Formule E:V Santiagu triumfoval Jean-Eric Vergne

Úspěch stáje Techeetah podtrhl druhým místem André Lotterer.

Včera se v ulicích Santiaga uskutečnila historicky první chilská ePrix, která byla čtvrtým závodem právě probíhající sezony Formule E. Z vítězství se radoval francouzský závodník hájící barvy stáje Techeetah Jean-Eric Vergne, který byl po celý víkend ve výborné formě a kromě závodu opanoval také kvalifikaci a druhý volný trénink. Bývalý pilot stáje Toro Rosso ve Formuli 1 si připsal již své druhé prvenství v elektrické sérii. Poprvé zvítězil loni v červenci během finálového podniku sezony 2016-2017 v Montrealu. Ve skvělé formě byl v Chile také druhý jezdec čínského týmu André Lotterer. Němec, pro něhož je sezona 2017-2018 v tomto šampionátu debutovou, nezískal v předcházejících dvou podnicích v Hong Kongu ani jeden bod, ovšem včera po výborném výkonu dokončil závod na druhém místě a daleko nebyl ani od vítězství. V závěru závodu totiž svého týmového kolegu Jeana-Erica Vergne pořádně potrápil a dokonce se také dostal do kontaktu se zádí Vergnova vozu. Závod se zapíše do historie díky skutečnosti, že poprvé některý z týmů dokázal získat double. Tento fakt se možná zdá být na první pohled neuvěřitelný, nicméně žádné ze stájí se tento počin v minulosti opravdu nepodařil, dokonce ani týmům Renaukt e.dams nebo Audi Sport ABT Schaeffler, jenž hrály prim zejména v posledních dvou sezonách. Za vozy čínského týmu Techeetach skončil šampion sezony 2015-2016 Sébastien Buemi. Švýcar dokončil závod na třetí pozici a po druhém místě v Marrakeši tak získal druhé pódiové umístění v řadě. Na první vítězství ovšem ve čtvrté sezoně stále čeká. Těsně za ním přijel do cíle závodu na čtvrtém místě Felix Rosenqvist, který měl na Buemiho bronz v závěru závodu zálusk. Rosenqvist, který před závodem vedl šampionát, odstartoval do závodu po nevydařené kvalifikaci až ze čtrnáctého místa. Velmi brzy se ovšem dostal do první desítky a velmi dobře zvládl výměnu vozu, po které se posunul na pátou pozici a v cíli nakonec bral 12 bodů za čtvrté místo. Jako pátý dojel do cíle Sam Bird, který si krom deseti bodů připsal také jeden extra bod navíc za nejrychlejší kolo závodu. Na šesté pozici skončil Nelson Piquet Jr., který tak po přestupu do Jaguaru pokračuje v konzistentních výkonech, nicméně závod v Chile se mezi jeho nejvydařenější rozhodně nezařadí. Piquet totiž mohl dokončit závod lépe. Brazilci se velmi dobře povedl start, po kterém se zařadil na druhou pozici za Jeana-Erica Vergne. Později se mu ovšem nepodařilo odolat útokům Andrého Lotterera, který historicky prvního šampiona Formule E odsunul na třetí pozici. Piqueta pak pokořil také Sébastien Buemi a připravil ho tak o poslední pódiové umístění. Brazilec si ovšem Buemiho nenechal ujet a za pár kol se pokusil na třetí pozici vrátit. Útok v první zatáčce mu ale bohužel nevyšel, nedobrzdil a propadl se tak až na šesté místo, na kterém nakonec dojel do cíle. Sedmou pozici obsadil Piquetův týmový kolega Mitch Evans, osmou Jerome D´Ambrosio, který získal první letošní body, devátou Antonio Felix Da Costa a na poslední bodované desáté pozici projel cílem Nicolas Prost. Cíl závodu nespatřili José María López a Maro Engel, kteří havarovali po startu závodu, dále Nick Heidfeld, Alex Lynn a v cíli jsme neviděli ani jednoho pilota stáje Audi Sport ABT Schaeffler, jejíž letošní mizérie pokračovala i v Chile. Jak Daniela Abta, tak Lucase Di Grassiho potkaly technické problémy. Úřadující šampion tak ani včera nedokázal bodovat a po čtřech závodech sezony zůstává jediným ze stálých jezdců, který si stále nepřipsal žádné body.

DNF Maro Engel Venturi Formula E Team +37 kol

Po vřerejším triumfu se Jean-Eric Vergne posunul do čela průběžného pořadí, které nyní vede s 71 body. Felix Rosenqvist se nyní nachází na druhé příčce s pětibodovou ztrátou na francouzského pilota. Na svém kontě má 66 bodů. Třetí je Sam Bird(61 bodů). Sébastien Buemi se po svém druhém pódiovém umístění posunul před Nelsona Piqueta Jr. na čtvrtou pozici. Velký posun vpřed zaznamenal také André Lotterer, který dnes získal hned 18 bodů a nyní mu patří v celkovém pořadí deváté místo. Lucas Di Grassi i nadále zůstává bez bodů na dvacáté pozici a jeho cesta za obhajobou titulu se komplikuje víc a víc.