Články: Motorsport

Formule E: Susie Wolffová novou šéfkou týmu Venturi

26. června 2018, 19:22 | Barbora Goldmannová | Komentáře
Ilustrační fotografie - Formule E: Susie Wolffová novou šéfkou týmu Venturi
Manželka šéfa Mercedesu Tota Wolffa, Susie bude rovněž v čele jedné ze stájí. Avšak ne ve Formuli 1, nýbrž její elektrické "sestřičce".

Susie Wolffová v roce 2015 pověsila helmu na hřebík. Jejím posledním vystoupením jakožto závodnice byl Závod Šampionů.Když jsem se v roce 2015 rozhodla skončit coby profesionální pilotka, věděla jsem, že chci pokračovat s výzvou konkurenceschopného závodění, ale ne za volantem," prozradila Wolffová pro oficiální stránky šampionátu. Nemůžete jen tak vypnout závodnické instinkty, když přestanete závodit a tato touha a odhodlání dosáhnout toho ve mě stále hoří."

35letá Britka byla během posledních tří let mimo závodní dráhu velmi aktivní. Založila organizaci Dare to be Different, která pomáhá malým závodním v cestě za jejich sny. K této aktivitě nyní přidá ještě další velmi zodpovědnou funkci. Venturi totiž dnes oznámilo, že pomyslné kormidlo nad celým týmem přebírá právě tato ambiciózní blondýnka, manželka Tota Wolffa. Kromě toho, že se stane šéfkou, bude zároveň také akcionářkou.

Vzala jsem si čas na to pořádně si to promyslet a právě teď jsem našla s možností stát se akcionářkou a šéfkou týmu Formule E, Venturi, ten správný krok," vysvětluje své rozhodnutí Wolffová.

Kariéra Susie Wolffové začala jako u většiny ostatních závodníků a závodnic tradičně u motokár, pokračovala přes Formuli Renault, a šampionát britské Formule, až se v roce 2006 dostala na soupisku německého šampionátu cestovních vozů, DTM. Tento krok ji podle jejích vlastních nezměnil pouze její kariérní postup, nýbrž také směřování celého jejího života. Kromě toho se také objevila ve Formuli 1 v týmu Williams, kde působila v letech 2012-2014 na postu vývojové jezdkyně, aby v roce 2015 povýšila na testovací jezdkyni a nastoupila do několika volných tréninků.

Formule E v hledáčku osobností z Formule 1

O šampionát elektrických formulí se zajímá stále více osob z F1. Začalo to Felipem Massou, jenž bude od příští sezony závodit pro Venturi. Na závodě v Berlíně se kromě Davida Coultharda, který potvrdil svůj zájem o to, nějakým způsobem se ve Formuli E angažovat, objevil také Mark Webber a manželé Wollfovi.

Podle Wolffové je Formule E vhodným prostředím pro vstup do vedení týmu, neboť vidí v této sérii, která momentálně zažívá boom, obrovský potenciál. Nemohu se dočkat, až začnu tuto další kapitolu mé závodní kariéry," uvedla.

Je mi potěšením přivítat Susie na palubě jakožto šéfku týmu a akcionářku. Její energie a odborné znalosti nám pomůžou růst posilováním týmu a zaváděním nového přístupu k vedení," řekl zakladatel Venturi, Gildo Pastor, který je přesvědčen, že se tým díky její přítomnosti dotáhne na špici a označil její angažování coby akcionářky za "klíčový moment v historii stáje."

Wollfová se zúčastní na pozici šéfky již finálového dvojzávodu v ulicích New Yorku 15. a 16. července.

Na mosteckém okruhu se proháněly vozy Formule 1

26. června 2018, 13:12 | Josef Viták | Komentáře
Ilustrační fotografie - Na mosteckém okruhu se proháněly vozy Formule 1
Pro fanoušky historie byl uplynulý víkend svátkem. Na mosteckém okruhu se totiž odehrály závody vozů Formule 1 z let 70. a 80. K vidění byly také závody historických vozů GT, cestovních vozů, HAIGO (bývalý Pohár míru a přátelství) a svůj závod také měly AFR - Remus Formel Pokal.

Hlavní pozornost celého víkendu se samozřejmě upírala na ikonické vozy Formule 1, které jsme mohli vídat závodit v televizi pouze ze záznamu a to většinou na černobílých televizích, v letech 1976 až 1982.

V Mostě byl k vidění Williams FW07C z roku 1981, ve kterém závodili piloti Alan Jones a Carlos Reutemann. S tímto vozem získal Williams Pohár konstruktérů a piloti druhé a třetí místo v šampionátu jezdců. Tento vůz byl v obou mosteckých závodech nejrychlejším.

 

Dalším skvostem, a druhým nejrychlejším v Mostě, byl Ligier JS11, ve kterém v roce 1979 závodili Jacques Laffite, Patrick Depailler a Jacky Ickx. V poháru konstruktérů skončil tento vůz na třetím místě.

 

Ve startovním poli byly také dva nádherné černo-zlaté Lotusy. Lotus 77 z roku 1976, se kterým závodili Mario Andretti a Gunnar Nilsson. A Lotus 91/7 z roku 1982, se kterým závodili Elio de Angelis a Nigel Mansell.

 

Žlutý Fittipaldi F5A byl dalším účastníkem závodů. V sezóně 1978 s ním závodil sám zakladatel týmu Emerson Fittipaldi. Největší úspěch zaznamenal v domácí Velké ceně Brazílie, kdy skončil na druhém místě za vítězným Carlosem Reutemannem na Ferrari.

 

K vidění byl také Arrows A4 z roku 1982, ve kterém závodili Marc Surer a Mauro Baldi. Sezóna se Arrowsu příliš nepovedla a skončil v poháru konstruktérů až na 11. místě.

 

Dalším účastníkem byl Shadow DN8 z roku 1978, ve kterém závodili Clay Regazzoni a Hans-Joachim Stuck a také Shadow DN5B, ve kterém závodil a tragicky zahynul Tony Price.

 

Tyrrell 011 z roku 1982 se představil ve své klasické zelné barvě z té doby. V tomto voze závodil Michele Alboreto a v šampionátu skončil na pátém místě.

 

Dalším účastníkem byl March 811 z roku 1981, ve kterém závodili Derek Daly a Eliseo Salazar. V šampionátu toho roku nezískali ani jeden bod a nejlepším umístěním bylo sedmé místo ve Velké ceně Velké Británie.

 

A nakonec Ensign N179 z roku 1979, který jsme závodit neviděli, protože stál celou dobu v boxech. V tomto voze se v roce 1979 vystřídali piloti Derek Daly, Patrick Gaillard a Marc Surer.

 

Startovní rošt při závodech v Mostě byl plný legend a snad každý fanda F1 musel mít mrazení v zádech při každém průjezdu těchto vozů po závodní dráze.

 

 

 

Start do nedělního závodu Masters Historic Formula One

Příspěvek sdílený SvětFormule.cz (@svetformule), Čen 24, 2018 v 11:38 PDT

Když vám žilami proudí vysokooktanové palivo – jaké to je sledovat vůz F1 z boxové zídky?

8. června 2018, 00:16 | Petr Čermák | Komentáře
Ilustrační fotografie - Když vám žilami proudí vysokooktanové palivo – jaké to je sledovat vůz F1 z boxové zídky?
Být fanouškem F1 není snadné. Teď nechci mluvit o tom, jak lidé často nechápou naši vášeň a snaží se nám napovídat „že jezdí přece jen do kolečka“. Chci mluvit o dostupnosti sportu. Dostat se na závod F1 není zrovna levná záležitost, už vůbec ne pro studenta. A přesto jsem dnes měl tu čest sledovat Jaguar R5, monopost Marka Webbera z roku 2004, z boxové zídky na okruhu v Mostě.

Od malička bylo mým snem jet se podívat na závody vozů Formule 1. Už jako malý kluk jsem je sledoval, ale bohužel, můj sen zůstával dlouho nesplněný. O to víc jsem byl v roce 2014 zklamaný, když byly zrušeny osmiválcové atmosférické motory, které nahradily hybridní šestiválce. Ne kvůli tomu, že by se mi zvuk šestiválců nelíbil, ale kvůli tomu, že už ty klasické atmosférické motory nejspíš nikdy neuslyším a neuvidím v akci.

Sen vidět na trati monstrózní monoposty, které dobývaly okruhy na začátku tohoto tisíciletí, se stával čím dál tím víc nesplnitelným, jak léta ubíhala. Musím říct, že na začátku páté sezóny hybridní turbo-éry se prakticky rozplynul.

Říká se, že nejméně očekávané věci přichází v nejméně očekávanou chvíli. Po dnešku musím souhlasit. V 11 hodin dopoledne mi zavrněl telefon a zpráva od kamaráda mě nenechala klidným – na okruhu v Mostě dnes jezdí Jaguar Marka Webbera. Jízdy jsou od 9 hodin, poté od 12 hodin a poslední bude od 4 hodin odpoledne – a co je naprosto neuvěřitelné, vstupné se nevybírají a fanoušci mohou navštívit i boxová stání, aby si monopost prohlédli zblízka!

Málokdy se stává, že se během hodin mechaniky nějaký student začne usmívat, ale já to bohužel nevydržel. Napsal jsem několika přátelům, kteří ihned souhlasili a bylo to – sen se mi splní. Musím vám říct, ještě nikdy netrvala škola tak dlouho, jako právě dnes, v onen Den D.

Přímo do paddocku mosteckého okruhu jsme dorazili 20 minut před výjezdem Jaguaru na trať. Kromě F1 byl dnes i jiný program, na trati se proháněla jednostopá monstra, která svými náklony v zatáčkách dokážou okouzlit nejednoho motoristického nadšence.

Depo, ve kterém stál zaparkovaný Jaguar, jsme nemuseli dlouho hledat. Kolem zadních vrat stála skupinka nadšenců a s údivem si prohlížela vůz, ve kterém se před 14 lety proháněl Mark Webber, účastník závodů F1 v letech 2002 až 2013 a vítěz devíti GP. Ani já nezůstal dlouho v klidu, během chvíle jsem stál okouzlen stejně jako všichni ostatní. 

 

 

 

 

 

Je to velice zvláštní pocit, stát blízko něčemu, co celá léta sledujete v televizi, co vás celá ta léta dokázalo neskutečným způsobem fascinovat. Jaguar R5 k nám stál otočen zády a já si přál vidět i předek, rozhodl jsem se tedy projít sousedním boxem a vyfotit si tento skvostný monopost zepředu. Můj nápad okamžitě převzali i ostatní přihlížející a během chvíle stály tak dvě desítky lidí před čumákem Jaguaru R5.

 

 

 

 

 

Počítali jsme minuty do čtvrté hodiny, když se na scéně objevil řidič – majitel Webberova Jaguaru, Klaas Zwart z Nizozemska. Pomalu si nasadil kuklu a helmu, zatímco jeho mechanici obskakovali monopost a vše připravovali na jízdu.

Velkým překvapením pro mě byly pneumatiky. V roce 2004 byli ve startovním poli Formule 1 dva výrobci pneumatik – Michelin a Bridgestone. Jaguar jezdil s prvními jmenovanými, ale dnes, na okruhu v Mostě, byly na monopostu nasazeny měkké pneumatiky Pirelli, dle tvaru a informací, které jsem zaslechl, specifikace 2013.

Jakmile sundali mechanici dečky zahřívající pneumatiky, bylo vše připraveno. Zvedáky klesnuly a jeden z mechaniků již stál za autem a začal startovat. V tu chvíli jako by nic jiného neexistovalo, jen já, startér, monopost a jeho řidič. Během chvilky mi naskakovala husí kůže a jediné, k čemu jsem se zmohl, bylo údivné „wau“. 

Zvuk atmosférického desetiválce považuji za jeden z nejkrásnějších symfonií ve světě motoristického sportu. Občas po večerech sleduji kvalifikační onboard záběry Michaela Schumachera ve svém Ferrari, jak si brázdí cesty za další pole position. Ale slyšet ten zvuk naživo? To je naprosto něco jiného. I na volnoběh dělá motor takový rachot, že by dokázal probudit obyvatele přilehlé městské části Most – Souš.

A pak vyjel z garáže. Jestli si vybavujete záběry Ayrtona Senny vyjíždějícího z garáže, kde musí mechanici popostrkávat všechny fotografy, novináře a kameramany stranou, nějak podobně to muselo vypadat dneska v Mostě. Během chvilky byl Jaguar na cestě z boxů a začal zrychlovat a řítil se k první zatáčce.

Okamžitě jsem se, společně se smečkou dalších šílených nadšenců, rozeběhl směrem k boxové zídce, kde jsem bedlivě očekával příjezd na cílovou rovinku. Mostecký okruh mám rád a navštěvuji ho pravidelně, ještě nikdy jsem však neslyšel jeden monopost po celé délce okruhu. Sice zmizel za kopcem, ale stádo několikaset koní v útrobách Jaguaru R5 bylo i přesto slyšet.

Během chvilky byl Klaas Zwart v poslední zatáčce a já se připravoval na největší zážitek ve svém životě. Komu se poštěstí, aby zahlédl monopost F1 z takové blízkosti, přímo z boxové zídky? Ani jsem nestihl mrknout a Jaguar doslova prolétl kolem mě, ohlušen, ale zamilován jsem zůstal stát, husí kůže po celém těle, ústa otevřená dokořán. Jednoho z mých přátel, člověka, který motorsportu příliš nehoduje, vyvedl průjezd R5 osazené motorem Cosworth z míry. Nezmohl se na nic víc než údivné „ty vole“.

Jaguar kolem nás prolétl ještě dvakrát, s nadšením ho sledovaly desítky fanoušků na boxové zídce a další desítky fanoušků po obvodu celého okruhu – ať už na hlavní tribuně, na trávníku nad úvodní šikanou, nebo u plotů před posledními dvěma zatáčkami. Něco podobného přeci nezažijete jen tak znovu.


Zwart dojel do boxů, vystoupil z vozu, sejmul helmu a ztratil se ve své garáži. Monopost nechal stál venku, kde jej začali nadšeně obcházet všichni přítomní. Po chvilce byl zatlačen do garáže a stejně jako před výjezdem, se před jeho čumákem vytvořila skupinka lidí, fotících či natáčejících. Po chvilce vyšel Klaas Zwart a začal vysvětlovat, proč neodjel více kol.

„Je to škoda, je to fakt škoda, mrzí mě to, ale zničil jsem pneumatiky. Všude po trati byly kamínky, štěrk a tráva, takže to nevydrželo moc dlouho. No co, třeba příště,“ a s úsměvem na tváři, jako malý kluk, tento starší pán opět mizel ve své garáži.

Ještě chvíli jsme s obdivem sledovali monopost a pak, celí nadšení a spokojení, odešli. Lepší čtvrteční odpoledne jsme snad zažít nemohli.

Můj dětský sen se nakonec naplnil, a rozhodně lépe, než jsem očekával. Ne každý den máte příležitost sledovat monopost F1, jak se řídí po cílové rovince, přímo z boxové zdi. Byl to zážitek pro každého z přítomných – no ještě aby ne, podle toho se pozná, komu v žílách proudí krev a komu vysokooktanový benzín.

Marc Marquez usedne do vozu Formule 1

22. května 2018, 09:51 | Dušan Bouzek
Ilustrační fotografie - Marc Marquez usedne do vozu Formule 1
Hvězda MotoGP Marc Marquez se stane další hvězdou motocyklového závodění, která se sveze ve voze Formule 1. Španěl usedne příští měsíc do vozu stáje Red Bull. Test by se měl uskutečnit v Rakousku na Red Bull Ringu.

Marc Marquez se již příští měsíc stane dalším motocyklovým závodníkem, který se sveze s vozem Formule 1. Španěl, který má ve svých 25 letech na svém kontě již čtyři mistrovské tituly v kategorii MotoGP a po třetím letošním triumfu ve víkendové Velké ceně Francie v Le Mans zatím vládne i letošní sezoně, usedne do kokpitu vozu stáje Red Bull. Rakouský tým dá jezdci továrního týmu Hondy příležitost během příštího měsíce na okruhu Red Bull Ring. Zatím není jasné, do jaké specifikace vozu Marquez usedne. Pravděpodobně se ale sveze ve voze poháněném osmiválcovými motory, tedy ve voze ze sezony 2013 nebo starším.

Nebude to ale pouze čtyřnásobný šampion královské kubatury mistrovství světa silničních motocyklů, kdo během testu Red Bullu otestuje vůz vítěze poháru konstruktérů z let 2010, 2011, 2012 a 2013. Stejnou možnost totiž dostane také Marquezův týmový kolega Dani Pedrosa a Ital Antonio Cairoli, který se může pyšnit devíti tituly světového motokrosového šampiona. Ještě předtím, než dojde k samotnému testu, navštíví zmíněná trojice sídlo Red Bullu v Milton Keynes, kde si vyzkouší simulátor týmu a také se budou věnovat úpravě sedačky. Pro Marqueze s Pedrosou nepůjde o první zkušenost s formulovým vozem. Již v prosinci během děkovného dne Hondy oba usedli do vozu japonské Formule 3.

Nepůjde o první případ, kdy si motocyklový závodník vyzkouší vůz Formule 1. V roce 2016 se v mistrovském voze Mercedesu ze sezony 2014 projel Jorge Lorenzo. Současný jezdec Ducati dostal příležitost na okruhu Silverstone. Zkušenosti s jízdou ve voze Formule 1 má také Valentino Rossi, který se již několikrát svezl ve voze Ferrari a v minulosti se dokonce spekulovalo o jeho přestupu do Formule 1. Co se týče elitních závodníků let minulých, do vozu Formule 1 usedli také Max Biaggi a Mick Doohan. Zatímco Biaggi testoval v letech 1999 Ferrari a roku 2006 Midland, Doohan se roku 1999 projel s vozem Williams.

 

 

 

Evropská F3: Junioři Ferrari a Renaultu na úvod vítězí

16. května 2018, 22:55 | Dušan Bouzek
Ilustrační fotografie - Evropská F3: Junioři Ferrari a Renaultu na úvod vítězí
Během uplynulého víkendu odstartovala v ulicích francouzské obce Pau nová sezona evropského šampionátu Formule 3. Vítězství si v úvodní trojici závodů rozebrali Guanju Žou, Sacha Fenestraz a Ralf Aron.

Série GP3 nebyla jediným šampionátem, v němž došlo během minulého víkendu ke startu nové sezony. Zatímco šampionát, který se od příští sezony sloučí právě s Evropskou Formulí 3, zahájil svou derniérovou sezonu v Barceloně v rámci závodního víkendu Formule 1, úvodní podnik evropského šampionátu Formule 3 odstartoval ve francouzském Pau. Třiadvacetileté startovní pole zde podstoupilo první klání bitvy o mistrovský titul a o připojení a o napodobení Daniela Juncadelly(2012), Raffaele Marciella(2013), nynějšího pilota Force Indie Estebana Ocona(2014), Felixe Rosenqvista(2015), současného jezdce stáje Williams Lance Strolla(2016) a juniora Mclarenu Landa Norrise(2017), kteří se ze zisku titulu v této sérii radovali v předešlých letech.

Mezi třiadvacítkou uchazečů o toto ocenění najdeme také hned několik chráněnců stájí Formule 1. Jsou jimi členové juniorské akademie Ferrari Guanju Žou, Marcus Armstrong a Robert Schwartzman, dále junior Red Bullu Dan Ticktum, chráněnec Force Indie Jehan Daruvala anebo Sacha Fenestraz, který se stal na začátku letošní sezony součástí juniorského programu Renaultu. Dalším pilotem, který budí pozornost, je Mick Schumacher. Syna nejúspěšnějšího pilota historie královny motorsportu Michaela Schumachera čeká letos druhá sezona v barvách stáje Prema Powerteam.

A právě první jmenovaný z tohoto seznamu, Guanju Žhou, se stal překvapivým vítězem úvodního závodu letošní sezony. Žhou odstartoval do sobotního závodu ze druhé pozice, které si vyjel v první kvalifikaci o den dříve. Hned po startu závodu se ovšem dokázal posunout do čela před vítěze prvních kvalifikačních bojů Ticktuma. Junior Red Bullu projel cílem až jako třetí, když jej kromě čínského závodníka pokořil později také Žhouův stájový kolega Ralf Aron, který v cíli obsadil druhou příčku se ztrátou pouhé půlsekundy.

Také sobotu zahájil vítězně junior stáje Formule 1. Tentokrát ale neslavil Guanju Žhou, ale talent Renaultu Sacha Fenestraz. Loňský šampion Eurocupu Formule Renault 2.0, jehož švagrem je současný pilot Formule E José María López, tak oslavil po startu z pole position triumf již během svého prvního závodního víkendu v Evropské F3. Tři sekundy za Francouzem proťal cílovou pásku Álex Palou a kromě Fenestraze vystoupil na pódium také další chráněnec týmu Formule 1- junior Ferrari Marcus Armstrong. Pro Novozélanďana šlo rovněž o premiérový víkend v sérii. V dobrém světle se prezentoval také Fabio Scherer. Švýcar dlouho okupoval druhou příčku a lídrovi Fenestrazovi pěkně zatápěl. Jeho tažení ovšem skončilo zhruba 11 minut před cílem v bariéře.

Jiného vítěze jsme viděli rovněž v závěrečné jízdě víkendu. Tentokrát jím byl Estonec Ralf Aron, kterého na pódium doprovodili druhý Enaam Ahmed, který vyrazil do závodu z pole position, a Jehan Daruvala. Ind obsadil třetí příčku. Během třetího závodu ale jezdce zastihla průtrž mračen, kvůli níž došlo dvanáct minut před uplynutím časového limitu k vyvěšení červených vlajek a jezdci tak byli oceněni pouze polovičními body.

Úvodní podnik sezony tak příliš nenapověděl, kdo je hlavním favoritem na zisk titulu a jakým směrem se bude letošní ročník ubírat dál. Šampionát aktuálně vede s 37 body vítěz druhého závodu Sacha Fenestraz a to i přesto, že byl v cíli třetího závodu klasifikován až na 20. pozici. Druhá příčka patří v průběžném pořadí vítězi posledního závodu Ralfu Aronovi(34,5 bodů) a třetí Enaamu Ahmedovi(27 bodů).

Křivka výkonů Guanju Žhoua po triumfu v prvním závodě poklesla, když nadcházející závody Číňan dokončil na 12., respektive 13. pozici a v celkovém pořadí drží po prvním podniku čtvrtou příčku. Hned dva body za ním se nachází na pátém místě Marcus Armstrong.

Po třetí pozici v úvodním závodě se po zbytek víkendu již příliš nedařilo ani chráněnci Red Bullu Danu Ticktumovi. Brit se do cíle druhého závodu kvůli uvolněné opěrce hlavy nepodíval a v propršeném třetím závodě byl klasifikován jako pátý. Celkově mu patří se ziskem 20 bodů sedmá pozice. Osmé místo okupuje s 15,5 body Jehan Daruvala. Ind kromě "bronzu" ze třetí jízdy nedojel do cíle prvního závodu kvůli poškozenému zavěšení a poté skončil ve druhém závodě šestý.

Nejlepší desítku průběžného pořadí uzavírá po osmém, devátém a šestém místě poslední z trojice juniorů Ferrari Robert Schwartzman. Rus během svého premiérového víkendu v Evropské F3 nasbíral 10 bodů.

Trochu za očekáváním zůstaly v Pau po rychlých časech v předsezonních testech výkony Micka Schumachera. Synovi sedminásobného mistra světa Formule 1 se podařilo ukázat na špici pouze ve druhém volném tréninku, který vyhrál. V prvním závodě víkendu skončil po kolizi s Fabiem Schererem až jako 19. V sobotu se již dokázal posunout na bodované příčky. Ve druhém závodě dojel 10. a zkrácený třetí závod mu vynesl sedmé místo.

Sezona Evropské F3 bude pokračovat až během prvního červnového víkendu na Hungaroringu, kde se šampionát představí v rámci doprovodného programu německého šampionátu cestovních vozů DTM.

 

 

 

 

GP3: Mazepin debutuje senzačním vítězstvím v Barceloně

14. května 2018, 20:10 | Roman Klemm | Komentáře
Ilustrační fotografie - GP3: Mazepin debutuje senzačním vítězstvím v Barceloně
Se začátkem evropské části sezóny Formule 1 tradičně odstartoval také ročník seriálu GP3. V prvním závodě v Barceloně se radoval testovací pilot Force Indie, Rus Nikita Mazepin. Nedělní sprnit vyhrál Giuliano Alesi.

Kvalifikace

V kvalifikaci však obvykle dominantnímu týmu ART vypálil rybník Leonardo Pulcini, který vybojoval vůbec první pole position pro sebe i domácí stáj Adriana Campose. Ital, startující v GP3 druhým rokem, porazil jezdce ART, kteří se na roštu poskládali v pořadí Nikita Mazepin, Anthoine Hubert a Callum Ilott. Mladíkům velkých jmen se příliš nedařilo: Giuliano Alesi si zapsal jen 10. čas, v GP3 debutující Pedro Piquet a Will Palmer museli startovat pouze třináctý, resp. dvacátý.

Sobotní závod

Během své dosavadní kariéry nedokázal 19letý Rus Nikita Mazepin zatím poukázat na výjimečný talent a nejeden pozorovatel ho proto v týmu ART neřadí do role lídra. Od Barcelony tomu asi bude jinak: Poleman Pulcini své výhody nevyužil. Mazepin a Hubert ho předjeli ještě před první zatáčkou, třetí jezdec týmu ART Ilott pak během prvního kola. Mazepin poté překvapil svým tempem a dokázal se od Huberta odpoutat, zatímco Francouz musel především bránit druhé místo před Ilottem.

Následoval typický závod GP3, při kterém se na pořadí příliš mnoho neměnilo. Kdo doufal v chybu Mazepina, ten byl zklamán. V cíli byl Rus o 3,6 s před Ilottem a slavil tak svůj doposud největší úspěch. Na Pulciniho zbylo nevděčné čtvrté místo, Alesi dojel sedmý. Díky devátému místu bodoval i Piquet, zatímco mladý Will Palmer zametal (jako již v kvalifikaci) chvost pole.

„Nejel jsem ani na sto procent, pouze jsem držel nutné tempo. Hlídal jsem si především soupeře za sebou a stav pneumatik,“ shrnul spokojený Mazepin.

Nedělní sprint

Nedělní závod se vyvíjel poněkud napínavěji a přinesl vítězství „sprintovému specialistovi“ Giulianu Alesimu (Trident). Po nočním dešti a lehké přeháňce montovaly týmy profilované pneumatiky. Alesi dokázal hned po startu vyzrát na polemana Juana Manuela Correu (Jenzer) a usadil se na špičce pole. Tuto pozici již až do cíle nedal z ruky.

Nebylo to ale jednoduché. Před Correu se brzy dostal i Anthoine Hubert a dostalo se mu tří výborných příležitostí na Alesiho zaútočit: Závod byl totiž třikrát neutralizován. Naposledy kolo před koncem, mladý Alesi ale i tentokrát dokázal akcelerovat tak překvapivě, že nedal kolegům za sebou vážnou příležitost k útoku. Třetí dojel čtvrtý vůz stáje ART Jakeho Hughese, který si víkend pokazil nevydařenou kvalifikací. Na sobotního vítěze Mazepina tentokrát zbylo jen 10. místo.

Šampionát GP3 musel dlouho čekat na svůj první závod a počká si i na druhý: Ve francouzském Le Castellet se pojede až za šest týdnů.

F2: Pro ART znamenala Barcelona dvě vítězství, pro Charouze dvakrát body

14. května 2018, 19:35 | Roman Klemm | Komentáře
Ilustrační fotografie - F2: Pro ART znamenala Barcelona dvě vítězství, pro Charouze dvakrát body
Dva počasím ovlivněné závody Formule 2 v Barceloně znamenaly dvě vítězství francouzké stáje ART Grand Prix. V sobotu vyhrál George Russell a v neděli Jack Aitken. Italský jezdec Antonio Fuoco zajistil českému týmu Charouz Racing System dvakrát body.

Trénink a kvalifikace

V pátek dopoledne běhal Anglo-Thajec Alexander Albon po barcelonském paddocku se spokojeným úsměvem. Nejen, že se mu konečně podařilo zajistit finance a podepsat smlouvu pro celou sezonu, ve volném tréninku daroval své stáji DAMS nejrychlejší čas. Byl při tom o tři desetiny rychlejší, než Brazilec Sergio Sette Câmara (Carlin), za kterým v desetinových odstupech následovali Luca Ghiotto (Campos), Nyck de Vries (Prema) a Lando Norris (Carlin). Rychlejší z obou jezdců týmu Antonína Charouze byl tentokrát Antonio Fuoco. Ital si zapsal šestý čas, zatímco Švýcar Louis Delétraz dosáhl 11. pozice.

Albonova nálada se neměla zhoršit ani během odpolední kvalifikace – naopak: Z horečnatého snažení vetšiny konkurence zajet co nejrychleji v závěrečných minutách vyšel opět jako nejlepší. Časem 1:28.142 byl o dvě desetiny rychlejší než jednička týmu Prema-Theodore Nyck de Vries a Camposův Luca Ghiotto. Dobrý výsledek týmu DAMS doplnil Kanaďan Nicholas Latifi slibným šestým časem za oběma piloty stáje ART Georgem Russellem a Jackem Aitkenem. Oba piloti týmu Charouz Racing System zajeli navzájem téměř identický čas a měli v sobotu obsadit šestou startovní řadu.

„Z celého srdce takovou taktiku nenávidím,“ narážel poleman Albon na skutečnost, že ho tým do druhé poloviny přerušené kvalifikace vyslal dříve, takže posledních pět minut strávil sledováním snažení svých soupeřů. „Pozorovat nečinně ostatní je horor, o to šťastnější jsem, že to vyšlo.“

Sobotní závod

Dobré Albonovo španělské představení v sobotu pokračovalo jen částečně. Pod zataženou, deštěm hrozící oblohou reagoval na startu zle, čehož za lehké přeháňky ihned využili de Vries, Russell a Ghiotto, aby ho odsunuli za sebe. O první místo si to poté rozdali de Vries s Russellem. Brit Nizozemce začátkem šestého kola ve vedení vystřídal, zatímco se za nimi Albon dostal před Ghiotta. O dvě kola později se jezdec DAMSu posunul na druhé místo a začal stíhal Russella. Ovšem na úkor opotřebování pneumatik. Z vedoucí skupiny musel Albon do boxů jako první, takže v boji o vítězství nakonec nehrál roli.

O vítězi se rozhodlo mezi Russellem a de Vriesem. Nizozemcův nejvážnější útok na vedoucí pozici se odehrál závěrem závodu v páté zatáčce. De Vries ale brzdil příliš pozdě, což dokonce umožnilo třetímu Norrisovi ohrozit jeho druhé místo. V cíli byl junior Mercedesu Russell jako první o sekundu před de Vriesem, který zachránil 0,7 s náskoku na Norrise.

Poleman Albon dojel za Ghiottem jako pátý, Fuoco zachránil po nenápadném závodě bodík, Delétraz havaroval se Seanem Gelaelem a postaral se tak o jednu ze čtyř neutralizací.

„Samozřejmě, že to nebylo lehké. Mokro na startu a Nyckův tlak... Jeli jsme absolutně naplno – jaké to velké vítězství,“ těšil se George Russell ze svého druhého úspěchu sezony.

Nedělní sprint

Když se pole Formule 2 seřadilo v neděli dopoledne na start sprintu, byla trať po nočním dešti ještě vlhká. Pole position tentokrát připadla Arťomu Markelovovi, ani jemu ale nepřinesla štěstí. Tentokrát to byl Jack Aitken, kdo vyrazil nejlépe před Settem Câmarou. A nejen to: Anglo-Korejec vyjel na Brazilce ještě během prvního kola třísekundový náskok. Sette Câmara později uklouzl v 10. zatáčce, čehož využili Albon s Norrisem, aby se posunuli na druhou a třetí pozici.

Aitkenův náskok ovšem zmizel po nehodě Tadasukeho Makina s Nireiem Fukuzumim, po které se pole muselo na několik kol seřadit za safety carem. Na nebezpečí za sebou ale dokázal jezdec ARTu odpovědět sérií rychlých kol a stejně tak suverénně hájil první místo i po dalších dvou (virtuálních) neutralizacích. V cíli byl junior Renaultu o 1,5 s před Albonem a mohl tak slavit své první vítězství ve Formuli 2. Na stupních vítězů je doplnil Lando Norris, který po šesti závodech šampionátu vede v celkovém hodnocení. Fuoco znovu dojel spolehlivě na bodech, tentokrát získal týmu Charouz 2 body za 7. místo.

Šampionát pokračuje za dva týdny v rámci Velké ceny Monaka.

Fernando Alonso debutoval ve WEC vítězstvím

6. května 2018, 22:43 | Dušan Bouzek | Komentáře
Ilustrační fotografie - Fernando Alonso debutoval ve WEC vítězstvím
Fernando Alonso se hned při svém prvním startu ve WEC radoval z vítězství. Dvojnásobný mistr světa Formule 1 z let 2005 a 2006 společně s Kazukim Nakadžimou a Sébastienem Buemim ovládl šestihodinový závod ve Spa-Francorchamps.

Fernanda Alonsa čeká v letošním roce náročná sezona. Kromě svého působení ve Formuli 1, kde závodí pro tým Mclaren, totiž španělský závodník absolvuje také pět podniků ve světovém šampionátu vytrvalostních závodů WEC. Dvojnásobný šampion z let 2005 a 2006 bude hájit barvy Toyoty, která po loňském odchodu Porsche zůstala jedinou automobilkou v kategorii LMP1 a v sezoně 2018-2019 pravděpodobně nebude mít konkurenci. O vůz číslo 8 se bude Alonso dělit spolu se Sébastienem Buemim a Kazukim Nakadžimou, s nimiž se v minulosti potkal také ve Formuli 1.

Svou misi ve WEC, jejímž hlavním cílem je připsat si triumf v závodě 24 hodin Le Mans a přiblížit se tak k zisku tzv. Triple Crown, zahájil Alonso velmi dobře. Hned při svém premiérovém závodě v této sérii, kterým byla šesihodinovka na belgickém okruhu Spa-Francorchamps, totiž Španěl společně se svými týmovými kolegy znovu okusil chuť vítězství, na které čekal pět let. Z triumfu se naposledy radoval před domácím publikem ve Velké ceně Španělska 2013 ještě v kokpitu Ferrari.

Cesta za vítězstvím se posádce č.8 otevřela již po páteční kvalifikaci. Týmoví kolegové španělsko-japonsko-švýcarské trojice Kamuj Kobajaši, José María López a Mike Conway totiž byli po dosažení nejrychlejšího času z páteční kvalifikace diskvalifikováni kvůli chybnému prohlášení o měřidle průtoku paliva. Tato drobná chybička měla pro posádku č.7 velké následky. Trojice Kobajaši, López, Nakajima totiž byla odsouzena ke startu z boxové uličky a do závodu se směla zapojit až poté, co celé startovní pole dokončí první kolo závodu.

I přesto se ovšem posádce číslo 7 podařilo dokončit úvodní podnik sezony na druhé příčce se ztrátou pouhých 1,4 desetin sekundy za svými týmovými kolegy. Pro ně závod neměl bezproblémový průběh, když museli absolvovat o jednu zastávku více než jejich sesterská posádka a vrásky na čele posádce jistě způsobily také hodiny Kazukiho Nakadžimy v zatáčce La Source. Přesto to ale nakonec byla tato posádka, která se radovala z vítězství. Jezdce Toyoty doprovodila na pódium trojice hájící barvy stáje Rebellion Racing složená z Neela Janiho a dvojice bývalých pilotů Formule 1 Andrého Lotterera a Bruna Senny.

Bývalý pilot Formule 1 se z prvenství radoval také v kategorii LMP2. Byl jím Francouz Jean-Eric Vergne, který v letech 2012-2014 závodil pro Toro Rosso a v současnosti vévodí šampionátu Formule E. Spolu s Vergnem byli součástí vítězné posádky stáje G-Drive také Andrea Pizzitola a Roman Rusinov, což rovněž není jméno příznivcům Formule 1 neznámé. Šestatřicetiletý Rus totiž v minulosti testoval pro stáje Jordan a Midland. V celkovém pořadí obsadila posádka sedmou pozici.

Kategorie LMP2 byla pro fanouška Formule 1 zajímavá také díky účasti Pastora Maldonada, který se společně se stájí DragonSpeed vrátil zhruba po dvou a půl letech k závodění. Venezuelan, který i přes triumf ve Velké ceně Španělska 2012 proslul v královně motorsportu zejména díky svým haváriím a incidentům, obsadil společně s Nathanaelem Berthonem a Robertem Gonzalezem šestou příčku ve třídě a dvanáctou celkově.

Zatímco v kategorii LMGTE Pro se z triumfu radovala posádka stáje Ford Chip Ganassi Stefan Mücke-Olivier Pla-Billy Johnson, v kategorii LMGTE Am byl nejúspěšnější vůz Aston Martin č.98, za jehož volantem se střídali Paul Dalla Lana, Matthias Lauda a další závodník se zkušenostmi z Formule 1 Pedro Lamy.

 V souvislosti s kategorií LMGTE Am je třeba zmínit také jméno bývalého týmového kolegy Fernanda Alonsa a vítěze třech velkých cen Giancarla Fisichelly. Ital po pěti letech absolvuje v barvách švýcarské stáje Spirit Of Race kompletní sezonu WEC. Ve Spa-Francorchamps byl společně s Francescem Castellaccim a Thomasem Fohrem klasifikován na osmém místě ve své třídě.

Závod byl bohužel poznamenán také nepěknou kvalifikační nehodou Pietra Fittipaldiho. Brazilce potkal v Eau Rouge problém s posilovačem řízení a při incidentu utrpěl zlomeninu obou dolních končetin. Kromě tohoto nepříjemného zranění je ovšem v pořádku. Od závodění si ovšem vnuk legendárního Emersona Fittipaldiho bude muset dát nějaký čas pauzu a přijde také o svůj debut v legendárním závodě 500 mil Indianapolis, kde měl letos startovat.

"Supersezona" WEC 2018-2019 bude pokračovat 16-17. června letošním ročníkem závodu 24 hodin Le Mans, kde se kromě Fernanda Alonsa představí také šampion Formule 1 z roku 2009 Jenson Button. Brit bude společně s Vitalijem Petrovem a Michailem Aljošinem reprezentovat stáj SMP Racing.

 

 

 

IndyCar: Severoamerickou nadvládu nabourává pouze Bourdais

2. května 2018, 14:42 | Dan Merta
Ilustrační fotografie - IndyCar: Severoamerickou nadvládu nabourává pouze Bourdais
Aktualizováno - 4. 5. 2018 Sezóna IndyCar má za sebou 4 závody, tedy svou čtvrtinu. A v Americe musí mít všichni radost. Mezi prvními šesti závodníky jsou hned 4 z USA a vypadá to, že tito si to rozdají o titul šampióna.

IndyCar je dle všeho na vzestupu, a to nejen v Americe. Ale aby byl zájem ze strany diváků (v USA) co největší, je zapotřebí, aby si to o vítězství v závodech i v celkovém pořadí, rozdávali hlavně domácí piloti. A přesně tohle se po hodně dlouhé době stalo. V šampionátu vede Newgarden před Rossim (oba USA), stíhání Bourdaisem (Francie) a Rahalem (USA).

Malá odbočka k tématu

V devadesátých letech minulého století, ve zlatém čase CART, totiž roli vedoucích závodníků série (od Michaela Andrettiho nebo Ala Unsera) přebrali hlavně zahraniční piloti, zatímco ti domácí se téměř vytratili. I když na Alexe Zanardiho nebo i Gila de Ferrana byl hezký pohled, od vítězství Jimmyho Vasera (1996) nevyhrál šampionát žádný domácí pilot. Jen v roce 2003 to byl Paul Tracy (Kanada) a pak již kraloval Seb Bourdais.

V IRL to byla jiná písnička, neboť tato série byla určena hlavně jako oválová a pro domácí závodníky. I díky tomu si samozřejmě získávala na stále větší popularitě. Jenže i zde se na přelomu tisíciletí začali prosazovat další závodníci (to když hlavní týmy CART přešly do IRL), takže nakonec i poslední americký šampion, Sam Hornish, odešel raději do NASCAR. Od té doby kralovali šampionátu hlavně Franchitti s Dixonem.

NASCAR začal v USA hrát první housle, čemuž jednoznačně pomohlo rozštěpení AOWR na ChampCar a IRL. Spojení obou sérií v roce 2008 pak byl spíše sňatek z rozumu, než promyšlený krok. To se bohužel projevilo na stále menším zájmu o IndyCar, který nedokázal zvrátit ani Randy Bernard (strůjce úspěchu jízdy na býcích).

Jenže v posledním roce došlo k obratu, sledovanost IndyCar v Americe pomalu roste, zájem sponzorů i diváků se zvyšuje. K tomu rozhodně pomohl postupný vzestup Josefa Newgardena, který loni získal titul šampióna i vítězství Alexe Rossiho v jubilejní Indy 500.

Sezóna 2018

A tak se dostáváme k letošní sezóně, která by šla označit za zlomovou. Vedení série se povedlo vyjednat poměrně solidní dohodu na vysílací práva (nově vše na NBC) a nyní jedná i o novém titulárním sponzorovi. Fakt, že se letos v IndyCar velmi daří americkým závodníkům, jim pouze pomáhá.

Vždyť ve vedení je úřadující šampión Josef Newgarden, následován vítězem Indy500 Alexem Rossim. Na čtvrtém místě je nositel slavného jména Graham Rahal, který sice v závodech působí, jakože mu to letos nejezdí, ale poctivě sbírá body. Na šestém místě je bývalý šampión Ryan Hunter-Reay. Stále severoamerický závodník je na pátém místě, James Hinchcliffe z Kanady.

A nebýt kolize v prvním závodě v St. Pete, v TOP6 mohl být i další Kanaďan, Robert Wickens (shodou okolností jej sestřelil zrovna Alex Rossi). Jedinou "černou ovcí" mezi nejlepšími závodníky (dle bodového hodnocení této sezóny) tak je Sebastian Bourdais z Francie. Jediný evropan takto vysoko, dalším je až na 15. pozici jeho krajan Simon Pagenaud.

Stejné je to i u závodů, neboť Bourdais vyhrál první závod, poté však zvítězili pouze Newgarden s Rossim. Také pole-position si rozebrali tito piloti (+ jednou Wickens) a je tedy jasné, že hlavně tito závodníci budou letos bojovat o titul šampióna. Vzhledem k výsledkům se k nim může přidat i Robert Wickens a pro IndyCar by bylo skvělé, kdyby se do TOP formy dostal i Graham Rahal (zatím má stejný počet bodů jako Bourdais).

Nutno však podotknout, že výkony Seba Bourdaise nejsou náhodné. Již loni předváděl skvělé výsledky, tedy než se mu stala osudnou havárie v Indianapolis. Letos na toto navázal opět skvělou formou, čemuž jistě pomáhá část bývalého týmu Newman-Hass, které nyní pracuje pro Dale Coyna. U Newgardena se tyto výsledky tak nějak očekávaly, vždyť jezdí v týmu Penske! Stejně tak Rossi se postupně stal stal jedničkou v týmu další legendy, Michaela Andrettiho. A tyto týmy patří dlouhodobě mezi špičku, takže jejich piloti by prostě měli bojovat o vítězství v závodech i v celkovém pořadí.

Že však Bourdais rozhodně nepatří do starého železa a tým Dale Coyne letos nebude za otloukánky, dokazují jednoznačně výsledky a hlavně pak i výkony na trati. V St. Pete Bourdais vyhrál, ve Phoenixu dlouho vedl, v Long Beach rozhodně udělal závod (byť jej o výsledek připravilo vedení závodu i ostatní piloti) a v Alabamě opět bojoval, díky zajímavé strategii, o vítězství.

Takže i když je pro IndyCar životně důležitý úspěch amerických pilotů, fakt, že bojují proti evropanovi (a snad i proti pilotovi z Kanady), může celé sérii pomoci celosvětově. A to je přesně to, co by si IndyCar zasloužila.

Každopádně je na co koukat v každém závodě a Vy děláte chybu, pokud se nedíváte...

Most: Audi a Mercedes vítězí při debutu ADAC GT Masters v Čechách

1. května 2018, 12:59 | Roman Klemm | Komentáře
Ilustrační fotografie - Most: Audi a Mercedes vítězí při debutu ADAC GT Masters v Čechách
Start senzačního německého šampionátu ADAC GT Masters uvedl mostecký autodrom „zpět na mapu mezinárodního sportovního světa“. Za krásného letního počasí a – bohužel – jen přinejlepším středního zájmu publika se ze zlatých věnců na tradiční, ale pro mnohé neznámé trati radovaly dvojice Mücke-Schmidt (Mücke-Audi) a Götz-Pommer (HTP-Mercedes).

Sobota

Ke druhému podniku šampionátu, který v Čechách hostoval poprvé, přicestovalo pod hrad Hněvín nabité pole 35 posádek. Mezi nimi i jediná česká stáj ISR Igora Salaquardy, která tradičně nasazuje syna majitele Filipa.

Časový rozvrh GT-Masters je jednoduchý: po dvou kvalifikacích následují dva závody v sobotu a v neděli. Rozhodující základní kámen k úspěchu položil v sobotu ráno nejrychlejším časem mladý Švýcar Jeffrey Schmidt z berlínské stáje Mücke. Jeho růžová Audi překonala až v posledním kole o 9 tisícin čas bývalého pilota GP2 Marvina Kirchhöfera (Callaway Corvette).

Pestré startovní pole za nimi znělo Zöchling (MRS-BMW), Pommer (HTP-Mercedes), Renauer (Herberth-Porsche) a Hofer (Phoenix-Audi). Filip Salaquarda dosáhl dobrého 11. času.

Kolem 10 tisíc (z toho asi z poloviny německých) fandů se stalo svědky chaotického startu. Zatímco na špičce upaloval bezchybný Schmidt směrem k vítězství, protáhl se Zöchling v první šikaně šikovně před Kirchhöfera na druhou pozici. Zmíněná šikana se ovšem ukázala být pro zbytek pole příliš těsná: při jejím prvním průjezdu tam havarovalo půl tuctu vozů, mezi nimi bohužel i Schwagerovo Ferrari a především Salaquardovo Audi.

Po relativně dlouhé neutralizaci neztratil 24letý Schmidt přehled a po půlhodině předal svou BWT-Audi zkušenému Stefanu Mückemu. Pilot, který zná mostecký autodrom z mnohých formulových bitev F3 z dob svých začátků, pak dovedl vůz svého otce k zaslouženému vítězství.

Výměny pilotů ovšem znamenaly pohyb na dalších pozicích. Stáj MRS načasovala svůj stop tak nešikovně, že když Jens Klingmann převzal BMW od Christophera Zöchlinga, dokázali se Daniel Keilwitz (Callaway Corvette), Matthieu Jaminet (Herberth-Porsche) a i Max Buhk (HTP-Mercedes) těsně posunout před něj. V tomto pořadí dojeli do cíle. Jedna z početných hvězd víkendu, bývalý šampion DTM Timo Scheider dojel šestý. Nejrychlejší žena v poli, zkušená Claudia Hürtgen vybojovala s partnerem Svenem Barthem pro malý tým RWT výborné 8. místo.

A ostatní prominenti? V Oscherslebenu dominující Bortolotti-Caldarelli (Grasser-Lamborghini) se museli spokojit 10. místem, bývalý pilot F1 Markus Winkelhock skončil těsně za body jako jedenáctý, mistr světa WEC Timo Bernhard dvanáctý, tovární jezdec Porsche Lucas Luhr osmnáctý a tovární pilot Audi Pierre Kaffer devatenáctý. GT-Masters je skutečně velmi vyrovnaný šampionát.

Neděle

Vítězný vůz soboty směl v neděli kvalifikovat Stefan Mücke, Němcovi se session ale nevydařila. Zajel jen 18. čas. Mnohem lépe si vedl bývalý borec DTM Maxi Götz ze stáje HTP, který postavil svůj žlutý mercedes na pole position. O tu přišel tým Callaway opět jen velmi těsně, Keilwitzovi tentokrát scházelo 25 tisícin. Za dalšími mercedesy Schmidta a Buhka překvapil v neděli ráno především veterán Frank Stippler. Bývalý jezdec DTM totiž postavil Salaqaurdovu audi na výbornou pátou pozici před Jamineta (Porsche), Asche (Mercedes) a Ludwiga (Ferrari).

Průjezd první šikanou proběhl v neděli spořádaněji než v sobotu. Jen mistr světa WEC Timo Bernhard byl otočen soupeřem, podobně dopadl Asch později ve vracečce. Na špičce držel Götz neohroženě vedení před Keilwitzem a setserským HTP-Mercedesem Buhka. Stippler vyrazil na „české“ audině také dobře a zařadil se jako šestý za Jamineta (Porsche) a Ludwigovým ferrari.

Mostecká trať bohužel patří do generace moderních autodromů, kde byla bezpečnosti obětována veškerá možnost k předjíždění, a tak se až do výměn jezdců jezdilo de facto beze změny pořadí. Po půlhodince předal lídr Götz partnerovi Pommerovi a Kirchhöfer vystřídal Keilwitze. Mercedes na 3. pozici ovšem nešikovností všechno ztratil: Dontje, jenž převzal od Buhka, opustil boxy před stanoveným časovým limitem a byl proto penalizován. Na třetí pozici tedy postoupili Renauer s Jaminetem, Salaquarda, který mezitím vystřídal Stipplera, držel výborné 5. místo. A tak dojeli nejrychlejší až do cíle.

Vítězi ze soboty skončili za jihoafrickými sourozenci Van Der Lindeovými jen devátí, přičemž mladý Schmidt silným finišem vyžehlil poněkud bledý výkon Stefana Mückeho.

Šampionát pokračuje svým třetím podnikem začátkem června na Red Bull Ringu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »