Formule E: V nováčkovských testech byl nejrychlejší Nico Müller

Švýcar dokonce překonal rekord okruhu v Marrakeši.

V sobotu se v Marrakeši odjel třetí závod aktuální sezony Formule E, ve kterém zvítězil pilot stáje Mahindra Felix Rosenqvist. Pro Švéda šlo již o druhé vítězství ve sezoně a dostalo jej do vedení v šampionátu. Den po závodě v neděli se ovšem na okruhu v Marrakeši opět vozy Formule E objevily. Na programu byl totiž historicky první nováčkovský test tohoto šampionátu, ve kterém se představila kromě mladých talentovaných jezdců také spousta zkušených závodníků, z nichž dva dokonce již okusili atmosféru závodů Formule 1.

Test se skládal ze dvou částí a sice z ranní a odpolední. V té ranní se na čele umístila stáj Jaguar. Nejrychlejší čas(1:22,343) zajel právě jeden z dvojice pilotů se zkušenostmi z Formule 1 Paul Di Resta. Za ním se na druhém místě umístil jeho krajan hájící barvy čínské stáje Techeetah James Rossiter. Ten na Di Restu ztratil pouhých 90 tisícin sekundy. Na třetím místě skončil jezdec týmu DS Virgin Joel Eriksson se ztrátou 208 tisícin na vítěze. Dobře si vedl také Erikssonův týmový partner a zároveň druhý účastník testů se zkušenostmi(byť malými) z Formule 1 Antonio Giovinazzi. Ten totiž zajel pátý čas. Trojnásobný vítěz hodnocení týmů, stáj Renault e.dams, v první časti sice do bojů na čele nezasáhla, oba její piloti se ovšem umístili v nejlepší desítce. Vicemistr GP3 z roku 2016 a v loňském roce pilot Formule 2 Alexander Albon obsadil sedmou příčku a jeho týmový kolega, loňský šampion japonské Formule 3 Mitsunori Takaboshi nejlepší desítku uzavřel. V první desítce výsledkové listiny ranní části ovšem nenajdeme ani jednoho z pilotů stáje loňského šampiona Lucase Di Grassiho Audi Sport ABT Schaeffler. Nico Müller obsadil třináctou pozici a absolvoval nejvíce kol ze všech. Marocký okruh projel v ranní části celkem šestačtyřicetkrát. Naopak jeho nizozemský týmový kolega Nyck De Vries se potýkal stejně jako včera Lucas Di Grassi s technickými problémy a absolvoval naopak nejmenší počet kol, když odjel pouze dva okruhy, během nichž si nepřipsal žádný měřený čas a skončil na chvostu výsledkové listiny. Z jezdců indické stáje Mahindra, která v současnosti spolu se svým pilotem Felixem Rosenqvistem Formuli E vládne, byl rychlejší Daniel Juncadella, který zajel osmý nejrychlejší čas. Belgičan Sam Dejonghe skončil na šestnáctém místě. Dnes po dlouhé době usedli do formulového monopostu Bruno Spengler a Frédéric Makowiecki. Ani jeden z nich ovšem nepropadl. Zatímco Spengler skončil v ranní části devátý, Makowiecki o tři příčky za ním na dvanácté pozici.

20. Nyck De Vries  Audi Sport ABT Schaeffler  bez času  2

Během odpolední fáze se na čelo výsledkové listiny dostal pilot stáje Audi Sport ABT Schaeffler, který svým časem 1:19,651 překonal dosavadní rekord okruhu! Na druhém místě se umístil jezdec Jaguaru Pietro Fittipaldi, kterého Müller porazil téměř o jednu vteřinu. Do první trojice se všel také německý mladík testující pro tým Dragon Racing Maximilian Günther. Vítěz ranní části Paul Di Resta zajel odpoledne čtvrtý nejrychlejší čas. Týmovému kolegovi nejrychlejšího Nica Müllera se již ve druhé fázi dařilo lépe. Absolvoval sice jen patnáct okruhů, dokázal se ovšem dostat z poslední pozice a zajet desátý nejrychlejší čas. Piloti mistrovské stáje Renault e.dams tentokrát skončili mimo nejlepší desítku. Zatímco Alexander Albon zajel třináctý čas, Mitsunori Takaboshi skončil na osmnáctém místě. U současného vládce šampionátu, týmu Mahindra Racing, měl i v odpolední části navrch Daniel Juncadella, který obsadil šestou pozici. Druhé „želízko v ohni“ indické stáje Sam Dejonghe se umístil na dvanácté příčce. Oproti ranní části dokázali svůj čas zlepšit všichni piloti až na trojici Bruno Spengler, Mitsunori Takaboshi a Harry Tincknell, který byl ale ve druhé části nejpilnějším jezdcem ze všech, když absolvoval dohromady 53 okruhů.

20.  Michael Benyahia  Venturi Formula E Team  1:23,975

Nejvíce kol odkroužil v testech jejich vítěz Nico Müller, který absolvoval 98 kol. Druhým nejpilnějším byl Mitsunori Takaboshi(80) z týmu Renault e.dams a třetí se v této statistice umístil druhý jezdec francouzské stáje Alexander Albon se 79 odjetými okruhy na kontě.