: Švédský duel nakonec vyhrál Joel Eriksson.

15:34: Na trať se po delší době vrací domácí závodník Yazeed Al-Rajhi, který se utká s Petterem Solbergem.

15:35: Petter Solberg napodobil Juana Pabla Montoyu a vyhrál všechny závody ve své skupině. Ze druhého místa postupuje Josef Newgarden.

15:37: Ve skupině D vyhrál Johan Kristoffersson, který se ve vyřazovací části utká s Josefem Newgardenem. Na druhém místě skončil Joel Eriksson, na kterého ve vyřazovací části čeká Petter Solberg.

16:04: Vyřazovací část začíná duelem mezi Tomem Kristensenem a Juanem Pablou Montoyou.

16:06: Juan Pablo Montoya loňský triumf nezopakuje. Ve čtvrtfinále podlehl Tomu Kristensenovi.

16:07: Na trať se nyní vrátí Ryan Hunter-Reay a David Coulthard.

16:08: Tom Kristensen se v semifinále utká s Davidem Coulthardem.

16:12: Začíná druhá polovina čtvrtfinále, kterou zahájí Johan Kristoffersson a Josef Newgarden.

16:13: Červené vlajky! Josef Newgarden havaroval.

16:15: V posledním čtvrtfinálovém duelu se uvidíme Pettera Solberga a Joela Erikssona.

16:19: Petter Solberg postupuje do semifinále, kde se utká proti Johanu Kristofferssonovi.

16:24: Semifinále zahájí David Coulthard a Tom Kristensen.

16:25: David Coulthard poráží Toma Kristensena a postupuje do finále.

16:26: Johan Kristoffersson se nyní utká proti Petteru Solbergovi.

16:27: Proti Davidu Coulthardovi ve finále nastoupí Petter Solberg.

16:38: Finále závodu jednotlivců bylo právě odstartováno.

16:39: První finálový závod vyhrál bývalý pilot F1 David Coulthard.

16:42: Závod jednotlivců vyhrál David Coulthard.

16:48: David Coulthard vyhrál závod jednotlivců již podruhé v kariéře. Poprvé se tak stalo v roce 2014 v Barbadosu.

16:50: David Coulthard právě dostal pohár šampionů.

16:52: Petter Solberg mohl být prvním Norem, který vyhrál závod jednotlivců. Nakonec obsadil krásné druhé místo.

16:57: David Coulthard je nyní nejúspěšnějším Britem v celé historii závodu jednotlivců.

17:00: Letošní ročník Závodu šampionů je tímto oficiálně u konce!

Závod šampionů: V Poháru národů zvítězilo Německo

3. února 2018, 12:27 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Závod šampionů: V Poháru národů zvítězilo Německo
René Rast a Timo Bernhard vybojovali pro německý tým již osmý titul v historii.

Včera v 18:00 středoevropského času začal v saudskoarabském Rijádu letošní ročník Závodu šampionů. Na úvodní den této exhibice byl naplánován Pohár národů, který se součástí Závodu šampionů stal v roce 1999, tedy jedenáct let po prvním ročníku soutěže. Z vítězství se tehdy radoval finský tým ve složení Tomi Mäkkinen, JJ Lehto a Kari Tianien. Finové poté dokázali v Poháru národů zvítězit ještě jednou a to v roce 2006. O druhý triumf se postarala dvojice Heikki Kovalainen a Marcus Grönholm. Finsko se tak v historické tabulce dělí o druhé místo spolu s Francií. "Země galského kohouta" oslavila první vítězství v roce 2000, kdy ji reprezentovali Yvan Muller, Gilles Panizzi a motocyklový závodník Regis Laconi. Druhý triumf přidali v ročníku 2004. O ten se zasloužili Sébastien Loeb s Jeanem Alesim. Na prvním místě před Finy a Francouzi je ale suverénně Německo, které v této soutěži vyhrálo již osmkrát. Poprvé se tak stalo roku 2007, kdy jeho barvy hájili nejúspěšnější pilot Formule 1 Michael Schumacher s tehdy vycházející hvězdou Sebastianem Vettelem. Tato dvojice přidala v letech 2008-2012 dalších pět vítězství. Po sedmé se Němci radovali v loňském ročníku, kdy je po zranění Pascala Wehrleina v závodě jednotlivců reprezentoval pouze Sebastian Vettel a osmé vítězství vybojovali včera René Rast s Timem Bernhardem. Bylo to poprvé, co u vítězství německého týmu nebyl ani jeden z dvojice Michael Schumacher-Sebastian Vettel.

skupina A

Do skupiny A bylo vylosováno Německo(René Rast, Timo Bernhard), Latinská Amerika(Juan Pablo Montoya, Hélio Castroneves), USA(Ryan Hunter-Reay, Josef Newgarden) a Mexiko(Memo Rojas, Abraham Calderón).

Skupinu měl zahájit duel mezi René Rastem a Ryanem Hunter-Reayem. Již na startu ale potkali Hunter-Reaye technické potíže, kvůli nimž byla tato jízda odsunuta. Na řadu tak přišli Timo Bernhard s Josefem Newgardenem. V tomto souboji zvítězil Bernhard a získal pro Německo první bod. Dále se uskutečnilo první střetnutí Latinské Ameriky a Mexika. V něm Juan Pablo Montoya porazil Abrahama Calderóna a potíže neměl v další jízdě ani Montoyův týmový kolega Hélio Castroneves, který zdolal Mema Rojase. První kolo skupiny A zakončil odložený souboj Reného Rasta a Ryana Hunter-Reaye. I z tohoto klání vyšlo vítězně Německo. Po prvním kole skupiny A se tak o první místo dělily Německo s Latinskou Amerikou, které v prvním kole zvítězili ve všech jízdách. Naopak bez bodů byly po prvním kole USA s Mexikem.

V první jízdě druhého kola skupiny A se utkali Timo Bernhard s Memo Rojasem. Podle očekávání zvítězil Bernhard. Po této dvojici změřili síly Juan Pablo Montoya a Ryan Hunter-Reay. Úspěšnější byl Montoya a udržel latinskoamerickou neporazitelnost. Tu ovšem zničil v dalším duelu Josef Newgarden, který porazil Hélia Castronevese a získal první bod pro USA. Poslední jízdou druhého kola bylo klání mezi Reném Rastem a Abrahamem Calderónem. Rast se stejně jako Bernhard se svým mexickým soupeřem vypořádal. Německo tak i po druhém kole zůstalo stoprocentní a vedlo skupinu A se čtyřmi body. Na druhém místě byla Latinská Amerika, která po Castronevesově zváhání s Newgardenem měla o jedno vítězství méně než Německo. USA byla právě díky Josefu Newgardenovi na třetí pozici a poslední čtvrté místo patřilo Mexiko, jenž stále zůstávalo na nule a v té chvíli již nemělo ani matrmatickou šanci na postup.

Poslední kolo skupiny C odstartoval severoamerický souboj Mexika a USA. Lépe začalo Mexiko. Abraham Calderón totiž porazil Ryana Hunter-Reaye, čímž získal první bod pro Mexiko a zároveň okradl USA o postupové naděje. Ve druhém duelu USA s Mexikem již ale zvítězilo USA, když Josef Newgarden zdolal Mema Rojase. USA tak ve skupině A skončila na třetím místě se dvěma body. Mexiko s jednou výhrou skončilo na posledním čtvrtém místě. V posledním klání skupiny A šlo o přímý postup do semifinále.Proti sobě se totiž postavilo Německo, které mělo v té chvíli na kontě čtyři body a Latinská Amerika, která měla o bod méně a stále mohla ve skupině zvítězit. Tuto naději měla i po první jízdě, neboť Juan Pablo Montoya zdolal Reného Rasta a získal pro Latinskou Ameriku čtvrtý bod, díky kterému na tom byla bodově stejně jako Německo. O vítězi skupiny tak musela rozhodnout bitva Tima Bernharda a Hélia Castronevese. Za ní akonec vyšel vítězně německý závodník a získal tak pro Německu vítězství ve skupině A a přímý postup do semifinále. Latinská Amerika skončila druhá se čtyřmi body, do semifinále ale nakonec také postoupila, neboť nakonec byla lepším z druhých týmů skupin A a B.

skupina B

Ve skupině B si to o pstup rozdaly Nordic Team(Tom Kristensen, Petter SSolberg), Švédsko(Johan Kristoffersson, Joel Eriksson), Velká Británie(David Coulthard, Lando Norris) a také Sim Racers Team, jehož reprezentovali virtuální závodnící Rudy Van Buren a vítěz eROC Enzo Bonito.

Jako první se utkaly Nordic Team a právě Sim Racers Team. Tento duel dopadl podle očekávání.Zatímco v první jízdě si Tom Kristensen poradil s Rudym Van Burenem, ve druhém zdolal Petter Solberg Enza Bonita a Nordic Team tak v prvním kole získal dva body. Další klání se odehrálo mezi Velkou Británií a Švédskem, které možná trochu překvapivě skončilo vítězstvím 2:0 pro Švédsko. V prvním souboji se proti sobě postavili nejlepší dva závodníci loňské sezony evropské Formule 3 Lando Norris a Joel Eriksson. Výsledek duelu se ale tentokrát lišil od celkového pořadí loňské sezony tohoto šampionátu a úspěšnější byl Eriksson. Švédsko zvítězilo i ve druhé jízdě, kde úřadující šampion WRX Johan Kristoffersso zdolal Davida Coultharda. Po prvním kole se tak nacházely na děleném prvním místě Nordic Team a Švédsko. Velká Británie a Sim Racers Team neměly na kontě jediný bod.

Druhé kolo začalo duelem dvou do té doby neporažených týmů, kterými byly Nordic Team a Švédsko. První jízdu opanoval Nordic Team. Tom Kristensen uštědřil porážku Joelu Erikssonovi. Pomsta na sebe ale nenechala dlouho čekat a druhé klání patřilo Johanu Kristofferssonovi, který v souboji dvou šampionů WRX zdolal Pettera Solberga. V posledním souboji druhého kola nastoupily Velká Británie a Sim Racers Team. Hned v prvním duelu došlo k překvapení. Ricky Van Buren totiž zaskočil Landa Norrise a získal první bod pro Sim Racers Team. Naopak Velká Británie stále zůstávala bez bodů. Ten si ovšem připsala hned v dalším duelu, kdy David Coulthard porazil Enza Bonita. Po druhém kole se o první místo stále dělily Nordic Team se Švédskem, které měly po třech bodech. Naděje na postup ale stále žila také u Sim Racers Teamu a u Velké Británie. Tyto týmy měly na svém kontě jeden bod.

Třetí kolo zahájil duel Švédska a Sim Racers Teamu. V něm opět překvapil Rudy Van Buren, který pokořil v prvním duelu Joela Erikssona, čímž získal pro Sim Racers Tean druhý bod a stále držel při životě jeho naději na postup. Ta ale nakonec umřela hned v dalším klání. V něm totiž Enzo Bonito nestačil na Johana Kristofferssona, který získal pro Švédy čtvrté vítězství. Poslední souboj se odehrál mezi Nordic Teamem a Velkou Británií. Lépe začali Britové, když Lando Norris po porážkách s Joelem Erikssonem a Rudym Van Burenem konečně zvítězil. Jeho obětí se stal Tom Kristensen. Další souboj mezi Davidem Coulthardem a Petterem Solbergem musel být nejprve odložen, neboť na voze vicemistra světa Formule 1 z roku 2001 se objevily technické problémy. Později se jízda opakovala a zvítězil v ní Petter Solberg. To znamenalo, že Švédsko a Nordic Team měly i po skončení skupinových bojů shodný počet čtyř bodů. Vítězem skupiny se ovšem díky lepší časům stal Nordic Team. Švédsko skončilo na druhém místě se stejným počtem bodů jako Latinská Amerika, která se umístila na druhém místě skupiny A. Zde opět přišly ke slovu zajeté časy, které rozhodly ve prospěch latinskoamerického týmu a Švédsko se tak do vyřazovacích bojů nepodívalo. Jistě by si Švédové zasloužily postoupit, ale v semifinále je místo pouze pro čtyři týmy. Kromě Švédska zařadily do skupiny nepostupujících také Velká Británie a Sim Racers Team, kteří získaly po dvou bodech.

skupina C

Skupina C byla na rozdíl od skupin A a B pouze tříčlenná a do semifinále z ní mohl postoupit pouze jediný tým. Skupina C byla složena z týmů z Blízkého východu, kterými byly domácí Saudská Arábie(Yazeed Al-Rajhi, Ahmed Bin Khanen), Spojené Arabské Emiráty(Khalid Al Qassimi, Khaled Al Qubaisi) a Libanon(Karl Masaad, Mansour Chebli).

Jako první přišel na řadu souboj Saudské Arábie a Spojených Arabských Emirátů. První jízda přinesla bod Spojeným Arabským Emirátům. Khaled Al Qubaisi porazil Yazeeda Al-Rajhiho. Ve druhém souboji těchto zemí ale zase bodovala Saudská Arábie, když si Ahmed Bin Khanen poradil s Khalidem Al Qassimim. Ve druhém duelu jsme opět viděli Saudskou Arábii, které se tentokrát postavil Libanon. Duel začal lépe pro Libanon, když Karl Masaad porazil Yazeeda Al-Rajhiho. Saudská Arábi ovšem Libanonu tuto porážku vyhrála hned záhy, neboť Ahmed Bin Khanen hned v následující jízdě zvítězil nad Mansourem Cheblim. V posledním duelu skupiny se střetly Spojené Arabské Emiráty a znovu Libanon. V prvním duelu se utkali Khaled Al Qubaisi Karl Masaad. Úspěšnější byl arabskoemirátský závodník. Po druhé jízdě byl ale opět šťastnější Libanon a to zásluhou Mansoura Chebliho, který proťal cílovou pásku dříve než jeho soupeř Khalid Al-Qassimi. Skupina C tak skončila opravdu kuriozních výsledkem. Jak Saudská Arábie, tak Spojené Arabské Emiráty a Libanon totiž měly na svém kontě dva triumfy. Opět tedy přišly ke slovu hodnoty časů, které byly nejlepší v případě domácího týmu a twn tak postoupil mezi nejlepší čtveřici.

semifinále

Výsledky základních skupin určily dvě semifinálové dvojice. V prvním semifinále se utkali obhájci vítězství z Německa se Saudskou Arábií a ve druhém semifinálovém souboji se o finále popraly Nordic Team a tým Latinské Ameriky.

Souboj Německa a domácího týmu zahájili René Rast a Yazeed Al Rajhi. Lépe se s první semifinálovou jízdou vypořádal Rast, který tak dostal Německo do vedení 1:0. Ve druhé jízdě změřili síly Timo Bernhard a Ahmed Bin Khanen. I zde byl úspěšnější reprezentant německého týmu. V prvním semifinálovém duelu tak k žádnému překvapení nedošlo. Německo zvítězilo nad domácím týmem Saudské Arábie 2:0 a postoupilo do finále.

Ve druhém semifinále se utkali Nordic Team spolu s Latinskou Amerikou. Úvodní jízda se vydařila lípe Latinoameričanům. Juan Pablo Montoya totiž v repríze loňského finále závodu jednotlivců zdolal Toma Kristensena a Latinská Amerika v tu chvíli vedla 1:0. Ve druhém klání proti sobě stáli Petter Solberg a Hélio Castroneves, který mohl v případě vítězství poslat Latinskou Ameriku do finále. Cílovou čáru ovšem jako první protnul Petter Solberg, čímž vyrovnal na 1:1 a poslal duel mezi seveřany a Latinskou Amerikou do prodloužení. V tom proti sobě nastoupili vítězové z předchozích dvou jízd Juan Pablo Montoya a Petter Solberg. Z vítězství se nakonec radoval Kolumbijec a do finále tak výhrou 2:1 nad Nordic Teamem postoupila Latinská Amerika.

finále

Do finálového souboje se propracovaly týmy Německa a Latinské Ameriky. V zahajovacím souboji nastoupily René Rast a Juan Pablo Montoya. Vítězství si připsal René Rast a Německo vedlo 1:0. Ve druhém klání si to o výhru rozdali Timo Bernhard a Hélio Castroneves. Brazilský trojnásobný vítěz Indy 500 Bernharda porazil, čímž prodloužil finále o rozhodující třetí zápas, ve kterém znovu nastoupil. Jeho soupeřem byl ale nyní René Rast. Jednalo se o velmi těsný souboj, poté ovšem Castroneves v nájezdu do druhého okruhu kolidoval se zdí, čímž ztratil spoustu času a vítězem třetí jízdy se tak stal René Rast, který tak rozhodl o osmém vítězství Německa v historii Poháru národů.

Závod šampionů bude dnes pokračovat závodem jednotlivců, který odstartuje ve 14:00. Vítězství bude obhajovat jeden z neúspěšných finalistů Poháru národů Juan Pablo Montoya, který loni v Miami zdolal ve finále Toma Kristensena, pro něhož to byla loni již pátá finálová účast, avšak ani z jedné se mu nepodařilo odejít vítězně. První finálovou porážku si připsal roku 2005 se Sébastienem Loebem. Roku 2011 mu uštědřila porážku další francouzská hvězda WRC Sébastien Ogier a o rok později rovněž podlehl ve finále Francouzovi, tentokrát pilotovi Formule 1 Romainu Grosjeanovi. V roce 2015 nestačil na Sebastiana Vettela a loni mu uštědřil porážku Juan Pablo Montoya. Dokáže dnes legenda závodu 24 hodin Le Mans toto prokletí zlomit? Nebo obhájí loňské prvenství Juan Pablo Montoya? Anebo na stupeň nejvyšší vystoupá někdo úplně jiný? To můžete slerdovat od 14:00 také na naší stránce, která vám stejně jako včera v případě Poháru národů přinese online reportáž i z individuálního závodu.

Formule 4 SAE: V prvním závodě zvítězil Weerts

3. února 2018, 00:01 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Formule 4 SAE: V prvním závodě zvítězil Weerts
Belgičan si tak upevnil své vedení v šampionátu.

Další motoristickou akcí, která se během tohoto víkendu koná, je čtvrtý podnik arabskoemirátského šampionátu Formule 4 na okruhu Yas Marina v Abu Dhabí. Již včera zde jezdci odjeli tři volné tréninkové jízdy, ve kterých zvítězili syn Ralfa Schumachera David Schumacher, Charles Weerts a Caio Collet. Dnes byly na programu čtvrtý volný trénink, kvalifikace a také první závod víkendu.

čtvrtý volný trénink

Čtvrtý volný trénink opanoval vedoucí muž šampionátu Charles Weerts s časem 2:10,672. Na druhém místě skončil s téměř půlsekundovou ztrátou Caio Collet. Třetí čas zajel Lucas Petersson. David Schumacher se umístil na čtvrté pozici. Z českých závodníků se v posledních tréninkových jízdách dařilo více Petru Ptáčkovi, který obsadil pátou příčku. Druhý český zástupce a zároveň druhý muž celkového pořadí Tom Beckhäuser skončil na šestém místě. Kompletní výsledky čtvrtého volného tréninku si můžete prohlédnout zde.

kvalifikace

V kvalifikaci zajel nejrychlejší čas Caio Collet. Jeho nejrychlejší kolo mělo hodnotu 2:10,756. O dvě desetiny sekundy pomalejší byl tentokrát vítěz čtvrtého volného tréninku a lídr šampionátu Charles Weerts, který v kvalifikačních bojích obsadil druhé místo. Na třetím místě skončil David Schumacher. Petr Ptáček byl opět lepším z dvojice Čechů a zajel sedmý čas. Tom Beckhäuser obsadil devátou pozici. Celé výsledky kvalifikace najdete na tomto odkazu.

1.závod

V prvním závodě víkendu si pro již třetí triumf v sezoně dojel Charles Weerts, díky čemuž si upevnil vedení v šampionátu. Jako druhý dojel po startu z pole position do cíle se zhruba dvousekundovou ztrátou Caio Collet. Na nejnižší z trojice stupňů vítězů vystoupil po závodě David Schumacher. Syn vítěze šesti velkých cen Formule 1 a zároveň synovec nejúspěšnějšího pilota Formule 1 v její celé historii dokončil závod na třetím místě. Český souboj stejně jako v předchozích jízdách vyhrál i v závodě Petr Ptáček, který do cíle přijel jako pátý se ztrátou 25 vteřin na vítězného Weertse. Tom Beckhäuser dojel do cíle šestý hned za Ptáčkem, na kterého ztratil zhruba tři vteřiny. Vítěz závodu Charles Weerts si zároveň připsal i nejrychlejší kolo závodu.

výsledky prvního závodu
pořadí jezdec tým ztráta
1. Charles Weerts Dragon Motopark F4  
2. Caio Collet Silberpfeil Energy Dubai +1,914
3. David Schumacher Rasgaira Motorsports +8,011
4. Sami Taoufik Silberpfeil Energy Dubai +23,922
5. Petr Ptáček Rasgaira Motorsports +25,087
6. Tom Beckhäuser Cram Motorsport +28,478
7. Lucas Alecco Roy Dragon Motopark F4 +29,459
8. Lucas Petersson Silberpfeil Energy Dubai +29,851
9. Niklas Krütten BWT Mücke Motorsport +30,569
10. William Alatalo BWT Mücke Motorsport +40,755
11. Amaury Cordeel Dragon Motopark F4 +43,794
12 Laszlo Toth DR Formula +1:19,928
13. Mikhail Spiridinov GDL Racing 1:50,611

Po dnešním triumfu navýšil Charles Weerts svůj náskok v čele šampionátu na 20 bodů. Nyní jich na svém kontě má 183. Na druhé pozici i nadále zůstává český závodník Tom Beckhäuser(163 bodů) a ke změně nedošlo ani na třetí pozici, na níž se udržel Švéd Lucas Petersson(142 bodů). David Schumacher se po dnešním závodě posunul na čtvrtou pozici(135 bodů). Petru Ptáčkovi stále patří šestá příčka(72 bodů).

pořadí v šampionátu po prvním závodě víkendu
pořadí jezdec tým body
1. Charles Weerts Dragon Motopark F4 183
2. Tom Beckhäuser Cram Motorsport 163
3. Lucas Petersson Silberpfeil Energy Dubai 142
4. David Schumacher Rasgaira Motorsports 135
5. Olli Caldwell Silberpfeil Energy Dubai 123
6. Petr Ptáček Rasgaira Motorsports 72
7. Lucas Alecco Roy Dragon Motopark F4 68
8. Caio Collet Silberpfeil Energy Dubai 63
9. Leon Köhler Rasgaira Motorsports 58
10. Amaury Cordeel Dragon Motopark F4 35
11. Patrik Pasma Silberpfeil Energy Dubai 32
12. Sami Taoufik Silberpfeil Energy Dubai 28
13. Logan Hannah Dream Racing 22
14. Marzio Moretti Silberpfeil Energy Dubai 8
15. Niklas Krütten BWT Mücke Motorsport 2
16. William Alatalo BWT Mücke Motorsport 1

Zítra se na okruhu Yas Marina uskuteční druhý závod(7:35), třetí závod(11:35) a také čtvrtý závod(1615), který uzavře čtvrtý podnik sezony 2017-2018. Všechny časové údaje jsou uvedeny ve středoevropském čase.

MRF Challenge Formule 2000: V kvalifikaci zvítězil Martono

2. února 2018, 22:34 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - MRF Challenge Formule 2000: V kvalifikaci zvítězil Martono
Indonéský závodník vyrazí do zířejšího závodu z pole position.

V indickém Chennai na okruhu Madras se během tohoto víkendu koná poslední podnik sezony 2017-2018 šampionátu MRF Challenge Formule 2000. Dnes závodníci absolvovali dva volné tréninky a také kvalifikaci.

první volný trénink

Víkend zahájil nejlépe lídr šamoionátu Felipe Drugovich, který je velmi blízko k dosažení titulu šampiona. Brazilec totiž zajel nejrychlejší čas prvního volného tréninku. Jeho nejlepší kolo mělo hodnotu 1:30,771. Druhé místo obsadil Rinus Van Kalmthout se ztrátou 239 tisícin sekundy. Na třetí pozici skončil Presley Martono. V sérii závodí také dva závodníci, jenž jsou v příbuzenském poměru s bývalými piloty Formule 1. Tím prvním je Venezuelan Manuel Maldonado, jehož bratrancem je bývalý pilot týmů Williams a Lotus ve Formuli 1 Pastor Maldonado. Druhou zajímavou tváří je Francouz Louis Gachot. Jedná se o syna belgicko-francouzského bývalého pilota Formule 1 Bertranda Gachota, který v královně motorsportu působil v letech 1989-1995 a fanoušci si ho pamatují jako pilota, který defacto umožnil vstoupit do Formule 1 legendárnímu Michaelu Schumacherovi, když byl v roce 1991 zatčen kvůli napadení taxikáře a pro Velkou cenu Belgie 1991 jej v kokpitu britské stáje Jordan nahradil právě "Schumi". Lepším z této dvojice byl v prvním volném tréninku Manuel Maldonado, který zajel osmý čas. Louis Gachot skončil desátý.

výsledky prvního volného tréninku
pořadí jezdec čas
1. Felipe Drugovich 1:30,771
2. Rinus Van Kalmthout 1:31,010
3. Presley Martono 1:31,218
4. Julien Falchero 1:31,344
5. Harri Jones 1:31,581
6. Danial Frost 1:31,655
7. Pavan Ravishankar 1:31,844
8. Manuel Maldonado 1:31,940
9. Dylan Young 1:31,983
10. Louis Gachot 1:32,199
11. Michelangelo Amendola 1:32,330
12. Alex Karkosik 1:32,714
13. Kurt Hill 1:33,202
14. Robert Megennis 1:33,250
15. Perdana Putra Minang 1:33,448
16. Henning Enqvist 1:33,647
17. Nazim Azman 1:34,514
18. Richard Wagner 1:35,309

druhý volný trénink

Ve druhém volném tréninku zvítězil Presley Martono. Na druhém místě skončil stejně jako v prvním volném tréninku nizozemský pilot Rinus Van Kalmthout, kterému k vítězství chybělo pouhých 32 tisícin sekundy. Vítěz prvního volného tréninku a zároveň vedoucí muž šampionátu Felipe Drugovich tentokrát obsadil třetí pozici. Jeho ztráta na nejrychlejšího Martona činila tři desetiny sekundy. Louis Gachot ve druhém volném tréninku zajel velmi solidní pátý čas. Manuel Maldonado skončil na jedenáctém místě.

výsledky druhého volného tréninku
pořadí jezdec čas
1. Presley Martono 1:30,595
2. Rinus Van Kalmthout 1:30,627
3. Felipe Drugovich 1:30,909
4. Julien Falchero 1:30,983
5. Louis Gachot 1:31,204
6. Alex Karkosik 1:31,245
7. Pavan Ravishankar 1:31,461
8. Harri Jones 1:31,606
9. Dylan Young 1:31,683
10. Danial Frost 1:31,783
11. Manuel Maldonado 1:32,049
12. Robert Megennis 1:32,170
13. Henning Enqvist 1:32,311
14. Michelangelo Amendola 1:32,339
15. Nazim Azman 1:32,406
16. Kurt Hill 1:32,715
17. Perdana Putra Minang 1:33,015
18. Richard Wagner 1:33,674

kvalifikace

Presley Martono se na čele udržel i po kvalifikačních bojích a vyjel si pole position pro první a také třetí závod víkendu. Spolu s ním odstartuje z první řady v těchto dvou závodech také lídr šampionátu Felipe Drugovich, který v kvalifikaci skončil na druhém místě. Třetí pozici obsadil Rinus Van Kalmtouth. Louis Gachot se umístil na sedmé pozici a Manuel Maldonado obsadil třinácté místo.

výsledky kvalifikace
pořadí jezdec čas
1. Presley Martono 1:30,017
2. Felipe Drugovich 1:30,377
3. Rinus Van Kalmthout 1:30,468
4. Julien Falchero 1:30,740
5. Pavan Ravishankar 1:30,878
6. Danial Frost 1:30,903
7. Louis Gachot 1:30,922
8. Alex Karkosik 1:31,082
9. Harri Jones 1:31,178
10. Henning Enqvist 1:31,307
11. Robert Megennis 1:31,383
12. Dylan Young 1:31,383
13. Manuel Maldonado 1:31,531
14. Michelangelo Amendola 1:31,924
15. Nazim Azman 1:32,113
16. Perdana Putra Minang 1:32,118
17. Richard Wagner 1:32,759
18. Kurt Hill 1:33,177

Zítra se v Madrasu uskuteční hned dva závody. Ten první odstartuje v 6:15 a druhý začne v 10:30 středoevropského času.

ONLINE: Závod šampionů 2018-Pohár národů

2. února 2018, 17:29 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - ONLINE: Závod šampionů 2018-Pohár národů
Sledujte společně s námi letošní Závod šampionů. Dnes je na programu Pohár národů.

17:28-Vítejte u online reportáže z prvního dne Závodu šampionů. Dnes se uskuteční Pohár národů, který odstartuje v 18:00.

17:34-Vítězství bude dnes obhajovat německý tým, který v loňském roce triumfoval spolu se Sebastianem Vettelem, který musel celý Pohár národů absolvovat sám z důvodu zranění jeho týmového kolegy Pascala Wehrleina při závodě jednotlivců, který se konal den předtím.

17:39-V letošním roce ale bude mít tým Německa zcela jinou podobu. Její barvy budou hájit úřadující šampion DTM René Rast a loňský šampion WEC Timo Bernhard.

17:47-Letošního ročníku Poháru národů se zúčastní celkem jedenáct týmů, které budou rozlosovány do tří skupin. Zatímco skupiny A a B budou čtyřčlenné, skupina C se skládá pouze ze tří členů. Ve skupině A tvoří Německo, Latinská Amerika, Švédsko a Mexiko, skupinu B Nordic Team, Velká Britáie, Švédsko a Sim Racers Team. Ve skupině C si to rozdají Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty a Libanon. Do semifinále postoupí celkem čtyři týmy, kterými budou vítězové jednotlivých skupin a lepší z druhých týmů ve skupinách A a B.

17:57-První souboj se odehraje mezi Německem a USA. V první jízdě se proti sobě postaví René Rast a Ryan Hunter-Reay, ve druhé jízdě změří síly Timo Bernhard a Josef Newgarden.

18:20- Již za sebou máme první kolo skupiny A. Souboj mezi Ryanem Hunter-Reayem a René Rastem byl kvůli potížím Hunter-Reaye na startu odložen a Pohár národů tak zahájili Timo Bernhard s Josefem Newgardenem. Ačkoli šlo o těsnou bitvu, z vítězství se radoval Bernhard. Newgarden navíc obdržel pětivteřinovou penalizaci za kontakt s bariérou. V další jízdě zahájili duel Latinské Ameriky a Mexika Juan Pablo Montoya a Abrahám Calderon. Dvojnásobný vítěz Indy 500 si bez větších potíží s Mexičanem poradil. Stejný osud potkal v další jízdě také Calderonova týmového kolegu Mema Rojase, který podlehl Héliu Castronevesovi. Po souboji mezi Latinskou Amerikou a Mexikem konečně přišla na řadu odložená jízda mezi Rastem a Hunter-Reayem, v níž Rast dojel Německu pro druhý bod. Po prvním kole skupiny A tak jsou jasně na čele Německo a Latinská Amerika, které mají po dvou bodech. Mexiko a USA zatím bez bodů.

18:28-Skupina B začala soubojem mezi Tomem Kristensenem a hvězdou virtuálních závodů Rudym Van Burenem. Překvapení se nekonalo a Kristensen získal bod pro Nordic Team.

18:30-Nordic Team vítězí i ve druhém souboji proti Sim Racers Teamu. Petter Solberg poráží vítěze eROC Enza Bonita.

18:32-Po souboji Nordic Teamu a Sim Racers Teamu se nyní utká Velká Británie se Švédskem. Lépe tento souboj zahajují Švédové. V první jízdě se proti sobě utkali dva nejlepší piloti loňského ročníku evropské Formule 3 Lando Norris a Joel Eriksson. Úspěšnější byl Eriksson.

18:35-Švédové získávají i druhý bod a to zásluhou úřadujícího šampiona WRX Johana Kristofferssona, který porazil veterána Davida Coultharda. V tomto klání tak možná trochu překvapivě získává Švédsko dva body, zatímco Velká Británie odchází s prázdnou. Po prvním kole skupiny B jsou na postupových pozicích Nordic Team a Švédsko. Oba týmy mají po dvou bodech. Velká Británie a Sim Racers Team nedokázali v prvním kole ukořistit body.

18:39-Nyní nás čeká druhé kolo skupiny A, které zahájí souboj zatím stoprocentních Němců a Mexičanů, kteří v prvním kole neporazili Latinskou Ameriku ani jednou.

18:43-A ani v úvodní jízdě tohoto duelu Německo nepoznává chuť porážky, neboť Timo Bernhard poráží Mema Rojase.

18:46-Po Bernhardovi s Rojasem se nyní utkali Montoya s Hunter-Reayem. Úspěšnější byl Montoya a udržel stoprocentní bilanci Latinoameričanů. Německo s Latinskou Amerikou mají semifinále na dosah.

18:49-Neporazitelnost Latinské Ameriky ale končí v dalším duelu mezi loňskými týmovými kolegy u týmu Penske v Indycar, kde Josef Newgarden poráží Hélia Castronevese. USA si tak připisuje první bod.

18:51-V duelu Reného Rasta a Abrahama Calderóna vítězí úřadující šampion DTM. Po druhém kole je na čele skupiny A Německo se čtyři vítězstvími. Druhá je Latinská Amerika, která má o jednu výhru méně. Třetí místo patří USA s jednou výhrou. Mexiko zatím bylo poraženo ve všech čtyřech případech a již nemá naději na postup.

18:55-Druhé kolo skupiny B otevírá severský souboj mezi Nordic Teamem a Švédskem. V prvním duelu jen velmi těsně poráží Tom Kristensen Joela Erikssona a udržuje neporazitelnost Nordic Teamu, kterou naopak Švédsko ztrácí.

18:57-V dalším duelu ovšem Joela Erikssona pomstil Johan Kristoffersson, který v souboji šampionů WRX porazil Pettera Solberga. Švédsko a Nordic Team se tak znovu dělí o první místo skupiny B. Oba týmy získaly zatím tři výhry.

18:59-Druhé kolo skupiny B pokračuje kláním mezi Velkou Británií a Sim Racers Teamem. Hned v prvním duelu se rodí překvapení, neboť Rudy Van Buren poráží talentovaného Landa Norrise. Sim Racers Team získává první bod, zatímco Velká Británie zůstává stále s nulou.

19:04-Druhý souboj již skončil podle očekávání, David Coulthard zdolal Enza Bonita. Po druhém kole skupiny B se dělí o první místo Nordic Team se Švédskem(3 body), jeden bod mají týmy Velké Británie a Sim Racers.

19:06-Nyní si to rozdají USA s Mexikem. USA za určitých okolností stále může postoupit.

19:09-Tyto postupové naděje ovšem právě pohasly. Abraham Calderón totiž poráží Ryana Hunter-Reaye, čímž získává první bod pro Mexiko a bere USA postupové naděje.

19:11-Ve druhém severoamerickém duelu Josef Newgarden zdolává Mema Rojase. O pořadí na nepostupových pozicích skupiny B je rozhodnuto. USA končí se dvěma body třetí, zatímco Mexiko s jedním bodem na posledním čtvrtém místě. Nyní se utkají Německo a Latinská Amerika. V tomto klání se rozhodne, kdo bude přímým postupujícím do semifinále. Momentálně je na prvním místě se čtyřmi body Německo, zatímco Latinská Amerika je druhá a má na svém kontě tři prvenství.

19:14-A v prvním souboji Juan Pablo Montoya poráží Reného Rasta, čímž získává čtvrtý bod pro Latinskou Ameriku, která se tak vyrovnává Německu v počtu bodů. O vítězi skupiny A a zároveň přímém postupujícím do semifinále rozhodne klání mezi Timem Bernhardem a Héliem Castronevesem.

19:17-Timo Bernhard nedovolil Héliu Castronevesovi, aby ukradl Německu přímý postup a trojnásobného vítěze Indy 500 poráží. Skupinu A tak vyhrává s pěti body Německo, které se v semifinále popere o postup do finále s vítězem skupiny C. Na druhém místě končí se čtyřmi výhrami Latinská Amerika, která ovšem stále může postoupit. Připomínáme, že do semifinále spolu s vítězi skupin postupuje lepší z druhých týmů ve skupinách A a B.

19:20-Nyní je před námi poslední kolo skupiny B, ve které mají naději na postup stále všechny čtyři týmy. Třetí kolo začne duelem Švédska a Sim Racers Teamu.

19:22-A v prvním duelu vítězí Ricky Van Buren, neboť Joel Eriksson hned v první zatáčce po startu. havaroval. Tým virtuálních závodníků si tak připisuje již druhé vítězství.

19:28-Ve druhém klání Švédska a Sim Racers Teamu Johan Kristoffersson pokořil Enza Bonita a Sim Racers Team tak ve vyřazovacích bojích neuvidíme. Skupinu B momentálně vede Švédsko se 4 body, druhý je Nordic Team se 3 body, třetí Sim Racers Team se dvěma body a poslední Velká Británie, která má na kontě jen jedno vítězství a stejně jako Sim Racers již nemůže postoupit.

19:30-Duel Velké Británie a Nordic Teamu zahajuje vítězstvím Lando Norris, který poráží Toma Kristensena. Velká Británie tak nyní vyrovnává v počtu vítězství Sim Racers Team.

19:32-Pokud si chce Nordic Team udržet naději na postup, musí nyní Petter Solberg porazit Davida Coultharda.

19:35-V této jízde ovšem potkávají Davida Coultharda technické problémy a duel se bude později opakovat.

19:40-Mezitím nám duelem mezi Saudskou Arábií a Spojenými Arabskými Emiráty začala skupina C. V první jízdě získávají po vítězství Khaleda Al Qubaisiho nad Yazeedem Al-Rajhim bod Spojené Arabské Emiráty.

19:42-Ve druhé jízdě ovšem Saudská Arábie vrací úder. Ahmed Bin Khanen toti poráží Khalida Al Qassimiho.

19:48-Saudskou Arábii uvidíme i v následujícím duelu, kde se utká s Libanonem. Ten ale nezahajuje vůbec dobře, neboť Yazeed Al Rajhi prohrává s Karlem Massadem, který tak získává první bod pro Libanon. Mezitím se uskutečnil odložený duel mezi Solbergem a Coulthardem, ve kterém zvítězil Solberg a získává tak čtvrtý bod pro Nordic Team. Ten tak končí stejně jako Švédsko se čtyřmi body. O třetí místo se ve skupině B dělí Sim Racers a Velká Británie, kteří zvítězili dvakrát.

19:52-Pokračuje duel Saudská Arábie-Libanon. V další jízdě si připisuje bod Saudská Arábie, neboť Ahmed Bin Khanen jasně poráží Mansoura Chebliho.

19:57-Další souboj se uskuteční mezi Spojenými Arabskými Emiráty a Libanonem. Na úvod Khalid Al-Qassimi zdolává Karla Massada a získává bod pro Spojené Arabské Emiráty.

20:01-V další jízdě ale boduje Libanon, neboť Mansour Chebli poráží Khalida Al-Qassimiho. Dochází tak ke kuriozní situaci, kdy všechny tři týmy získali shodný počet dvou bodů. Skupinu ovšem vyhrává Saudská Arábie, která v semifinále vyzve Německo. Ve druhém semifinále se utká vítěz skupiny Švédsko a Latinská Amerika, jejíž bilance byla nakonec lepší než v případě Nordic Teamu, pro který tak rovněž Pohár národů končí.

20:16- Tak změna. Do semifinále postupuje nakonec jako vítěz skupiny B, nikoliv Švédsko, pro které Pohár národů končí. Omlouváme se za nedorozumění.

20:17- V prvním semifinálovém souboji jednoznačně vítězí Německo, které Saudskou Arábii porazilo 2:0. V první jízdě porazil René Rast Yazeeda Al-Rajhiho a ve druhé Timo Bernhard Ahmeda Bin Khanena. Německu tak chybí již jen jeden krok k obhajobě prvenství. Ve finále je čeká vítěz duelu Nordic Team-Latinská Amerika.

20:21-Ve druhém semifinále dojde k repríze loňského finále závodu jednotlivců.Utkají se Montoya a Kristensen.

20:22-A stejně jako loni Montoya poráží dánskou legendu vytrvalostních závodů, čímž posílá Latinskou Ameriku do vedení 1:0. Ve druhém duelu se proti sobě postaví Petter Solberg a Hélio Castroneves.

20:25-Ale Solberg odvrací hroznu vyřazení, když poráží Castronevese a posílá druhý semifinálový duel do prodloužení.

20:27-V rozhodujícím souboji tohoto semifinále se utkají vítězové z předchozích dvou jízd Juan Pablo Montoya a Petter Solberg.

20:32-A po velmi těsném souboji vítězí Juan Pablo Montoya. Ve finále se tak střetnou Německo a Latinská Amerika.

20:35-Finálový souboj zahájí Juan Pablo Montoya s René Rastem. Ve druhé jízdě se utkají Timo Bernhard a Hélio Castroneves.

20:39-První finálovou jízdu nakonec strhnul na svou stranu René Rast, který tak poráží Juana Pabla Montoyu. Německo nyní vede 1:0. Pokud se chce Latinská Amerika udržet ve hře, musí se Hélio Castroneves vypořádat s Timem Bernhardem.

20:43-A přesně to Hélio Castroneves dokázal! Zvítězil ve druhé jízdě a o tom, kdo vyhraje letošní ročník Poháru národů, rozhodne souboj Reného Rasta a Hélia Castronevese.

20:50-Třetí jízda patřila Renému Rastovi, který tak dojel Německu pro vítězství! Jedním z klíčových momentů, které rozhodly o výsledku, byl Castronevesův kontakt se zdí při nájezdu do druhého kola. Jedná se již o osmé vítězství Německa v Poháru národů. Je to ale poprvé, co se o triumf nezasloužil ani jeden z hvězdné dvojice Sebastian Vettel-Michael Schumacher. Tyto hvězdy Formule 1 získali společně pro Německo dohromady šest triumfů v letech 2007,2008,2009,2010,2011 a 2012. O sedmé vítězství Německa se v loňském ročníku postaral Sebastian Vettel sám. Dnešní podívanou, která byla bezesporu velmi zajímavá, ale letošní ročník Závodu šampionů nekončí. Již zítra se od 14:00 bude konat závod jednotlivců, ve kterém bude obhajovat prvenství z loňského roku Juan Pablo Montoya. I z tohoto klání vám přineseme online reportáž. Děkujeme všem, kteří dnes Pohár národů s námi sledovali.

Toyota Racing Series: V Taupu se dnes uskutečnily tři volné tréninky

2. února 2018, 15:00 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Toyota Racing Series: V Taupu se dnes uskutečnily tři volné tréninky
Dařilo se členovi juniorského programu Ferrari Robertu Schwartzmanovi.

V Taupu dnes pokračoval předposlední podnik letošní sezony zimní série Toyota Racing Series. Závodní víkend začal v Bruce Mclaren Motorsport Parku již včera, kdy byly v plánu první dva volné tréninky. Odjet byl ale nakonec pouze jeden, v němž zajel nejrychlejší čas Richard Verschoor. Dnes byly na programu třetí, čtvrté a také páté tréninkové jízdy.

Ve třetím volném tréninku zvítězil ruský závodník Robert Schwartzman. Osmnáctiletý junior Ferrari si připsal čas 1:25,630. Za ním o pouhých 75 tisícin sekundy zaostal další junior stáje z Maranella, domácí závodník Marcus Armstrong, který se nachází v čele šampionátu. Třetí skončil vítěz včerejších úvodních tréninkových jízd Richard Verschoor. Na prvních třech pozicích třetího volného tréninku se tak umístili nejlepší tři piloti celkového pořadí. Kompletní výsledky třetího volného tréninku najdete zde.

Robertu Schwartzmanovi patřil také čtvrtý volný trénink, v němž svůj čas z přechozího tréninku vylepšil o více než vteřinu. Jeho nejrychlejší kolo v tomto tréninku mělo hodnotu 1:24,426. Na druhé pozici skončil tentokrát se ztrátou 274 tisícin sekundy Brendon Leitch a třetí pozici obsadil Taylor Cockerton, jenž ztratil na Schwartzmana půl sekundy. Lídr šampionátu Marcus Armstrong tentokrát zajel až osmý nejrychlejší čas. Kompletní výsledky najdete zde.

V posledním volném tréninku vystřídal Schwartzmana na čele Cameron Das, který si připsal čas 1:23,844. Rus se tentokrát musel spokojit se druhým místem. Na Dase ztratil 81 tisícin sekundy. Třetí pozici obsadil Brendon Leitch. Do první trojice se ani tentokrát nevešel vedoucí muž šampionátu Marcus Armstrong. Ten se tentokrát umístil na čtvrté příčce, přičemž na svého krajana Leitche, který skončil třetí, ztratil pouhé čtyři tisíciny sekundy. Celou výsledkovou listinu pátého volného tréninku najdete tady.

Zítra se v Taupu uskuteční kvalifikace a také první závod. Zatímco kvalifikace začne při převodu na náš středoevropský čas již dnes ve 23:50, první závod víkend odstartuje ve 2:56 středoevropského času.

 

Co nás čeká o víkendu?

1. února 2018, 20:04 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Co nás čeká o víkendu?
Kromě Formule E a Závodu šampionů se budou konat i jiné motoristické podniky.

Letošní sezona Formule 1 začíná tradičně až na jaře. Stejně tak tomu je i v případě většiny motoristických šampionátu. I přesto ale nebude o nadcházejícím prvním únorovém víkendu o motorsport nouze.

Mezi motoristickými podniky, které jsou během víkendu na programu, dominují dvě. Tou první je Závod šampionů, jenž začne zítra Pohárem národů a vyvrcholí o den později závodem jednotlivců. V letošním roce během této exhibice bohužel neuvidíme žádného z aktivních pilotů Formule 1, jejichž absence byl tento podnik svědky naposledy roku 1998, kdy jej hostil španělský ostrov Gran Canaria. Z řad bývalých jezdců Formule 1 se ho zúčastní David Coulthard a Juan Pablo Montoya, který bude v letošním roce obhajovat triumf, který získal loni v Miami. V Poháru národů bude obhajovat vítězství Německo, které loni z důvodu zranění Pascala Wehrleina v závodě jednotlivců reprezentoval sám Sebastian Vettel. I přesto si ale dojel pro výhru. Pr letošním ročníku však Německo sestavilo kompletě nový tým, který budou tvořit úřadující šampion DTM René Rast a dvojnásobný šampion WEC s Porsche Timo Bernhard.

 

Další z dvojice nejzajímavějších motoristických událostí tohoto víkendu je podnik Formule E v hlavním městě Chile, v Santiagu. Půjde již o třetí podnik sezony 2017-2018, avšak o čtvrtý závod, jelikož úvodní podnik sezony, který se uskutečnil v prosinci v Hong Kongu, byl složen ze dvou závodů. Mezi vítěze se ve čtvrté sezoně zapsali zatím jen dva závodníci. Těmi jsou pilot stáje DS Virgin Racing Sam Bird, kterému patřil úvodní závod sezony v Hong Kongu, a Felix Rosenqvist. Švédský pilot stáje Mahindra zvítězil ve druhém hongkongském závodě, další triumf přidal před třemi týdny v Marrakeši a nyní mu patří první místo v šampionátu, ve kterém vede o 4 body právě před Samem Birdem. Na třetím místě se nachází s počtem 43 bodů Jean-Eric Vergne. Vstup do nové sezony příliš nevyšel šampionům z posledních dvou sezon, Sébastienu Buemimu a Lucasovi Di Grassimu. Švýcar je na tom ale pořád o poznání lépe než úřadující mistr světa. Pilotovi stáje Renault e.dams totiž v šampionátu patří s 22 body šestá příčka po jedenáctém a desátém místě v hongkongských jízdách a po "stříbru" v Marrakeši. To braziský úřadující šampion je po třech závodech stále bez bodů. Zatímco v hongkongských závodech obsadil pouze 17. a 14.místo, v Marrakeši z důvodu technických problémů závod nedokončil a pokud si chce udržet naději na obhajobu, musí v sobotu konečně zabrat.

Formule E se Závodem šampionů ale nebudou jedinými závody, které během víkendu uvidíme. Krom toho se bude závodit rovněž na Novém Zélandu. Tam se totiž v Bruce Mclaren Motorsport Parku v Taupu bude konat čtvrtý a zároveň předposlední podnik letošní sezony zimní série Toyota Racing Series. V čele novozélandského šampionátu je po třech podnicích domácí závodník a zároveň člen junioského programu Ferrari Marcus Armstrong, který má na svém kontě 591 bodů. Na druhé příčce se nachází ruský závodník a Armstrongův kolega v juniorském programu Ferrari Robert Schwartzman(550 bodů). Třetí místo patří Nizozemci Richardu Verschoorovi, který dosud nasbíral 521 bodů. První volný trénink se v Taupu uskutečnil již dnes a byl to právě sedmnáctiletý Nizozemec, který v něm zajel nejrychlejší čas. Druhý čas si připsal Marcus Armstrong a třetí skončil Brendon Leitch. Druhý muž šampionátu Robert Schwartzman obsadil pátou pozici. Odjet se dnes měl také druhý volný trénink, nakonec ovšem došlo k jeho zrušení.

Závodit se bude také na asijském kontinentu, kde se uskuteční hned dva formulové podniky. Tím prvním bude závěrečný podnik sezony 2017-2018 série formule MRF 2000, který se ukuteční v Indii na okruhu Madras. Před posledním podnikem sezony, který obsahuje hned čtyři závody, je v čele šampionátu s poměrně komfortním náskokem Felipe Drugovich, na jehož kontě je 260 bodů. Matrmatickou šanci na titul ale stále drží také druhý Presley Martono(174 bodů), třetí Julien Falchero(168 bodů) a čtvrtý Rinus Van Kalmthout(165 bodů).

Kromě okruhu Madras se formule objeví také na okruhu Yas Marina, kde se uskuteční čtvrtý podnik sezony 2017-2018 arabskoemirátského šampionátu Formule 4. Ten vede Belgičan Charles Weerts se 158 body. Hned za ním je ale se ztrátou pouhých tří bodů český závodník Tom Beckhäuser. Třetí pozice patří Lucasu Peterssonovi, který ztrácí na čelo šampionátu 20 bodů. Kromě Toma Beckhäusera startuje v tomto šampionátu také ještě jeden český zástupce a to Petr Ptáček, který se v šampionátu nachází na šesté pozici a dvakrát se mu také podařilo vystoupit na stupně vítězů. Ve startovní listině najdeme ještě jedno zajímavé jméno a tím je syn bývalého pilota Formule 1 Ralfa Schumachera David. Tomu v šampionátu patří paté místo a jednou se mu již podařilo zvítězit.

Patříte-li také mezi fanoušky i jiných než formulových závodů, tak i vy si během blížícího se víkendu přijdete na své. V Asii se neuskuteční pouze podniky dvou formulových sérií, ale také zde na okruhu v Sepangu vyvrcholí čtyřhodinovým závodem Asian Le Mans Series, kde stále není o šampionech jednotlivých tříd rozhodnuto. V kategorii LMP2 má velmi blízko k titulu posádka týmu Jackieho Chana Harrison Newey-Stephane Richelmi-Thomas Laurent, kteří zvítězili v úvodních dvou závodech v Zhuai a ve Fuji. V čele šampionátu mají náskok 18 bodů před celkově druhými jezdci druhého čínského týmu BBT Pipem Deranim, Anthonym Liuem a Davidem Rizzem, kteří jsou také stále ve hře o titul. Třetí pozice patří Jazemaanu Jaafarovi(40 bodů). Na čtvrtém místě se nachází dvojice hájící slovenské stáje ARC Bratislava Miro Konopka a Konstantins Calko. V kategorii LMP3 jsou na čele piloti stáje KCMG Josh Burdon, Louis Prette a Neric Wei, kteří mají 53 bodů. S pouhou jednobodovou ztrátou je ale na druhé pozici jezdci stáje Jackieho Chana Patrick Byrne a Guy Cosmo. Šanci na titul má ovšem také malajsijské duo Dominic Ang a Douglas Khoo, kterému se 40 body patří třetí místo a naděje žije rovněž v případě čtvrtého Hansse Lina. Ve třídě GT je na čele posádka Chaz Mostert-Jesse Krohn-Jun San Chen s 69 body. Na druhé pozici se se 60 body nachází Ollie Millroy a šanci na titul mají také třetí Massimiliano Wisser a Weian Chen, kteří na svém kontě mají 48 bodů. Tato italsko-čínská posádka již má zároveň jistý titul v kategorii GT-Am. V GT Cupu s největší pravděpodobností získá titul posádka Graeme Dowsett-John Curran-Will Bamber, která je zatím jedinou posádkou, jenž dokázala v rámci tohoto hodnocení bodovat.

O víkendu se bude konat ještě jeden vytrvalostní závod a to v Austrálii. U "protinožců" se uskuteční úvodní podnik letošní sezony Intercontinental GT Challenge, kterým bude závod 12 hodin Bathurst. V tomto půl dne dlouhém závodě se představí spousta hvězdných závodníků jako například Robin Frijns, který mimo jiné nahradí od letošní sezony Mattiase Ekströma v DTM, dále Augusto Farfus, sedminásobný šampion V8 Supercars Jamie Whincup, Romain Dumas anebo také několik bývalých pilotů Formule 1 jako Timo Glock, Pedro Lamy, Ivan Capelli a dokonce také Čech Tomáš Enge, který usedne za volant vozu Lamborghini Gallardo R-EX GT3.

Poslední zajímavá motoristická akce, kterou v tomto článku zmínime, je zejména pro fanoušky motocyklových závodů, konkrétně pro fanoušky motokrosu. V Oklandu se totiž uskuteční pátý podnik letošní sezony AMA Supercross. V kategorii 450SX je momentálně v čele šampionátu Jason Anderson(89 bodů) před Justinem Barciou(80 bodů) a Kenem Roczenem(77 bodů). Ve třídě 250SX vede Aaron Plesinger(92 bodů). Pouhý jeden bod za ním je na druhé pozici Shane McElrath a třetí místo drží Joey Savatgy(87 bodů).

« 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »