Kvalifikace na Indy 500: Z pole position se raduje Ed Carpenter, Danica Patrick obsadí 7. příčku!

Ed Carpenter zaskočil Penskeho jezdce a vybojoval si svou třetí pole position v Indianapolis. Jeho jízda zvedala fanoušky na nohy, průměrná rychlost v prvním kole byla přes 230 mil za hodinu, což je bezmála 370 km/h!

Fast 9 – Ed Carpenter šokoval svou rychlostí

Ed Carpenter zaskočil svými čtyřmi koly naprosto všechny přítomné fanoušky, ale zejména jezdce Rogera Penskeho. Ti se zdáli být velice silnými favority a mnozí spekulovali o možnosti, že všichni 4 obsadí první 4 místa. Ed Carpenter ovšem se svým týmem zavelel k útoku a nejen, že zajel velice rychlé první kolo, ale i v těch dalších držel velice konstantně vysokou rychlost. Pole position ovládl s průměrnou rychlostí 229,618 mil za hodinu (369,5 km/h).

Druhé místo obsadil první z Penske boys. Šampión z roku 2016, Simon Pagenaud, ovšem nezvládl zajet podobně rychlá kola a druhé místo vybojoval s rychlostí 228,761 mil za hodinu (368,2 km/h). První řadu pak doplní jeho týmový kolega Will Power.

Dalším z jezdců Rogera Penskeho na startovním roštu je Josef Newgarden. Loňský šampión IndyCar se kvalifikoval na čtvrtém místě, stále s průměrnou rychlostí nad 228 mil za hodinu. Prostřední místo ve 2. řadě obsadil Sébastien Bourdais z týmu Dale Coyna. Je tak nejrychlejším jezdcem, jehož vůz je poháněn motory Honda. Šesté místo obsadil Spencer Pigot z týmu Eda Carpentera.

Krásné sedmé místo na startu vybojovala při své závodní derniéře Danica Patrick. 36letá Američanka zajela kvalifikaci s průměrnou rychlostí 228,090 mil za hodinu (367,1 km/h). Hélio Castroneves přezdívaný Spiderman, jenž byl povolán do čtvrtého vozu Rogera Penskeho, který v Indianapolis již třikrát zvítězil, na trať ve Fast 9 vyjel jako poslední a znamenal tak poslední naději pro Penskeho tým. Jeho rychlost ve finále bohužel na Eda Carpentera nestačila a Spiderman nedokázal získat lepší než 8. místo. Průměrná rychlost všech 4 kol byla 227,859 mil za hodinu (366,7 km/h).

Držitel loňské pole position v Indianapolis, Scott Dixon, uzavře třetí řadu na roštu. Jezdec týmu Chipa Ganassiho byl dokonce pomalejší než nejlepší tři z kvalifikace jezdců mezi 10. až 33. místem.

Kvalifikace 10-33 – absolutní katastrofa pro Alexandera Rossiho

Čtvrtou řadu na roštu otevře Tony Kanaan. Vítěz Indy 500 z roku 2013 zajel kvalifikaci s průměrnou rychlostí 227.664 mil za hodinu (366,4 km/h). Jeho týmový kolega u týmu A. J. Foyta Matheus Leist byl nejrychlejším nováčkem a obsadil 11. místo. Marco Andretti pak byl nejrychlejší z jezdců Michaela Andrettiho a získal 12. příčku. Všichni 3 byli rychlejší než devátý Scott Dixon.

Zachary Claman De Melo, další z nováčků jezdící pro Dale Coyna, otevře pátou řadu. Vítěz Indy 500 z roku 2014, Ryan Hunter-Reay jezdící v týmu Michaela Andrettiho, odstartuje ze 14. místa před Charlie Kimballem na Carlinu.

Loňský šampión Indy 500, Takuma Sato, který jezdí za tým Bobbyho Rahala, se kvalifikoval na 16. místě. Hodně rychlý byl také nováček Kyle Kaiser z týmu Juncos Racing, odstartuje sedmnáctý před osmnáctým Robertem Wickensem z týmu Schmidt Peterson Motorsports. Wickens nebyl se svými kvalifikačními koly spokojený a potvrdil tak trápení celého týmu, který pro letošní rok přišel o Jamese Hinchcliffa. Kanaďan se v sobotu trápil a nedokázal se nakonec do závodu kvalifikovat.

James Davison, který v pátek boural, nakonec obsadí 19. příčku na startu před dvacátým Maxem Chiltonem. Bývalý pilot Formule 1 jezdící za Carlin vloni ve Staré cihelně vedl nejvíce kol, a nakonec dojel čtvrtý. Za ním z 21. místa odstartuje Carlos Muñoz.

Gabby Chaves byl posledním jezdcem, jehož průměrná rychlost překročila hodnotu 226 mil za hodinu. Do nedělního 102. ročníku Indy 500 odstartuje z 22. místa. Bratr zesnulého Justina Wilsona, Stefan, který vloni přenechal u týmu Andretti Autosport svou sedačku Fernandu Alonsovi, obsadil 23. příčku. Kompletní osmou řadu doplní Sage Karam.

Nováček Zach Veach nezažil úplně ideální kvalifikaci, a nakonec odstartuje až pětadvacátý. Oriol Servià také není spokojený. 43letý Španěl bude startovat z 26. místa. Devátou řadu doplní ještě JR Hildebrand. Američan v roce 2011 v Indianapolis málem zvítězil, ale v poslední zatáčce posledního kola havaroval a vítězství mu tak na poslední chvíli ukradl Dan Wheldon.

Jay Howard, o němž se spekuluje, že by mohl přenechat své místo na startovním roštu Indy 500 Jamesu Hinchcliffovi, získal 28. místo. Ideální kvalifikaci nezažil ani druhý jezdec Chipa Ganassiho, Ed Jones. Ten bohužel odstartuje až z 29. pozice. Top 30 uzavřel také nikterak oslnivým výkonem Graham Rahal.

Jack Harvey je posledním jezdcem, jehož průměrná rychlost přesahovala 225 mil za hodinu. Obsadil nejlepší pozici v poslední řadě. Naprosto katastrofická kvalifikace potkala Alexandera Rossiho. Bývalý jezdec F1 a vítěz 100. ročníku Indianapolis 500 doplatil na změnu nastavení, kterou tým provedl těsně před jeho kvalifikačním pokusem a s průměrnou rychlostí 224,935 mil za hodinu (361,99 km/h) se bohužel kvalifikoval až na 32. místě. Poslední místo obsadil Conor Daly.

V plánu je ještě jeden trénink, který se odjede dnes. Poté nás už čeká jen vyvrcholení květnového měsíce, v neděli 27. května v 17:45 na Nova Sport1 začne přenos 102. ročníku Indianapolis 500. Pokud jste fanoušky motorsportu, nebo vás jen láká vysoká rychlost, rozhodně se nezapomeňte podívat.